Calosoma (Castrida) alternans – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych, podrodziny Carabinae i plemienia Carabini.
Gatunek ten został opisany przez Johana Christiana Fabriciusa w 1792 roku[1][2][3] jako Carabus alternans, a jego okaz typowy zdeponowany został w Zoologischen Museums der Universität Kopenhagen[2]. Stephan von Breuning włączył ten gatunek do podrodzaju Calosoma (Callistriga)[4]. W 1940 roku Renè Jeannel umieścił go w rodzaju Casrida[5].
W 1830 roku Maximilian Perty opisał gatunek Calosoma granulatum[6], który Renè Jeannel w 1940 potraktował jako podgatunek C. alternans[5]. Klasyfikację tą podtrzymała w 1963 roku Tatiana Gidaspow[7]. Terry Erwin nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem i uznał C. granulatum za młodszy synonim C. alternans. Montypowość gatunku uznaje również Sandro Bruschi w Calosoma of the World[2]. Z kolei baza Carabidae of the World wyróżnia dwa podgatunki: C. a. alternans i C. a. granulatum[3].
Gatunkiem siostrzanym dla C. alternans jest Calosoma sayi[1].
Chrząszcze osiągają od 23[1] lub 24[2] do 30 mm długości ciała[2][1]. Ciało wąskie, czarniawe ze słabym miedzianym połyskiem, nieco zielonkawym na głowie i przedpleczu, a narządami gębowymi, odnóżami i czułkami smoliście czarnymi. Mikrorzeźba drobno izodiametryczna, przyćmiona na przedpleczu. Głowa punktowana umiarkowanie grubo. Oczy duże i wyłupiaste[1]. Pokrywy matowe[1] o urzeźbieniu heterodynamicznym. Międzyrzędy pierwszorzędowe i drugorzędowe tej samej szerokości, podczas gdy trzecirzędowe węższe i obniżone[2]. Międzyrzędy 3, 7 i 11 łańcuszkowate, z dużymi, kontrastującymi dołkami. Wszystkie międzyrzędy opatrzone poprzecznymi łuskami. U samic pokrywy wyglądają na rozdęte[1]. Krętarz tylnych odnóży samców o wierzchołku hakowatym. Ich golenie środkowej pary opatrzone małą szczoteczką szczecinek, ułożoną wierzchołkowo-środkowo. Samice na VI sternicie mają zwielokrotnione szczecinki[1]. Populacja zamieszkująca od północnej Argentyny po środkowo-zachodnią Amerykę Południową charakteryzuje się jasnometaliczną grzbietową stroną ciała, nieco bardziej poprzecznym przedpleczem[2] i przednimi stopy samców o trzech członach nasadowych rozszerzonych i opatrzonych oszczecinionymi poduszeczkami pod spodem[2][1]. Z kolei w Ameryce Środkowej i północnej części Ameryki Południowej dominuje ciemnobrązowy morfotyp[2].
Gatunek uskrzydlony, przylatujący nocą do światła. Dorosłe i larwy dają się odławiać do pułapek Barbera[2]. Posiada dużą siłę dyspresyjną[1]. W Boliwii spełnia pożyteczną rolę dla plantacji bawełny, gdyż w skład jego pokarmu wchodzą niedorosłe stadia motyli Alabama argillacea i Spodoptera frugiperda[8][2].
Chrząszcz ten zasiedla wiecznie zielone gęste lasy nizinne, liściaste skruby, łąki, pola uprawne[2][1][7] i plantacje[2] w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. W Ameryce Centralnej występuje zarówno w wilgotnych jak i suchych lasach tropikalnych[1]. Aktywne imagines spotykane są głównie w porze deszczowej, od października do kwietnia[2].
Gatunek neotropikalny, sięgający od Argentyny, przez m. in. Paragwaj, Urugwaj, południową i środkową Brazylię, Peru, Wenezuelę, Kolumbię, Gujanę, Panamę, Honduras, Małe Antyle (Trynidad, Martynika, Dominika), po Meksyk[2][1] i Stany Zjednoczone[3].
Calosoma (Castrida) alternans – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych, podrodziny Carabinae i plemienia Carabini.