dcsimg

Zadrzewnia ( polonèis )

fornì da wikipedia POL

Zadrzewnia (Diervilla Mill.) – rodzaj roślin z rodziny przewiertniowatych Caprifoliaceae (w niektórych systemach klasyfikacyjnych wyodrębniany w rodzinę Diervillaceae ). Należą do niego trzy gatunki i jeden mieszaniec międzygatunkowy[3]. Występują one we wschodniej części Ameryki Północnej, na obszarze od Nowej Fundlandii po Alabamę i Georgię. Rozpowszechnione zostały poza tym w uprawie jako rośliny ozdobne sadzone w parkach i ogrodach[4].

Morfologia

Pokrój
Krzewy zrzucające liście na zimę. Osiągają do 2 m wysokości. Ich pędy są wyprostowane[4].
Liście
Pojedyncze, naprzeciwległe, zwykle z nielicznymi ząbkami na brzegu blaszki i długo zaostrzone na jej szczycie[4].
Kwiaty
Zebrane parami, po trzy lub w większych skupieniach[4] w kątach liści albo w szczytowych kwiatostanach na jednorocznych pędach[5]. Są bezwonne i żółte lub zielonkawożółte. Wąskich działek kielicha jest 5. Także 5 płatków korony u nasady tworzy rurkę, a na końcu – dwie wargi. Pręcików jest 5, dłuższych od rurki korony. Zalążnia jest dolna i dwukomorowa, zawiera liczne zalążki. Szyjka słupka pojedyncza, zwieńczona główkowatym znamieniem[4].
Owoce
Torebki zawierające liczne nasiona[4].

Systematyka

Pozycja w systemach APG III (2009) i APG IV (2016)

Rodzaj z podrodziny Diervilloideae Rafinesque, przedstawiany w nim jako siostrzany względem rodzaju krzewuszka Weigela. Oba jako podrodzina Diervilloideae stanowią klad bazalny w obrębie rodziny przewiertniowatych Caprifoliaceae[1].

Pozycja w systemie APG II (2003)

Rodzaj ten był umiejscowiony w rodzinie Diervillaceae Pyck, w rzędzie szczeciowców (Dipsacales Dumort.)[6].

Pozycja w systemie Reveala

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa dereniowe (Cornidae Frohne & U. Jensen ex Reveal, nadrząd Dipsacanae Takht., rząd szczeciowce Dumort., rodzina przewiertniowate (Caprifoliaceae Juss.), podrodzina Loniceroideae Kostel., rodzaj zadrzewnia (Diervilla Mill.)[7].

Gatunki[3]

Zastosowanie

Są uprawiane jako rośliny ozdobne, głównie w parkach i jako rośliny okrywowe. Dzięki tworzonym odrostom nadają się do umocnienia przeciwpowodziowego koryt rzek. Nie wymagają specjalnej gleby, rosną nawet na bardzo jałowej. Są też bardzo odporne na mróz. Mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Przycięcie krzewu po przekwitnieniu powoduje, że w następnym sezonie wegetacyjnym obficiej kwitną. Rozmnaża się je przez sadzonki pędowe lub przez podział bryły korzeniowej[5].

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-09-01].
  2. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-01-28].
  3. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-10].
  4. a b c d e f Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Volume I. London: Macmillan, 2002, s. 442. ISBN 0-333-73003-8.
  5. a b zbiorowe: A-Z encyklopedia. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  6. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website. Version 7 (ang.). 2001–. [dostęp 2007-12-08].
  7. Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Diervilla (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-01-28].
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL

Zadrzewnia: Brief Summary ( polonèis )

fornì da wikipedia POL

Zadrzewnia (Diervilla Mill.) – rodzaj roślin z rodziny przewiertniowatych Caprifoliaceae (w niektórych systemach klasyfikacyjnych wyodrębniany w rodzinę Diervillaceae ). Należą do niego trzy gatunki i jeden mieszaniec międzygatunkowy. Występują one we wschodniej części Ameryki Północnej, na obszarze od Nowej Fundlandii po Alabamę i Georgię. Rozpowszechnione zostały poza tym w uprawie jako rośliny ozdobne sadzone w parkach i ogrodach.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL