dcsimg

Pomněnka úzkolistá ( Cech )

fornì da wikipedia CZ
 src=
Listová růžice

Pomněnka úzkolistá (Myosotis stenophylla) je vytrvalá, nevysoká bylina suchých, kamenitých, dobře osluněných strání vykvétající koncem jara drobnými, azurově modrými květy. Tato v české přírodě původní rostlina je ze všech, asi deseti druhů rodu pomněnka co v ČR rostou, nejvzácnější a zákonem chráněná, neboť je silně ohrožena vymizením.[1][2]

Rozšíření

Druh je ostrůvkovitě rozšířen ve střední (Česko, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a jihovýchodní Evropě (Rumunsko, Ukrajina, Krym, jih evropského Ruska).

V České republice roste velice vzácně v mezofytiku středních Čech v Českém středohoří, Českém krasu, Doupovských horách a na Dolnokralovických hadcích. Na Moravě je známa z okolí Mohelna, Moravského Krumlova, Kuřimě a Mikulova. Její populace jsou málo početné, ale relativně stabilní.[2][3][4]

Ekologie

Je domovem na světlých stanovištích s nezapojenou vegetací, jako jsou skalnaté nebo jen řídce zatravněné stráně, sečené i spásané louky a pastviny. Vyskytuje se též v prosvětlených borových lesích s kamenitou půdou a ve skalních puklinách kaňonovitých údolích. Nejčastěji vyrůstá na světlých, sušších, skeletových, vysýchavých, mělkých a minerálně bohatých půdách, obvykle na vápencích a hadcích. Je hemikryptofyt vyskytující se převážně v teplejších oblastech v pásmu od nížin po pahorkatiny. Fenologické optimum kvetení má v dubnu a květnu, někdy se posouvá až do června. Ploidie druhu je 2n = 48.[1][2][3][5]

Popis

Vytrvalá bylina, vysoká 20 až 30 cm, vyrůstající v trsu z krátkého oddenku. Má přízemní listovou růžici, která je plně dorostlá až v období po odkvětu. Tvoří ji listy se 7 cm řapíkem, s eliptickou čepelí dlouhou 3 až 4 cm a širokou 1 až 1,5 cm, na bázi sbíhavou a na vrcholu špičatou. Z růžice vyrůstá vystoupavá až přímá, větvená lodyha s přisedlými, vzpřímenými, téměř přitisklými listy, které bývají úzce kopinaté, dlouhé 2 až 4 cm, široké 0,5 až 1,5 cm a na vrcholu špičaté. Lodyha i všechny listy jsou oboustranně chlupaté.

Drobné, pravidelné, vonné, oboupohlavné, pětičetné květy vytvářejí volné, mnohokvěté, rozvětvené vijany bez listenů. Květní stopky delší než kalich směřují šikmo vzhůru a po odkvětu se prodlužují až na 12 mm. Zvonkovitý kalich má kališní cípy úzce trojúhelníkovité a dlouhé 3 mm, které se při zrání plodů prodlužují na dvojnásobnou délku a neopadávají ani po vypadnutí tvrdek. Koruna je kolovitá, mívá 6 až 10 mm v průměru, její azurově modrá trubka je dlouhá jako kalich a v ústí má bělavé nebo světle žluté šupinky pakorunky. Nitky tyčinek jsou ve spodní části přirostlé ke korunní trubce a prašníky na ně nasedají střední části. U báze čtyřpouzdrého semeníku je prstenčitý val vylučující nektar, krátká čnělka nese hlavičkovitou bliznu nevyčnívající z koruny.

Plody jsou černé, vejcovité až elipsoidní tvrdky, 2 mm dlouhé a 1 mm široké, s úzkým lemem po celém obvodu.[1][2][3][5]

Možnost záměny

V minulosti byla pomněnka úzkolistá ztotožňována s pomněnkou vysokohorskou (Myosotis alpestris), od čehož bylo upuštěno až na podkladě nových fytogeografických poznatků. Od pomněnky vysokohorské se odlišuje hustým pokrytím spodních i lodyžních listů odstávajícími chlupy, úzkými lodyžními listy přitisklými k lodyze, stopkou plodu delší než kalich a voňavými, světle modrými korunami květů. Pomněnka úzkolistá je poměrně dost variabilní ve výšce a rozvětvení lodyh, ve velikosti a ochlupení listů i kalichů, stejně jako v délce stopek plodů.

