Psixotriya (lat. Psychotria) – boyaqotukimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.
Psixotriya (lat. Psychotria) – boyaqotukimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.
El Psychotria és un gènere vegetal que comprèn vora 1.900 espècies[1] de plantes amb flor de la família Rubiàcia. Els membres d'aquest gènere són arbres petits, lianes o bé arbustos de boscos tropicals. En el passat hi hagué confusió entre el Psychotria i el Cephaelis, i plantes que originalment s'havien classificat en el primer van acabar en el segon un cop estudiades amb més mitjans. Un cert nombre d'espècies del Psychotria són rares o en greu perill d'extinció a causa de la desforestació, especialment a l'Àfrica central i a l'àrea del Pacífic.
Plantes com la ipecacuana (Psychotria ipecacuanha) o espècies riques en dimethyltryptamina (DMT) (per exemple la Psychotria viridis) són importants per la producció d'elements químics naturals de gran interès.
(selecció indicativa)
El Psychotria és un gènere vegetal que comprèn vora 1.900 espècies de plantes amb flor de la família Rubiàcia. Els membres d'aquest gènere són arbres petits, lianes o bé arbustos de boscos tropicals. En el passat hi hagué confusió entre el Psychotria i el Cephaelis, i plantes que originalment s'havien classificat en el primer van acabar en el segon un cop estudiades amb més mitjans. Un cert nombre d'espècies del Psychotria són rares o en greu perill d'extinció a causa de la desforestació, especialment a l'Àfrica central i a l'àrea del Pacífic.
Plantes com la ipecacuana (Psychotria ipecacuanha) o espècies riques en dimethyltryptamina (DMT) (per exemple la Psychotria viridis) són importants per la producció d'elements químics naturals de gran interès.
Psychotrie[1] (Psychotria) je velký rod rostlin z čeledi mořenovité. Jsou to převážně keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy se zpeřenou žilnatinou a drobnými květy, uspořádanými v květenstvích různých typů. Plodem je peckovice. Rod v současném pojetí zahrnuje asi 1600 druhů. Je rozšířen v tropech a subtropech téměř celého světa.
Rod Psychotria má komplikovanou taxonomickou historii a na základě výsledků molekulárních analýz došlo k četným přesunům druhů do příbuzných rodů a naopak. Rod hlavěnka (Cephaelis) byl sloučen s rodem Psychotria, naopak řada druhů včetně medicínsky významné hlavěnky dávivé byla přesunuta do rodu Carapichea či do příbuzných rodů.
Psychotrie obsahují pestrou paletu účinných látek, zejména alkaloidů různých typů. Z lékařského hlediska je nejvýznamnější hlavěnka dávivá (Carapichea ipecacuanha, syn. Psychotria ipecacuanha). Druh Psychotria viridis je jednou z hlavních složek halucinogenního nápoje ajahuaska. Četné druhy mají význam v domorodé medicíně.
Psychotrie jsou keře nebo stromy, výjimečně i přímé nebo plazivé byliny. Listy jsou jednoduché, vstřícné nebo řidčeji přeslenité, se zpeřenou žilnatinou. Palisty jsou opadavé nebo vytrvalé, interpetiolární, někdy kolem stonku krátce srostlé. Květy jsou spíše drobné, pravidelné, oboupohlavné (častá je distylie), většinou pětičetné, řidčeji čtyř nebo šestičetné, uspořádané ve vrcholových či úžlabních, chudých až mnohokvětých květenstvích různých typů (vrcholík, chocholík, lata, klubko, hlávka). U některých druhů je květenství stažené a podepřené nápadně zbarvenými listeny. Kalich je zakončen laloky. Koruna je bílá, žlutá, červená nebo růžová, nálevkovitá až trubkovitá, zakončená cípy, uvnitř lysá nebo chlupatá. Tyčinek je stejný počet jako korunních laloků, jsou přirostlé v korunní trubce nebo jejím ústí, zanořené nebo z korunní trubky vyčnívající. Semeník je většinou srostlý ze 2 (výjimečně až z 5) plodolistů a zpravidla obsahuje 2 komůrky, v nichž je po 1 vajíčku. Blizny jsou 2. Plodem je dužnatá peckovice obsahující většinou 2 semena. Plody jsou červené, modré, bílé, černé nebo oranžové, kulovité nebo elipsoidní.[2][3]
Rod psychotrie zahrnuje v současném taxonomickém pojetí asi 1600 druhů.[4] Je největším rodem čeledi mořenovitéa vyskytuje se v tropech a subtropech všech kontinentů. V Americe roste asi 800 druhů, areál rozšíření zde sahá od jihovýchodních oblastí USA (Florida) přes Střední Ameriku a Karibské ostrovy na jih až po Argentinu.[3] V Evropě žádný zástupce neroste.
Rod Psychotria je v rámci mořenovitých řazen do podčeledi Rubioideae a tribu Psychotrieae. Je to rod mimořádně komplexní a taxonomicky složitý. V minulosti byl pojímán různým způsobem a rozliční taxonomové z něj vyjímali řadu druhů do nových rodů (Camptopus, Grumilea, Mapouria aj.) nebo je naopak slučovali. V širokém pojetí byla jeho součástí většina zástupců tribu Psychotrieae vyznačujících se drobnými bělavými květy opylovanými hmyzem a bez dalších speciálních znaků. J. A. Steyermark v 70. letech 20. století dále rozšířil tento rod vřazením rodu Cephaelis (hlavěnka). Do této nepřehledné situace postupně přinášejí řád molekulární studie. Jejich výsledky ukazují, že rod Psychotria je v klasickém smyslu silně parafyletický a skládá se z několika samostatných vývojových větví promísených zástupci jiných rodů (Amaracarpus, Apomuria, Calycosia, Camptopus, Cremocarpon, Dolianthus, Hydnophytum a ostatní zástupci subtribu Hydnophytinae, Grumilea, Mapouria, Psathura, Pyragra, Trigonopyren). Ve fylogenetické studii z roku 2014, navazující na závěry některých předchozích analýz, byla část druhů rodu Psychotria příbuzných rodu Palicourea přesunuta do samostatných rodů v rámci tribu Palicoureeae (jedná se o rody Carapichea, Chassalia, Geophila, Hymenocoleus, Margaritopsis, Notopleura, Palicourea a Rudgea), zatímco všechny zbývající druhy (celkem asi 1600 druhů) tribu Psychotrieae byly shrnuty do široce pojatého rodu Psychotria. Celkem 3 druhy byly již v roce 2004 přesunuty do rodu Ronabea v rámci tribu Lasiantheae.[3][4][5]
Zmatek doprovází taxonomii tohoto komplikovaného rodu již od samého začátku. Carl Linné popsal první druh, Psychotria asiatica, na základě směsné položky P. asiatica a P. brownei (dříve jako Psychotrophum brownei). Proto později vyvstala potřeba vybrat jednoznačný lektotyp a jméno Psychotria bylo zařazeno mezi nomina conservanda.[4]
Psychotrie obsahují pestrou paletu účinných látek. Mezi nejdůležitější z nich náležejí alkaloidy, dále kumariny, flavonoidy, terpenické sloučeniny, cyklické peptidy a třísloviny.
Hlavěnka dávivá (Carapichea ipecacuanha) obsahuje 2 účinné izochinolinové alkaloidy, emetin a cefaelin. Tyto látky způsobují zvracení podrážděním žaludeční stěny. V malém množství jsou přítomny další alkaloidy, zejména psychotrin, O-methyl-psychotrin a ipekosid. Podobné látky obsahuje i druh Psychotria acuminata.[6][7] Hlavní účinnou látkou halucinogenního druhu Psychotria viridis je dimethyltryptamin neboli DMT, rostlina dále obsahuje indolové alkaloidy harmin, tetrahydroharmin a harmalin. Z dalších druhů rodu Psychotria byla izolována celá řada jiných indolových alkaloidů: psychollatin z P. umbellata, brachycerin z P. brachyceras, N,β-D-glukopyranosyl vincosamid z P. leiocarpa, stachyosid z P. stachyosa a mnohé jiné. Z jiných typů alkaloidů byly izolovány tryptaminové alkaloidy (psychotriasin z P. calocarpa, psychotrimin a psychopentamin z P. rostrata), b-karbolinový alkaloid harman z P. barbiflora, benzochinolinový alkaloid klugin z P. klugii a jiné.[8]
