dcsimg
未解決名稱

Sarcodon joeides

Rosa storpigg ( 挪威語 )

由wikipedia NO提供

Rosa storpigg er en art i gruppen Dikarya. Det er en sopp som vokser i løvskog. Den finnes i Frankrike, Norge, Spania og Østerrike. I Norge vokser den i Arendal.

Referanser

  1. ^ «Artsdatabankens artsopplysninger». Artsdatabanken. 18. november 2015. Besøkt 24. januar 2019.

Eksterne lenker

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia forfattere og redaktører
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia NO

Rosa storpigg: Brief Summary ( 挪威語 )

由wikipedia NO提供

Rosa storpigg er en art i gruppen Dikarya. Det er en sopp som vokser i løvskog. Den finnes i Frankrike, Norge, Spania og Østerrike. I Norge vokser den i Arendal.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia forfattere og redaktører
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia NO

Sarniak fiołkowy ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供
ilustracja Systematyka Domena eukarionty Królestwo grzyby Typ podstawczaki Klasa pieczarniaki Rząd chropiatkowce Rodzina kolcownicowate Rodzaj sarniak Gatunek sarniak fiołkowy Nazwa systematyczna Sarcodon joeides (Pass.) Bataille
Bull. Soc. mycol. Fr. 39(4): 205 (1924)

Sarniak fiołkowy (Sarcodon joeides (Pass.) Bataile) – gatunek grzybów z rodziny kolcownicowatych (Bankeraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Sarcodon, Bankeraceae, Thelephorales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1872 r. Passerini nadając mu nazwę Hydnum joeides. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1924 r. Bataille, przenosząc go do rodzaju Sarcodon[1].

Synonimy: Hydnum joeides Pass.[2]

Nazwę polską podał Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w 1985 r[3].

Morfologia

Kapelusz

Średnica 3-11 cm, nierównomiernie pofałdowany, kształt początkowo wypukły, później rozpostarty. Powierzchnia gładka lub aksamitno-filcowata, potem włókienkowato-łuseczkowata, barwy czerwonobrązowej[4], kawy z mlekiem, niekiedy z liliowym lub cielistobrunatnym odcieniem. U wysychających owocników niekiedy z odcieniem mysioszarym.

Kolce

O długości do 5 mm i grubości 0,5 mm, daleko i nieregularnie zbiegające na trzon. U młodych owocników beżowe, ochrowobrązowe lub różowo-brązowe, z wiekiem stają się ciemniejsze – purpurowobrązowe[4].

Trzon

Wysokość 2-6 cm, grubość 0,5-2,5 cm, pełny, zwężający się ku podstawie. Powierzchnia włókienkowata lub drobnołuseczkowata, brązowa z fioletowym odcieniem[4].

Miąższ

Po przecięciu liliowy, z czasem staje się fioletowy. Ma korzenny zapach i nieco cierpki smak[4].

Zarodniki

Z licznymi, dość grubymi guzkami.

Występowanie i siedlisko

Podano występowanie sarniaka fiołkowego tylko w niektórych krajach Europy i na Wyspach Kanaryjskich[5]. Brak go w wykazie wszystkich grzybów makroowocnikowych Polski W. Wojewody z 2003 r[6], jest jednak w opracowaniu B. Gumińskiej i W. Wojewody z 1985 r[3]., wymieniają go niektóre internetowe atlasy grzybów Polski[4] i rozporządzenie o ochronie grzybów[7].

Jest rzadki. Rośnie w lasach liściastych, zwłaszcza pod bukami, dębami, lub kasztanowcami. Owocniki wytwarza od lata do jesieni, zazwyczaj w grupach i zrośnięte po kilka. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[7].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2015-12-12].
  3. a b Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.
  4. a b c d e Na grzyby. Sarniak fiołkowy. [dostęp 2015-12-12].
  5. Discover Life (ang.). [dostęp 2015-12-05].
  6. Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  7. a b Dz.U. z 2014 r. nr 0, poz. 1408 – Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Sarniak fiołkowy: Brief Summary ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Sarniak fiołkowy (Sarcodon joeides (Pass.) Bataile) – gatunek grzybów z rodziny kolcownicowatych (Bankeraceae).

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL