dcsimg

Szczur himalajski ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Szczur himalajski[3] (Rattus pyctoris) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący w Azji Południowej, Środkowej i na Dalekim Wschodzie[2][4].

Klasyfikacja

Gatunek ten został opisany naukowo w 1845 roku przez B.H. Hodgsona jako Mus rattoides; miejsce typowe to Nepal. Należy do grupy gatunków spokrewnionych ze szczurem wędrownym (Rattus norvegicus). Trzy formy różniące się szczegółami budowy ciała i struktury chromosomowej, opisane dawniej jako gatunki Rattus turkestanicus, R. vicerex i R. rattoides, mogą być podgatunkami szczura himalajskiego[4].

Występowanie

Szczur himalajski jest szeroko rozpowszechniony, występuje na wysokościach od 1200 do 4250 m n.p.m. w pasie ciągnącym się od chińskich prowincji Junnan, Syczuan i Guangdong, przez północną Mjanmę, Bhutan, północne Indie, Nepal, Pakistan i Afganistan aż po wschodni i środkowy Iran, a także dalej na północ w Tadżykistanie, Kirgistanie, Uzbekistanie i południowo-wschodnim Kazachstanie[2]

Biologia

Szczur himalajski ma gęste, kudłate futro, samica ma sześć par sutków, podobnie jak u szczura wędrownego[4].

Szczur himalajski prowadzi naziemny tryb życia, jest spotykany na terenach skalistych, uprawnych i w pobliżu miejsc zamieszkania ludzi[2]. W Kazachstanie udokumentowano, że jest on mniej zależny od środowiska antropogenicznego niż szczur wędrowny i szczur śniady (Rattus rattus), których zasięg występowania wzrósł z rozwojem osadnictwa[4].

Populacja

Szczur himalajski ma duży zasięg występowania i wykazuje zdolność do adaptacji do zmian środowiska. Nie są znane zagrożenia dla tego gatunku. Nie jest obecny w żadnych obszarach chronionych w Azji Południowej, ale w Chinach występuje w rezerwacie Tongbiguan i prawdopodobnie w innych obszarach chronionych. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje szczura himalajskiego za gatunek najmniejszej troski. W Indiach jest uznawany za szkodnika[2].

Przypisy

  1. Rattus pyctoris, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Smith, A.T. & Johnston, C.H. 2016, Rattus pyctoris [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016, wersja 2017-1, DOI: 10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T19370A22445185.en [dostęp 2017-08-30] (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c d Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Rattus pyctoris. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2017-08-30]
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Szczur himalajski: Brief Summary ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Szczur himalajski (Rattus pyctoris) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący w Azji Południowej, Środkowej i na Dalekim Wschodzie.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL