dcsimg

Description ( Anglèis )

fornì da Flora of Zimbabwe
Climbers, shrubs or small trees. Stipules various; stipels 0. Leaves imparipinnate. Leaflets alternate, rarely some subopposite. Inflorescences paniculate. Calyx campanulate, shortly 5-lobed. Corolla small, white to cream, sometimes flushed purplish. Fruit indehiscent, elliptic-oblong to oblong, usually flattened.
licensa
cc-by-nc
drit d'autor
Mark Hyde, Bart Wursten and Petra Ballings
sitassion bibliogràfica
Hyde, M.A., Wursten, B.T. and Ballings, P. (2002-2014). Dalbergia Flora of Zimbabwe website. Accessed 28 August 2014 at http://www.zimbabweflora.co.zw/speciesdata/genus.php?genus_id=749
autor
Mark Hyde
autor
Bart Wursten
autor
Petra Ballings
original
visité la sorgiss
sit compagn
Flora of Zimbabwe

Dalbergiya ( Aser )

fornì da wikipedia AZ
 src=
Dalbergia sp.

Dalbergiya (lat. Dalbergia) - paxlakimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.

Növləri

İstinadlar

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia AZ

Dalbergiya: Brief Summary ( Aser )

fornì da wikipedia AZ
 src= Dalbergia sp.

Dalbergiya (lat. Dalbergia) - paxlakimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia AZ

Palissandre ( Catalan; Valensian )

fornì da wikipedia CA

Palissandre (Dalbergia) és un gran gènere d'arbres de mida mitjana a petita, arbusts o lianes dins la família de les fabàcies. Aquest gènere té una àmplia distribució i és natiu de les regions tropicals d'Amèrica central, Amèrica del Sud, Àfrica, Madagascar i sud d'Àsia. Té entre 100 i 600 espècies; ILDIS accepta 159 espècies.

Algunes espècies

Anteriorment ubicats aquí

Usos

 src=
Dalbergia latifolia

Moltes espècies de Dalbergia són arbres importants per la seva fusta que de vegades és decorativa i fragant.

L'espècie preminent de palissandre apreciada a Occident és D. nigra coneguda com a Rio, Bahia, Brazilian Rosewood, Palisandre de Rio Grande, o Jacarandá;actualment es troba en la llista CITES Apèndix I.[2] El segon palissandre més recercat a Occident és D. latifolia conegut com (East) Indian Rosewood o Sonokeling.


Dalbergia melanoxylon de l'Àfrica serveix per fer instruments de vent musicals.

Les espècies de Dalbergia causen al·lèrgia per la presència de quinones a la fusta.


Referències

 src= A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Palissandre Modifica l'enllaç a Wikidata  src= Podeu veure l'entrada corresponent a aquest tàxon, clade o naturalista dins el projecte Wikispecies.
  1. 1,0 1,1 «GRIN Species Records of Dalbergia». Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. [Consulta: 26 novembre 2010].
  2. «Appendices I, II and III». Convention on Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna, 14-10-2010. [Consulta: 26 novembre 2010].
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autors i editors de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CA

Palissandre: Brief Summary ( Catalan; Valensian )

fornì da wikipedia CA

Palissandre (Dalbergia) és un gran gènere d'arbres de mida mitjana a petita, arbusts o lianes dins la família de les fabàcies. Aquest gènere té una àmplia distribució i és natiu de les regions tropicals d'Amèrica central, Amèrica del Sud, Àfrica, Madagascar i sud d'Àsia. Té entre 100 i 600 espècies; ILDIS accepta 159 espècies.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autors i editors de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CA

Dalbergie ( Cech )

fornì da wikipedia CZ
 src=
Květy Dalbergia sissoo
 src=
Plody Dalbergia miscolobium

Dalbergie (Dalbergia) je rod rostlin řazený do čeledi bobovité (Fabaceae). Jsou to stromy, keře i liány s nenápadnými květy a lichozpeřenými listy, rozšířené v tropech celého světa. Mnohé druhy poskytují velmi ceněné dekorativní dřevo, známé jako rosewood nebo palisandr. Některé druhy dalbergií jsou také používány v místní medicíně.

Popis

Dalbergie jsou stromy, keře i dřevnaté liány se střídavými lichozpeřenými listy. Listy jsou nejčastěji složeny pouze z několika lístků, u některých druhů jsou listy jednoduché nebo přesněji řečeno jednolisté. Lístky složených listů bývají nejčastěji střídavé, vzácně vstřícné. Palisty jsou nejčastěji drobné a opadavé. Květenství jsou často bohaté úžlabní nebo vrcholové hrozny či laty. Květy jsou spíše drobné, krátce stopkaté, s klasickou stavbou motýlokvětých rostlin. Kalich je zvonkovitý, s 5 nestejnými cípy. Koruna je nejčastěji bílá nebo zelenavá, řidčeji purpurová. Tyčinek je 9 nebo deset, jednobratrých nebo dvoubratrých. Semeník je stopkatý, s několika vajíčky a krátkou až dlouhou čnělkou s drobnou vrcholovou bliznou. Plodem je nepukavý lusk, který může mít různou podobu od ledvinovitého po čárkovitý a od tenkého křídlatého plodu typu samara až po silně dřevnatý. V plodu je nejčastěji jediné semeno, řidčeji dvě semena v jediné semenné komůrce.[1][2][3]

Rozšíření

Rod dalbergie zahrnuje asi 250 druhů. Je rozšířen v tropech celého světa, s četnými přesahy do subtropických oblastí. Rod je bohatě zastoupen v tropické Africe, Asii i Americe. V subsaharské Africe roste asi 60 druhů, dalších 43 vesměs endemických druhů se vyskytuje na Madagaskaru. V Asii roste celkově asi 100 druhů, největší druhová diverzita je v Indočíně (55 druhů), jihovýchodní Asii (40 druhů) a na Indickém subkontinentu (34 druhů). Z Číny je udáváno 28 druhů. Zastoupení rodu v Austrálii, Tichomoří a v Papuasii je jen malé. Do Austrálie zasahují pouze 2 původní druhy, omezené svým výskytem na sever a severovýchod kontinentu. Některé další druhy (např. Dalbergia sissoo) v Austrálii zdomácněly.[4] [5][1][2]

Jediným druhem, který je rozšířen v tropech Starého i Nového světa, je Dalbergia ecastaphyllum. Je rozšířen v Americe od Floridy po Brazílii a v tropické západní a jihozápadní Africe. Původnost výskytu v Africe bývá někdy zpochybňována. Asijský druh Dalbergia sissoo zdomácněl vlivem pěstování v tropech všech kontinentů.

Význam

Dalbergie mají hospodářský význam především jako zdroj velmi ceněného tvrdého dřeva. Některé druhy mají využití v medicíně.

Dřevo

Dalbergie jsou zdrojem velmi kvalitního a žádaného dřeva, které se vyznačuje nejen krásnou texturou a sytou barvou, ale je také tvrdé a přitom dobře opracovatelné. Některé druhy navíc příjemně voní. Povětšině se obchoduje pouze v nevelkém množství a je drahé. Celkem je z celého světa udáváno okolo 15 druhů komerčně významnějších druhů dalbergií.[6] Větší díl dřeva pochází z divoce rostoucích stromů, neboť dalbergie roste pomalu a výtěžnost plantáží je nízká. Nadměrné kácení vedlo k silnému poklesu jejich výskytu. Většina komerčně využívaných druhů je na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN vedena jako zranitelné, některé, např. jihoamerický druh Dalbergia nigra, se ocitly na seznamu CITES a mezinárodní obchod s jejich dřevem je regulován.

Nejznámějším dřevem dalbergie je tzv. africký eben (African Ebony), nazývaný též africké černé dřevo (African Blackwood). Pochází z druhu Dalbergia melanoxylon, rozšířeného na většině území subsaharské Afriky. Toto dřevo bylo používáno již za časů Starověkého Egypta. V současné době je jedním z nejvýše ceněných afrických dřev. Je velmi žádané zejména na výrobu hudebních nástrojů a jejich komponent, neboť se mimo krásného vzhledu a mechanických vlastností vyznačuje i čistotou tónu. Další využití je zejména na různé nástroje, upomínkové a umělecké předměty a nábytek. V Africe se na lokálních tržištích často nabízejí různé skulptury z ebenového dřeva, často i se zachovanou kontrastní světlou bělí. Africký eben je velmi drahé dřevo, v roce 2000 stál metr krychlový tohoto dřeva v průměru přes 10000 amerických dolarů. Největšími vývozci jsou Tanzanie a Mosambik.

Dalbergie Dalbergia sissoo pochází ze severní Indie, kde roste při úpatí Himálají. V současnosti se pěstuje v řadě asijských a afrických zemí a místy i zplaňuje. Zlatohnědé až tmavě hnědé jádrové dřevo je tvrdé, pružné, dobře opracovatelné a velmi dekorativní. Je používáno k nejrůznějším účelům, na ozdobné předměty, k výrobě luxusního nábytku, vycházkových holí, držadel a podobně. Je obchodováno nejčastěji pod jménem Sissoo, řidčeji jako indické růžové dřevo (Indian Rosewood). Podobné využití má i dřevo Dalbergia latifolia, pocházející z tropické Asie od Indie a Nepálu po Indonésii. Oba druhy jsou též používány jako stínící stromy (např. na kávových plantážích) a k znovuzalesňování erodovaných půd.

Mnohé druhy dalbergií pocházejí z Madagaskaru. Některé druhy, zejména Dalbergia greveana, D. baronii a D. louvelii, poskytují velmi kvalitní dřevo s krásnou barvou i strukturou, ceněné zejména na výrobu hudebních nástrojů. Další využití je např. na marketerie, sportovní náčiní, výrobu nábytku a různé drobnější předměty, např. držadla a dřevěné prvky v luxusnějších automobilech. Tato dřeva jsou obchodována pod názvem Madagascar Rosewood nebo také Madagascar Palisander a jednotlivé druhy většinou ani nejsou rozlišovány. Z dalších madagaskarských druhů se v menší míře obchoduje také se dřevem Dalbergia chapelieri, D. chlorocarpa, D. hildebrandtii, D. madagascariensis, D. mollis, D. monticola, D. purpurascens a D. trichocarpa. Kvalitní dřevo má celá řada dalších madagaskarských druhů dalbergií, náležejících mezi ohrožené dřeviny, neboť se jedná o místní endemity s omezeným areálem výskytu.[7]

Také v tropické Americe náležejí dalbergie mezi komerčně významná dřeva. Ze Střední Ameriky pochází Dalbergia stevensonii, obchodovaná pod názvem Honduras Rosewood. Mezi další využívané středoamerické druhy náleží Dalbergia retusa a D. tucurensis. Brazilský druh D. nigra na trzích známý pod názvem Jacaranda, je v současné době na seznamu CITES a je nahrazován jinými dřevy.[7][6]

Lékařství

Dalbergie Dalbergia melanoxylon je v různých afrických zemích používána při ošetřování celé řady onemocnění, zejména průjmů, parazitárních onemocnění a také jako afrodiziakum. Madagaskarský druh Dalbergia chapelieri je používán v tradiční medicíně při léčení parazitárních onemocnění, úplavice a průjmů a pro usnadnění porodů. Kůra se používá k barvení. Také dřevo D. louvelii je používáno v tradiční medicíně při léčení bilharziózy a malárie. Druh Dalbergia greveana je na jihozápadním Madagaskaru považován za posvátný a pasta ze dřeva aplikovaná na tvář je používána proti různým neduhům. Kůra Dalbergia latifolia je v indické tradiční medicíně používána při ošetřování trávicích potíží, průjmů, lepry a proti parazitům.[7] Mezi další druhy využívané v indické medicíně náleží Dalbergia lanceolaria, D. sissoides, D. sissoo, D. sympathetica a D. volubilis.[8]

Reference

  1. a b BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Missouri: Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1.
  2. a b Flora of China: Dalbergia [online]. Dostupné online.
  3. GENTRY, A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0226289435.
  4. International Legume Database: Dalbergia [online]. Dostupné online. (anglicky)
  5. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky)
  6. a b LONGWOOD, Franklin R. Present and Potential Commertial Timbers of The Caribbean. Washington: [s.n.], 1962.
  7. a b c LOUPPE, D. et al. Plant Resources of Tropical Africa. Timbers 1.. Netherlands: Prota Foundation, 2008. ISBN 978-90-5782-209-4.
  8. KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5.

Externí odkazy

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ

Dalbergie: Brief Summary ( Cech )

fornì da wikipedia CZ
 src= Květy Dalbergia sissoo  src= Plody Dalbergia miscolobium

Dalbergie (Dalbergia) je rod rostlin řazený do čeledi bobovité (Fabaceae). Jsou to stromy, keře i liány s nenápadnými květy a lichozpeřenými listy, rozšířené v tropech celého světa. Mnohé druhy poskytují velmi ceněné dekorativní dřevo, známé jako rosewood nebo palisandr. Některé druhy dalbergií jsou také používány v místní medicíně.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ

Dalbergien ( Alman )

fornì da wikipedia DE

Die Dalbergia, eingedeutscht auch Dalbergien oder Palisanderhölzer genannt, sind eine Pflanzengattung in der Unterfamilie der Schmetterlingsblütler (Faboideae) innerhalb der Familie der Hülsenfrüchtler (Fabaceae). Die 100 bis 300 Arten sind in der Neotropis und tropischen sowie subtropischen Gebieten Afrikas und Asiens verbreitet. Seit Januar 2017 unterliegt die gesamte Gattung dem Washingtoner Artenschutzabkommen. Der Gattungsname ehrt den schwedischen Militärangehörigen bei der holländischen Westindien-Kompanie in Surinam Carl Gustav Dahlberg (1721–1781).[1]

Beschreibung

 src=
Illustration von Dalbergia sissoo
 src=
Illustration: Aufbau des Blütenstandes von Dalbergia brasiliensis
 src=
Illustration aus East Indian or Malabar Kino von Dalbergia candenatensis

Vegetative Merkmale

Dalbergia-Arten sind verholzende Pflanzen, die als kleine bis mittelgroße Bäume, Sträucher oder Lianen wachsen.

Die wechselständig angeordneten Laubblätter sind in Blattstiel und Blattspreite gegliedert. Die Blattspreite ist unpaarig oder paarig bis „falsch unpaarig“ gefiedert. Die Fiederblätter sind an der Blattrhachis meist wechselständig, selten gegenständig angeordnet. Es sind keine Nebenblätter vorhanden.[2]

Generative Merkmale

Es werden end- oder seitenständige traubige oder rispige Blütenstände gebildet. Die Hochblätter sind nur klein.

Die zwittrigen Blüten sind zygomorph und fünfzählig mit doppelter Blütenhülle. Die Kelchblätter sind zu einem glockenförmigen Kelch verwachsen, mit unterschiedlichen Kelchzähnen. Die grünlich, weißlich bis purpurnen Kronblätter haben den typischen Aufbau der Schmetterlingsblütler. Es sind neun bis zehn Staubblätter, die untereinander unterschiedlich verwachsen sind, vorhanden, meist mona- oder diadelphisch.

Die dünnen, flachen und papierigen bis ledrigen Hülsenfrüchte enthalten ein bis vier Samen, sie öffnen sich nicht. Die abgeflachten Samen sind oft nierenförmig.

Ökologie

Als Diasporen dienen die sich nicht öffnenden Hülsenfrüchte, die vom Wind ausgebreitet werden.

Die Laubblätter einiger Dalbergia-Arten dienen den Raupen einiger Schmetterlingsarten als Nahrung; die Art Bucculatrix mendax frisst ausschließlich Blätter der Art Dalbergia sissoo.

Systematik und Verbreitung

 src=
Unpaarig gefiederte Laubblätter von Dalbergia armata
 src=
Zweig mit Blütenständen von Dalbergia boniana
 src=
Früchte und Samen von Dalbergia cultrata
 src=
Zweig mit Laubblättern von Dalbergia frutescens, Blattunterseiten
 src=
Zweig mit gefiederten Laubblättern und Früchten von Dalbergia glabra
 src=
Jungpflanze von Dalbergia horrida mit unpaarig gefiederten Laubblättern
 src=
Zweig mit Früchten und Laubblättern von Dalbergia horrida
 src=
Bewehrter Ast von Dalbergia horrida
 src=
Blütenstände von Dalbergia lanceolaria
 src=
Dünne, flugfähige Hülsenfrüchte von Dalbergia lanceolaria
 src=
Stamm und Borke von Dalbergia lanceolaria
 src=
Stamm und Borke des Ostindischen Palisander (Dalbergia latifolia)
 src=
Zweig mit Blütenständen des Ostindischen Palisander (Dalbergia latifolia)
 src=
Zweig mit geflügelten Früchten des Ostindischen Palisander (Dalbergia latifolia)
 src=
Zweig mit Blütenständen von Dalbergia melanoxylon
 src=
Früchte und Samen von Dalbergia melanoxylon
 src=
Zweig mit Blüten und Laubblättern von Dalbergia miscolobium
 src=
Früchte von Dalbergia miscolobium
 src=
Zweig mit gefiederten Laubblättern von Dalbergia nigra
 src=
Früchte von Dalbergia obovata
 src=
Ausschnitt eines Blütenstandes mit zygomorphen Blüten von Dalbergia rubiginosa

Die Gattung Dalbergia wurde 1781 durch Carl von Linné dem Jüngeren in Supplementum Plantarum, S. 52–53, 316–317[3] aufgestellt. Typusart ist Dalbergia lanceolaria L. f.[4] Dalbergia L. f. nom. cons. wurde nach den Regeln des ICN (Melbourne ICN Art. 14.4 & App. III) gegenüber Amerimnon P.Browne nom. rej., Ecastaphyllum P.Browne nom. rej. und Acouba Aubl. nom. rej. konserviert. Weitere Synonyme sind Coroya Pierre, Triptolemea Mart., Miscolobium Vogel.[5]

Die Gattung Dalbergia gehört zur Tribus Dalbergieae in der Unterfamilie der Schmetterlingsblütler (Faboideae) innerhalb der Familie der Hülsenfrüchtler (Fabaceae).[5]

Die Gattung Dalbergia ist fast weltweit in den Tropen und Subtropen vertreten. Arten kommen in Mittel- und Südamerika, Afrika mit Madagaskar und Südasien vor. In Madagaskar gibt es etwa 50 Arten, bis auf eine kommen sie nur dort vor.[6] In China gibt es etwa 29 Arten, 14 davon nur dort.[2]

Je nach Autor enthält die Gattung Dalbergia 100 bis 120[2] oder bis zu 300[7] Arten. Hier eine Artenauswahl:[5]

Folgende Arten werden je nach Autor nicht mehr dieser Gattung zugeordnet (Auswahl):

 src=
Veilchenholz, Königsholz von Dalbergia cearensis, Radial- und Querschnitt

Nutzung und Schutzstatus

Das Holz vieler Arten der Gattung ist ein begehrtes Edelholz. Die meisten dieser Hölzer werden Palisander genannt, wegen des aromatischen Duftes eines auch „Rosenholz“ (Dalbergia decipularis), ein anderes „Veilchenholz“/Königsholz (Dalbergia cearensis).

Das Holz des Brasilianischen Palisanders oder Rio-Palisanders (Dalbergia nigra) ist sehr begehrt; es ist durch Raubbau mittlerweile so selten, dass es im Anhang I der CITES-Liste geführt wird. Dalbergia latifolia liefert den begehrten Ostindischen Palisander. Dalbergia retusa aus Mittelamerika liefert ein vielseitig verwendbares Holz mit der Handelsbezeichnung Cocobolo.[17] Das afrikanische Dalbergia melanoxylon ist eine der schwersten Holzarten und wird unter dem Namen Grenadill vor allem für den Bau von hochwertigen Holzblasinstrumenten (Klarinetten, Oboen) verwendet.

Seit dem 2. Januar 2017 ist die gesamte Gattung Dalbergia mit Ausnahme von Dalbergia nigra im CITES-Anhang II gelistet.[18]

Quellen

Literatur

  • Dezhao Chen, Dianxiang Zhang & Kai Larsen: Dalbergieae: Dalbergia, S. 121 - textgleich online wie gedrucktes Werk, In: Wu Zheng-yi, Peter H. Raven & Deyuan Hong (Hrsg.): Flora of China, Volume 10 – Fabaceae, Science Press und Missouri Botanical Garden Press, Beijing und St. Louis, 2010. ISBN 978-1-930723-91-7 (Abschnitte Beschreibung und Systematik)
  • Syed Irtifaq Ali: Flora of West Pakistan, Volume 100 – Papilionaceae, Stewart Herbarium, Rawalpindi 1977. Dalbergia bei Tropicos.org. In: Flora of Pakistan. Missouri Botanical Garden, St. Louis. (Abschnitt Beschreibung)
  • F. Adema, Hiroyoshi Ohashi, B. Sunarno: Notes on Malesian Fabaceae (Leguminosae-Papilionoideae) 17. The genus Dalbergia. In: Blumea - Journal of Plant Taxonomy and Plant Geography, Volume 61, Issue 3, Dezember 2016, S. 186–206. doi:10.3767/000651916X693905

Einzelnachweise

  1. Lotte Burkhardt: Verzeichnis eponymischer Pflanzennamen – Erweiterte Edition. Teil I und II. Botanic Garden and Botanical Museum Berlin, Freie Universität Berlin, Berlin 2018, ISBN 978-3-946292-26-5 doi:10.3372/epolist2018.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af Dezhao Chen, Dianxiang Zhang, Kai Larsen: Dalbergieae: Dalbergia, S. 121 - textgleich online wie gedrucktes Werk, In: Wu Zheng-yi, Peter H. Raven & Deyuan Hong (Hrsg.): Flora of China, Volume 10 - Fabaceae, Science Press und Missouri Botanical Garden Press, Beijing und St. Louis, 2010, ISBN 978-1-930723-91-7.
  3. Erstveröffentlichung eingescannt bei biodiversitylibrary.org.
  4. Dalbergia bei Tropicos.org. Missouri Botanical Garden, St. Louis, abgerufen am 7. März 2021
  5. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co cp cq cr cs ct Dalbergia im Germplasm Resources Information Network (GRIN), USDA, ARS, National Genetic Resources Program. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland.
  6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh Dalbergia bei Tropicos.org. In: Catalogue of the Vascular Plants of Madagascar. Missouri Botanical Garden, St. Louis.
  7. Eintrag bei ILDIS - The LegumeWeb, Version des Jahres 2005. Zuletzt eingesehen am 19. Januar 2014
  8. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co cp cq cr cs ct cu cv cw cx cy cz da db dc dd de df dg dh di dj dk Dalbergia in der Roten Liste gefährdeter Arten der IUCN 2020. Abgerufen am 2021-03-08.
  9. a b c d e f g José L. Linares, Mario S. Sousa: Nuevas especies de Dalbergia (leguminosae: papilionoideae: dalbergieae) en México y Centroamérica, In: Ceiba: A Scientific and Technical Journal, , Volume 48, Issue 1, 2007, S. 61–82.
  10. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa Dalbergia bei Tropicos.org. In: Flora Mesoamericana. Missouri Botanical Garden, St. Louis.
  11. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak F. Adema, Hiroyoshi Ohashi, B. Sunarno: Notes on Malesian Fabaceae (Leguminosae-Papilionoideae) 17. The genus Dalbergia. In: Blumea - Journal of Plant Taxonomy and Plant Geography, Volume 61, Issue 3, Dezember 2016, S. 186–206. doi:10.3767/000651916X693905
  12. a b c d e Artenliste zu Dalbergia in der Red List of South African Plants
  13. a b Syed Irtifaq Ali: Flora of West Pakistan, Volume 100 - Papilionaceae, Stewart Herbarium, Rawalpindi, 1977: Dalbergia bei Tropicos.org. In: Flora of Pakistan. Missouri Botanical Garden, St. Louis.
  14. Jagadeesan Raveendran, P. Sureshkumar, A. Gangaprasad, Sam Mathew, E. S. Santhosh Kumar: Rediscovery of Dalbergia travancorica (Leguminosae-Papilionoideae) from the southern Western Ghats. In: Rheedea, Volume 25, Issue 2, Januar 2015, S. 125–127. online.
  15. Michelle M. McMahon: Phylogenetic relationships and floral evolution in the papilionoid legume clade Amorpheae. In: Brittonia, Volume 57, Issue 4, 2005, S. 397–411. doi:10.1663/0007-196X(2005)057[0397:PRAFEI]2.0.CO;2
  16. Filipe de Portugal S. T. de Sousa, Gwilym P. Lewis, Julie A. Hawkins: A revision of the South American genus Apuleia (Leguminosae, Cassieae). In: Kew Bulletin, Volume 65, Issue 2, Royal Botanic Gardens Kew, 2010, S. 225–232. doi:10.1007/s12225-010-9213-4 online.
  17. Dalbergia in Suchmaske eingeben - Einige Arten beim Holz-ABC.
  18. CITES-Anhänge (Stand: 2. Januar 2017), S. 60. PDF. Abgerufen am: 24. Februar 2017

Weiterführende Literatur

  • Mohammad Vatanparast, Bente B.Klitgård, Frits A. C. B. Adema, R. Toby Pennington, Tetsukazu Yahara, Tadashi Kajita: First molecular phylogeny of the pantropical genus Dalbergia: implications for infrageneric circumscription and biogeography. In: South African Journal of Botany, Volume 89, November 2013, S. 143–149. doi:10.1016/j.sajb.2013.07.001
  • Qiwei Li, Jihong Wu, Yesheng Wang, Xiaoming Lian, Feilong Wu, Lin Zhou, Zebo Huang, Shuang Zhu: The phylogenetic analysis of Dalbergia (Fabaceae: Papilionaceae) based on different DNA barcodes. In: Holzforschung, Band 71, Heft 12, De Gruyter, 2017. doi:10.1515/hf-2017-0052
  • Sebastian Soosairaj, Prakasam Raja, S. JOHN Britto, B. Balaguru: A new species of Dalbergia (Fabaceae: Dalbergieae) from Tamil Nadu, India. In: Phytotaxa, Volume 360, Issue 3, Juli 2018, S. 282. doi:10.11646/phytotaxa.360.3.8
Symbol einer Weltkugel Karte mit allen verlinkten Seiten: OSM | WikiMap
 title=
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia DE

Dalbergien: Brief Summary ( Alman )

fornì da wikipedia DE

Die Dalbergia, eingedeutscht auch Dalbergien oder Palisanderhölzer genannt, sind eine Pflanzengattung in der Unterfamilie der Schmetterlingsblütler (Faboideae) innerhalb der Familie der Hülsenfrüchtler (Fabaceae). Die 100 bis 300 Arten sind in der Neotropis und tropischen sowie subtropischen Gebieten Afrikas und Asiens verbreitet. Seit Januar 2017 unterliegt die gesamte Gattung dem Washingtoner Artenschutzabkommen. Der Gattungsname ehrt den schwedischen Militärangehörigen bei der holländischen Westindien-Kompanie in Surinam Carl Gustav Dahlberg (1721–1781).

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia DE

Dalbergia ( Frisian setentrional )

fornì da wikipedia emerging languages
Amrum.pngTekst üüb Öömrang

Dalbergia of uk Dalbergien san en skööl faan plaantenslacher uun det onerfamile Faboideae faan det famile bongfrüchten (Fabaceae). Det holt faan jodiar 100 bit 300 slacher het Palisander.

