dcsimg

Associations ( 英語 )

由BioImages, the virtual fieldguide, UK提供
Foodplant / spot causer
amphigenous colony of Ramularia hyphomycetous anamorph of Mycosphaerella hieracii causes spots on live leaf of Hieracium prenanthoides

許可
cc-by-nc-sa-3.0
版權
BioImages
專題
BioImages
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
BioImages, the virtual fieldguide, UK

Jestřábník věsenkovitý ( 捷克語 )

由wikipedia CZ提供

Jestřábník věsenkovitý (Hieracium prenanthoides) je vytrvalá, žlutě kvetoucí, planě rostoucí rostlina hor a podhůří, jeden z velkého počtu druhů rodu jestřábník. Je zástupcem skupiny horských druhů jestřábníků a v české přírodě se vyskytuje okolo 20 odvozených vedlejších druhů. Sám je velice variabilní a bylo popsáno mnoho jeho subspecií.[1]

Rozšíření

Druh se vyskytuje v pásu od Grónska přes Island, Britské ostrovy, Skandinávii a sever Ruska až po Ural. V Evropě dále ve více či méně izolovaných arelách vyrůstá ve vyšších polohách od Pyrenejí přes Alpy, Sudety (Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Hrubý Jeseník) a Západní Karpaty (Malá Fatra, Velká Fatra, Tatry a přesah do Polska), vzácně i v pohořích Balkánského poloostrova. Ostrůvkovitě se vyskytuje i v horských oblastech Turecka, Íránu a na severozápadě Indie a Číny.[1][2][3]

Ekologie

Ve Střední Evropě vyrůstá převážně v místech nacházejících se nad hranici lesa, ve společenstvech horských luk a vysokostébelných niv. Obvykle roste v lesních lemech kyselých doubrav a borů, na slunných kamenitých svazích, v prosvětlených křovinách, na vřesovištích, písčinách a v lomech, na suchých až vlhkých loukách nebo na okrajích komunikaci. Vyhovují mu kamenité, písčité i hlinité, kyselé až neutrální, obvykle živinami chudé půdy.

V české přírodě se vyskytuje v termofytiku a mezofytiku, v chladné a vlhkém oreofytiku je hodně vzácný. Roste obvykle podél říčních toků, nejčastěji na stráních a skalnatých biotopech nad říčním údolím. Bývá nalézán tíž v karech, v prosvětlených horských lesích a na jejích okrajích, v porostech kosodřeviny a řídkých světlých křovinách.[1][2]

Karyologie

Jestřábník věsenkovitý se vyskytuje ve třech ploidních úrovních, diploidní (2n = 18) jsou rostliny vyskytující se ve Francouzských Alpách, tetraploidní (2n = 36) byly zjištěn u rostlin pocházejících z Islandu a triploidní (2n = 27) se vyskytující na zbytku území, včetně Krkonoš, Jeseníků i Západních Karpat. V poslední době byly nalezeny tetraploidní populace i v Jeseníkách.[1]

Popis

Vytrvalá bylina s přímou, jednoduchou, hustě olistěnou lodyhou vyrůstající z oddenku bez nadzemních plazivých výběžků. Lodyha bez listové růžice bývá 30 až 120 cm vysoká, spodní část má lysou a horní řídce a nepravidelně porostlou chlupy jednoduchými, se stopkatými žlázkami i hvězdovitými. Je porostlá 10 až 30 listy částečně objímavými nebo jen s oušky, listy jsou tuhé, celokrajné nebo jemně či hrubě nepravidelně zubaté, na okraji podvinuté a na konci špičaté. Listové čepele mají na spodní, bledě zelené straně vyniklou žilnatinou a jsou po okrajích a na žilkách drsně chlupaté, na horní straně jsou tmavě zelené a nejčastěji lysé. Čepele bývají úzce podlouhlé, úzce eliptické či úzce kopinaté, houslovitě stažené, obvykle objímavé, u dolních listů s krátkými křídlatými řapíky jsou dlouhé 6 až 12 cm a široké 1 až 1,5 cm. Směrem vzhůru se všechny listy zmenšují, spodní listy jsou v době kvetení již suché.

Středně velké květní úbory s chlupatými stopkami jsou v počtu 10 až 25 uspořádány do staženého chocholičnatého vrcholíku. Oboupohlavné, souměrné, jazykovité květy mají plochou, žlutou, asi 2 cm dlouhou liguli na konci zubatou a krátce obrvenou, čnělka a bliznová ramena jsou sytě žlutá. Válcovitý až vejčitý dvouřadý zákrov, asi 1 cm dlouhý, je tvořen čárkovitě kopinatými, střechovitě uspořádanými listeny s tupým hrotem, vnější jsou v horní části nazpět ohnuté, jejich barva je tmavě zelená a jsou obvykle zcela lysé.