Hlavní význam psychotrií spočívá v jejich účinných obsahových látkách. Z kořenů jihoamerické hlavěnky dávivé ( Carapichea ipecacuanha, syn. Psychotria ipecacuanha, Cephaelis ipecacuanha) se vyrábí ipekakový sirup, používaný v lékařství jako silné emetikum, v menších dávkách pak zejména při bronchitidě. Účinné alkaloidy z této rostliny slouží také k léčbě amébiáz. V Jižní Americe sloužila k léčení úplavice již v předkolumbovských časech. Portugalci zaznamenali její využití na začátku 17. století, v roce 1672 byla dovezena do Evropy. Největším producentem emetinu je brazilský stát Mato Grosso. Rostlina je jako léčivka pěstována i v jiných částech tropů, např. v Indii, kde je také využívána při léčbě bilharziózy.[9][6][7][10] Je využívána i v homeopatii, kde se podává zejména při nucení na zvracení, kašli, migréně aj.[11] Podobně je používán i druh P. acuminata (syn. Cephaelis acuminata). Emetický účinek mají i některé jiné druhy, např. Psychotria anceps.[12][13][14] Různé alkaloidy izolované z psychotrií jsou zkoumány zejména z hlediska léčby neurodegenerativních onemocnění, leishmanióz nebo cytotoxického či antivirotického účinku.[8]
Druh Psychotria viridis je v Jižní Americe používán již od dávných dob jako jedna ze základních složek halucinogenního nápoje známého jako ajahuaska. Listy, kořeny a oddenky některých dalších druhů jsou používány v tradiční medicíně zejména při léčení kašle, bronchitidy a žaludečních vředů.[8] Jako jedna ze složek halucinogenního nápoje se v Jižní Americe používá též druh Psychotria ernestii.[12] Z plodů Psychotria venulosa se v Jižní Americe připravuje modré barvivo.[12]
Psychotrie (Psychotria) je velký rod rostlin z čeledi mořenovité. Jsou to převážně keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy se zpeřenou žilnatinou a drobnými květy, uspořádanými v květenstvích různých typů. Plodem je peckovice. Rod v současném pojetí zahrnuje asi 1600 druhů. Je rozšířen v tropech a subtropech téměř celého světa.
Rod Psychotria má komplikovanou taxonomickou historii a na základě výsledků molekulárních analýz došlo k četným přesunům druhů do příbuzných rodů a naopak. Rod hlavěnka (Cephaelis) byl sloučen s rodem Psychotria, naopak řada druhů včetně medicínsky významné hlavěnky dávivé byla přesunuta do rodu Carapichea či do příbuzných rodů.
Psychotrie obsahují pestrou paletu účinných látek, zejména alkaloidů různých typů. Z lékařského hlediska je nejvýznamnější hlavěnka dávivá (Carapichea ipecacuanha, syn. Psychotria ipecacuanha). Druh Psychotria viridis je jednou z hlavních složek halucinogenního nápoje ajahuaska. Četné druhy mají význam v domorodé medicíně.
Die Brechsträucher (Psychotria) sind eine Pflanzengattung aus der Familie der Rötegewächse (Rubiaceae). Sie ist pantropisch verbreitet und enthält 800 bis 1830 Arten.
Die Psychotria-Arten wachsen als Sträucher, kleine Bäume oder Lianen und selten auch als krautige Pflanzen. Ihre Rinde ist braun oder grau und blättert nicht ab. Die Laubblätter stehen gegenständig, sind ungeteilt, ganzrandig oder gesägt und gefiedert geädert. Wenn Haare vorhanden sind, sind diese einfach gebaut. Nebenblätter sind vorhanden und können mit der Sprossachse verwachsen sein. Stelz- oder Brettwurzeln, Stacheln oder Exsudation kommen nicht vor.
Es werden seiten- oder endstände, köpfchen, einfache oder zusammengesetzte zymöse Blütenstände gebildet. Die zwittrigen, vier- oder sechszähligen Blüten weisen einem Durchmesser von 0,5 bis 3 Zentimeter eine doppelte Blütenhülle (Perianth) auf. Kelch und sind vorhanden und jeweils. Die vier oder sechs Kronblätter sind glockig oder röhrenförmig verwachsen und auf der Innenseite behaart. Die vier bis sechs Staubblätter sind mit den Kronblättern verwachsen. Zwei oder selten vier Fruchtblätter sind zu einem unterständigen Fruchtknoten verwachsen, mit getrennten Narben.