Slacher

Palisanderholt stiremt stark an woort uk ruusenholt näämd, hää mä ruusen oober ei föl tu dun. Enkelt slacher haa en grat bedüüdang üs mööbelholt an för musiikinstrumenten:

  • Könangsholt (Dalbergia cearensis)
  • (Echt) Ruusenholt (Dalbergia decipularis)
  • Uastindian-Palisander, Sonokeling (Dalbergia latifolia)
  • Rio-Palisander (Dalbergia nigra)
  • Cocobolo (Dalbergia retusa)
  • Sheesham (Dalbergia sissoo)

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors

Dalbergia: Brief Summary ( Frisian setentrional )

fornì da wikipedia emerging languages

Dalbergia of uk Dalbergien san en skööl faan plaantenslacher uun det onerfamile Faboideae faan det famile bongfrüchten (Fabaceae). Det holt faan jodiar 100 bit 300 slacher het Palisander.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors

Dalbergien ( Stq )

fornì da wikipedia emerging languages
Dalbergien Holtbusk mäd ju Oard Dalbergia latifolia in Indonesien
Holtbusk mäd ju Oard Dalbergia latifolia in Indonesien Systematik Oardenge: Flitterkeblöitenoardige (Fabales) Familie: Hulsenfruchte (Fabaceae) Unnerfamilie: Flitterke-Blöitlere (Faboideae) Tribus: Dalbergiae Sleek: Dalbergien (Dalbergia) Beskrieuwen fon L. F.

Do Dalbergien (Dalbergia) sunt aan Sleek fon Plonten in ju Unnerfamilie fon do Flitterke-Blöitlere (Fabioideae) binne ju Familie fon do Hulsenfruchte (Fabaceae). Do 100 bit 300 Oarden sunt in ju Neotropis (dät is fon Suudamerikoa uur Deele fon Middelamerikoa bit Florida) juust so as in tropiske un subtropiske Rebätte fon Afrikoa un Asien fersprat. Dät Holt fon wäkke Oarden wäd in dän Honnel mäd dän Noome Palisander beteekend. Sänt Januoar 2017 unnerlääse aal do Oarden fon dän Sleek dät Washingtoner Oardenskuts-Oukuumen.

Bruuk un Roofbau fon dät Holt

Dät Holt fon fuul Oarden fon dän Sleek is een wäidful Eedelholt. Do maaste fon düsse Holte wäide as Palisander beteekend, wäkke derfon häbe uk uur Honnelsnoomen, biespilswiese wäd dät Holt fon ju Oard Dalbergia decipularis as Rousenholt ferkooped, uumdät dät frisk apsniedene Holt aromatisk rukt. Man dät is nit ju eensige Oard, ju mäd düssen Noomen beteekend wäd.

Dät Holt fon dän Rio-Palisander of Brasilioansken Palisander (Dalbergia nigra) is aiske fräiged, man dät is truch Roofbau unner ju Wiele so säilden wuuden, dät dät in dän Ounhong I fon ju CITES-Lieste fierd wäd. Dalbergia latifolia lääwert dän aiske begeerden "Aastindisken Palisander". Dalbergia retusa uut Middelamerikoa rakt een Holt, dät foar fuul ferskeedene Seeken goadelk tou bruuken is un unner dän Noome "Cocobolo" ferkooped wäd. Dät Holt fon ju afrikoanske Oard Dalbergia melanoxylon is een fon do loodichste Holt-Oarden un wäd unner dän Noome "Grenadill" besunners foar dän Bau fon hoochwäidige Holt-Bläisinstrumente (Klarinetten, Oboen) bruukt.

Sänt dän 2. Januoar 2017 is die heele Sleek Dalbergia mäd Uutnoame fon Dalbergia nigra in dän CITES-Ounhong II liested.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors

Dalbergien: Brief Summary ( Stq )

fornì da wikipedia emerging languages

Do Dalbergien (Dalbergia) sunt aan Sleek fon Plonten in ju Unnerfamilie fon do Flitterke-Blöitlere (Fabioideae) binne ju Familie fon do Hulsenfruchte (Fabaceae). Do 100 bit 300 Oarden sunt in ju Neotropis (dät is fon Suudamerikoa uur Deele fon Middelamerikoa bit Florida) juust so as in tropiske un subtropiske Rebätte fon Afrikoa un Asien fersprat. Dät Holt fon wäkke Oarden wäd in dän Honnel mäd dän Noome Palisander beteekend. Sänt Januoar 2017 unnerlääse aal do Oarden fon dän Sleek dät Washingtoner Oardenskuts-Oukuumen.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors

Palisandro ( Ido )

fornì da wikipedia emerging languages
 src=
Dalbergia sp. - Muzeo de Tuluzo

Palisandro esas ligno violea, kun nuanci flava, nigra, quan onu povas polisar adbrile, uzata por l'inkrusturi, por facar mobli.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors

డాల్బెర్గియా ( telugu )

fornì da wikipedia emerging languages

 src=
Dalbergia sp.

డాల్బెర్గియా (Dalbergia) పుష్పించే మొక్కలలో ఫాబేసి కుటుంబానికి చెందిన ప్రజాతి. ఇందులో కొన్ని ముఖ్యమైన కలప చెట్లు ఉన్నాయి.

కొన్ని ముఖ్యమైన జాతులు

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
వికీపీడియా రచయితలు మరియు సంపాదకులు

Jalambaan ( wolof )

fornì da wikipedia emerging_languages
 src=
Garabug Jalambaan

Jalambaan as ngarab la su am ay xop yu sew yu toll ci ñeent ak xaaj, ba ci juróom-ñaar ak xaaj, ci ay met waaye néew na lool lu muy yegg fukki met ak juróom. Garab gi noo ngi koy fekk lu ci ëpp ci àll bi di ko jëfandikoo ci wàllug paj walla ci ay jumtuwaay. Bantu jalambaan bokk na ci li ëpp dayo ci liy jóge ci Afrig boole ko ak ay jumtuwaay yu bari yu nu ci man a jële. Bokk na ci it yi ñu gën a jox cër gën koo yittewoo ci wàllug yattum bant ci wàllum defar ay jumtuwaay yu jëm ci wàllu misig ñu di ko jaay ci àdduna bébb ci lu ndaw waaye ci njëk lu kawe.

Dëkkuwaayam garabu jalambaan man nañu koo fekk ci gox yu bari ak ci dundiin wu wuute man nañu koo fekk ci suuf su wow walla suuf su xaw a tooy dana ñu ko fekk it fu am i xeer waaye fi ëpp ci fi ñu koy fekk mooy cib àll ci àll boo xamentani lu ëpp ci garab ya séeni xop day sew walla fu jége géej.

==Melo wi== Xooxi jalambaan yi buñu leen génnee ci koog yi ñu nekk ba ji leen dina ñu gaaw a sax. Da ñu leen di teg ci kaw ub car ngir ñu wow ba laa ñu leen a weer ci naaj wi. Dina ñu sax juróom-ñatt jàpp ñaar fukki fan bu ñu ko jiyee ak it lu tolloog juróom-fukk ci téeméer bu ne ñu man a dund séen ug màgg nag gaawut lool ndax man nañu dem ba ñaari at toll ci fukki sànt-met ak ñaar yépp ci reen yi lay nekk.

Ay ñariñam

Li ci njëkk ci njariñ yi ci wàllug paj nee nañu reeni garab gi boo ko jëfandikoo dana ray ay saan dana yokk it ngóora góor, ku ko togg it man nañu koo jëfandikoo ngir fàggandiku ci ëmbu jigeeen buy yàqu walla faj biir buy metti walla biir buy daw walla faj xeeti feebar yiy juddoo ci sëy. Bant yi boo ko lakkee saxar si nga noyyi ko man naa faj bopp buy metti walla soj walla xeeti sëqat yu metti yi. Xas mi ak reen yi bu ñu ko boolee ci paj um cosaan man naa faj biir buy daw bu ñu ko boolee ak buy.

Batay ci wàllug paj xas mi ku ko jël dëbb ko ba mu mokk ba mu xaw a nooy man nañu koo faje góom ku jël xop yi it dëbb ko ba mu nooy man naa faj ay metiitu yax walla ay teq ak yu ni mel ndox miy génnee ci garab gi nu koy wax njoy-njoy ak ci xop yi man naa faj gémmiñ guy nàcc mbaa gu sofe walla it put guy xasan Batay ci xas mi as lëf ci xas mi wane nañu ni man naa faj lu jëm ci ay mikrob te it man nañu cee faj ay gaañu-gaañu.

Ci wàllu jëmbat garab gi, garabu jalambaan man naa doon luy gën a dundal suuf yokk ak mbaaxam man nañu koo jëfandikoo it ngir fàggandiko dees na ko jëfandikoo it ci sàkket yu dëggar.

Yaneen i njariñ ci jalambaan, léppam day jëm ci bantam ndax bant la bu njool xaw a jàpp ... leeg-leeg mu dër lool walla mu jël yeneen wirgo. ay bantam man na dem ba ci fukk ak ñaar ci ay sànt-met, bantam nag dana niin dëgar lool duy gaaw a dammu, man naa it fàggandiko ci ay yàq-yàqu yu mel ni ay max añs teg ci it neex a jëfandikoo te rafet lool ba tax na dañu koy jëfandikoo ci jumtuwaay yi ñuy defe misig ak bant bi ñuy doxe nu koy wax dokk dees na ko jëfandikoo fii ci Senegaal ci yu bari lu ci mel ni kurus ak yat ak jaaro añs.

Nataal yi

Turu xam-xam

Dalbergia

Wàllu garab

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors

Jalambaan: Brief Summary ( wolof )

fornì da wikipedia emerging_languages
 src= Garabug Jalambaan

Jalambaan as ngarab la su am ay xop yu sew yu toll ci ñeent ak xaaj, ba ci juróom-ñaar ak xaaj, ci ay met waaye néew na lool lu muy yegg fukki met ak juróom. Garab gi noo ngi koy fekk lu ci ëpp ci àll bi di ko jëfandikoo ci wàllug paj walla ci ay jumtuwaay. Bantu jalambaan bokk na ci li ëpp dayo ci liy jóge ci Afrig boole ko ak ay jumtuwaay yu bari yu nu ci man a jële. Bokk na ci it yi ñu gën a jox cër gën koo yittewoo ci wàllug yattum bant ci wàllum defar ay jumtuwaay yu jëm ci wàllu misig ñu di ko jaay ci àdduna bébb ci lu ndaw waaye ci njëk lu kawe.

Dëkkuwaayam garabu jalambaan man nañu koo fekk ci gox yu bari ak ci dundiin wu wuute man nañu koo fekk ci suuf su wow walla suuf su xaw a tooy dana ñu ko fekk it fu am i xeer waaye fi ëpp ci fi ñu koy fekk mooy cib àll ci àll boo xamentani lu ëpp ci garab ya séeni xop day sew walla fu jége géej.

==Melo wi== Xooxi jalambaan yi buñu leen génnee ci koog yi ñu nekk ba ji leen dina ñu gaaw a sax. Da ñu leen di teg ci kaw ub car ngir ñu wow ba laa ñu leen a weer ci naaj wi. Dina ñu sax juróom-ñatt jàpp ñaar fukki fan bu ñu ko jiyee ak it lu tolloog juróom-fukk ci téeméer bu ne ñu man a dund séen ug màgg nag gaawut lool ndax man nañu dem ba ñaari at toll ci fukki sànt-met ak ñaar yépp ci reen yi lay nekk.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors

Dalbergia ( Anglèis )

fornì da wikipedia EN

Spines of D. armata
Trunk of D. lanceolaria
Flowers of D. lanceolaria
Pods of D. lanceolaria
Flowers of D. miscolobium
Wood from a Dalbergia sp. - MHNT

Dalbergia is a large genus of small to medium-size trees, shrubs and lianas in the pea family, Fabaceae, subfamily Faboideae. It was recently assigned to the informal monophyletic Dalbergia clade (or tribe): the Dalbergieae.[2][3][4] The genus has a wide distribution, native to the tropical regions of Central and South America, Africa, Madagascar and southern Asia.

Fossil record

A fossilDalbergia phleboptera seed pod has been found in a Chattian deposit, in the municipality of Aix-en-Provence in France.[5] Fossils of †Dalbergia nostratum have been found in rhyodacite tuff of Lower Miocene age in Southern Slovakia near the town of Lučenec.[6] Fossil seed pods of †Dalbergia mecsekense have been found in a Sarmatian deposit in Hungary.[7]Dalbergia lucida fossils have been described from the Xiaolongtan Formation of late Miocene age in Kaiyuan County, Yunnan Province, China.[8]

Uses

Many species of Dalbergia are important timber trees, valued for their decorative and often fragrant wood, rich in aromatic oils. The most famous of these are the rosewoods, so-named because of the smell of the timber when cut, but several other valuable woods are yielded by the genus.

Species such as Dalbergia nigra known as Rio, Bahia, Brazilian rosewood, palisander de Rio Grande, or jacaranda and Dalbergia latifolia known as (East) Indian Rosewood or Sonokeling have been heavily used in furniture given their colour and grain. Several East Asian species are important materials in traditional Chinese furniture.

The (Brazilian) tulipwood (D. decipularis) is cream coloured with red or salmon stripes. It is most often used in crossbanding and other veneers; it should not be confused with the "tulipwood" of the American tulip tree Liriodendron tulipifera, used in inexpensive cabinetwork.

The similarly used (but purple with darker stripes), and also Brazilian, kingwood is yielded by D. cearensis. Both are smallish to medium-sized trees, to 10 m. Another notable timber is cocobolo, mainly from D. retusa, a Central American timber with spectacular decorative orange red figure on freshly cut surfaces which quickly fades in air to more subdued tones and hues.

Dalbergia sissoo (Indian rosewood) is primarily used for furniture in northern India. Its export is highly regulated due to recent high rates of tree death due to unknown causes. Dalbergia sissoo has historically been the primary rosewood species of northern India. This wood is strong and tough, with color golden to dark brown. It is extremely durable and handsome, and it maintains its shape well. It can be easily seasoned. It is difficult to work, but it takes a fine polish. It is used for high quality furniture, plywoods, bridge piles, sporting goods, and railway sleepers. It is a very good material for decorative work and carvings. Its density is 770 kg/m3.

African blackwood (D. melanoxylon) is an intensely black wood in demand for making woodwind musical instruments.

Dalbergia species are used as food plants by the larvae of some Lepidoptera species including Bucculatrix mendax which feeds exclusively on Dalbergia sissoo.

The Dalbergia species are notorious for causing allergic reactions due to the presence of sensitizing quinones in the wood.

Conservation

All Dalbergia species are protected under the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES).[9] All but Dalbergia nigra are listed in Appendix II, with D.nigra listed in Appendix I.

