dcsimg

Skalikurek andyjski ( polonèis )

fornì da wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Skalikurek andyjski (Rupicola peruvianus) – gatunek ptaka z rodziny bławatnikowatych (Cotingidae).

Morfologia
Długość ciała 32 cm. Sylwetka bardzo podobna do skalikurka gujańskiego. Samiec – upierzenie szkarłatne lub pomarańczowoczerwone (zależy od podgatunku). Ogon oraz skrzydła czarne z szerokimi białymi lotkami III rzędu. Samica – ciemna, czerwonawobrązowa, z białymi oczami i małym czubkiem. Toki skalikurka andyjskiego różnią się od toków skalikurka gujańskiego tym, że odbywają się na drzewach, a nie na ziemi.
Zasięg, środowisko
Pospolity od pogórza do średnich partii Andów, od Wenezueli do Boliwii. Zamieszkuje zalesione wąwozy, często w pobliżu rzek. Poza tokowiskami obserwowane zazwyczaj samotnie. Żerują na owocujących drzewach.
Podgatunki
Wyróżnia się kilka podgatunków R. peruviana[2][4]:
  • skalikurek czerwony (Rupicola peruvianus sanguinolentus)
  • skalikurek andyjski (Rupicola peruvianus peruvianus)
  • Rupicola peruvianus aequatorialis
  • Rupicola peruvianus saturatus

Przypisy

  1. Rupicola peruvianus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Andean Cock-of-the-rock (Rupicola peruvianus) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 19 lutego 2012].
  3. Rupicola peruvianus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Plemię: Rupicolini (wersja: 2015-01-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-02-04].

Bibliografia

  1. Wiesław Dudziński, Marek Keller, Andrew Gosler: Atlas ptaków świata. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1994. ISBN 83-7073-059-0.
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL

Skalikurek andyjski: Brief Summary ( polonèis )

fornì da wikipedia POL

Skalikurek andyjski (Rupicola peruvianus) – gatunek ptaka z rodziny bławatnikowatych (Cotingidae).

Morfologia Długość ciała 32 cm. Sylwetka bardzo podobna do skalikurka gujańskiego. Samiec – upierzenie szkarłatne lub pomarańczowoczerwone (zależy od podgatunku). Ogon oraz skrzydła czarne z szerokimi białymi lotkami III rzędu. Samica – ciemna, czerwonawobrązowa, z białymi oczami i małym czubkiem. Toki skalikurka andyjskiego różnią się od toków skalikurka gujańskiego tym, że odbywają się na drzewach, a nie na ziemi. Zasięg, środowisko Pospolity od pogórza do średnich partii Andów, od Wenezueli do Boliwii. Zamieszkuje zalesione wąwozy, często w pobliżu rzek. Poza tokowiskami obserwowane zazwyczaj samotnie. Żerują na owocujących drzewach. Podgatunki Wyróżnia się kilka podgatunków R. peruviana: skalikurek czerwony (Rupicola peruvianus sanguinolentus) skalikurek andyjski (Rupicola peruvianus peruvianus) Rupicola peruvianus aequatorialis Rupicola peruvianus saturatus
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL