dcsimg

Жовтець багатоквітковий ( الأوكرانية )

المقدمة من wikipedia UK

Ботанічна характеристика

 src=
«Deutschlands Flora in Abbildungen» укр. «Німецька флора в ілюстраціях» Якоба Штурма

Багаторічна рослина заввишки 25-80 см.

  • Кореневище вкорочене, майже нерозвинене з пучком рясних тонких шнуровидних мочок.
  • Стебло пряме, гіллясте, ребристе, разом з черешками листя опушене рідкими, відстовбурченими часто трохи вгору спрямованими, білими або жовтуватими волосками.
  • Листки волосисті, округло-серцевидні, глибоко і пальчатороздільні долі в свою чергу глибоко розсічені на лінійні або лінійно-ланцетні сегменти; прикороневі ристки на черешках; верхні стеблеві листки сидячі.
  • Квітки яскраво-жовті, чашолистки яйцевидні, по краях плівчасті, волосисті.
  • Цвіте у червні-серпні.
  • Плоди — збірні сім'янки, округло-обернено-яйцевидні або округлі, до 3-3,5 мм завдовжки, стислі з боків, голі, по краях з жолобчастою облямівкою, кілеваті, зверху часто з дещо зсунутим, коротким, до 0,3-1 мм завдовжки, прямим, рідше від основи трохи викривленим, широким при основі, нагорі коротко гачкуватим носиком. Дозрівають у серпні-вересні.

Поширення

Європейсько-кавказько-середнєазійський вид. В Україні зустрічається в лісових і лісостепових районах, на півночі степових районів, рідше в південних степах.

Ареал

Екологія

Росте на сухих луках, трав'янистих схилах, в лісах, серед чагарників.

Хімічний склад

Рослина містить летючу речовину протоанемонін, що обумовлює її отруйність, різкий запах, пекучий смак і подразнювальну дію, а також 170 мг% аскорбінової кислоти і 12 мг% каротину.

Застосування

В народній медицині рослину у невеликих дозах використовують внутрішньо при шлункових болях, мігрені, і як тонізуючий засіб; свіжу надземну частину застосовують зовнішньо як болезаспокійливий засіб при невралгії, мігрені, ревматизмі, подагрі, як ранозагоювальне і при фурункулах; квітки — при малярії.

Медонос.

Див. також

Література

Джерела

Посилання

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Автори та редактори Вікіпедії
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia UK