Species

Dalbergia comprises the following species:[10][11]

References

  1. ^ a b "Genus: Dalbergia L. f." Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2007-10-05. Archived from the original on 2009-05-07. Retrieved 2010-11-26.
  2. ^ Lavin M; Pennington RT; Klitgaard BB; Sprent JI; de Lima HC; Gasson PE (2001). "The dalbergioid legumes (Fabaceae): delimitation of a pantropical monophyletic clade". Am J Bot. 88 (3): 503–33. doi:10.2307/2657116. JSTOR 2657116. PMID 11250829. Archived from the original on 2017-10-29. Retrieved 2013-12-05.
  3. ^ Vatanparast M; Klitgård BB; FACB Adema; Pennington RT; Yahara T; Kajita T (2013). "First molecular phylogeny of the pantropical genus Dalbergia: implications for infrageneric circumscription and biogeography". S Afr J Bot. 89: 143–149. doi:10.1016/j.sajb.2013.07.001.
  4. ^ Cardoso D; Pennington RT; de Queiroz LP; Boatwright JS; Van Wyk B-E; Wojciechowskie MF; Lavin M (2013). "Reconstructing the deep-branching relationships of the papilionoid legumes". S Afr J Bot. 89: 58–75. doi:10.1016/j.sajb.2013.05.001.
  5. ^ "Fossil specimen - Dalbergia phleboptera SAPORTA".
  6. ^ Miočenna flóra z lokalit Kalonda a Mučin, Jana Kučerová, ACTA GEOLOGICA SLOVACA, ročnic 1, 1, 2009, str. 65-70.
  7. ^ Distribution of Legumes in the Tertiary of Hungary by L. Hably, Advances in Legume Systematics: Part 4, The Fossil Record, Ed. P.S. Herendeen & Dilcher, 1992, The Royal Botanic Gardens, Kew, ISBN 0 947643 40 0
  8. ^ The Megafossil Legumes from China by Gao Shuang-Xing & Zhou Zhe-Kun, Advances in Legume Systematics: Part 4, The Fossil Record, Ed. P.S. Herendeen & Dilcher, 1992, The Royal Botanic Gardens, Kew, ISBN 0 947643 40 0
  9. ^ "Appendices I, II and III". Convention on Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna. 2010-10-14. Retrieved 2019-12-20.
  10. ^ "ILDIS LegumeWeb entry for Dalbergia". International Legume Database & Information Service. Cardiff School of Computer Science & Informatics. Retrieved 6 February 2014.
  11. ^ USDA; ARS; National Genetic Resources Program. "GRIN species records of Dalbergia". Germplasm Resources Information Network—(GRIN) [Online Database]. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. Retrieved 6 February 2014.
  12. ^ Dalbergia altissima Pittier is accepted on a provisional basis, but will have to be renamed because Dalbergia altissima Baker f. has priority.
  13. ^ Some sources consider Dalbergia assamica to be a synonym of Dalbergia lanceolaria.
  14. ^ Some sources consider Dalbergia cubilquitzensis to be a synonym of Dalbergia tucurensis.
  15. ^ Some sources consider Dalbergia funera to be a synonym of Dalbergia calderonii.
  16. ^ POWO: Dalbergia nigrescens Kurz (retrieved 29 November 2020)

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia EN

Dalbergia: Brief Summary ( Anglèis )

fornì da wikipedia EN
Spines of D. armata Trunk of D. lanceolaria Flowers of D. lanceolaria Pods of D. lanceolaria Chess pieces in D. latifolia rosewood Flowers of D. miscolobium Wood from a Dalbergia sp. - MHNT

Dalbergia is a large genus of small to medium-size trees, shrubs and lianas in the pea family, Fabaceae, subfamily Faboideae. It was recently assigned to the informal monophyletic Dalbergia clade (or tribe): the Dalbergieae. The genus has a wide distribution, native to the tropical regions of Central and South America, Africa, Madagascar and southern Asia.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia EN

Dalbergia ( Spagneul; Castilian )

fornì da wikipedia ES
 src=
Dalbergia sp.

Dalbergia es un gran género pantropical de pequeños a medianos árboles, arbustos y lianas de la familia de las leguminosas Leguminosae o Fabaceae, subfamilia Faboideae. Es reconocido porque algunas de sus especies se comercializan por su madera de muy alta calidad, utilizada para la fabricación de instrumentos musicales, salas de conciertos, y muebles de lujo. Respecto a esto, muchas especies se encuentran amenazadas debido a la tala selectiva ilegal, la sobreexplotación y la deforestación.

Descripción

Son árboles, arbustos, o bejucos. Hojas imparipinnadas; folíolos 1–muchos, alternos, estipelas ausentes; estípulas persistentes o caducas. Racimos, panículas o cimas, terminales, axilares o laterales, brácteas subpersistentes, bractéolas pequeñas apareadas en la base del cáliz, a menudo caducas; cáliz campanulado, lobos 5, subiguales o desiguales, el carinal más largo que los demás; pétalos glabros, blancos a amarillo-anaranjados o purpúreos; estambres 10, monadelfos, diadelfos o triadelfos o el estambre vexilar ausente, anteras pequeñas, dídimas, basifijas, con dehiscencia apical. Frutos elípticos, oblongos, orbiculares, falcado-reniformes o lunulares, generalmente comprimidos, indehiscentes; semillas 1–4 (–6), reniformes, cafés.[2]

Distribución

Tiene amplia distribución, nativa de regiones tropicales de América Central y de Sudamérica, África, Madagascar y sur de Asia. La cantidad de especies del género está disputada, con diferentes autoridades citando entre 100 a 600 spp.; ILDIS acepta 159 spp.[3]

Especies selectas de importancia económica

Usos

Muchas especies de Dalbergia son importantes árboles maderables, valuadas por su decorativa figura y la fragancia de su madera, rica en aceites aromáticos. La más famosa de ellas es la Dalbergia nigra madera rosa, así llamada debido a su aroma, y muchas otras especies tienen semejante característica.

D. nigra Río, Bahía, madera rosa brasileña, Palisander de Río Grande, o Jacarandá; excesivamente explotada en el pasado, está ahora citada por el CITES. La 2ª más deseada madera rosa en occidente es Dalbergia latifolia conocida en Oriente como "madera rosa india" o Sonokeling. La mayoría de las especies de madera rosa tienen un color amarronado. Y notar que solo pocas especies de Dalbergia dan madera rosa.

La brasileña "tuli" Dalbergia decipularis es color cremosa con líneas rojas o salmón. No confundir con "tuli" Liriodendron tulipifera, usada en cajones descartables.

Otra similarmente usada (pero púrpura con tiras negras), y también de Brasil, es la Dalbergia cearensis, todas son pequeños árboles de no más de 10 m. Otro notable productor de madera es el Cocobolo, Dalbergia retusa, de América Central, con un espectacular anaranjado decorativo. [1]

El granadillo negro (Dalbergia melanoxylon) tiene una madera intensamente negra muy demandada para construir instrumentos musicales de viento.

Las especies de Dalbergia son alimento de larvas de algunas especies de Lepidoptera incluyendo a Bucculatrix mendax que solo come Dalbergia sissoo.

Las especies de Dalbergia son notorias por causar reacciones alérgicas debido a la presencia de quinonas sensibilizantes en la madera.

Taxonomía

El género fue descrito por Carlos Linneo el Joven y publicado en Supplementum Plantarum 52–53, 316–317. 1781[1782].[2]​ La especie tipo es: Dalbergia lanceolaria L. f.

Conservation

Todas las especies de Dalbergia están protegidas por la (CITES).[5]​ (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Excepto Dalbergia nigra están todas las especies en el apéndice II. D.nigra tiene mayor grado de protección al estar en el apéndice I. Es de destacar por tanto que las fuerzas de seguridad se incauten cuando lo detectan de partidas de madera de estas especies. [6]​.

Referencias

  1. USDA, ARS, National Genetic Resources Program. Germplasm Resources Information Network - (GRIN) [Online Database]. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. URL: «Copia archivada». Archivado desde el original el 7 de mayo de 2009. Consultado el 7 de mayo de 2009. (31 July 2014)
  2. a b «Dalbergia». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultado el 30 de abril de 2013.
  3. Dalbergia en PlantList
  4. a b Colmeiro, Miguel: «Diccionario de los diversos nombres vulgares de muchas plantas usuales ó notables del antiguo y nuevo mundo», Madrid, 1871.
  5. «Appendices I, II and III». Convention on Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna. 14 de octubre de 2010. Consultado el 20 de diciembre de 2019.
  6. https://www.europapress.es/islas-canarias/noticia-intervienen-11-contenedores-madera-especie-protegida-puerto-palmas-20220215120913.html

 title=
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autores y editores de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia ES

Dalbergia: Brief Summary ( Spagneul; Castilian )

fornì da wikipedia ES
 src= Dalbergia sp.

Dalbergia es un gran género pantropical de pequeños a medianos árboles, arbustos y lianas de la familia de las leguminosas Leguminosae o Fabaceae, subfamilia Faboideae. Es reconocido porque algunas de sus especies se comercializan por su madera de muy alta calidad, utilizada para la fabricación de instrumentos musicales, salas de conciertos, y muebles de lujo. Respecto a esto, muchas especies se encuentran amenazadas debido a la tala selectiva ilegal, la sobreexplotación y la deforestación.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autores y editores de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia ES

Dalbergia ( Éston )

fornì da wikipedia ET

Dalbergia (Dalbergia) on puittaimede perekond liblikõieliste sugukonnast.

Perekonda kuulub mitusada puu-, põõsa- ja ronitaimeliiki Lõuna- ja Kesk-Ameerikas, Aafrikas, Madagaskaril ning Lõuna-Aasias.

Liike

Kirjeldus ja kasutamine

Dalbergia perekonda kuulub palju puuliike, millest saadakse väärispuitu. Dalbergia puitu on nimetatud palisandriks.

Paljude liikide puidu lõhn meenutab roosi lõhna, seetõttu on neid nimetatud ka roosipuudeks. Lülipuit on punakas või pruun, tumedamate vöötidega. Lülipuit on kõva ja tihe (tihedus 700–1000 kg/m³). Maltspuit on hele, mõnikord hallikas, ja suhteliselt väheväärtuslik.

Dalbergia puit kipub kuivades kergesti lõhenema, seetõttu tuleb teda kuivatada aeglaselt. Töötlemiseks vajatakse väga teravaid lõikeriistu.

Dalbergia puidust valmistatakse muu hulgas dekoratiivesemeid, parketti, luksusmööblit ja muusikainstrumente. Tänapäeval kasutatakse peamiselt dalbergia spooni.

CITES keelab brasiilia dalbergiaga kauplemise.

Pilte

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Vikipeedia autorid ja toimetajad
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia ET

Dalbergia: Brief Summary ( Éston )

fornì da wikipedia ET

Dalbergia (Dalbergia) on puittaimede perekond liblikõieliste sugukonnast.

Perekonda kuulub mitusada puu-, põõsa- ja ronitaimeliiki Lõuna- ja Kesk-Ameerikas, Aafrikas, Madagaskaril ning Lõuna-Aasias.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Vikipeedia autorid ja toimetajad
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia ET

Palisanterit ( Finlandèis )

fornì da wikipedia FI

Palisanterit (Dalbergia) on hernekasveihin (Fabaceae) kuuluva trooppisten puiden suku. Ne kasvavat luontaisena Etelä-Amerikassa, Afrikassa ja Kaakkois-Aasiassa.

Palisanterit materiaalina

Palisanterien puumateriaali, jonka kauppanimet ruusupuu ja jakaranda viittaavat harhaanjohtavasti täysin erilaisiin kasveihin ruusu ja jakaranda, on mahonkiin verrattavaa, joskin kovempaa. Puumateriaalissa on lajista riippuen punertavalla, ruskealla tai violetinruskealla pohjalla tummia tai mustia juovia. Sydänpuu on tiivistä, erittäin kovaa ja raskasta (ominaispaino 0,7–1,0). Pintapuu on kuitenkin vaaleaa tai harmaata ja arvotonta. Puuta käytetään koriste-esineisiin, loistohuonekaluihin, pianoihin, ksylofoneihin ja muihin soittimiin, viulun jousiin, kitaran otelautoihin yms. Kuivattaessa palisanteri halkeilee helposti, joten puu täytyy kuivata hitaasti. Kovan puuaineksen työstämiseen tarvitaan terävät työkalut.

Tunnettu suomalainen palisanteripuulla kalustettu tila on Eduskuntatalon istuntosali, jonka pöydät ovat palisanteria.

Vastoin yleistä virheellistä käsitystä tätä kauppanimellä "jakaranda" tunnettua jalopuumateriaalia ei saada jakarandojen sukuun kuuluvasta puusta Jacaranda mimosifolia, joka on lämpimissä maissa pelkästään koristepuuna käytetty puu.

Nykyään CITES-sopimus kieltää brasilianpalisanterin kaupallisen käytön.[1]

Palisanterilajeja

 src=
Puunäyte

Lähteet

  1. Appendices I, II and III 14. kesäkuuta 2006. CITES. Viitattu 31. joulukuuta 2006.
Tämä kasveihin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia FI

Palisanterit: Brief Summary ( Finlandèis )

fornì da wikipedia FI

Palisanterit (Dalbergia) on hernekasveihin (Fabaceae) kuuluva trooppisten puiden suku. Ne kasvavat luontaisena Etelä-Amerikassa, Afrikassa ja Kaakkois-Aasiassa.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia FI

Dalbergia ( Fransèis )

fornì da wikipedia FR

Dalbergia est un genre de la famille des Fabaceae, et de la sous-famille des Faboideae. Ce sont des lianes, des arbustes et des arbres. Quelques espèces sont exploitées pour leur bois, telles le cocobolo, le bois de rose, comme les palissandres. Le genre est originaire des zones tropicales d'Amérique centrale et d'Amérique du Sud, de l'Afrique, de Madagascar et de l'Asie du Sud. Le nombre d'espèces est controversé. Selon les sources, on compte 546 espèces. L'ILDIS (International Legume Database & Information Service) en accepte 278.