Die von den Kelchblättern gekrönte, fleischige Steinfrucht enthält ein oder zwei, selten vier Kerne (Samen).
Einige Psychotria-Arten beherbergen symbiontische Bakterien in den Blättern, mit deren Hilfe sie Stickstoff fixieren können. Als Symbionten in den Blattknöllchen (englisch leaf nodules) nachgewiesen sind verschiedene Spezies der Bakteriangattung Burkholderia, etwa bei P. umbellata[1] oder bei P. kirkii (dort Candidatus Burkholderia kirkii).[2] P. nervosa ist dagegen natürlicherweise Burkholderia-frei und bei P. umbellata konnten künstlich Burkholderia-freie Pflanzen erzeugt werden.[1]
Die Erstveröffentlichung des Gattungsnamens Psychotria erfolgte 1759 durch Carl von Linné in Systema naturae, 929, 1364. Der botanische Name Psychotria leitet sich von den griechischen Wörtern psyche für das Leben, Seele und trophein für ernähren ab. Synonyme für Psychotria L. sind: Antherura Lour., Aucubaephyllum Ahlb., Callicocca Schreb., Calycodendron A.C.Sm., Camptopus Hook. f., Cephaelis Sw., Chesnea Scop., Delpechia Montrouz., Douarrea Montrouz., Dychotria Raf., Eumachia DC., Eumorphanthus A.C.Sm., Eurhotia Neck. nom. inval., Furcatella Baum.-Bod. nom. inval., Galvania Vand., Gamotopea Bremek., Grumilea Gaertn., Mapouria Aubl., Megalopus K.Schum., Myrstiphylla Raf., Myrstiphyllum P.Browne, Naletonia Bremek., Nettlera Raf., Petagomoa Bremek., Pleureia Raf., Polyozus Lour., Psychotrophum P.Browne, Stellix Noronha, Straussia A.Gray, Suteria DC., Tapogomea Aubl., Trevirania Heynh., Uragoga Baill. [3][4]. Entsprechend der Auffassung welche Gattung noch eigenständig oder in Psychotria eingegliedert sind schwanken die Artenzahlen.
Nicht mehr zu Psychotria gestellt werden:[4]
P. viridis wird als halluzinogene Droge genutzt.[8]
Das Homogenat der Blätter von P. insularum wird in der traditionellen Medizin Samoas als „Matalafi“ zur Behandlung von Entzündungen im Zusammenhang mit Fieber, Schwellungen, Wunden/Hautinfektionen, Elefantiasis, Erbrechen, Atemwegsinfektionen, Unterleibsschmerzen, sonstigen Körperschmerzen etc. Eine Studie ergab 2021, dass die entzündungshemmenden Eigenschaften ähnlich denen von Ibuprofen sein könnten. Als wirksame Komponenten wurden die Substanzen Rutin und Nicotiflorin (Kaempferol-3-O-Rutinosid[9]) identifiziert, die Eisenchelate bilden (vgl. Chelat-Therapie).[10]
Die Brechsträucher (Psychotria) sind eine Pflanzengattung aus der Familie der Rötegewächse (Rubiaceae). Sie ist pantropisch verbreitet und enthält 800 bis 1830 Arten.
Psychotria (syn. Cephaelis) is a genus containin some 1900 species[3] within the plant faimily Rubiaceae. Members o the genus are smaa understorey trees in tropical forests. The umwhile genus Cephaelis is considered a synomym o Psychotria.
Mony species, includin Psychotria viridis, produce the psychedelic chemical, dimethyltryptamine (DMT).[4]
Some species are endangered or facin extinction due tae deforestation, especially species o central Africae an the Paceefic.
|accessdate=
(help) Psychotria (syn. Cephaelis) is a genus containin some 1900 species within the plant faimily Rubiaceae. Members o the genus are smaa understorey trees in tropical forests. The umwhile genus Cephaelis is considered a synomym o Psychotria.
Mony species, includin Psychotria viridis, produce the psychedelic chemical, dimethyltryptamine (DMT).
Some species are endangered or facin extinction due tae deforestation, especially species o central Africae an the Paceefic.