Rostlina kvete poměrně pozdě, od srpna do září, k oplodnění dochází převážně apomikticky. Plody jsou světle hnědé, 3,5 mm dlouhé, podélně rýhované, oblé nažky s dvouřadým chmýrem, ve který se přeměnil vytrvalý kalich.[1][2][4][5]

Rozmnožování

Pro jestřábník věsenkovitý, stejně jako pro většinu jestřábníků, je typická apomixie. Je to asexuální způsob reprodukce, kdy při tvorbě semen nedochází ke splynutí pohlavních buněk. Zárodečný vak vzniká mitotickým dělením samičí buňky při potlačené meióze. Vznikají tak klíčivá semena, aniž byly květy opyleny. Vzniklé potomstvo je geneticky shodné s rodičovskou rostlinou. Triploidní a tetraploidní jedinci se rozmnožují apomikticky, pouze diploidní, obvykle vázání na malé reliktní areály, se rozmnožují klasicky, sexuálně.[1][2][6]

Ohrožení

Horské jestřábníky postupně mizí z české přírody, ztrácejí se jim k růstu vhodné plochy. Potřebují místa s malou konkurencí jiných trav a bylin, která bývají mírně narušována. S přihlédnutím k trvalému úbytku kvetoucích rostlin byl jestřábník věsenkovitý zařazen v "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012" mezi druhy silně ohrožené (C2b).[2][7]

Odkazy

Reference

  1. a b c d e f KOCIÁN, Jiří. Rozšíření a cytogeografie jestřábníku věsenkovitého v Sudetech a Západních Karpatech. Olomouc, 2012 [cit. 23.11.2016]. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci. Vedoucí práce Martin Dančák. Dostupné online.
  2. a b c d e Květena ČR: Jestřábník věsenkovitý [online]. Petr Kocián [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. (česky)
  3. HASSLER, M. Catalogue of Life 2016: Hieracium prenanthoides [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2016 [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. (anglicky)
  4. FORD, Henry; PEAT, Helen; FITTER, Alastair. Ecological Flora of British Isles: Hieracium prenanthoides [online]. University of York, UK [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. (anglicky)
  5. EGGENBERG, Stefan. Hieracium prenanthoides [online]. Info Flora, Chambésy-Genèven, CH [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. (německy)
  6. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Jestřábník věsenkovitý [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-11-23]. S. 441. Dostupné online. (česky)
  7. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 23.11.2016]. Čís. 84, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)

Externí odkazy

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia autoři a editory
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia CZ

Jestřábník věsenkovitý: Brief Summary ( 捷克語 )

由wikipedia CZ提供

Jestřábník věsenkovitý (Hieracium prenanthoides) je vytrvalá, žlutě kvetoucí, planě rostoucí rostlina hor a podhůří, jeden z velkého počtu druhů rodu jestřábník. Je zástupcem skupiny horských druhů jestřábníků a v české přírodě se vyskytuje okolo 20 odvozených vedlejších druhů. Sám je velice variabilní a bylo popsáno mnoho jeho subspecií.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia autoři a editory
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia CZ

Hieracium prenanthoides ( 法語 )

由wikipedia FR提供

Épervière fausse prénanthe, Épervière à feuilles de prénanthe

L’Épervière fausse prénanthe ou Épervière à feuilles de prénanthe (Hieracium prenanthoides) est une espèce de plantes herbacées vivaces de la famille des Astéracées.

Synonymie

Selon BioLib (30 aout 2019)[1] :

  • Hieracium bupleurifolium Tausch
  • Hieracium hoegeri (Zahn) P.D. Sell & C. West
  • Hieracium lanceolatum Vill.

