dcsimg

Scaphobaeocera montivagans ( polonèis )

fornì da wikipedia POL

Scaphobaeocera montivagansgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych, podrodziny łodzikowatych i plemienia Scaphisomatini.

Gatunek tan opisany został w 2011 roku przez Ivana Löbla[1].

Chrząszcz o ciele długości od 1,3 do 1,4 mm, barwy ciemnorudobrązowej z jasnorudobrązowymi do żółtawych przydatkami i rudą do ochrowej większą częścią spodu odwłoka. Czułki o członie siódmym mniej niż pięciokrotnie dłuższym od ósmego i znacznie krótszym niż człony czwarty, piąty i szósty razem wzięte. Jedenasty człon czułków jest 3-5 razy dłuższy niż szerszy i 2-2,5 raza dłuższy niż dziesiąty. Mikrorzeźba pokryw wyraźna, na przedpleczu brak jej wcale. Hypomeron z podłużnymi rowkami. Boczne części zapiersia nadzwyczaj delikatnie punktowane. Pierwszy widoczny sternit odwłoka w całości wyraźnie mikrorzeźbiony. Samiec ma wyraźnie rozszerzone człony stóp odnóży przednich[1].

Owad spotykany w górskich lasach, wśród ściółki i szczątków drewna. Znany tylko z filipińskiej wyspy Luzon[1].

Przypisy

  1. a b c Ivan Löbl. On the Scaphisomatini (Coleoptera: Staphylinidae: Scaphidiinae) of the Philippines, II. „Revue suisse de Zoologie”. 118 (4), s. 695-721, 2011.
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL

Scaphobaeocera montivagans: Brief Summary ( polonèis )

fornì da wikipedia POL

Scaphobaeocera montivagans – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych, podrodziny łodzikowatych i plemienia Scaphisomatini.

Gatunek tan opisany został w 2011 roku przez Ivana Löbla.

Chrząszcz o ciele długości od 1,3 do 1,4 mm, barwy ciemnorudobrązowej z jasnorudobrązowymi do żółtawych przydatkami i rudą do ochrowej większą częścią spodu odwłoka. Czułki o członie siódmym mniej niż pięciokrotnie dłuższym od ósmego i znacznie krótszym niż człony czwarty, piąty i szósty razem wzięte. Jedenasty człon czułków jest 3-5 razy dłuższy niż szerszy i 2-2,5 raza dłuższy niż dziesiąty. Mikrorzeźba pokryw wyraźna, na przedpleczu brak jej wcale. Hypomeron z podłużnymi rowkami. Boczne części zapiersia nadzwyczaj delikatnie punktowane. Pierwszy widoczny sternit odwłoka w całości wyraźnie mikrorzeźbiony. Samiec ma wyraźnie rozszerzone człony stóp odnóży przednich.

Owad spotykany w górskich lasach, wśród ściółki i szczątków drewna. Znany tylko z filipińskiej wyspy Luzon.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia POL