Η ψυχώτρια (Psychotria), είναι γένος των αγγειόσπερμων φυτών στην οικογένεια των Ρουβιίδων (Rubiaceae). Περιέχει περίπου 1.850 είδη και ως εκ τούτου, είναι ένα από τα πιο πολυάριθμα γένη των ανθοφόρων φυτών.[1] Το γένος έχει παντροπικές διανομές και τα μέλη του γένους είναι μικρά υπόροφης βλάστησης (understorey) δέντρα στα τροπικά δάση. Μερικά είδη βρίσκονται σε κίνδυνο ή αντιμετωπίζουν την εξαφάνιση λόγω της αποψίλωσης των δασών, ιδίως είδη της κεντρικής Αφρικής και του Ειρηνικού.
Πολλά είδη, συμπεριλαμβανομένης της Psychotria viridis, παράγουν την ψυχεδελική χημική ουσία, διμεθυλτρυπταμινη (DMT).[2]
Για την πλήρη κατάσταση, βλέπε: en:List of Psychotria species
Η ψυχώτρια (Psychotria), είναι γένος των αγγειόσπερμων φυτών στην οικογένεια των Ρουβιίδων (Rubiaceae). Περιέχει περίπου 1.850 είδη και ως εκ τούτου, είναι ένα από τα πιο πολυάριθμα γένη των ανθοφόρων φυτών. Το γένος έχει παντροπικές διανομές και τα μέλη του γένους είναι μικρά υπόροφης βλάστησης (understorey) δέντρα στα τροπικά δάση. Μερικά είδη βρίσκονται σε κίνδυνο ή αντιμετωπίζουν την εξαφάνιση λόγω της αποψίλωσης των δασών, ιδίως είδη της κεντρικής Αφρικής και του Ειρηνικού.
Πολλά είδη, συμπεριλαμβανομένης της Psychotria viridis, παράγουν την ψυχεδελική χημική ουσία, διμεθυλτρυπταμινη (DMT).
Психотрия ( лат. Psychotria ) — Rubiaceae семьяысь Африкалэн но Океанилэн писпу. Дуннеын тодмо ог 1900 пӧртэм.
Психотрия ( латин Psychotria ) — марена котырса корья пу увтыр. Сійӧ быдмӧ Африкаын да Океанияын.
Психотрия ( лат. Psychotria ) — марена котырись корья пу увтыр. Психотрия увтырӧ пырöны 1900 вид. Психотрия пантасьӧ Африкаын да Океанияын.
Психотрия ( лат. Psychotria ) — марена котырись корья пу увтыр. Психотрия увтырӧ пырöны 1900 вид. Психотрия пантасьӧ Африкаын да Океанияын.
Психотрия ( лат. Psychotria ) — Rubiaceae семьяысь Африкалэн но Океанилэн писпу. Дуннеын тодмо ог 1900 пӧртэм.
Психотрия ( латин Psychotria ) — марена котырса корья пу увтыр. Сійӧ быдмӧ Африкаын да Океанияын.
Psychotria is a genus of flowering plants in the family Rubiaceae. It contains 1,582 species and is therefore one of the largest genera of flowering plants.[1] The genus has a pantropical distribution and members of the genus are small understorey trees in tropical forests. Some species are endangered or facing extinction due to deforestation, especially species of central Africa and the Pacific.
Many species, including Psychotria viridis, produce the psychedelic chemical dimethyltryptamine (DMT).[2]
Many nodes on the branches are the main feature of Psychotria asiatica
Psychotria is a genus of flowering plants in the family Rubiaceae. It contains 1,582 species and is therefore one of the largest genera of flowering plants. The genus has a pantropical distribution and members of the genus are small understorey trees in tropical forests. Some species are endangered or facing extinction due to deforestation, especially species of central Africa and the Pacific.
Many species, including Psychotria viridis, produce the psychedelic chemical dimethyltryptamine (DMT).
Psychotria es un género de plantas con flores del orden Gentianales de la familia Rubiaceae.
Los miembros del género están bajo los árboles en los bosques tropicales. Las diferencias entre los géneros Psychotria y Cephaelis no son bien conocidas y muchas especies de un género se han traslocado al otro.
Muchas especies, como Psychotria ipecacuanha o Psychotria viridis, producen importantes productos químicos. Otras son raras o incluso casi extintas debido a la deforestación, principalmente especies del centro de África y del Pacífico.