Selon INPN (30 aout 2019)[2] :

  • Aracium prenanthoides (Vill.) D.Dietr., 1847
  • Hieracium hypoglaucum (Litv. & Zahn) Üksip, 1960
  • Hieracium panduriforme Dulac, 1867
  • Hieracium prenanthoides subsp. hypoglaucum Litv. & Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. prenanthoides Vill., 1779
  • Hieracium prenanthoides subsp. pseudoprenanthes (J.Serres) Zahn, 1921
  • Hieracium prenanthoides var. bupleurifolium Wimm. & Graebn.
  • Hieracium pseudoprenanthes J.Serres, 1855

Notes et références

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia FR

Hieracium prenanthoides: Brief Summary ( 法語 )

由wikipedia FR提供

Épervière fausse prénanthe, Épervière à feuilles de prénanthe

L’Épervière fausse prénanthe ou Épervière à feuilles de prénanthe (Hieracium prenanthoides) est une espèce de plantes herbacées vivaces de la famille des Astéracées.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia FR

Jastrzębiec przenętowaty ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Jastrzębiec przenętowaty (Hieracium prenanthoides Vill.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. W Polsce jest rzadki; rośnie w Sudetach i Karpatach[2].

Morfologia

Łodyga
Do 60 cm wysokości, pokryta w górnej części włoskami gwiazdkowatymi oraz gruczołowatymi.
Liście
Liści odziomkowych brak. Liście łodygowe podłużnie jajowatolancetowate, skrzypcowate, obejmujące uszkami łodygę.
Kwiaty
Zebrane w koszyczki długości około 10 mm, pokryte włoskami gruczołowymi. Szypułki ogruczolone. Łuski okrywy koszyczka ustawione dachówkowato w wielu szeregach[3].
Owoc
Brunatna niełupka z dwurzędowym puchem kielichowym z włoskami nierównej długości.

Biologia i ekologia

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od lipca do września. Gatunek charakterystyczny wysokogórskich ziołorośli i traworośli z klasy Betulo-Adenoctyletea[4].

Zmienność

Gatunek zróżnicowany na 27 podgatunków[5]:

  • Hieracium prenanthoides subsp. alessicum Besse & Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. brittatense (Üksip) Greuter
  • Hieracium prenanthoides subsp. bupleurifolioides Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. bupleurifolium (Tausch) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. buschianum (Üksip) Greuter
  • Hieracium prenanthoides subsp. cinereiceps (Zahn) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. constrictum (Arv.-Touv.) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. cynanchoides (Arv.-Touv. & Gaut.) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. ephemeridifolium (Arv.-Touv.) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. eurylophum (Omang) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. gredense (Rouy) Greuter
  • Hieracium prenanthoides subsp. hoegeri Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. hypoglaucum Litv. & Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. jaquetianum (Zahn) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. juvonis (Murr) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. lanceolatum (Vill.) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. loriense (Üksip) Greuter
  • Hieracium prenanthoides subsp. melanotrichum (Reuter) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. perfoliatum (Froel.) Fr.
  • Hieracium prenanthoides subsp. praeruptorum Nyman
  • Hieracium prenanthoides subsp. prenanthoides
  • Hieracium prenanthoides subsp. pseudoprenanthes (J.Serres) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. salicarium (Arv.-Touv.) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. strictissimum (Froel.) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. subelatifolium Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. transalpinum (Arv.-Touv.) Zahn
  • Hieracium prenanthoides subsp. violascens (Borbás) Zahn

Ochrona

Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006)[6] w grupie gatunków wymierających (kategoria zagrożenia: E).

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  2. Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce, AdamA. Zając (red.) i inni, Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, ISBN 83-915161-1-3, OCLC 831024957 .
  3. Szafer W., Kulczyński S., Pawłowski B. Rośliny polskie. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1969.
  4. WładysławW. Matuszkiewicz WładysławW., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, ISBN 83-01-13520-4, OCLC 749271059 .
  5. The Plant List [dostęp 2013-12-02].
  6. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Jastrzębiec przenętowaty: Brief Summary ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Jastrzębiec przenętowaty (Hieracium prenanthoides Vill.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. W Polsce jest rzadki; rośnie w Sudetach i Karpatach.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Hieracium prenanthoides ( 越南語 )

由wikipedia VI提供

Hieracium prenanthoides là một loài thực vật có hoa trong họ Cúc. Loài này được Vill. mô tả khoa học đầu tiên năm 1779.[1]

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Hieracium prenanthoides. Truy cập ngày 4 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài

 src= Wikimedia Commons có thư viện hình ảnh và phương tiện truyền tải về Hieracium prenanthoides  src= Wikispecies có thông tin sinh học về Hieracium prenanthoides


Bài viết tông cúc Cichorieae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia tác giả và biên tập viên
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia VI

Hieracium prenanthoides: Brief Summary ( 越南語 )

由wikipedia VI提供

Hieracium prenanthoides là một loài thực vật có hoa trong họ Cúc. Loài này được Vill. mô tả khoa học đầu tiên năm 1779.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Wikipedia tác giả và biên tập viên
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia VI