Utilisation

 src=
bois de rose brésilien
 src=
Dalbergia sp. - Muséum de Toulouse

De nombreuses espèces de Dalbergia sont exploitées pour leur bois (le plus souvent sous le nom générique "palissandre"), utilisé pour sa valeur décorative ou son parfum, riche en huiles aromatiques.

Le palissandre le plus apprécié dans le monde occidental est Dalbergia nigra, connu sous les noms communs de palissandre de Rio, ou parfois palissandre du Brésil. Fortement exploité dans le passé, il est actuellement répertorié par le CITES, et seuls les arbres abattus avant 1992 sont autorisés au commerce. Pour l'exportation des produits fabriqués à partir de palissandre brésilien (Dalbergia nigra), un permis CITES est nécessaire [2].

Une autre espèce, assez proche sur le plan esthétique, est désormais proposée sous le nom "palissandre". Cette espèce, connue sous le nom de Dalbergia latifolia, de nom commun palissandre d'Inde, provient d'Inde et non d'Amérique du sud, et a toutefois des propriétés visuelles généralement largement inférieures. D'autres espèces de Dalbergia sont utilisées pour la réalisation d'objets décoratifs ou d'instruments de musique, sous une appellation palissandre, comme le palissandre de Madasgascar Dalbergia baronii, plus clair et coloré que le palissandre indien.

Le Dalbergia decipularis[3] ainsi que le Dalbergia variabilis (ou fructescens selon l'auteur) sont de couleur crème avec des rayures rouges ou saumon, et sont souvent nommés bois de rose. Très employé par les ébénistes européens au XVIIIe siècle, l’espèce utilisée alors est assez difficile à identifier précisément. Son nom d'usage anglo-saxon ("tulipwood") peut induire en erreur et le faire confondre avec le tulipier de Virginie Liriodendron tulipifera, peu utilisé en ébénisterie, et produisant un bois plutôt verdâtre.

Un bois similaire (violet avec des rayures plus foncées), venant aussi du Brésil, est nommé « Bois de violette » (Dalbergia cearensis), aussi très utilisé en marqueterie au XVIIIe siècle. Un autre bois remarquable est celui du Cocobolo (Dalbergia retusa), qui pousse en Amérique centrale, et est apprécié en raison de ses motifs très prononcés de couleur rouge-orangé.

L'Inde vend des souvenirs à base de Dalbergia sissoo (parfois teinté en violet), comme s'ils étaient en bois de rose.

L'ébène du Mozambique, Dalbergia melanoxylon (qui n'est donc pas une "ébène", désignant des arbres du genre Diospyros) est un bois aux couleurs variées, souvent noir intense, utilisé pour la fabrication d'instruments de musique à vent (hautbois, clarinettes, etc.), pour ses propriétés mécaniques (séché correctement, il ne se fend pas).

Des espèces de Dalbergia sont utilisées pour l'alimentation des larves de certaines espèces de lépidoptères, dont Bucculatrix mendax qui se nourrit exclusivement de Dalbergia sissoo.

Certaines espèces de Dalbergia sont connues pour provoquer des réactions allergiques en raison de la présence de quinones contenues dans le bois (notamment le cocobolo).

Différentes espèces

Le nombre d'espèces du genre Dalbergia est très variable suivant les sources : entre 100 et 600.

Principales espèces :

Liste des espèces d'après l'ILDIS :

Une révision des 43 Dalbergia malgaches par Jean Bosser a été publiée dans un article[4] puis dans le livre The Leguminosae of Madagascar[5].

Notes et références

Références

  • (en) Cet article est partiellement ou en totalité issu de l’article de Wikipédia en anglais intitulé .
  1. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy). National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland., consulté le 17 novembre 2018
  2. (en) « Current CITES Listings of Tree Species », sur U.S. Fish & Wildlife Service - International Affair (consulté le 27 septembre 2020)
  3. Pierre Détienne, « Les bois exotiques décrits par Roubo, en 1774 », BOIS ET FORÊTS DES TROPIQUES, vol. 274, no 4,‎ 2002, p. 89-96 (lire en ligne)
  4. Jean Bosser et Raymond RABEVOHITRA, « Taxa et noms nouveaux dans le genre Dalbergia (Papilionaceae) à Madagascar et aux Comores », Adansonia : Botanique, Phytochimie, 4ème, vol. 18, nos 3-4,‎ 23 décembre 1996, p. 171-212 (ISSN , lire en ligne)
  5. (en) D.J. Du Puy, J.-N. Labat, R. Rabevohitra, J.-F. Villiers, J. Bosser et J. Moat, The Leguminosae of Madagascar, Kew, 2002 (ISBN 1-9003-4791-1) - Les photos en couleur sont de Du Puy, taxons représentés : D. davidii, emirnensis, emirnensis var. decaryi, pervillei, purpuracens, trichocarpa et xerophila

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia FR

Dalbergia: Brief Summary ( Fransèis )

fornì da wikipedia FR

Dalbergia est un genre de la famille des Fabaceae, et de la sous-famille des Faboideae. Ce sont des lianes, des arbustes et des arbres. Quelques espèces sont exploitées pour leur bois, telles le cocobolo, le bois de rose, comme les palissandres. Le genre est originaire des zones tropicales d'Amérique centrale et d'Amérique du Sud, de l'Afrique, de Madagascar et de l'Asie du Sud. Le nombre d'espèces est controversé. Selon les sources, on compte 546 espèces. L'ILDIS (International Legume Database & Information Service) en accepte 278.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia FR

Palisandrovina ( Croat )

fornì da wikipedia hr Croatian

Palisandrovina (dalbergija, lat. Dalbergia), veliki rod korisnog drveća i penjačica iz porodice mahunarki raširen po tropskim podrućjima Amerike, Azije i Afrike. Pripada mu preko 270 vrsta[1] U trgovini su najpoznatije vrste poznate pod pod trgovačkim nazivima ružino drvo, kokobolo, grenadil-drvo i palisandar, među kojima se ističu brazilsko ružino drvo (D. nigra), nikaragvansko ružino drvo (D. retusa), istočnoindijski palisandar ili indijsko ružino drvo (D. latifolia), afrički palisandar ili afričko crno drvo (D. melanoxylon), madagaskarski palisandar (D. baronii) i druga.

Drvo ovih vrsta koristi se u izradi namještaja i najfinije rezbarske i tokarske radove.[2]

Vrste

  1. Dalbergia abrahamii Bosser & R.Rabev.
  2. Dalbergia acariiantha Harms
  3. Dalbergia acuta Benth.
  4. Dalbergia acutifoliolata Mendonça & E.P.Sousa
  5. Dalbergia adamii Berhaut
  6. Dalbergia adiantifolia O.Lachenaud
  7. Dalbergia afzeliana G.Don
  8. Dalbergia agudeloi J.Linares & M.Sousa
  9. Dalbergia ajudana Harms
  10. Dalbergia albertisii Prain
  11. Dalbergia albiflora A.Chev. ex Hutch. & Dalziel
  12. Dalbergia altissima Baker f.
  13. Dalbergia andapensis Bosser & R.Rabev
  14. Dalbergia arbutifolia Baker
  15. Dalbergia armata E.Mey.
  16. Dalbergia assamica Benth.
  17. Dalbergia aurea Bosser & R.Rabev
  18. Dalbergia bakeri Welw. ex Baker
  19. Dalbergia baronii Baker
  20. Dalbergia bathiei R.Vig.
  21. Dalbergia beccarii Prain
  22. Dalbergia benthamii Prain
  23. Dalbergia berteroi (DC.) Urb.
  24. Dalbergia bintuluensis Sunarno & H.Ohashi
  25. Dalbergia boehmii Taub.
  26. Dalbergia bojeri Drake
  27. Dalbergia boniana Gagnep.
  28. Dalbergia borneensis Prain
  29. Dalbergia brachystachya Bosser & R.Rabev
  30. Dalbergia bracteolata Baker
  31. Dalbergia brasiliensis Vogel
  32. Dalbergia brownei (Jacq.) Schinz
  33. Dalbergia burmanica Prain
  34. Dalbergia calderonii Standl.
  35. Dalbergia calycina Benth.
  36. Dalbergia campenonii Drake
  37. Dalbergia cana Graham ex Kurz
  38. Dalbergia candenatensis (Dennst.) Prain
  39. Dalbergia canescens (Elmer) Merr.
  40. Dalbergia capuronii Bosser & R.Rabev
  41. Dalbergia carringtoniana E.C.Sousa
  42. Dalbergia catingicola Harms
  43. Dalbergia cavaleriei H.Lév.
  44. Dalbergia cearensis Ducke
  45. Dalbergia chapelieri Baill.
  46. Dalbergia chermezonii R.Vig.
  47. Dalbergia chlorocarpa R.Vig.
  48. Dalbergia chontalensis Standl. & L.O.Williams
  49. Dalbergia cibix Pittier
  50. Dalbergia clarkei Thoth.
  51. Dalbergia cochinchinensis Pierre
  52. Dalbergia commiphoroides Baker f.
  53. Dalbergia comorensis Bosser & R.Rabev
  54. Dalbergia confertiflora Benth.
  55. Dalbergia congensis Baker f.
  56. Dalbergia congesta Graham ex Wight & Arn.
  57. Dalbergia congestiflora Pittier
  58. Dalbergia coromandeliana Prain
  59. Dalbergia crispa Hepper
  60. Dalbergia cuiabensis Benth.
  61. Dalbergia cultrata T.S.Ralph
  62. Dalbergia cumingiana Benth.
  63. Dalbergia dalzielii Baker f. ex Hutch. & Dalziel
  64. Dalbergia darienensis Rudd
  65. Dalbergia davidii Bosser & R.Rabev
  66. Dalbergia debilis J.F.Macbr.
  67. Dalbergia decipularis Rizzini & A.Mattos
  68. Dalbergia delphinensis Bosser & R.Rabev
  69. Dalbergia densa Benth.
  70. Dalbergia densiflora (Benth.) Benth.
  71. Dalbergia dialoides (Pierre) Niyomdham
  72. Dalbergia duarensis Thoth.
  73. Dalbergia dyeriana Prain
  74. Dalbergia ealaensis De Wild.
  75. Dalbergia ecastaphyllum (L.) Taub.
  76. Dalbergia elegans A.M.Carvalho
  77. Dalbergia emirnensis Benth.
  78. Dalbergia enneaphylla Pittier
  79. Dalbergia entadioides Pierre ex Gagnep.
  80. Dalbergia eremicola Polhill
  81. Dalbergia ernest-ulei Hoehne
  82. Dalbergia erubescens Bosser & R.Rabev
  83. Dalbergia ferruginea Roxb.
  84. Dalbergia fischeri Taub.
  85. Dalbergia florifera De Wild.
  86. Dalbergia foliacea Wall. ex Benth.
  87. Dalbergia foliolosa Benth.
  88. Dalbergia foliosa (Benth.) T.S.Ralph
  89. Dalbergia fouilloyana Pellegr.
  90. Dalbergia frutescens (Vell.) Britton
  91. Dalbergia gardneriana Benth.
  92. Dalbergia gautieri Bosser & R.Rabev.
  93. Dalbergia gentilii De Wild.
  94. Dalbergia gilbertii Cronquist
  95. Dalbergia gilletii De Wild.
  96. Dalbergia glaberrima Bosser & R.Rabev
  97. Dalbergia glabra (Mill.) Standl.
  98. Dalbergia glandulosa Benth.
  99. Dalbergia glaucescens (Mart. ex Benth.) Benth.
  100. Dalbergia glaucocarpa Bosser & R.Rabev
  101. Dalbergia glaziovii Harms
  102. Dalbergia glomerata Hemsl.
  103. Dalbergia glomeriflora Kurz
  104. Dalbergia godefroyi Prain
  105. Dalbergia gossweileri Baker f.
  106. Dalbergia gracilis Benth.
  107. Dalbergia granadillo Pittier
  108. Dalbergia grandibracteata De Wild.
  109. Dalbergia grandistipula A.M.Carvalho
  110. Dalbergia greveana Baill.
  111. Dalbergia guttembergii A.M.Carvalho
  112. Dalbergia hainanensis Merr. & Chun
  113. Dalbergia hancei Benth.
  114. Dalbergia havilandii Prain
  115. Dalbergia henryana Prain
  116. Dalbergia hepperi Jongkind
  117. Dalbergia heudelotii Stapf
  118. Dalbergia hiemalis Malme
  119. Dalbergia hildebrandtii Vatke
  120. Dalbergia hirticalyx Bosser & R.Rabev
  121. Dalbergia horrida (Dennst.) Mabb.
  122. Dalbergia hortensis Heringer, Rizzini & A.Mattos
  123. Dalbergia hoseana Prain
  124. Dalbergia hosokawae Costion
  125. Dalbergia hostilis Benth.
  126. Dalbergia hullettii Prain
  127. Dalbergia humbertii R.Vig.
  128. Dalbergia hupeana Hance
  129. Dalbergia hygrophila (Mart. ex Benth.) Hoehne
  130. Dalbergia intermedia A.M.Carvalho
  131. Dalbergia inundata Spruce ex Benth.
  132. Dalbergia iquitosensis Harms
  133. Dalbergia jaherii Burck ex Prain
  134. Dalbergia jingxiensis S.Y.Liu
  135. Dalbergia johorensis Sunarno & H.Ohashi
  136. Dalbergia junghuhnii Benth.
  137. Dalbergia kingiana Prain
  138. Dalbergia kunstleri Prain
  139. Dalbergia lactea Vatke
  140. Dalbergia lanceolaria L.f.
  141. Dalbergia lancistipula O.Lachenaud
  142. Dalbergia lastoursvillensis Pellegr.
  143. Dalbergia lateriflora Benth.
  144. Dalbergia latifolia Roxb.
  145. Dalbergia laxiflora Micheli
  146. Dalbergia lemurica Bosser & R.Rabev
  147. Dalbergia librevillensis Pellegr.
  148. Dalbergia longepedunculata J.Linares & M.Sousa
  149. Dalbergia louisii Cronquist
  150. Dalbergia louvelii R.Vig.
  151. Dalbergia luteola J.Linares & M.Sousa
  152. Dalbergia macrosperma Welw. ex Baker
  153. Dalbergia madagascariensis Vatke
  154. Dalbergia malabarica Prain
  155. Dalbergia manongarivensis Bosser & R.Rabev.
  156. Dalbergia maritima R.Vig.
  157. Dalbergia martini F.White
  158. Dalbergia masoalensis Bosser & R.Rabev.
  159. Dalbergia matthewii Soosairaj, P.Raja & Britto
  160. Dalbergia mayumbensis Baker f.
  161. Dalbergia melanocardium Pittier
  162. Dalbergia melanoxylon Guill. & Perr.
  163. Dalbergia menoeides Prain
  164. Dalbergia micheliana De Wild.
  165. Dalbergia microphylla Chiov.
  166. Dalbergia millettii Benth.
  167. Dalbergia mimosella (Blanco) Prain
  168. Dalbergia minutiflora Sunarno & H.Ohashi
  169. Dalbergia miscolobium Benth.
  170. Dalbergia modesta J.Linares & M.Sousa
  171. Dalbergia mollis Bosser & R.Rabev
  172. Dalbergia monophylla G.A.Black
  173. Dalbergia monticola Bosser & R.Rabev
  174. Dalbergia multijuga E.Mey.
  175. Dalbergia negrensis (Radlk.) Ducke
  176. Dalbergia neoperrieri Bosser & R.Rabev
  177. Dalbergia nervosa O.Lachenaud
  178. Dalbergia ngounyensis Pellegr.
  179. Dalbergia nigra (Vell.) Allemão ex Benth.
  180. Dalbergia nigrescens Kurz
  181. Dalbergia nitida (Mart. ex Benth.) Ducke ex Hoehne
  182. Dalbergia nitidula Welw. ex Baker
  183. Dalbergia normandii Bosser & R.Rabev
  184. Dalbergia obliquifoliolata O.Lachenaud
  185. Dalbergia oblongifolia G.Don
  186. Dalbergia obovata E.Mey.
  187. Dalbergia occulta Bosser & R.Rabev.
  188. Dalbergia odorifera T.C.Chen
  189. Dalbergia oligophylla Baker ex Hutch. & Dalziel
  190. Dalbergia oliveri Gamble ex Prain
  191. Dalbergia orientalis Bosser & R.Rabev
  192. Dalbergia ovalis (L.) P.L.R.Moraes & L.P.Queiroz
  193. Dalbergia ovata Graham ex Benth.
  194. Dalbergia pachycarpa (De Wild. & T.Durand) Ulbr. ex De Wild.
  195. Dalbergia palo-escrito Rzed. & Guridi-Gómez
  196. Dalbergia parviflora Roxb.
  197. Dalbergia peguensis Thoth.
  198. Dalbergia peltieri Bosser & R.Rabev
  199. Dalbergia pervillei Vatke
  200. Dalbergia pilosa Adema
  201. Dalbergia pinnata (Lour.) Prain
  202. Dalbergia pluriflora Baker f.
  203. Dalbergia polyadelpha Prain
  204. Dalbergia poolii Baker
  205. Dalbergia prainii Thoth.
  206. Dalbergia pseudo-ovata Thoth.
  207. Dalbergia pseudobaronii R.Vig.
  208. Dalbergia pseudoviguieri Bosser & R.Rabev.
  209. Dalbergia purpurascens Baill.
  210. Dalbergia ramosii Sunarno & H.Ohashi
  211. Dalbergia reniformis Roxb.
  212. Dalbergia reticulata Merr.
  213. Dalbergia retusa Hemsl.
  214. Dalbergia revoluta Ducke
  215. Dalbergia rhachiflexa J.Linares & M.Sousa
  216. Dalbergia richardsii Sunarno & H.Ohashi
  217. Dalbergia riedelii (Benth.) Sandwith
  218. Dalbergia rimosa Roxb.
  219. Dalbergia riparia (Mart. ex Benth.) Benth.
  220. Dalbergia rostrata Hassk.
  221. Dalbergia rubiginosa Roxb.
  222. Dalbergia ruddiae J.Linares & M.Sousa
  223. Dalbergia rufa G.Don
  224. Dalbergia rugosa Hepper
  225. Dalbergia salvanaturae J.Linares & M.Sousa
  226. Dalbergia sambesiaca Schinz
  227. Dalbergia sampaioana Kuhlm. & Hoehne
  228. Dalbergia sandakanensis Sunarno & H.Ohashi
  229. Dalbergia saxatilis Hook.f.
  230. Dalbergia semiapplanata O.Lachenaud
  231. Dalbergia sericea G.Don
  232. Dalbergia setifera Hutch. & Dalziel
  233. Dalbergia simpsonii Rudd
  234. Dalbergia sissoides Graham ex Wight & Arn.
  235. Dalbergia sissoo Roxb. ex DC.
  236. Dalbergia spruceana Benth.
  237. Dalbergia stenopetala O.Lachenaud
  238. Dalbergia stenophylla Prain
  239. Dalbergia stevensonii Standl.
  240. Dalbergia stipulacea Roxb.
  241. Dalbergia suaresensis Baill.
  242. Dalbergia subcymosa Ducke
  243. Dalbergia suthepensis Niyomdham
  244. Dalbergia tabascana Pittier
  245. Dalbergia teijsmannii Sunarno & H.Ohashi
  246. [[Dalbergia teixeirae E.C.Sousa
  247. Dalbergia thomsonii Benth.
  248. Dalbergia thorelii Gagnep.
  249. Dalbergia tilarana N.Zamora
  250. Dalbergia tinnevelliensis Thoth.
  251. Dalbergia tonkinensis Prain
  252. Dalbergia travancoria Thoth.
  253. Dalbergia trichocarpa Baker
  254. Dalbergia tricolor Drake
  255. Dalbergia tsaratananensis Bosser & R.Rabev
  256. Dalbergia tsiandalana R.Vig.
  257. Dalbergia tsoi Merr. & Chun
  258. Dalbergia tucurensis Donn.Sm.
  259. Dalbergia uarandensis (Chiov.) Thulin
  260. Dalbergia urschii Bosser & R.Rabev
  261. Dalbergia vacciniifolia Vatke
  262. Dalbergia velutina Benth.
  263. Dalbergia vietnamensis P.H.Hô & Niyomdham
  264. Dalbergia viguieri Bosser & R.Rabev
  265. Dalbergia villosa (Benth.) Benth.
  266. Dalbergia volubilis Roxb.
  267. Dalbergia wattii C.B.Clarke
  268. Dalbergia xerophila Bosser & R.Rabev
  269. Dalbergia xylocarpa O.Lachenaud
  270. Dalbergia yunnanensis Franch.
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Na Zajedničkom poslužitelju postoje datoteke vezane uz: Palisandrovina
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o: Dalbergia

