Dub žlázonosný (Quercus serrata, syn. Q. glandulifera) je opadavý strom dorůstající výšky 25 metrů. Pochází z Asie a v Česku je občas pěstován jako okrasný strom.
Dub žlázonosný je opadavý strom dorůstající výšky okolo 25 metrů. Koruna je mohutná, rozložitá. Borka je šedá až tmavě hnědočervená, mělce podélně rozpukaná. Listy jsou řapíkaté až téměř přisedlé, úzce vejčité, vejčitě kopinaté nebo obvejčité, 7 až 17 cm dlouhé a 3 až 9 cm široké, tence kožovité, v mládí lepkavé, svrchu tmavě zelené a lesklé, na rubu modravě zelené a hedvábitě chlupaté. Čepel listů je na okraji pilovitá, na bázi klínovitá až téměř zaokrouhlená, na vrcholu špičatá. Žilnatina je tvořena 7 až 12 páry postranních žilek. Řapíky jsou 5 až 15 mm dlouhé. Samičí květenství jsou 1,5 až 3 cm dlouhá. Žaludy jsou po 1 až 3 na krátkých stopkách, 1,7 až 2 cm dlouhé a 0,8 až 1,2 cm široké, z 1/4 až 1/3 kryté hustě měkce chlupatou číškou.[1][2][3]
Dub žlázonosný je přirozeně rozšířen v Číně, Japonsku a Koreji. Roste v opadavých lesích v nadmořských výškách 100 až 2000 metrů.[1] Je to pomalu rostoucí dřevina, nevybíravá k typu půdy.[3]
V minulosti byly duby Quercus serrata a Quercus glandulifera brány jako 2 samostatné druhy, současná taxonomie rozlišuje pouze jeden druh, Quercus serrata.[3][4]
Dub žlázonosný je v Česku poměrně zřídka pěstován jako okrasná a sbírková dřevina. Do Evropy byl zaveden v roce 1893.[3] Je vysazen např. v Dendrologické zahradě v Průhonicích[5], Arboretu Kostelec nad Černými lesy[2] a v Botanické zahradě a arboretu MU v Brně.
Dub žlázonosný (Quercus serrata, syn. Q. glandulifera) je opadavý strom dorůstající výšky 25 metrů. Pochází z Asie a v Česku je občas pěstován jako okrasný strom.
Quercus serrata, the jolcham oak,[3] (Chinese: 枹栎; pinyin: bāolì, 小楢 (Japanese: konara))[4] is an East Asian species of tree in the beech family. It is native to China, Taiwan, Japan, and Korea.[5][6]
Quercus serrata is a deciduous oak tree reaching a height of 25 metres (82 feet) occupying elevations from 100–2,000 m (330–6,560 ft). The bark is gray or reddish-brown with longitudinal furrows.[5] The leaves are up to 17 centimetres (6+3⁄4 in) long by 9 cm (3+1⁄2 in) wide, leathery, elliptical in shape, with serrated margins; they are densely covered with trichomes when young, becoming glabrous with age. The petioles are short (3 cm). The flowers are pistillate inflorescences from 1.5–3 cm (1⁄2–1+1⁄4 in) long, occurring in March to April. The seeds are oval-shaped acorns 1.7–2 cm (5⁄8–3⁄4 in) long and take one year to mature. A cup with trichomes and triangular shaped scales covers 1⁄4 to 1⁄3 of the acorn.[5]
The plant frequently attracts stinkbugs which lay their eggs inside them.[7]
Quercus serrata, the jolcham oak, (Chinese: 枹栎; pinyin: bāolì, 小楢 (Japanese: konara)) is an East Asian species of tree in the beech family. It is native to China, Taiwan, Japan, and Korea.
Quercus serrata là một loài thực vật có hoa trong họ Cử. Loài này được Murray miêu tả khoa học đầu tiên năm 1784.[1]
Quercus serrata là một loài thực vật có hoa trong họ Cử. Loài này được Murray miêu tả khoa học đầu tiên năm 1784.
枹栎(学名:Quercus serrata)是壳斗科栎属的植物。分布在朝鲜、日本以及中国大陆的辽宁、广东、山西、四川、江苏、湖南、安徽、广西、湖北、河南、贵州、云南、甘肃、山东、陕西等地,生长于海拔200米至2,000米的地区,多生长于山地及沟谷林中,目前尚未由人工引种栽培。
枹栎(学名:Quercus serrata)是壳斗科栎属的植物。分布在朝鲜、日本以及中国大陆的辽宁、广东、山西、四川、江苏、湖南、安徽、广西、湖北、河南、贵州、云南、甘肃、山东、陕西等地,生长于海拔200米至2,000米的地区,多生长于山地及沟谷林中,目前尚未由人工引种栽培。
コナラ(小楢、学名:Quercus serrata)はブナ目ブナ科コナラ属の落葉広葉樹。別名ホウソ。
「コナラ」の名は、もう一つの日本の主要なナラであるミズナラの別名であるオオナラ(大楢)と比較してつけられた。
北海道、本州、四国、九州、朝鮮半島、中国に分布する。日本では雑木林に多く見られる。葉は長楕円型で縁に尖った部分がある。花は4 - 5月、若葉が広がる時に咲き、秋に実(ドングリ)が熟す。樹皮は灰色で、縦に裂け目が出来る。
落葉樹だが、秋に葉が枯れた時点では葉柄の付け根に離層が形成されないため葉が落ちず、いつまでも茶色の樹冠を見せる。春に新葉が展開する頃に枯れた葉の基部の組織で離層が形成され、落葉が起きる。
材は木炭の原料や、シイタケの原木に使われる。多くの菌類と菌根を作るため、コナラ林には多くの菌根性のきのこが出現する。関東以西ではクヌギと並んで人里の薪炭林に植栽され、重要な燃料源であったが、1960年頃以降、燃料の需要の主力が木材から化石燃料へと変化したことで、薪炭林としての位置づけは失われた。また、かつて東北地方の山村では、コナラのドングリはミズナラのドングリと並んで重要な食料であった[要出典]。
岩手県などの山村周囲の森林には大量のドングリを実らせるコナラやミズナラの巨木が数多く自生しており食用としての需要をよく賄っていたが、大正期以降、このコナラやミズナラの森林は、東京近郊への燃料供給基地と位置付けられて伐採を受けた。この変化は山村に現金収入をもたらしたが、往古のコナラやミズナラの巨木が生い茂った森林は失われ、今日の東北地方の山林では、かつての山村人口を養った程のドングリの生産力は見込めない。