Mampalon wydrowaty[3] (Cynogale bennettii) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny wiwerowatych, występujący w południowo-wschodniej Azji. Jedyny przedstawiciel rodzaju Cynogale.
Do rodzaju należą dwa podgatunki[4][3]:
Długość ciała - 80 cm, ogon - 15 cm, masa ciała 3-5 kg. Włosy wełniste gęste, miękkie, krótkie. Ościste długie i szerokie, częściowo szare. Żółtobrązowa sierść z czarnymi końcówkami. Spód ciała jasnobrązowy. Posiada długie wibrysy.
Wietnam, Półwysep Malajski, Sumatra, Jawa, Borneo. W pobliżu rzek i bagien.
Prowadzi nocny tryb życia. Dobrze się wspina. Jest częściowo przystosowany do życia w wodzie - może zamykać nozdrza, ma błony pławne między palcami. Ma krótki i nieprzydatny w wodzie ogon. Pływa dość wolno i nie jest zbyt zwrotny. Zjada bezkręgowce, ryby, ssaki, ptaki, owoce. Niewiele wiadomo o rozrodzie mampalonów. W okolicy narządów rozrodczych znajdują się pory wydzielające pachnącą substancję. W miocie rodzą się 2-3 młode. Jest to gatunek rzadki.
Mampalon wydrowaty (Cynogale bennettii) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny wiwerowatych, występujący w południowo-wschodniej Azji. Jedyny przedstawiciel rodzaju Cynogale.