Izvori

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autori i urednici Wikipedije

Palisandrovina: Brief Summary ( Croat )

fornì da wikipedia hr Croatian

Palisandrovina (dalbergija, lat. Dalbergia), veliki rod korisnog drveća i penjačica iz porodice mahunarki raširen po tropskim podrućjima Amerike, Azije i Afrike. Pripada mu preko 270 vrsta U trgovini su najpoznatije vrste poznate pod pod trgovačkim nazivima ružino drvo, kokobolo, grenadil-drvo i palisandar, među kojima se ističu brazilsko ružino drvo (D. nigra), nikaragvansko ružino drvo (D. retusa), istočnoindijski palisandar ili indijsko ružino drvo (D. latifolia), afrički palisandar ili afričko crno drvo (D. melanoxylon), madagaskarski palisandar (D. baronii) i druga.

Drvo ovih vrsta koristi se u izradi namještaja i najfinije rezbarske i tokarske radove.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autori i urednici Wikipedije

Dalbergia ( Italian )

fornì da wikipedia IT

Dalbergia L.f. è un genere di alberi di dimensione piccola o media della famiglia delle Fabacee (o Leguminose)[1].

Distribuzione

Questo genere vanta un'ampia diffusione, dalle zone tropicali del Centro e Sud America, all'Africa, Madagascar e l'Asia del Sud (India, Pakistan, Indonesia, etc).

Tassonomia

Il genere comprende 287 specie[1], tra cui:

Usi

 src=
Dalbergia sp.
Magnifying glass icon mgx2.svgLo stesso argomento in dettaglio: Palissandro.

Il legno degli alberi di questo genere è tipicamente robusto, poco elastico e perciò difficile da lavorare ma solido e compatto. Il peso specifico della maggior parte delle specie varia tra gli 850 ed i 1100 kg/. È adatto alla costruzione di mobili e strumenti musicali; nell'arte viene impiegato in ebanisteria e per intarsi. Esso presenta altresì un odore persistente, che può durare anche anni, e delle venature inconfondibili. Comune a molte specie di Dalbergia è la facoltà di generare reazioni allergiche a causa della presenza di chinoni nel legno.

Note

  1. ^ a b (EN) Dalbergia, in The Plant List. URL consultato il 9 aprile 2015.

 title=
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autori e redattori di Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia IT

Dalbergia: Brief Summary ( Italian )

fornì da wikipedia IT

Dalbergia L.f. è un genere di alberi di dimensione piccola o media della famiglia delle Fabacee (o Leguminose).

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autori e redattori di Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia IT

Dalbergia ( olandèis; flamand )

fornì da wikipedia NL
 src=
Dalbergia brasiliensis, Illustratie: Bloeiwijze.

Dalbergia is een plantengeslacht uit de vlinderbloemenfamilie (Leguminosae). Er worden afhankelijk van de auteur 100-600 soorten onderscheiden. De International Legume Database & Information Service (ILDIS) onderscheidt 159 soorten. De soorten groeien hoofdzakelijk in de tropen, in Midden-Amerika en Zuid-Amerika, Afrika met Madagaskar en Zuid-Azië.

Beschrijving

Dalbergia-soorten vormen kleine tot middelgrote bomen, struiken en lianen. De bladeren zijn onevengeveerd.

De bloeiwijzen zijn eind- of okselstandig en vormen een gevorkt bijscherm of een aar. De schutbladeren zijn klein. De tweeslachtige bloemen zijn tweezijdig symmetrisch (zygomorf). De kelkbladeren zijn tot een klokvormige kelk vergroeid met afzonderlijke kelktanden. De kroonbladeren hebben de typische bouw van de vlinderbloemigen. Er zijn 9-10 meeldraden.

De vruchten zijn dunne, platte peulen met 1-4 zaden.

Ecologisch

De bladeren van enkele Dalbergia-soorten dienen als voedsel voor de rupsen van enkele vlindersoorten. Bucculatrix mendax heeft uitsluitend Dalbergia sissoo als waardplant.

Gebruik

Het hout van Dalbergia-soorten is zeer mooi door de kleur en structuur en behoort tot de edele houtsoorten. Het meeste hout van deze soorten valt onder de verzamelnaam palissander, vanwege de aromatische geur van het hout. Ook wordt vanwege de geur het hout van Dalbergia decipularisrozenhout“ genoemd.

In eerste instantie was palissander alleen het hout van Dalbergia nigra uit Brazilië, het zogeheten Rio palissander, maar een aantal andere Dalbergia-soorten worden ook erkend als palissanders. Door roofbouw is Dalbergia nigra zo zeldzaam geworden dat de soort op de CITES-lijst staat. Dalbergia latifolia levert het gewilde Oost-Indische palissander. Het hout van Dalbergia retusa uit Midden-Amerika wordt cocobolo genoemd en is veelzijdig te gebruiken.[1]

Soorten

Er is geen overeenstemming over de systematiek van het geslacht Dalbergia; afhankelijk van de auteur worden er 100 - 120 of tot 600 soorten onderscheiden. Hieronder een selectie van soorten[2][3]:

