dcsimg
Life » » Archaeplastida » » 木蘭綱 » » 山毛櫸科 »

Lithocarpus calophyllus Chun ex C. C. Huang & Y. T. Chang

Lithocarpus calophyllus ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Lithocarpus calophyllus Chun ex C.C.Huang & Y.T.Chang – gatunek roślin z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje naturalnie w Chinach – w prowincjach Fujian (na południowym zachodzie), Guangdong (w południowo-achodniej części), Kuejczou (na południu), Hunan (w części południowej) i Jiangxi (na południowym zachodzie), a także w regionie autonomicznym Kuangsi[3][4].

Morfologia

Pokrój
Zimozielone drzewo dorastające do 25–30 m wysokości[4].
Liście
Blaszka liściowa jest skórzasta i ma kształt od podłużnego do owalnego lub eliptycznego. Mierzy 8–15 cm długości oraz 4–9 cm szerokości, jest całobrzega, ma uszkowatą nasadę i spiczasty lub ogoniasty wierzchołek. Ogonek liściowy jest owłosiony i ma 25–50 mm długości[4].
Owoce
Orzechy o kulistawym kształcie, dorastają do 15–20 mm długości i 18–26 mm średnicy. Osadzone są pojedynczo w kubeczkowatych miseczkach, które mierzą 15–25 mm średnicy. Orzechy otulone są miseczkami do 15–20% ich długości[4].

Biologia i ekologia

Rośnie w wiecznie zielonych lasach. Występuje na wysokości od 500 do 1200 m n.p.m. Kwitnie od czerwca do lipca, natomiast owoce dojrzewają od sierpnia do września[4].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 6 czerwca 2017].
  2. Lithocarpus calophyllus Chun ex C.C.Huang & Y.T.Chang (ang.). The Plant List. [dostęp 6 czerwca 2017].
  3. Discover Life: Point Map of Lithocarpus calophyllus (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 6 czerwca 2017].
  4. a b c d e Lithocarpus calophyllus (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 6 czerwca 2017].
許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL

Lithocarpus calophyllus: Brief Summary ( 波蘭語 )

由wikipedia POL提供

Lithocarpus calophyllus Chun ex C.C.Huang & Y.T.Chang – gatunek roślin z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje naturalnie w Chinach – w prowincjach Fujian (na południowym zachodzie), Guangdong (w południowo-achodniej części), Kuejczou (na południu), Hunan (w części południowej) i Jiangxi (na południowym zachodzie), a także w regionie autonomicznym Kuangsi.

許可
cc-by-sa-3.0
版權
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
原始內容
參訪來源
合作夥伴網站
wikipedia POL