dcsimg

Okounek pstruhový ( tchèque )

fourni par wikipedia CZ

Okounek pstruhový (Micropterus salmoides) někdy nazývaný také okoun černý nebo okoun maloústý [2] je sladkovodní ryba z čeledi okounkovití (Centrarchidae). Jeho původní rozšíření je v Severní Americe od jihovýchodní Kanady až po severovýchodní Mexiko. Objevuje se také na Kubě. V USA je to velmi ceněná ryba, která dorůstá váhy až 6 kilogramů. Je využívaná ve sportovním rybaření.

V roce 1803 byl okounek pstruhový dovezen do Evropy. Kolem roku 1890 probíhaly také první pokusy o nasazení tohoto druhu do našich vod na Třeboňsku. Následovalo několik dalších neúspěšných pokusů, dodnes je však v některých částech jižních Čech chován. [3]

Popis

Okounek pstruhový je olivově zelená ryba s tmavými skvrnami na bocích. Samičky jsou větší než samci. Jedná se o největší druh rodu Micropterus. Dorůstá délky až 75 centimetrů, maximální neoficiální hmotnost je 11,4 kilogramy. [4] Ryba žije v průměru 16 let. [5]

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Largemouth bass na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. Stránka taxonu na Biolibu
  3. Okounek pstruhový na Chytej.cz
  4. Escondido's world-famous bass found dead (anglicky)
  5. Largemouth Bass (Micropterus salmoides)(anglicky)

Externí odkazy

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia autoři a editory
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia CZ

Okounek pstruhový: Brief Summary ( tchèque )

fourni par wikipedia CZ

Okounek pstruhový (Micropterus salmoides) někdy nazývaný také okoun černý nebo okoun maloústý je sladkovodní ryba z čeledi okounkovití (Centrarchidae). Jeho původní rozšíření je v Severní Americe od jihovýchodní Kanady až po severovýchodní Mexiko. Objevuje se také na Kubě. V USA je to velmi ceněná ryba, která dorůstá váhy až 6 kilogramů. Je využívaná ve sportovním rybaření.

V roce 1803 byl okounek pstruhový dovezen do Evropy. Kolem roku 1890 probíhaly také první pokusy o nasazení tohoto druhu do našich vod na Třeboňsku. Následovalo několik dalších neúspěšných pokusů, dodnes je však v některých částech jižních Čech chován.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia autoři a editory
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia CZ