dcsimg

Jeřáb paví ( Cech )

fornì da wikipedia CZ

Jeřáb paví (Balearica pavonina) je nádherně zbarvený pták, zástupce čeledi jeřábovitých (Gruidae).

Obývá vyprahlé savany v Africe jižně od Sahary, ačkoli hnízdí v poněkud mokřejších lokalitách. Rozeznáváme dva poddruhy: B. p. pavonina, obývající Západní Afriku a četnější B. p. ceciliae obývající Východní Afriku.

Jeřáb paví se silně podobá jeřábu královskému (Balearica regulorum) a spolu s ním je jediným zástupcem své čeledi, který hřaduje na stromech, k čemuž má dobře vyvinutý zadní prst pro sezení na větvích. Jednu dobu se také spekulovalo o tom, že by mohl být jeřáb královský poddruhem jeřába pavího. Stejně tak má i ozdobnou žlutou korunku z per. Peří na krku a mnohdy i na břiše je šedé, křídla jsou převážně bílá, ale místo toho jsou zbarvena i širokou škálou jiných barev, nejčastěji černou, hnědou nebo tmavě modrou. Tváře má jasně bílé. Červený je i výrazný hrdelní vak. Zobák má na rozdíl od jeřábu žijících více u vody krátký a šedý, nohy má černé. Pohlaví jsou si velice podobná, ačkoli je samec obvykle o něco větší. Tento druh dorůstá jednoho metru, rozpětí křídel se pohybuje kolem 1,87 m a hmotnost kolem 3,6 kg.

Jako všichni jeřábi se živí i jeřáb paví nejrůznějších hmyzem, plazy a malými savci. I tento druh předvádí úchvatné svatební tance, ve zjednodušené podobě tak může činit i celý rok. Při tomto tanci rozkládá křídla, předvádí své opeření, běhá do kola a vyskakuje do vzduchu. Samice klade do hnízda z rostlin obvykle 2 až 3 vejce, na kterých sedí oba rodiče a stejně tak později i oba rodiče vychovávají mláďata.

V současné době je jeřáb paví vyhodnocen podle IUCN jako téměř ohrožený druh. Největší hrozby pro něj představuje, zvláště na západě hlavně ztráta přirozeného biotopu a degradace.

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Crowned Crane na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]

Logo Wikimedia Commons Galerie jeřáb paví ve Wikimedia Commons

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