dcsimg
Scorzonera parviflora Jacq.的圖片
Life » » Archaeplastida » » 木蘭綱 » » 菊科 »

Scorzonera parviflora Jacq.

Hadí mord maloúborný ( 捷克語 )

由wikipedia CZ提供

Hadí mord maloúborný (Scorzonera parviflora) je vytrvalá, nízká, žlutě kvetoucí bylina, obligátní halofyt rostoucí na slanistých loukách. Je sice v české přírodě původním druhem, ale v současnosti je kriticky ohrožen vyhynutím, neboť lokality vhodné pro jeho růst jsou téměř všechny zničeny.[1][2]

Rozšíření

Středisko jeho výskytu se nachází v Malé Asii, v oblasti Kavkazu, na Blízkém východě, ve Střední Asii, na západní Sibiři, v severních oblastech Mongolska, Číny a Afghánistánu. V Evropě se vyskytuje roztříštěně, nejzápadnější výskyt je zaznamenán ve středním Španělsku, odkud pokračuje přes Francii, střední Evropu a Balkánský poloostrov až do východní Evropy. Česká republika, stejně jako Slovensko, leží na severní hranici areálu.

V Česku dříve rostl ve většině slaniskových lokalitách, nejvíce na Mostecku, ve středních Čechách a na jižní Moravě. Z těchto tradičních stanovišť téměř úplně vymizel a doslova přežívá jen v národní přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní a v národní přírodní rezervaci Slanisko u Nesytu v okrese Břeclav.[2][3][4][5]

Ekologie

Vyloženě světlomilná rostlina, která si za stanoviště vybírá vlhká a zasolená místa, která mohou v letním období i vysýchat. Roste obvykle na těžké, jílovité půdě bohaté na ionty lehce rozpustných solí (draslíku, sodíku, hořčíku, vápníku). Tato slaniska vznikají v okolí minerálních pramenů, kde výpar převyšuje vsakování a ionty solí vzlínají v půdním profilu k povrchu. Zvýšená salinita půdy na většinu rostlin působí toxicky, narušuje osmotickou rovnováhu jejich buněk, a proto jsou tyto pozemky typické jen nevalným bylinným porostem.[2][3][6]

Popis

Hadí mord maloúborný je vytrvalá, 10 až 50 cm vysoká rostlina s přímou, jednoduchou nebo v horní části chudě větvenou a zcela lysou lodyhou vyrůstající ze svislého, vícehlavého kořene. Přízemní, tmavě zelené listy v růžici jsou ploché, slabě dužnaté, čárkovitě kopinaté, dlouhé 10 až 30 cm a široké 0,5 až 1,5 cm, u báze jsou zúžené, na vrcholu špičaté a po obvodě celistvé. Na lodyze obvykle vyrůstají pouze v horní části tři drobné šupinovité listy.

Na vrcholu lodyhy jsou na dlouhé stopce jeden až tři květní úbory o průměru 1 až 2 cm. Úbory, otevírající se jen za slunného počasí, obsahující výhradně obopohlavné, jazykovité květy, jejichž světle žluté liguly jsou nejvýše 1,5krát delší než zákrov. Úzce vejčitý zákrov je dvouřadý, listeny má podlouhlé, na vrcholu zahrocené, po okraji blanité a ve vnitřní řadě jsou delší. Protandrické květy opyluje létající hmyz. Kvete od května do června, plody dozrávají v srpnu a září. Ploidie druhu je 2n = 14.

Plody jsou válcovité, světle žluté, lysé, asi 8 mm velké nažky s hladkými zvýšenými žebry. Pro lepší šíření větrem mají nažky na konci šedě bílý paprsčitý chmýr, asi dvakrát delší než nažka.[1][2][3][5][7][8]

Záměna

Morfologicky se mu nejvíce podobá hadí mord nízký (Scorzonera humilis), který má o málo širší listy a větší úbory, lodyhu na bázi nebo pod úborem pavučinatě vlnatou a liguly dvakrát delší než zákrov.[2][9]

Ohrožení

Hadí mord maloúborný potřebuje pro svůj růst biotopy se specifickými podmínkami, které nachází na nezastíněných slaných loukách v blízkosti minerálních pramenů. Tamní pozemky mají následkem zvýšeného zasolení půdy malou kvalitu a obvykle jsou využívány pouze jako chudé pastviny pro drůbež, případně ovce a kozy. Tato hospodářský málo využitelná místa byla vesměs postupně odvodněna a přeměněna na lépe využitelnou antropogenní půdu, kde již původní byliny nemají potřebné podmínky.

