Rdzawolotek ciemnolicy[3] (Chrysomma altirostre) – gatunek małego ptaka z rodziny ogoniatek. Występuje w południowej Azji. Narażony na wyginięcie.
Po raz pierwszy gatunek opisał Thomas Caverhill Jerdon w 1862 na łamach The Ibis. Holotyp pochodził z wyspy na rzece Irawadi koło Thayet. Nowemu gatunkowi nadał nazwę Chrysomma altirostre[4]. Nazwa jest obecnie (2017) podtrzymywana przez Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC)[5]. Dawniej niektórzy autorzy umieszczali gatunek w rodzaju Moupinia[5]. Wyróżnia się 3 podgatunki[6].
IOC wyróżnia następujące podgatunki[6]:
Długość ciała wynosi około 16–17 cm[5][9]. Wierzch ciała jasny, czerwonobrązowy; kolor najgłębszy na skrzydłach i ogonie. Czoło i brew siwe. Spód ciała białawy, w niższej części piersi, na brzuchu i po bokach widoczny płowobrązowy nalot. Wewnętrzne chorągiewki lotek I rzędu i sterówek są nieco popielate. Spód skrzydła czerwonobrązowy. Dziób różowawy, podobnie jak nogi. Tęczówka ciemnobrązowa[9].
Środowiskiem życia rdzawolotek ciemnolicych są obszary porośnięte wysokimi trawami i trzcinami (2–4 m, m.in. Imperata, Saccharum, Phragmites i Typha), regularnie zalewane lub leżące w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Unikają suchszych obszarów z krótkimi trawami i krzewami. Zwykle przebywają w parach lub małych grupach[8]. Żywią się bezkręgowcami (prostoskrzydłe, chrząszcze, mrówkowate) i małymi nasionami. Lęgi stwierdzano we wrześniu w Pakistanie oraz w kwietniu i czerwcu w Indiach[5].
IUCN uznaje gatunek za narażony na wyginięcie (VU, Vulnerable) nieprzerwanie od 1994. Zagrożeniem dla tych ptaków jest przekształcanie środowiska ich życia przez osuszanie, przekształcanie w tereny rolnicze i wypas bydła[8]. Podgatunek nominatywny został ponownie odkryty po 73 latach; ostatni raz został odnotowany 9 czerwca 1941 (pozyskano pojedynczy okaz), później – 30 maja 2014[7][8].
Rdzawolotek ciemnolicy (Chrysomma altirostre) – gatunek małego ptaka z rodziny ogoniatek. Występuje w południowej Azji. Narażony na wyginięcie.