dcsimg

Harilik nurmenukk ( Estonyaca )

wikipedia ET tarafından sağlandı
 src=
Seemned

Harilik nurmenukk (Primula veris) on nurmenukuliste sugukonda nurmenuku perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaimeliik.

Kirjeldus

Taim kuni 30 cm kõrge. Lehed piklikud, voldilised või kurrulised, kuni 20 cm pikad. Tavaliselt kerkib lehtede keskelt üks või mitu varti, mille otsas longus sarikõisik kollaste piklike õitega.

Nurmenuku õitsemine oleneb kasvukohast, nii õitseb ta Põhja-Eesti mõnes paigas juba maikuu alguses (4. mai 2015).

Vili on kupar.

Rahvapärased nimetused

Rahvapärased nimetused on kanavarvas, kikaspüksi, kikkahain, kikkakaadsa, kikkapüksi (kikkapöksi, kikkapoksi), kukekäekaats, kulupüks, kurekaats, käekaats(as), käekalts (käekalsad), käekolnõ, käolill, kääkaartses, nattalill, piimapisar, sõrmkinnas,[1] pääsulill, kuldvõti, taevasilm, neiulill, pasklill, kanapasalill, kanaperse jt.

Nurmenukul on Eestis registreeritud üle saja rahvapärase nimetuse – ilmselt rohkem kui ühelgi teisel taimel.[2] Enamik neist nimetustest iseloomustab nurmenuku õhulisi torujaid kuni kellukakujulisi õietuppesid või kollaseid säravaid õisi. Sageli sisaldavad nimetused "pükse", "kindaid", "varbaid" või "sõrmi".

Kasvukoht

Kasvab kuivadel ja mõõdukalt niisketel rohumaadel. Eestis üsna sage lubjarikastel muldadel. Sageli esineb nurmenukk massiliselt pargimurus või niidul.

Kasutamine

Nurmenuku õitel on tugev lõhn ning see meelitab kohale arvukalt tolmeldavaid putukaid, seetõttu on ta ühtlasi meetaim. Toiduks kõlbavad ka nurmenuku noored lehed. Neid võib tarvitada värskelt salatina.[3] Kuivatatult on nurmenuku lehed ja õied maitse- ning värviaineks mitmesugustele alkohoolsetele jookidele. Nurmenuku lehed on C-vitamiini rikkad.

Droogina

Droogina kasutatakse (mitte anda imikutele ja väikelastele) nii nurmenuku juurikat koos juurtega (Primulae rhizoma cum radicibus, Primulae radix), õisi (Primulae flos, Primulae flos cum calycibus) kui ka lehti (Primulae folium).[4]

Nurmenuku õisi, lehti ja risoomi koos juurtega kasutatakse ravimina. Ta on tuntud kui köhavastane ja röga lahtistav vahend, maapealsetel osadel on ka tugev higistama ajav ja rahustav toime, kasutatakse ka peapöörituse ja reumavalude vastu.[5]

Sümboolika

Harilik nurmenukk on Norra Hordalandi maakonna tunnuslill.

Viited

  1. Vilbaste, Gustav 1993. Eesti taimenimetused. Tallinn: ETA Emakeele Selts, lk. 505–509.
  2. Vilberg, Gustav 1933. Eestikeelsetest taimenimedest ja nende tekkimisvõimalusist: Nurmenuku nimesid Eestis. Eesti Kirjandus 27(7): 339–347.
  3. [1] | Maaleht
  4. Ain Raal,"Maailma ravimtaimede entsüklopeedia", lk 744-745, Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2010
  5. [2] | Nurmenukk on mitmekülgne ravi- ja salatitaim

Välislingid

lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Vikipeedia autorid ja toimetajad
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia ET

Harilik nurmenukk: Brief Summary ( Estonyaca )

wikipedia ET tarafından sağlandı
 src= Seemned

Harilik nurmenukk (Primula veris) on nurmenukuliste sugukonda nurmenuku perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaimeliik.

lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Vikipeedia autorid ja toimetajad
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia ET