  • Dalbergia abbreviata Craib
  • Dalbergia abrahamii Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia acariiantha Harms
  • Dalbergia acuta Benth.
  • Dalbergia acutifoliolata Mendonca & Sousa
  • Dalbergia adami Berhaut
  • Dalbergia afzeliana G.Don
  • Dalbergia albiflora A.Chev. ex Hutch. & Dalziel
  • Dalbergia altissima Baker f.
  • Dalbergia amazonica (Radlk.) Ducke
  • Dalbergia andapensis Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia arbutifolia Baker
  • Dalbergia armata E.Mey.
  • Dalbergia assamica Benth.
  • Dalbergia aurea Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia bakeri Baker
  • Dalbergia balansae Prain
  • Dalbergia bariensis Pierre
  • Dalbergia baronii (Baker): Van nature voorkomend in Oostelijk Madagaskar.
  • Dalbergia bathiei R.Vig.
  • Dalbergia beccarii Prain
  • Dalbergia beddomei Thoth.
  • Dalbergia benthamii Prain
  • Dalbergia bignonae Berhaut
  • Dalbergia bintuluensis Sunarno & Ohashi
  • Dalbergia boehmii Taub.
  • Dalbergia bojeri Drake
  • Dalbergia boniana Gagnep.
  • Dalbergia borneensis Prain
  • Dalbergia brachystachya Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia bracteolata Baker
  • Dalbergia bracteolata Baker (syn.: Dalbergia richardii Baill., Dalbergia grandidieri Baill.)
  • Dalbergia brasiliensis Vogel
  • Dalbergia brownei (Jacq.) Urb.
  • Dalbergia burmanica Prain
  • Dalbergia campenonii Drake
  • Dalbergia candenatensis (Dennst.) Prain (syn.: Cassia candenatensis Dennst.)
  • Dalbergia capuronii Bosser & R. Rabev.
  • Dalbergia cearensis Ducke: handelsnaam „kingwood“.
  • Dalbergia chapelieri Baill. (syn.: Dalbergia pterocarpiflora Baker)
  • Dalbergia chlorocarpa R.Vig.
  • Dalbergia cochinchinensis Laness.
  • Dalbergia cultrata Benth.
  • Dalbergia dalzielii Baker f. ex Hutch. & Dalziel
  • Dalbergia davidii Bosser & R.Rabev.
  • Bahia-Rosenholz (Dalbergia decipularis Rizzini & Matt.)
  • Dalbergia delphinensis Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia dyeriana Prain ex Harms
  • Dalbergia ecastaphyllum (L.) Taub. (syn.: Hedysarum ecastaphyllum L.)
  • Dalbergia emirnensis Benth.:
    • Dalbergia emirnensis var. decaryi Bosser & R.Rabev.
    • Dalbergia emirnensis Benth. var. emirnensis
  • Dalbergia erubescens Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia fischeri Taub.
  • Dalbergia frutescens (Vell.) Britton (syn.: Dalbergia variabilis Vogel, Pterocarpus frutescens Vell.)
  • Dalbergia glaucescens (Mart. ex Benth.) Benth. (syn.: Miscolobium glaucescens Mart. ex Benth.)
  • Dalbergia gautieri Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia glaberrima Bosser & R.Rabev.:
    • Dalbergia glaberrima subsp. ankaranensis Bosser & R.Rabev.
    • Dalbergia glaberrima Bosser & R.Rabev. subsp. glaberrima
  • Dalbergia glaucocarpa Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia granadillo Pittier
  • Majunga-Palisander of Madagaskar Palisander (Dalbergia greveana Baill., syn.: Dalbergia ambongoensis Baill., Dalbergia myriabotrys Baker, Dalbergia eurybothrya Drake, Dalbergia ikopensis Jum., Dalbergia isaloensis R.Vig.): van nature voorkomend in Westelijk Madagaskar.
  • Dalbergia hainanensis Merr. & Chun
  • Dalbergia hancei Benth.
  • Dalbergia hildebrandtii Vatke (syn.: Dalbergia boivinii Baill.):
    • Dalbergia hildebrandtii Vatke var. hildebrandtii
    • Dalbergia hildebrandtii var. scorpioides (Baker) Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia hirticalyx Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia horrida (Dennst.) Mabb. (syn.: Amerimnon horridum Dennst., Dalbergia sympathetica Nimmo)
  • Dalbergia hortensis Heringer et al.
  • Dalbergia hostilis Benth.
  • Dalbergia humbertii R.Vig.
  • Dalbergia hupeana Hance
  • Dalbergia inundata Benth.
  • Dalbergia lactea Vatke
  • Dalbergia lanceolaria L. f. (syn.: Amerimnon lanceolarium (L. f.) Kuntze):
    • Dalbergia lanceolaria L. f. subsp. lanceolaria
    • Dalbergia lanceolaria subsp. paniculata (Roxb.) Thoth. (syn.: Dalbergia paniculata Roxb.):
    • Dalbergia lanceolaria var. assamica (Benth.) Thoth. (syn.: Dalbergia assamica Benth., Dalbergia szemaoensis Prain)
    • Dalbergia lanceolaria L. f. var. lanceolaria
  • Dalbergia lemurica Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia louvelii R.Vig.
  • Dalbergia madagascariensis Vatke:
    • Dalbergia madagascariensis subsp. antongilensis Bosser & R.Rabev.
    • Dalbergia madagascariensis Vatke subsp. madagascariensis
  • Dalbergia manongarivensis Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia martinii F.White
  • Dalbergia maritima R.Vig.:
    • Dalbergia maritima R.Vig. var. maritima
    • Dalbergia maritima var. pubescens Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia masoalensis Bosser & R.Rabev.
  • Grenadill (Dalbergia melanoxylon Guill. & Perr.)
  • Dalbergia millettii:
  • Dalbergia miscolobium Benth. (syn.: Dalbergia violacea (Vogel) Malme, Miscolobium violaceum Vogel)
  • Dalbergia mollis Bosser & R.Rabev.:
    • Dalbergia mollis var. menabeensis (R.Vig.) Bosser & R.Rabev. (Syn.: Dalbergia chermezonii R. Vig.)
    • Dalbergia mollis Bosser & R.Rabev. var. mollis
  • Dalbergia monetaria L. f.
  • Dalbergia monticola Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia neoperrieri Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia nigra (Vell.) Allemão ex Benth.
  • Dalbergia nitidula Welw. ex Baker
  • Dalbergia normandii Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia oblongifolia G.Don
  • Dalbergia obovata E.Mey.
  • Dalbergia obtusifolia (Baker) Prain
  • Dalbergia occulta Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia odorifera T.C.Chen
  • Dalbergia oligophylla Baker ex Hutch. & Dalziel
  • Dalbergia oliveri Gamble ex Prain
  • Dalbergia orientalis Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia palo-escrito Rzed.
  • Dalbergia parviflora Roxb.
  • Dalbergia peltieri Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia pervillei Vatke (syn.: Dalbergia retusa Baill., Dalbergia densicoma Baill., Dalbergia obtusa Lecomte, Dalbergia microcarpa R.Vig.)
  • Dalbergia pinnata (Lour.) Prain (syn.: Amerimnon pinnatum (Lour.) Kuntze, Dalbergia tamarindifolia Roxb. sowie Derris pinnata Lour.)
  • Dalbergia pseudobaronii R.Vig.
  • Dalbergia pseudoviguieri Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia purpurascens Baill.
  • Cocobolo (Dalbergia retusa Hemsl.): handelsnaam cocobolo.
  • Dalbergia riedelii (Radlk.) Sandwith
  • Dalbergia riparia (Mart.) Benth.
  • Dalbergia rufa G.Don
  • Dalbergia saxatilis Hook. f.
  • Dalbergia sericea G.Don (Syn.: Dalbergia hircina Buch.-Ham. ex Benth., Dalbergia stenocarpa Kurz)
  • Dalbergia sissoo
  • Ostindischer Palisander (Dalbergia latifolia)
  • Amazonas Palisander (Dalbergia spruceana (Benth.) Benth.): van nature voorkomend in het Braziliaanse Amazonegebied.
  • Honduras Palisander (Dalbergia stevensonii Standl.): van nature voorkomend in Guatemala en Honduras.
  • Dalbergia stipulacea Roxb. (syn.: Dalbergia ferruginea Roxb.)
  • Dalbergia suaresensis Baill. (syn.: Dalbergia bernieri Baill.)
  • Dalbergia trichocarpa Baker (syn.: Dalbergia boinensis Jumelle, Dalbergia perrieri Drake)
  • Dalbergia tricolor Drake:
    • Dalbergia tricolor var. breviracemosa Bosser & R.Rabev.
    • Dalbergia tricolor Baker var. tricolor
  • Dalbergia tsaratananensis Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia tsiandalana R.Vig.
  • Dalbergia tsoi Merr. & Chun
  • Korallen-Palisander (Dalbergia tucurensis Donn. Sm., syn.: Dalbergia cubilquitzensis (Donn. Sm.) Pittier, Dalbergia variabilis var. cubilquitzensis Donn. Sm.): van nature voorkomend in Guatemala, Honduras, Mexico,
  • Dalbergia urschii Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia viguieri Bosser & R.Rabev.
  • Dalbergia villosa (Benth.) Benth.
  • Dalbergia xerophila Bosser & R.Rabev.

De volgend esoorten worden tegenwoordig niet meer tot het geslacht Dalbergia gerekend[2]:

Externe link

Bronnen, noten en/of referenties
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia NL

Dalbergia: Brief Summary ( olandèis; flamand )

fornì da wikipedia NL
 src= Dalbergia brasiliensis, Illustratie: Bloeiwijze.

Dalbergia is een plantengeslacht uit de vlinderbloemenfamilie (Leguminosae). Er worden afhankelijk van de auteur 100-600 soorten onderscheiden. De International Legume Database & Information Service (ILDIS) onderscheidt 159 soorten. De soorten groeien hoofdzakelijk in de tropen, in Midden-Amerika en Zuid-Amerika, Afrika met Madagaskar en Zuid-Azië.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia NL

Dalbergia ( portughèis )

fornì da wikipedia PT

 src=
Dalbergia sp. - MHNT

Dalbergia é um género botânico pertencente à família Fabaceae, subfamília Faboideae.

Espécies

Mais de 500,[2] entre elas:

Referências

  1. a b «Genus: Dalbergia L. f.». Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 5 de outubro de 2007. Consultado em 26 de novembro de 2010. Arquivado do original em 7 de maio de 2009
  2. Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. 02 Apr 2009.
  3. Dalbergia altissima Pittier é aceito provisoriamente, mas terá que ser renomeado porque Dalbergia altissima Baker f. tem prioridade.
  4. Algumas fontes consideram Dalbergia assamica ser sinônimo de Dalbergia lanceolaria.
  5. Algumas fontes consideram Dalbergia cubilquitzensis ser sinônimo de Dalbergia tucurensis.
  6. Algumas fontes consideram Dalbergia funera ser sinônimo de Dalbergia calderonii.
  7. POWO: Dalbergia nigrescens Kurz (retrieved 29 November 2020)
 title=
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autores e editores de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia PT

Dalbergia: Brief Summary ( portughèis )

fornì da wikipedia PT
 src= Dalbergia sp. - MHNT

Dalbergia é um género botânico pertencente à família Fabaceae, subfamília Faboideae.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autores e editores de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia PT

Chi Cẩm lai ( vietnamèis )

fornì da wikipedia VI
 src=
Bài viết này cần thêm chú thích nguồn gốc để kiểm chứng thông tin. Mời bạn giúp hoàn thiện bài viết này bằng cách bổ sung chú thích tới các nguồn đáng tin cậy. Các nội dung không có nguồn có thể bị nghi ngờ và xóa bỏ.
 src=
Dalbergia sp.

Chi Cẩm lai hay chi Trắc, chi Sưa (danh pháp khoa học: Dalbergia) là một chi lớn của các loài cây thân gỗ có kích thước từ nhỏ đến trung bình hay các loại cây bụidây leo trong phân họ Đậu (Faboideae) thuộc họ Đậu (Fabaceae). Chi này phân bổ rộng khắp, có nguồn gốc từ khu vực nhiệt đới của TrungNam Mỹ, châu Phi, MadagascarNam Á. Số lượng loài trong chi này còn nhiều mâu thuẫn, với các nguồn khác nhau liệt kê các con số trong phạm vi 100-600 loài; ví dụ PlantSystematics liệt kê 470 danh pháp còn ILDIS chấp nhận 159 loài.

Một số loài

Sử dụng

Nhiều loài trong chi Dalbergia là các loại cây lấy gỗ quan trọng, có giá trị vì các tính chất trang trí của chúng cũng như vì mùi thơm của gỗ, do chúng chứa nhiều tinh dầu thơm. Các loài lấy gỗ quan trọng nhất là trắc, cẩm lai.

Loại gỗ hồng sắc có chất lượng cao nhất được thế giới phương Tây ưa chuộng là D. nigra và được gọi là gỗ hồng sắc Rio, Bahia, Brasil, Palisander de Rio Grande hay Jacarandá; đã bị khai thác kiệt quệ trong quá khứ và hiện nay được liệt kê trong danh sách của CITES. Loại gỗ hồng sắc được ưa chuộng thứ hai tại phương tây là D. latifolia được biết đến như là hồng sắc (Đông) Ấn Độ hay sonokeling. Phần lớn các loại gỗ hồng sắc có màu nâu và các vân gỗ đẹp. Lưu ý rằng chỉ một phần nhỏ các loài trong chi Dalbergia có gỗ hồng sắc.

Gỗ của loài hoàng dương Brasil (D. decipularis) có màu kem với các sọc đỏ hay hồng. Nó thông thường được dùng trong dán viền vắt chéo và các lớp gỗ dán mặt khác. Lưu ý rằng cây hoàng dương này không có gì liên quan đến hoàng dương Bắc Mỹ (Liriodendron tulipifera) còn gọi là cây mõm chó thuộc họ Mộc lan (Magnoliaceae), là loài cây có gỗ màu ánh vàng-lục cũng như không liên quan gì với cây hoàng dương Úc (Harpullia pendula) thuộc họ Bồ hòn (Sapindaceae).

Được sử dụng một cách tương tự (màu tía với các sọc sẫm) còn có kingwood Brasil lấy từ D. cearensis. Nó là một loại cây gỗ nhỏ, cao tới 10 m chỉ có rất hạn chế tại Brasil. Một loại gỗ khác đáng chú ý là cocobolo, chủ yếu khai thác từ D. retusa, một loài cây gỗ ở Trung Mỹ với các vân gỗ màu đỏ hay da cam trên mặt gỗ mới xẻ và nhanh chóng xỉn màu trong không khí.

Các nhà sản xuất và buôn bán đồ lưu niệm tại Ấn Độ bán các đồ vật làm từ Dalbergia sissoo (đôi khi có các vết màu tía). Gỗ của một số loài có thể dùng làm chuôi công cụ, xem ở đây.

Trắc đen châu Phi (D. melanoxylon) là một loại gỗ đen được dùng nhiều để làm các loại nhạc cụ thổi bằng hơi.

Các loài trong chi Dalbergia bị ấu trùng của một số côn trùng cánh vẩy (Lepidoptera) phá hoại, bao gồm Bucculatrix mendax chỉ ăn lá của Dalbergia sissoo.

Các loài trong chi Dalbergia cũng được biết đến vì gây ra dị ứng do sự có mặt của các quinon gây mẫn cảm trong gỗ.

Tham khảo

 src= Wikispecies có thông tin sinh học về Chi Cẩm lai  src= Wikimedia Commons có thư viện hình ảnh và phương tiện truyền tải về Chi Cẩm lai
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia VI

Chi Cẩm lai: Brief Summary ( vietnamèis )

fornì da wikipedia VI
 src= Dalbergia sp.

Chi Cẩm lai hay chi Trắc, chi Sưa (danh pháp khoa học: Dalbergia) là một chi lớn của các loài cây thân gỗ có kích thước từ nhỏ đến trung bình hay các loại cây bụidây leo trong phân họ Đậu (Faboideae) thuộc họ Đậu (Fabaceae). Chi này phân bổ rộng khắp, có nguồn gốc từ khu vực nhiệt đới của TrungNam Mỹ, châu Phi, MadagascarNam Á. Số lượng loài trong chi này còn nhiều mâu thuẫn, với các nguồn khác nhau liệt kê các con số trong phạm vi 100-600 loài; ví dụ PlantSystematics liệt kê 470 danh pháp còn ILDIS chấp nhận 159 loài.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia VI

Дальбергия ( russ; russi )

fornì da wikipedia русскую Википедию

Дальбергия[2] (лат. Dalbergia) — род деревянистых растений семейства Бобовые.

