Szczekuszka płowa[3] (Ochotona ladacensis) – roślinożerny gatunek ssaka z rodziny szczekuszkowatych[4] występujący w północno-zachodnich regionach Pakistanu i Kaszmiru, w południowo-zachodniej części chińskiej prowincji Qinghai i regionu Sinciang oraz od południowo-zachodniego do wschodniego Tybetu[2].
Szczekuszki płowe są ssakami o średniej wielkości. Całkowita długość ciała (tułów z głową) osiąga 18-22,9 cm[2]. W okresie letnim futro części grzbietowej wybarwione jest na kolor jasnobeżowoszary, zaś w części brzusznej żółtawobiały[5].
Szczekuszki płowe są roślinożercami, o dwuetapowej metodzie trawienia pokarmu. Siedlisko stanowią jałowe, górskie doliny, zlokalizowane na dużych wysokościach[2][4].
Szczekuszki płowe wiodą dzienny tryb życia. Są naziemne, ale kopią nory[6].
Szczekuszki płowe występują w północno-zachodnich regionach Pakistanu i Kaszmiru, w południowo-zachodniej części chińskiego regionu autonomicznego Sinciang i prowincji Qinghai oraz od południowo-zachodniego do wschodniego Tybetu[2]. Wysokość, na jakiej występuje ten gatunek różni się znacząco, w zależności od źródeł: 2 500-4 500[6] lub 4 200-5 400 m n.p.m.[2] Typowa lokalizacja – Changra, Ladakh[5]. Znany jest tylko z 7 lokalizacji[6], jednak ze względu na szerokie rozmieszczenie tych lokalizacji, nie jest uważany za zagrożony[2].
Szczekuszka płowa (Ochotona ladacensis) – roślinożerny gatunek ssaka z rodziny szczekuszkowatych występujący w północno-zachodnich regionach Pakistanu i Kaszmiru, w południowo-zachodniej części chińskiej prowincji Qinghai i regionu Sinciang oraz od południowo-zachodniego do wschodniego Tybetu.