Misecznica jaśniejsza (Lecanora chlarotera Nyl.) – gatunek grzybów z rodziny misecznicowatych (Lecanoraceae)[1]. Ze względu na symbiozę z glonami zaliczany jest do porostów[2].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Lecanora, Lecanoraceae, Lecanorales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].
Niektóre synonimy nazwy naukowej[3]:
Nazwa polska według opracowania W. Fałtynowicza[2].
Plecha skorupiasta z glonami protokokkoidalnym, zazwyczaj dość gruba, rzadziej cienka. Ma barwę jasnoszarą lub białawą, powierzchnię gruboziarnistą, brodawkowaną lub gładką. Może być ciągła, lub popękana i często występują na niej urwistki[4]. Kora bezbarwna o grubości 20-25 μm, hymenium bezbarwne, o grubości 15-20 μm, epihymenium o barwie czerwonobrązowej lub pomarańczowobrązowej[5]. Reakcje barwne: K + żółty, C-, KC-, P-lub P + żółty lub blado pomarańczowy do czerwonego[5].
W plesze występują dość licznie apotecja lekanorowe. Mogą być skupione w środku, lub rozproszone. Mają średnicę do 2,5 mm, koliste lub tępo kanciaste kształty i płaskie lub nieco wypukłe tarczki o barwie jasnobrunatnej, czasami ciemnobrunatnej. Zazwyczaj są gładkie, czasami tylko przyprószone. Brzeżek plechowy jest gładki lub nieco karbowany[4]. Wewnątrz owocników występują duże, bezbarwne kryształki rozpuszczalne w KOH. Powstające w apotecjach askospory są jednokomórkowe, bezbarwne, elipsoidalne, proste i mają rozmiar (9,5-) 13.5-15 (-15,5) × (5,5) 6-7 (-7.5) um, a ich ściana ma grubość poniżej 1 um. Ponadto w plesze znajdują się zanurzone w niej pyknidy[5].
Kwasy porostowe: atranorin, chloroatranorin, gangaleoidin, kwas norgangaleoidynowy[5].
Występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Australii[6]. W Polsce gatunek pospolity na terenie całego kraju[4].
Rośnie na korze drzew w miejscach świetlistych, głównie na drzewach przydrożnych i rosnących pojedynczo, rzadko w lasach[4].
Na korze drzew występuje kilka podobnych gatunków misecznic[5]:
Misecznica jaśniejsza (Lecanora chlarotera Nyl.) – gatunek grzybów z rodziny misecznicowatych (Lecanoraceae). Ze względu na symbiozę z glonami zaliczany jest do porostów.
Lecanora chlarotera je porost[1], co go ôpisoł Nyl. Lecanora chlarotera nŏleży do zorty Lecanora i familije Lecanoraceae.[2][3]
Lecanora chlarotera je porost, co go ôpisoł Nyl. Lecanora chlarotera nŏleży do zorty Lecanora i familije Lecanoraceae.