Род назван в честь шведского врача и ботаника Нильса (Николаса) Дальберга[sv] (1736—1820).

Распространение

Виды этого рода встречаются по всей тропической зоне: в Южной Америке, Африке (включая Мадагаскар) и Юго-Восточной Азии.

В роде Дальбергия представлены не только деревья, но и кустарники, например, широко распространённый в Америке (от Флориды до Перу и Бразилии), в Африке и в Индии Койнвайн (Dalbergia ecastaphyllum (L.) Taub.) (syn. Pterocarpus ecastaphyllum) (англ. Coinvine), а также Денежный кустарник (Dalbergia monetaria L.f.) (syn. Pterocarpus plumieri, syn. Ecastaphyllum monetaria) (англ. Moneybush), растущий от Бразилии и Перу до Мексики и Кубы.

Химический состав

В растениях этого рода содержится маакиаинфлавоноид из группы птерокарпанов, обладающий фунгицидными свойствами[3].

Использование

Многие виды рода дают ценную древесину, имеющую общее название палисандр.

Разные виды палисандров носят свои названия. Так, древесина Dalbergia retusa известна под названием кокоболо, Dalbergia decipularisрозовое дерево и тому подобное. Среди других выделяется древесина вида Dalbergia melanoxylon, называемая гренадил, или африканское чёрное дерево.

Виды

Основная статья: Виды рода Дальбергия

По информации базы данных The Plant List (2013), род включает 287 видов[4]. Типовой видDalbergia lanceolaria L.f.[5]

См. также

Примечания

  1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
  2. Русское название таксона — согласно следующему изданию:
    Шрётер А. И., Панасюк В. А. Словарь названий растений = Dictionary of Plant Names / Межд. союз биол. наук, Нац. к-т биологов России, Всерос. ин-т лек. и ароматич. растений Рос. сельскохоз. академии; Под ред. проф. В. А. Быкова. — Koenigstein: Koeltz Scientific Books, 1999. — С. 238. — 1033 с. — ISBN 3-87429-398-X.
  3. Головкин и др., 2001.
  4. Dalbergia (англ.). The Plant List. Version 1.1. (2013). Проверено 3 июня 2016.
  5. Сведения о роде Dalbergia (англ.) в базе данных Index Nominum Genericorum Международной ассоциации по таксономии растений (IAPT). (Проверено 3 июня 2016)
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Авторы и редакторы Википедии

Дальбергия: Brief Summary ( russ; russi )

fornì da wikipedia русскую Википедию
 src= Dalbergia sp., Тулузский музей

Дальбергия (лат. Dalbergia) — род деревянистых растений семейства Бобовые.

Род назван в честь шведского врача и ботаника Нильса (Николаса) Дальберга[sv] (1736—1820).

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Авторы и редакторы Википедии

黃檀屬 ( cinèis )

fornì da wikipedia 中文维基百科
 src=
Dalbergia sp.

黃檀属学名Dalbergia)是蝶形花科下的一个属,为攀援状灌木乔木植物。该属共有约120种,分布于热带亚热带地区。[2]

檀属包括以下種類:[3][4]

参考文献

  1. ^ Genus: Dalbergia L. f.. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2007-10-05 [2010-11-26]. (原始内容存档于2009-05-07).
  2. ^ 中国种子植物科属词典. 中国数字植物标本馆. (原始内容存档于2012-04-11).
  3. ^ ILDIS LegumeWeb entry for Dalbergia. International Legume Database & Information Service. Cardiff School of Computer Science & Informatics. [6 February 2014].
  4. ^ USDA, ARS, National Genetic Resources Program. GRIN species records of Dalbergia. Germplasm Resources Information Network—(GRIN) [Online Database]. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. [6 February 2014].
  5. ^ Dalbergia altissima Pittier is accepted on a provisional basis, but will have to be renamed because Dalbergia altissima Baker f. has priority.
  6. ^ Some sources consider Dalbergia assamica to be a synonym of Dalbergia lanceolaria.
  7. ^ Some sources consider Dalbergia cubilquitzensis to be a synonym of Dalbergia tucurensis.
  8. ^ Some sources consider Dalbergia funera to be a synonym of Dalbergia calderonii.
  9. ^ Some sources consider Dalbergia mimosoides to be a synonym of Dalbergia mimosoides.

外部链接

小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
维基百科作者和编辑

黃檀屬: Brief Summary ( cinèis )

fornì da wikipedia 中文维基百科
 src= Dalbergia sp.

黃檀属(学名:Dalbergia)是蝶形花科下的一个属,为攀援状灌木乔木植物。该属共有约120种,分布于热带亚热带地区。

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
维基百科作者和编辑

ツルサイカチ属 ( Giaponèis )

fornì da wikipedia 日本語
ツルサイカチ属 Dalbergia sissoo Bra24.png 分類 階級なし : 被子植物 angiosperms 階級なし : 真正双子葉類 eudicots : マメ目 Fabales : マメ科 Fabaceae 亜科 : マメ亜科 Faboideae : ツルサイカチ連 Dalbergieae : ツルサイカチ属 Dalbergia 学名 Dalbergia L.f.

ツルサイカチ属(つるさいかちぞく)またはヒルギカズラ属、学名 Dalbergia(ダルベルギア)はマメ亜科の一つ。低木または木本つる植物からなる。ツルサイカチ属は世界に広く分布しており、熱帯アメリカアフリカマダガスカル、およびアジア南部を原産とする。ツルサイカチ属の規模については、異なる専門家たちがそれぞれ 100 から 600 あると挙げたまま、争点になっている。ILDIS は 159 種を認めている。

本属のダルベルギア・ニグラD. nigra、通称: ブラジリアン・ローズウッド)は2017年10月4日から有効となっているワシントン条約附属書Iに、それ以外のツルサイカチ属の種は全て同条約の附属書IIに記載されている[1]

属名の由来[編集]

スウェーデンの植物学者ニコラス・ダールベルク (Nicholas Dalberg 1736–1820) への献名である。

用途[編集]

総説[編集]

ツルサイカチ属の多くの種は重要な木材用樹木で、装飾的であり、しばしば芳香油が豊富に含まれていて芳香性があるであるために価値がある。ツルサイカチ属の木々でもっとも有名なのはローズウッドで、その香りがもとで俗にそう名付けられているが、別のいくつかの有用な木々もこの属に含まれる。

ローズウッドと呼ばれているほとんどの木々は、樹形が美しく、材は鮮やかな茶褐色をしている。ここで留意すべきは、すべてのツルサイカチ属の種のごく一部だけがローズウッドであるということである。

ツルサイカチ属の複数の種は、何種類かのチョウ目幼虫の、食草または食樹として利用されている。その中には、シッソノキ Dalbergia sissoo を選択的に採餌するチビガ科の幼虫も含まれている。

各種[編集]

西洋で高く評価される秀でたローズウッドはブラジリアン・ローズウッド Dalbergia nigra であり、バイーア・ローズウッド、リオ・ローズウッド、パリサンデル・デ・リオ・グランデ、ジャカランダとしても知られる。過去[いつ?]にひどく伐採されすぎて、今ではワシントン条約 (CITES) の対象である。

西洋で2番目に愛好されるローズウッドは、マルバシタン Dalbergia latifolia で、イースト・インディアン・ローズウッドあるいはインドネシア産のものはソノケリンとしても知られている。

チューリップウッド Dalbergia decipularis は、赤やサーモン・ピンクの縞模様が入ったクリーム色をしている。この木はよく中張りベニヤや他のベニヤに用いられる。これはアメリカ合衆国で「チューリップウッド」と呼ばれ、あまり高価ではない家具に用いられるユリノキとは別である。

黒っぽい縞模様の入った紫色の材を持つ、ブラジル産のキングウッド Dalbergia cearensis も同様に用いられる。チューリップウッド同様小振りの木であり、高さ10mまで成長する。他に有名な木材としては、主にダルベルギア・レトゥサDalbergia retusa)に由来する中央アメリカの木材ココボロがある。この木は、切ったばかりの表面は華やかで装飾的なオレンジ・レッドの外観をしているが、空気にさらされるとすぐに色あせ、落ち着いた色調と色相になる。

ブラジリアン・ローズウッド Dalbergia nigra から作られた製品を再輸出するには、ワシントン条約(CITES)の許可が必要である[2]

インドの土産物屋では、あたかもローズウッドで作ったかのように、ときどき紫に着色されているシッソノキ(インディアン・ローズウッド) Dalbergia sissoo 製の品物を売っている。この種類の木は、最良の状態で工具の柄に使用することができる[3]

アフリカン・ブラックウッド Dalbergia melanoxylon は、極めて黒い木で、木管楽器を作るのに需要がある。

主な種[編集]

経済学的に重要な種を挙げる。

ヤマハの茶色いオーボエに用いられている。
  • シタン [4](Dalbergia cochinchinensis) - 別名ケランジィ、サイアミーズ・ローズウッド(Siamese Rosewood)、タイランド・ローズウッド(Thailand Rosewood)、トラックウッド(Tracwood)、ソアイ(Xoay)、クララン(Kralanh)
  • チューリップウッド (Dalbergia decipularis) - 別名チューリップウッド(Tulipwood
  • Dalbergia ecastaphyllum - コインヴァイン(Coinvine)
  • ブラジリアン・チューリップウッド (Dalbergia frutescens、シノニム: Dalbergia variabilis) - 別名ハカランダ・ロサ(Jacaranda Rosa)、パウ・ヂ・フソ(Pau de Fuso)、パウ・ロサ(Pau Rosa)、ピンクウッド(Pinkwood)、チューリップウッド(Tulipwood
  • マルバシタン[4] (Dalbergia latifolia) - 別名ボンベイ・ブラックウッド(Bombay Blackwood)、イースト・インディアン・ローズウッド(East Indian Rosewood)、インディアン・パリサンダー(Indian Palisandre)、ジャヴァ・パリサンダー(Java Palisandre)、マラバール(Malabar)、ソノケリン(Sonokeling)、シーシャム(Shisham)、シツァル(Sitsal)、シタン
  • アフリカン・ブラックウッドDalbergia melanoxylon) - 別名アフリカ黒檀、アフリカン・エボニー(African Ebony)、アフリカン・グレナディーヨ(African Grenadillo)、バンバナス(Banbanus)、エブヌ(Ebene)、グレナディージャ(Grenadilla)、ムピンゴ(Mpingo)、パウ・プレト(Pau Preto)、ポイー(Poyi)、ゼブラウッド(Zebrawood)
  • ヴァロニカ (Dalbergia monetaria) - 別名マニーブッシュ (Moneybush)
  • ブラジリアン・ローズウッド (Dalbergia nigraダルベルギア・ニグラ) - 別名バイーア・ローズウッド(Bahia Rosewood)、カビウーナ(Cabiuna)、ジャカランダ(Jacaranda)、ジャカランダ・ヂ・ブラジル(Jacaranda De Brasil)、パリサンダー(Palisander)、パリサンドリ・ダ・ブラジル(Palisandre da Bresil)、ピアノウッド(Pianowood)、リオ・ローズウッド(Rio Rosewood)、ローズウッド(Rosewood)、オブイーナ(Obuina)
  • メキシカン・ローズウッド (Dalbergia palescrito) - 別名パロ・エスクリト(Palo Escrito)
  • ココボロ (Dalbergia retusaダルベルギア・レトゥサ) - 別名カヴィウナ(Caviuna)、ココボロ・プリエト(Cocobolo Prieto)、フネラム(Funeram)、グラナディージョ(Granadillo)、ヤカランダホルツ(Jacarandaholz)、ナンバー(Nambar)、ニカラグアン・ローズウッド(Nicaraguan Rosewood)、パリサンダー(Palisander)、パリッサンドロ(Palissandro)、パロ・ネグロ(Palo Negro)、パウ・プレト(Pau Preto)、ローズウッド(Rosewood)、ウラウナ(Urauna)
  • シッソノキ(インディアン・ローズウッド) (Dalbergia sissoo) - 別名アガラ(Agara)、アガル(Agaru)、エラシッス(Errasissu)、ゲッテ(Gette)、ヒフー(Hihu)、インディアン・ローズウッド (Indian Rosewood)、イルヴィル(Iruvil)、イティ(Iti)、クジュラップ(Khujrap)、パディミ(Padimi)、サフェダール(Safedar)、シーシャム(Sheesham)、シーシャム・ウッド(Sheesham Wood)、シーシュマ(Shishma)、シーショム(Shishom)、シンスーパ(Sinsupa)、シッスー(Sissoo、シスー(Sisu)、ターリー(Tali)、テナハ(Tenach)、トゥクリークン(Tukreekung)、イェッテ(Yette)
  • ホンジュラス・ローズウッド (Dalbergia stevensonii) - 別名ノガエド(Nogaed)

画像[編集]

脚注[編集]

[ヘルプ]
  1. ^ Appendices. (CITES). ^ U.S. Fish & Wildlife Service.
  2. ^ SCN LENDS SUPPORT TO CRCP AGAINST TREE FELLING AT AYUB PARK.
  3. ^ a b E.J.H. Corner、渡辺清彦『図説熱帯植物集成』廣川書店、1969年、263頁。

関連項目[編集]

 src= ウィキメディア・コモンズには、ツルサイカチ属に関連するカテゴリがあります。
 title=
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
ウィキペディアの著者と編集者

ツルサイカチ属: Brief Summary ( Giaponèis )

fornì da wikipedia 日本語

ツルサイカチ属(つるさいかちぞく)またはヒルギカズラ属、学名 Dalbergia(ダルベルギア)はマメ亜科の一つ。低木または木本つる植物からなる。ツルサイカチ属は世界に広く分布しており、熱帯アメリカアフリカマダガスカル、およびアジア南部を原産とする。ツルサイカチ属の規模については、異なる専門家たちがそれぞれ 100 から 600 あると挙げたまま、争点になっている。ILDIS は 159 種を認めている。

本属のダルベルギア・ニグラ(D. nigra、通称: ブラジリアン・ローズウッド)は2017年10月4日から有効となっているワシントン条約附属書Iに、それ以外のツルサイカチ属の種は全て同条約の附属書IIに記載されている。

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
ウィキペディアの著者と編集者