Koreochomik długoogonowy[3], chomik koreański[4] (Tscherskia triton) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych (Cricetidae)[5].
Zamieszkuje Rosję, Koreę i północno-wschodnie Chiny. Spotkać go można przede wszystkim na otwartych, suchych obszarach, w krzewach i nad rzekami, a także na polach, wzdłuż kanałów, dróg i pól ryżowych)[2].
Gatunek po raz pierwszy opisał William Edward de Winton w 1899 roku nadając mu nazwę Cricetus (Cricetulus) triton[6]. Jako miejsce typowe odłowu holotypu autor wskazał północny Shantung w Chinach[6]. Jedyny przedstawiciel rodzaju Tscherskia – koreochomik[3], utworzonego przez Siergieja Ogniowa w 1914 roku.
Tworzy głębokie, pionowe nory, w których są komory do przechowywania dużej ilości pożywienia. Zjada nasiona roślin dzikich i uprawnych (kukurydza, soja, słonecznik). Na zimę gromadzi do 10 kilogramów zapasów. Zwierzę nocne, ale może być też aktywne w ciągu dnia. Żyją średnio rok. Rozmnażają się od kwietnia do października (w Chinach od maja do sierpnia). W ciągu roku jest od 2 do 3 miotów na ogół po 8-10 młodych (zanotowano miot liczący 24[2]).
Koreochomik nie ma większych zagrożeń, jednak wysuszanie bagien i zmiana ilości wody może negatywnie wpłynąć na jego populację.
Koreochomik długoogonowy, chomik koreański (Tscherskia triton) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych (Cricetidae).