Pelikán australský (Pelecanus conspicillatus) je velký vodní pták z čeledi pelikánovitých.
Patří mezi středně velké pelikány. Dorůstá průměrně 1,6 - 1,8 m s rozpětím křídel 2,3 - 2,5 m a hmotností mezi 4 - 10 kg. Je celý bílý s černými končetinami a částečně i křídly, žlutou kůží kolem očí a růžovým zobákem a hrdelním vakem. Obě pohlaví se zbarvením nijak viditelně neliší, samec však mívá větší zobák a dorůstá o něco větších rozměrů než samice.
Pelikán australský žije na vnitrozemních vodních plochách i na pobřeží Austrálie, Nové Guiney, Fidži, části Indonésie a ojediněle také na Novém Zélandu. K životu preferuje rozlehlé, nepříliš porostlé vodní plochy. Jeho globální populace je stále početná - čítá 100 000 - 1 000 000 jedinců, kteří žijí na ploše velké 1 - 10 000 000 km².
Pelikán je společenské zvíře, které žije a hnízdí ve skupinách. Hlavní složku jeho potravy tvoří menší až středně velké ryby, které chytá do svého vaku. Poté, co rybu sežere, vysedává na slunci s otevřeným zobákem a mokrý vak si suší.
Hnízdí na zemi a 1 - 3 čistě bílá vejce klade do mělké díry v zemi nebo písku. Inkubační doba vajec trvá asi 32 - 35 dní. V případě, že má pár více než 1 mládě, přežívá pouze to první a silnější, které je podstatně větší a své mladší sourozence nejen připravuje o potravu, ale většinou i zabijí. Mláďata krmí nejprve již rozmělněnou potravou, kterou si berou z hrdelních vaků rodičů, poté, co opustí hnízdo si již hledají potravu sami. Ve volné přírodě se může dožít i více jak 25 let.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Australian Pelican na anglické Wikipedii.
Pelikán australský (Pelecanus conspicillatus) je velký vodní pták z čeledi pelikánovitých.