Pro záchranu druhu na dosud existujících stanovištích byl hadí mord maloúborný zařazen ve "Vyhlášce MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb" i v "Červeném seznam cévnatých rostlin České republiky" mezi druhy kriticky ohrožené (§1 a C1t).[1][6][10][11]

Odkazy

Reference

  1. a b c HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Hadí mord maloúborný [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 11.07.2007 [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (česky)
  2. a b c d e CIBULKA, Radim. Scorzonera parviflora [online]. Salvia – ekologický institut, z. s., Praha 8, rev. 15.11.2014 [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (česky)
  3. a b c DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Hadí mord maloúborný [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 25.09.2009 [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (česky)
  4. HASSLER, M. Catalogue of Life 2016: Scorzonera parviflora [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2016 [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (anglicky)
  5. a b KILIAN, Norbert; HAND, Ralf; RAAB-STRAUBE, Eckhard. Cichorieae Portal: Scorzonera parviflora [online]. EDIT - European Distributed Institute of Taxonomy [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (anglicky)
  6. a b Biomonitoring: Slaniska (T7) [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (česky)
  7. Databáze C1 rostlin: Hadí mord maloúborný [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (česky)
  8. SHI, Zhu; KILIAN, Norbert. Flora of China: Scorzonera parviflora [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (anglicky)
  9. RYBKA, Vlastík. Vlhké louky. Ilustrace Radka Josková Jedličková. Praha: Ottovo nakladatelství, 2014. 550 s. ISBN 978-80-7451-441-8. Kapitola Hadí mord maloúborný, s. 352-353.
  10. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (česky)
  11. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 17.02.2017]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)

Externí odkazy

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia autoři a editory
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia CZ

Hadí mord maloúborný: Brief Summary ( 捷克語 )

由wikipedia CZ提供

Hadí mord maloúborný (Scorzonera parviflora) je vytrvalá, nízká, žlutě kvetoucí bylina, obligátní halofyt rostoucí na slanistých loukách. Je sice v české přírodě původním druhem, ale v současnosti je kriticky ohrožen vyhynutím, neboť lokality vhodné pro jeho růst jsou téměř všechny zničeny.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia autoři a editory
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia CZ

Scorzonera parviflora ( 越南語 )

由wikipedia VI提供

Scorzonera parviflora là một loài thực vật có hoa trong họ Cúc. Loài này được Jacq. miêu tả khoa học đầu tiên năm 1776.[1]

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Scorzonera parviflora. Truy cập ngày 4 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài

 src= Wikimedia Commons có thư viện hình ảnh và phương tiện truyền tải về Scorzonera parviflora  src= Wikispecies có thông tin sinh học về Scorzonera parviflora


Bài viết tông cúc Cichorieae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia tác giả và biên tập viên
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia VI

Scorzonera parviflora: Brief Summary ( 越南語 )

由wikipedia VI提供

Scorzonera parviflora là một loài thực vật có hoa trong họ Cúc. Loài này được Jacq. miêu tả khoa học đầu tiên năm 1776.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia tác giả và biên tập viên
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia VI

光鸦葱 ( 漢語 )

由wikipedia 中文维基百科提供
二名法 Scorzonera parviflora
Jacq.

光鸦葱学名Scorzonera parviflora)是菊科鸦葱属的植物。分布于地中海蒙古俄罗斯乌兹别克斯坦哈萨克斯坦以及中国大陆新疆等地,生长于海拔900米至3,100米的地区,多生于草甸、荒漠及草滩地,目前尚未由人工引种栽培。

参考文献

  • 昆明植物研究所. 光鸦葱. 《中国高等植物数据库全库》. 中国科学院微生物研究所. [2009-02-25]. (原始内容存档于2016-03-05).
小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
許可
cc-by-sa-3.0
版權
维基百科作者和编辑
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia 中文维基百科

光鸦葱: Brief Summary ( 漢語 )

由wikipedia 中文维基百科提供

光鸦葱(学名:Scorzonera parviflora)是菊科鸦葱属的植物。分布于地中海蒙古俄罗斯乌兹别克斯坦哈萨克斯坦以及中国大陆新疆等地,生长于海拔900米至3,100米的地区,多生于草甸、荒漠及草滩地,目前尚未由人工引种栽培。

許可
cc-by-sa-3.0
版權
维基百科作者和编辑
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia 中文维基百科