Rosa storpigg er en art i gruppen Dikarya. Det er en sopp som vokser i løvskog. Den finnes i Frankrike, Norge, Spania og Østerrike. I Norge vokser den i Arendal.
Rosa storpigg er en art i gruppen Dikarya. Det er en sopp som vokser i løvskog. Den finnes i Frankrike, Norge, Spania og Østerrike. I Norge vokser den i Arendal.
Sarniak fiołkowy (Sarcodon joeides (Pass.) Bataile) – gatunek grzybów z rodziny kolcownicowatych (Bankeraceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Sarcodon, Bankeraceae, Thelephorales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1872 r. Passerini nadając mu nazwę Hydnum joeides. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1924 r. Bataille, przenosząc go do rodzaju Sarcodon[1].
Synonimy: Hydnum joeides Pass.[2]
Nazwę polską podał Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w 1985 r[3].
Średnica 3-11 cm, nierównomiernie pofałdowany, kształt początkowo wypukły, później rozpostarty. Powierzchnia gładka lub aksamitno-filcowata, potem włókienkowato-łuseczkowata, barwy czerwonobrązowej[4], kawy z mlekiem, niekiedy z liliowym lub cielistobrunatnym odcieniem. U wysychających owocników niekiedy z odcieniem mysioszarym.
O długości do 5 mm i grubości 0,5 mm, daleko i nieregularnie zbiegające na trzon. U młodych owocników beżowe, ochrowobrązowe lub różowo-brązowe, z wiekiem stają się ciemniejsze – purpurowobrązowe[4].
Wysokość 2-6 cm, grubość 0,5-2,5 cm, pełny, zwężający się ku podstawie. Powierzchnia włókienkowata lub drobnołuseczkowata, brązowa z fioletowym odcieniem[4].
Po przecięciu liliowy, z czasem staje się fioletowy. Ma korzenny zapach i nieco cierpki smak[4].
Z licznymi, dość grubymi guzkami.
Podano występowanie sarniaka fiołkowego tylko w niektórych krajach Europy i na Wyspach Kanaryjskich[5]. Brak go w wykazie wszystkich grzybów makroowocnikowych Polski W. Wojewody z 2003 r[6], jest jednak w opracowaniu B. Gumińskiej i W. Wojewody z 1985 r[3]., wymieniają go niektóre internetowe atlasy grzybów Polski[4] i rozporządzenie o ochronie grzybów[7].
Jest rzadki. Rośnie w lasach liściastych, zwłaszcza pod bukami, dębami, lub kasztanowcami. Owocniki wytwarza od lata do jesieni, zazwyczaj w grupach i zrośnięte po kilka. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[7].
Sarniak fiołkowy (Sarcodon joeides (Pass.) Bataile) – gatunek grzybów z rodziny kolcownicowatych (Bankeraceae).