Psychotria es un género de plantas con flores del orden Gentianales de la familia Rubiaceae.
Los miembros del género están bajo los árboles en los bosques tropicales. Las diferencias entre los géneros Psychotria y Cephaelis no son bien conocidas y muchas especies de un género se han traslocado al otro.
Muchas especies, como Psychotria ipecacuanha o Psychotria viridis, producen importantes productos químicos. Otras son raras o incluso casi extintas debido a la deforestación, principalmente especies del centro de África y del Pacífico.
Psychotria ankasensis Psychotria elataRögajuur (Psychotria) on madaraliste sugukonda kuuluv taimeperekond.
Perekonda kuuluvad valdavalt troopika alusmetsades kasvavad väikesekasvulised puud. Mitmed liigid, seal hulgas nägemuse-rögajuur, sisaldavad psühhedeelset ainet dimetüültrüptamiini. Mõned Kesk-Aafrikas ja Vaikse ookeani piirkonnas kasvavad liigid on ohustatud.
Perekonda kuulub 800–1500 (osade allikate järgi kuni 1900) liiki.
Rögajuur (Psychotria) on madaraliste sugukonda kuuluv taimeperekond.
Perekonda kuuluvad valdavalt troopika alusmetsades kasvavad väikesekasvulised puud. Mitmed liigid, seal hulgas nägemuse-rögajuur, sisaldavad psühhedeelset ainet dimetüültrüptamiini. Mõned Kesk-Aafrikas ja Vaikse ookeani piirkonnas kasvavad liigid on ohustatud.
Kahvikit (Psychotria) on suuri kasvisuku matarakasvien heimossa.[1] Sukuun kuuluu yli 2 000 lajia, joita tavataan kaikkialla tropiikissa.[2]
Useimmat suvun lajit ovat pensaita tai pieniä puita.[3]
Kahvikit (Psychotria) on suuri kasvisuku matarakasvien heimossa. Sukuun kuuluu yli 2 000 lajia, joita tavataan kaikkialla tropiikissa.
Psychotria est un genre de plantes de la famille des Rubiaceae des forêts tropicales humides. Ce sont de petits arbres, des arbustes ou des lianes, parfois épiphytes qui ont un air de parenté avec les caféiers.
On compte plus de 1 900 espèces dont près de 800 sont décrites. Quelques espèces d'Amérique centrale sont déjà sur la liste rouge de l'UICN dont Psychotria hobdyi (1998) et Psychotria angustata (2000).
La Nouvelle-Calédonie abrite 86 espèces (la plupart décrites par André Guillaumin), toutes endémiques :
Parmi les espèces décrites, certaines (Psychotria viridis) en association avec une Banisteriopsis (Banisteriopsis caapi) sont utilisées par les Indiens du bassin de l'Amazone pour provoquer des visions au cours de cérémonies chamaniques sous le nom d'Ayahuasca. La présence de N,N-diméthyltryptamine a été identifiée chez Psychotria viridis, cependant il semble que cette plante ne soit jamais utilisée seule, puisque le N,N-diméthyltryptamine n'aurait pas d'effet s'il était ingéré sans IMAO.
De nombreuses espèces font partie de la pharmacopée de ces tribus.
Psychotria est un genre de plantes de la famille des Rubiaceae des forêts tropicales humides. Ce sont de petits arbres, des arbustes ou des lianes, parfois épiphytes qui ont un air de parenté avec les caféiers.
On compte plus de 1 900 espèces dont près de 800 sont décrites. Quelques espèces d'Amérique centrale sont déjà sur la liste rouge de l'UICN dont Psychotria hobdyi (1998) et Psychotria angustata (2000).
Psychotria adalah genus dari tanaman berbunga di famili Rubiaceae. Genus ini berisikan 1,582 spesies dan genus ini merupakan salah satu genus tanaman berbunga terbesar.[1] Genus ini ada di daerah-daerah tropis dan anggota dari genus ini berbentuk pohon kecil seperti semak belukar di hutan tropis. Beberapa spesiesnya hampir punah dikarenakan deforestasi, terutama pada spesies Afrika tengah dan Pasifik.
