dcsimg

Żagnica sina ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Żagnica sina, żagnica okazała, żagnica błękitna (Aeshna cyanea) – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie (z wyjątkiem kilku obszarów Europy Północnej), w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej Azji, aż po Syberię. Przebywa wśród gęstej roślinności w pobliżu małych zbiorników wody stojącej, nierzadko przy oczkach wodnych. Dorosłe osobniki mogą pokonywać długie dystanse. Polując na owady mogą znacznie oddalić się od wody[1].

Żagnica sina ma długie smukłe ciało o długości do 70 mm, z czterema dużymi skrzydłami o rozpiętości 95–110 mm[2], dwoje dużych, złożonych oczu i krótkie czułki. Na czarnym tułowiu dwa szerokie paski na segmentach brzusznych, u samców niebieskie, u samic zielone. Imago pojawiają się od połowy czerwca do początku listopada[2]. Larwy znoszą krótkotrwałe susze zakopując się w wilgotnych warstwach dna lub w zalegających je warstwach liści[3].

Przeobrażenie żagnicy sinej
 src=
(godz. 9:36) Larwa wychodzi z wody i wspina się na liść kosaćca żółtego
 src=
(godz. 9:46) Pęka grzbiet larwy
 src=
(godz. 9:46) Przez pęknięcie na grzbiecie wysuwa się tułów i głowa imago
 src=
(godz. 9:49) Wysuwa się tułów, głowa, skulone skrzydła i nogi.
 src=
(godz. 10:06) Ważka prawie całkowicie wysunęła się z wylinki.
 src=
(godz. 10:11) Żagnica chwyta odnóżami oskórek larwy powyżej pęknięcia i wyginając się wyciąga odwłok.
 src=
(godz. 10:13) Oddycha już powietrzem atmosferycznym, przez przetchlinki umieszczone po obu stronach każdego segmentu ciała
 src=
(godz. 10:16) Następuje pompowanie limfy do skrzydeł poprzez żyłki. Skrzydła rozprostowują się.
 src=
(godz. 11:38) Skrzydła rozprostowały się, ciało nabiera barw i sztywnieje.
 src=
(godz. 11:41) Całkowicie przeobrażona ważka rozkłada skrzydła i odlatuje.

Zobacz też

Przypisy

  1. Goretti et al. Larval development of Aeshna cyanea (Müller, 1764) (Odonata: Aeshnidae) in Central Italy. „Hydrobiologia”. 457 (1–3), s. 149-154, 2001. DOI: 10.1023/A:1012227400613 (ang.).
  2. a b Władysław Strojny: Nasze zwierzęta. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1981, s. 78. ISBN 83-09-00045-6.
  3. Paweł Buczyński. Najazd z południa i klęska Sybiraków – jak ocieplenie klimatu zmienia naszą faunę ważek. „Kraska - Biuletyn Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian””. 15, s. 18–22, 2007. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. ISSN 1429-4990.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Żagnica sina: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Żagnica sina, żagnica okazała, żagnica błękitna (Aeshna cyanea) – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie (z wyjątkiem kilku obszarów Europy Północnej), w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej Azji, aż po Syberię. Przebywa wśród gęstej roślinności w pobliżu małych zbiorników wody stojącej, nierzadko przy oczkach wodnych. Dorosłe osobniki mogą pokonywać długie dystanse. Polując na owady mogą znacznie oddalić się od wody.

Żagnica sina ma długie smukłe ciało o długości do 70 mm, z czterema dużymi skrzydłami o rozpiętości 95–110 mm, dwoje dużych, złożonych oczu i krótkie czułki. Na czarnym tułowiu dwa szerokie paski na segmentach brzusznych, u samców niebieskie, u samic zielone. Imago pojawiają się od połowy czerwca do początku listopada. Larwy znoszą krótkotrwałe susze zakopując się w wilgotnych warstwach dna lub w zalegających je warstwach liści.

Przeobrażenie żagnicy sinej src= (godz. 9:36) Larwa wychodzi z wody i wspina się na liść kosaćca żółtego src= (godz. 9:46) Pęka grzbiet larwy src= (godz. 9:46) Przez pęknięcie na grzbiecie wysuwa się tułów i głowa imago src= (godz. 9:49) Wysuwa się tułów, głowa, skulone skrzydła i nogi. src= (godz. 10:06) Ważka prawie całkowicie wysunęła się z wylinki. src= (godz. 10:11) Żagnica chwyta odnóżami oskórek larwy powyżej pęknięcia i wyginając się wyciąga odwłok. src= (godz. 10:13) Oddycha już powietrzem atmosferycznym, przez przetchlinki umieszczone po obu stronach każdego segmentu ciała src= (godz. 10:16) Następuje pompowanie limfy do skrzydeł poprzez żyłki. Skrzydła rozprostowują się. src= (godz. 11:38) Skrzydła rozprostowały się, ciało nabiera barw i sztywnieje. src= (godz. 11:41) Całkowicie przeobrażona ważka rozkłada skrzydła i odlatuje.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL