dcsimg
Plancia ëd Orientus ishidae Matsumura 1902
Life » » Metazoa » » Arthropoda » » Hexapoda » Insecta » Pterygota » » Hemiptera » Cicadomorpha » » Cicadellidae »

Orientus ishidae Matsumura 1902

Japonski škržatek ( Spagneul; Castilian )

fornì da wikipedia SL

Phlepsius ishidae Matsumura, 1902[1]

Japonski škržatek (znanstveno ime Orientus ishidae) je vrsta škržatka, izvorno razširjena po Vzhodni Aziji in kasneje zanešena v Severno Ameriko ter Evropo, kjer se zdaj intenzivno širi.

Opis

Škržatek meri približno 0,5 cm v dolžino, pri čemer so samice občutno večje od samcev. So razmeroma čokati, z zaokroženo glavo, ki nosi par velikih sestavljenih oči, in še rahlo širšim oprsjem. Njihova osnovna barva je svetlorjavo-sivkasta s temnimi lisami, prepoznavni pa so predvsem po temnem mozaičnem vzorcu sprednjega para kril. Trebušna stran in noge imajo v celoti temnejšo osnovno barvo. Japonski škržatek je po telesni zgradbi močno podoben vrsti O. amurensis s Kitajske, od katere ga je možno zanesljivo ločiti le s pregledom genitalij.[2]

V evropskem delu območja razširjenosti je prisoten na mnogo različnih vrstah gostiteljskih rastlin, kjer se prehranjuje z rastlinskim sokom. Med pomembnejšimi so drevesa in grmovnice, kot so leska, razne vrste vrb, gaber in oreh,[3] pa tudi druge vrste dreves in nekaj zelnatih rastlin, kot je kopriva.[4]

Razširjenost in pomen

Vrsta je izvorno razširjena po daljnem vzhodu, obstajajo zgodovinski podatki o najdbah z Japonske, s Korejskega polotoka in Primorskega kraja na skrajnem jugovzhodu današnje Rusije,[5] vendar se je kasneje izkazalo, da tej vrsti pripadajo le primerki z Japonske.[4]

Japonski škržatek je bil že v začetku 20. stoletja zanešen v Severno Ameriko, domnevno z uvoženimi okrasnimi rastlinami iz Japonske. [4] V Evropi so to vrsto škržatka prvič opazili konec 20. stoletja v severni Italiji in nekaj let kasneje tudi južneje, v Toskani. Hitro se je nato razširil še drugod po Srednji Evropi ter do leta 2011 prispel vse do Velike Britanije na severu.[4] V Sloveniji so ga prvič opazili leta 2002 v Novi Gorici, kasneje pa se je razširil po vsej državi.[6][7]

S sesanjem rastlinskih sokov na gojenem drevju in grmovju povzroča kvečjemu blage simptome, kot je enakomerno rjavenje listja pri jablanah in leskah, zato zaenkrat ne velja za pomembnejšega škodljivca. Večjo skrb zbuja možnost, da bi lahko ta vrsta škržatka postala nov prenašalec povzročitelja zlate trsne rumenice v vinograde.[4] V japonskem škržatku so namreč z molekularnimi metodami zaznali prisotnost povzročitelja, prav tako so škržatka našli v okuženih vinogradih, vendar prenos bolezni še ni potrjen.[4][7]

Sklici in opombe

  1. Macumura, Šonen (1902). "Monographie der Jassinen Japans". Természetrajzi füzetek (nemščina) 25: 353–404.
  2. Koczor, Sándor; Bagarus, Anita K.; Karap, Anita K.; Varga, Ákos; Orosz, András (2013). "A rapidly spreading potential pest, Orientus ishidae identified in Hungary" (PDF). Bulletin of Insectology 66 (2): 221–224.
  3. Lessio, Federico; Picciau, Luca; Gonella, Elena; Mandrioli, Mauro; Tota, Federica; Alma, Alberto (2016). "The mosaic leafhopper Orientus ishidae: host plants, spatial distribution, infectivity, and transmission of 16SrV phytoplasmas to vines" (PDF). Bulletin of Insectology 69 (2): 277–289.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 "Orientus ishidae: a potential phytoplasma vector spreading in the EPPO region". EPPO Reporting Service. European and Mediterranean Plant Protection Organization. 2015. Pridobljeno dne 3.3.2017.
  5. Nast, J. (1972). Palaearctic Auchenorrhyncha (Homoptera): an annotated check list. Varšava: Polish Scientific Publishers.
  6. Seljak, Gabrijel (2004). "Contribution to the knowledge of planthoppers and leafhoppers of Slovenia (Hemiptera: Auchenorrhyncha)". Acta entomologica Slovenica 12 (2): 189–216.
  7. 7,0 7,1 Mehle, Nataša; Seljak, Gabrijel; Rupar, Matevž; Ravnikar, Maja; Dermastia, Marina (2010). "The first detection of a phytoplasma from the 16SrV (Elm yellows) group in the mosaic leafhopper Orientus ishidae". New Disease Reports 22 (11). doi:10.5197/j.2044-0588.2010.022.011.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia SL

Japonski škržatek: Brief Summary ( Spagneul; Castilian )

fornì da wikipedia SL

Japonski škržatek (znanstveno ime Orientus ishidae) je vrsta škržatka, izvorno razširjena po Vzhodni Aziji in kasneje zanešena v Severno Ameriko ter Evropo, kjer se zdaj intenzivno širi.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia SL