Banyak spesiesnya, termasuk Psychotria viridis, memproduksi senyawa psikedelik dimethyltryptamine (DMT).[2]
|accessdate=
(bantuan) Psychotria adalah genus dari tanaman berbunga di famili Rubiaceae. Genus ini berisikan 1,582 spesies dan genus ini merupakan salah satu genus tanaman berbunga terbesar. Genus ini ada di daerah-daerah tropis dan anggota dari genus ini berbentuk pohon kecil seperti semak belukar di hutan tropis. Beberapa spesiesnya hampir punah dikarenakan deforestasi, terutama pada spesies Afrika tengah dan Pasifik.
Banyak spesiesnya, termasuk Psychotria viridis, memproduksi senyawa psikedelik dimethyltryptamine (DMT).
Psychotria é um gênero botânico que compreende aproximadamente 1900 espécies de plantas com flores que pertence à família Rubiaceae,
| |
| |
Psychotria é um gênero botânico que compreende aproximadamente 1900 espécies de plantas com flores que pertence à família Rubiaceae,
Psychotria är ett släkte i familjen måreväxter. Arterna i släktet är låga träd som växer i tropiska skogar.
Psychotria är ett släkte i familjen måreväxter. Arterna i släktet är låga träd som växer i tropiska skogar.
Denna växtartikel saknar väsentlig information. Du kan hjälpa till genom att tillföra sådan.Psychotria là một chi thực vật có hoa trong họ Thiến thảo (Rubiaceae).[3]
Chi Apomuria gồm các loài:
Psychotria là một chi thực vật có hoa trong họ Thiến thảo (Rubiaceae).
Общее количество видов превышает 1900[3].
Некоторые виды:
九节属(学名:Psychotria)是茜草科下的一个属,为灌木至小乔木植物。该属共有约700余种,分布于热带和亚热带地区。[1]
ボチョウジ属 Psychotria はアカネ科の属の1つ。極めて多くの種が含まれる。
直立性の低木から小高木だが、一部につる植物になるものがある[1]。葉は対生で托葉が葉柄の間にあり、これは往々に癒合している。葉は革質で縁は滑らかで切れ込んだりしない[2]。
花は茎の先端に生じる集散花序か円錐花序の形で付き、個々の花は小さいのが普通。萼は短い筒を作り、先端は5つの歯になるが、この歯は早くに脱落する。花冠の基部は花筒を作り、この部分は真っ直ぐで先端は5つに裂けるが、これは希に4ないし6裂の例がある。雄蘂は花冠の裂片と同数で花筒の内側につき、花糸は普通は短い。葯は細長い形で花筒から僅かに外に出る[3]。子房は2室で、それぞれに胚珠が1つだけある。果実はさほど大きくならず、球形から卵円形などの形を取り、多少とも液果、つまり柔らかい果肉に包まれた果実になって中に2個の核を含む。核には1個の種子が含まれ、種子は片面が扁平でもう片面が盛り上がるか、あるいは稜を持つ。
学名はギリシャ語で Psyche (生命)と trepho (保つ)に由来し、これは本属に薬用の種が含まれることによる[4]。
世界の熱帯から亜熱帯に広く分布する[5]。
この属は種数が多く、しかも初島(1975)では500種、佐竹他(1989)では700種、福岡(1997)は800種としており、更にDavis et al.(2001)では2000種近くとあるから、どうやら絶賛種数増加中ということのようである。要するにどんどん新種が発見されている模様である。種数の多さでは樹木を含む植物の属では最大のものの一つとのことで、その多様性と分類学的な複雑さには「途方に暮れる」といい、しかも多くの地域でこの類の研究は不十分であるという。近年の分類研究によるとこの属は側系統かあるいは多系統である可能性が高く、例えば近縁の、しかし明らかに区別出来る属、例えばアリ植物であるアリノスダマ Hydnophytum がこの属の系統の中に収まってしまうといったことが明らかになりつつある。従ってこの属と近縁の属の間で統合や細分がこれから行われる可能性が高い[6]。
日本国内では以下の5種が知られる。ボチョウジとナガミボチョウジは3mに達しない低木で、オガサワラボチョウジは高木で最大8mに達する。他の2種は這い上がるつる植物である。
学名が示すように薬用とされる種はある。だが園芸植物大事典(1994)でもほとんど取り上げられている種がなく、特に重要なものはほとんどない模様である。
なお、薬用植物として名の知られるトコン(吐根) Cephalaelis ipecacuanha (トコン属)はかつて本属に含められていた[7]。