dcsimg

Материнка (рід) ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Материнка.
 src=
Origanum syriacum
 src=
Origanum dictamnus
 src=
Origanum libanoticum
 src=
Origanum majorana

Материнка (лат. Oríganum) — рід трав'янистих рослин родини Глухокропивові (Lamiaceae).

Ботанічний опис

Багаторічні трав'янисті рослини або напівчагарники, висотою 30-75 см. Кореневище голе, часто повзуче.

Стебло чотиригранне, прямостояче, малоопушене, у верхній частині голе.

Листки супротивні, черешкові, довгасто-яйцевидні, цільнокраї, на кінчику загострені, зверху темно-зелені, знизу сіро-зелені, довжиною 1-4 см.

Квітки дрібні, трубчасті, рожеві або рожево-пурпурові, зібрані в щитковидні-волотисті суцвіття, оцвітина часто темного червоно-фіолетового кольору, віночок блідо фіолетовий з рожевим відливом. Віночок двогубий, але верхня губа слабо розвинена, і тичинки нерідко виступають з віночка, а не замкнуті, як у більшості родів родини.

Маса 1000 насіння близько 0,1 грама.

Рослина цвіте у липні — серпні.

Поширення та екологія

Батьківщина — Південно-Західна Азія та Північна Африка. Росте від Середземномор'я до Середній Азії. Окремі види цього роду мають більш широкий ареал, так Материнка звичайна можна зустріти від Азорських островів до Тайваню. Культивується у Європі, Північній Америці.

У Центральній Європі деякі види відомі з XVI століття, і весь цей час вони використовувалися як прянощі: Материнка звичайна відома ще як орегано, та Origanum majorana як майоран.[1][2] У Північній Америці — завезена рослина, стала відома лише з початку XX століття.

Росте на сухих луках та у світлих лісах.

Застосування

Рослини містять ефірні олії, дубильні речовини та аскорбінову кислоту. Приправою та лікарським сировиною є листя та квіткові бруньки, як свіжі, так і сушені.

Смак та запах рослин сильно збагачують страви, а леткі олії, дубильні сполуки та гіркоти збуджують апетит. Листя деяких видів застосовують як прянощі та приправу в їжу та у лікеро-горілчаному виробництві (майоран, орегано).

Рослина використовується у медицині як знеболюючий, антисептичний, відхаркувальний, шлунковий та тонізуючий засіб. Ефірні олії використовуються у ароматерапії.

Багато видів хороші медоноси.

Види

Рід налічує близько 55[3] видів:

Примітки

  1. RHS A-Z encyclopedia of garden plants. United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. с. 1136. ISBN 1405332964.
  2. Bouchra, Chebli et al.; Achouri, Mohamed; Idrissi Hassani, L.M; Hmamouchi, Mohamed (2003). Chemical composition and antifungal activity of essential oils of seven Moroccan Labiatae against Botrytis cinerea Pers: Fr. Journal of Ethnopharmacology 89 (1): 165–169. PMID 14522450. doi:10.1016/S0378-8741(03)00275-7.
  3. The Plant List Origanum
  4. Інформація про рід Origanum на сайті ING

Посилання

Джерела

  • Определитель высших растений Украины / Акад. наук Украинской ССР; Ин-т ботаники им. Н.Г.Холодного; Редкол.: Ю.Н. Прокудин, Д.Н. Доброчаева, Б.В. Заверуха, В.И. Чопик; Авт.: М.И. Котов, Ю.Н. Прокудин, А.И. Барбарич и др. — 2-е изд., стереот., с незначительными доп. и исправлениями. — К. : Фитосоциоцентр, 1999. — 548 с. — ISBN 966-7459-18-7.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Материнка (рід): Brief Summary ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Материнка.  src= Origanum syriacum  src= Origanum dictamnus  src= Origanum libanoticum  src= Origanum majorana

Материнка (лат. Oríganum) — рід трав'янистих рослин родини Глухокропивові (Lamiaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK