Słonik (Curculio) – rodzaj chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych. Należy do niego około 345 gatunków występujących w Azji, Europie, Afryce i Ameryce Północnej[2]. Fauna Europaea wymienia dziesięć gatunków[3]. Na terenie Polski wykazano istnienie ośmiu gatunków (C. betulae, C. elephas, C. glandium, C. nucum, C. pellitus, C. rubidus, C. venosus i C. villosus)[4].
Przedstawiciele rodzaju mają budowę ciała zbliżoną do innych ryjkowców, wyróżniają się głównie długim i cienkim ryjkiem (rostrum).
Różne gatunki słoników związane są z różnymi gatunkami roślin, głównie z rodzin Fagaceae, Betulaceae i Juglandaceae, niekiedy są uznawane za ich szkodniki (głównie Curculio caryae, Curculio elephas i Curculio nucum). Cykl życiowy słonika orzechowca związany jest z leszczyną pospolitą; imagines żerują na liściach, podczas gdy larwy rozwijają się w orzechach. Jesienią larwy opuszczają opadłe orzechy i przepoczwarczają się głęboko w glebie. Badano w jaki sposób samice wybierają orzechy, w których umieszczają złożone jaja; wydaje się, że słoniki wybierają najbardziej wartościowe orzechy, nie kierując się stopniem dojrzałości orzecha ani wcześniejszym zajęciem przez inne larwy (w jednym orzechu mogą żerować dwie larwy)[5].
Ścisły związek owadów z roślinami-gospodarzami (zasięg występowania owada ściśle zależy od zasięgu rośliny) umożliwia badania filogeograficzne nad tymi roślinami. Zmienności mitochondrialnego DNA w różnych populacjach słonika Curculio hilgendorfi posłużyły do badań nad wiecznie zielonymi lasami Castanopsis w Japonii[6][7].
Słonik (Curculio) – rodzaj chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych. Należy do niego około 345 gatunków występujących w Azji, Europie, Afryce i Ameryce Północnej. Fauna Europaea wymienia dziesięć gatunków. Na terenie Polski wykazano istnienie ośmiu gatunków (C. betulae, C. elephas, C. glandium, C. nucum, C. pellitus, C. rubidus, C. venosus i C. villosus).
Przedstawiciele rodzaju mają budowę ciała zbliżoną do innych ryjkowców, wyróżniają się głównie długim i cienkim ryjkiem (rostrum).
Różne gatunki słoników związane są z różnymi gatunkami roślin, głównie z rodzin Fagaceae, Betulaceae i Juglandaceae, niekiedy są uznawane za ich szkodniki (głównie Curculio caryae, Curculio elephas i Curculio nucum). Cykl życiowy słonika orzechowca związany jest z leszczyną pospolitą; imagines żerują na liściach, podczas gdy larwy rozwijają się w orzechach. Jesienią larwy opuszczają opadłe orzechy i przepoczwarczają się głęboko w glebie. Badano w jaki sposób samice wybierają orzechy, w których umieszczają złożone jaja; wydaje się, że słoniki wybierają najbardziej wartościowe orzechy, nie kierując się stopniem dojrzałości orzecha ani wcześniejszym zajęciem przez inne larwy (w jednym orzechu mogą żerować dwie larwy).
Ścisły związek owadów z roślinami-gospodarzami (zasięg występowania owada ściśle zależy od zasięgu rośliny) umożliwia badania filogeograficzne nad tymi roślinami. Zmienności mitochondrialnego DNA w różnych populacjach słonika Curculio hilgendorfi posłużyły do badań nad wiecznie zielonymi lasami Castanopsis w Japonii.