Ursonowate[2] (Erethizontidae) – rodzina nadrzewnych gryzoni zwana "nadrzewnymi jeżozwierzami". Są blisko spokrewnione ze świnką morską, kapibarą i nutrią.
Ursonowate występują na obszarach od północnej Argentyny poprzez Amerykę Środkową po Alaskę i Kanadę.
Ursonowate są przede wszystkim zwierzętami nadrzewnymi i nocnymi, dnie spędzają śpiąc w kryjówkach, w dziuplach drzew i wśród korzeni. Mają ostre, 4-centymetrowe kolce, ułożone gładko na głowie, plecach, bokach ciała i ogonie (u jednego, brazylijskiego gatunku występują jedynie na głowie). W niebezpieczeństwie zwierzęta stroszą kolce za pomocą specjalnych mięśni. Ursonowate mają silne pazury i nagie opuszki na swych szerokich stopach i dzięki temu mogą mocno obejmować gałęzie w trakcie wspinaczki po drzewach. Koniec ogona może owijać się dookoła gałęzi i pełni wtedy funkcję piątej kończyny.
Rodzina ursonowatych obejmuje następujące podrodziny i rodzaje[3]:
Podrodzina szczecinojeżaki (Chaetomyinae) z rodzajem:
Podrodzina ursony (Erethizontinae) z rodzajami:
Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Vossa, Hubbard i Jansę (2013) wykazała, że gatunki tradycyjnie zaliczane do rodzaju Coendou nie tworzą kladu, do którego nie należałyby także gatunki z rodzajów Echinoprocta i Sphiggurus; według tej analizy także gatunki tradycyjnie zaliczane do rodzaju Sphiggurus nie tworzą kladu, do którego nie należałyby też gatunki z rodzajów Coendou i Echinoprocta. Na tej podstawie autorzy zsynonimizowali rodzaje Echinoprocta i Sphiggurus z rodzajem Coendou, przenosząc zaliczane do nich gatunki do tego ostatniego rodzaju[4].
Rodzaj Chaetomys jest przez niektórych systematyków wyodrębniany w rodzinie kolczakowatych[5].
Ursonowate (Erethizontidae) – rodzina nadrzewnych gryzoni zwana "nadrzewnymi jeżozwierzami". Są blisko spokrewnione ze świnką morską, kapibarą i nutrią.