Od snadno zaměnitelné pomněnky lesní (Myosotis sylvatica) rostoucích i na podobných stanovištích se liší většími tvrdkami, za plodu neopadavým kalichem a dlouze řapíkatými listy v přízemní růžici.[5][6]

Ohrožení

Pomněnka úzkolistá se v české krajině objevuje jen řídce a je ve "Vyhlášce MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb.", stejně jako v "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky" z roku 2012, začleněna mezi kriticky ohrožené druhy (§1, C1b). Část lokalit na kterých se vyskytuje je zařazena mezi maloplošně chráněná území, ve kterých se omezuje postupné zarůstání vegetací, případně i zasypávání skalních štěrbin ve kterých roste.[2][3][7][8]

Odkazy

Reference

  1. a b c SLAVÍK, Bohumil. Květena ČR, díl 6. Praha: Academia, 2000. 770 s. ISBN 80-200-0306-1. Kapitola Myosotis stenophylla, s. 124.
  2. a b c d e HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Pomněnka úzkolistá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 22.07.2008 [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. (česky)
  3. a b c d DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Pomněnka úzkolistá [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 14.05.2009 [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. (česky)
  4. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Myosotis stenophylla [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2018 [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. (anglicky)
  5. a b c BERTOVÁ, Lydia; GOLIAŠOVÁ, Kornélia. Flóra Slovenska V/1: Nezábudka úzkolistá [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1993 [cit. 2018-04-27]. S. 129-134. Dostupné online. ISBN 80-224-0349-0. (slovensky)
  6. CIBULKA, Radim. Pomněnka úzkolistá [online]. Salvia – ekologický institut, z. s., Praha 8, rev. 12.01.2015 [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. (česky)
  7. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. (česky)
  8. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 27.04.2018]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)

Externí odkazy

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ

Pomněnka úzkolistá: Brief Summary ( Cech )

fornì da wikipedia CZ
 src= Listová růžice

Pomněnka úzkolistá (Myosotis stenophylla) je vytrvalá, nevysoká bylina suchých, kamenitých, dobře osluněných strání vykvétající koncem jara drobnými, azurově modrými květy. Tato v české přírodě původní rostlina je ze všech, asi deseti druhů rodu pomněnka co v ČR rostou, nejvzácnější a zákonem chráněná, neboť je silně ohrožena vymizením.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ

Niezapominajka smukła ( polonèis )

fornì da wikipedia POL

Niezapominajka smukła (Myosotis stenophylla Knaf) – gatunek roślin z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae Juss.). Występuje w środkowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce prawdopodobnie wymarły[2]. Rósł na kilku stanowiskach na Wyżynie Częstochowskiej i w Niecce Nidziańskiej[3].

Morfologia

Łodyga
Wzniesiona, do 40 cm wysokości, u góry rozgałęziona.
Liście
Dolne liście na ogonkach dłuższych od blaszki. Średnie i górne wąskopodługowate, przytulone do łodygi[4].
Kwiaty
Kielich pokryty licznymi włoskami haczykowatymi. Kwiaty zebrane w luźny kwiatostan.

Biologia i ekologia

Bylina. Rośnie w murawach kserotermicznych na podłożu wapiennym. Kwitnie w maju i czerwcu.

Zagrożenia

Kategorie zagrożenia gatunku:

Przypisy

  1. P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-22].
  2. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Vascular Plants of Poland - A Checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 1995. ISBN 83-85444-38-6.
  3. Z. Szeląg 2001. Niezapominajka smukła. s. 317-318. W: Polska Czerwona Księga Roślin, Kraków 2001. ​ISBN 83-85444-85-8​.
  4. W. Szafer, S. Kulczyński, B. Pawłowski Rośliny polskie. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1969.
  5. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
  6. Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  7. Zarzycki K., Kaźmierczakowa R., Mirek Z.: Polska Czerwona Księga Roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Wyd. III. uaktualnione i rozszerzone. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody PAN, 2014. ISBN 978-83-61191-72-8.
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL

Niezapominajka smukła: Brief Summary ( polonèis )

fornì da wikipedia POL

Niezapominajka smukła (Myosotis stenophylla Knaf) – gatunek roślin z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae Juss.). Występuje w środkowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce prawdopodobnie wymarły. Rósł na kilku stanowiskach na Wyżynie Częstochowskiej i w Niecce Nidziańskiej.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL

Myosotis stenophylla ( vietnamèis )

fornì da wikipedia VI

Myosotis stenophylla là loài thực vật có hoa trong họ Mồ hôi. Loài này được Knaf mô tả khoa học đầu tiên.[1]

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Myosotis stenophylla. Truy cập ngày 11 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài


Bài viết liên quan đến phân họ thực vật Boraginoideae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia VI

Myosotis stenophylla: Brief Summary ( vietnamèis )

fornì da wikipedia VI

Myosotis stenophylla là loài thực vật có hoa trong họ Mồ hôi. Loài này được Knaf mô tả khoa học đầu tiên.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia VI