Agapetes ye un xéneru de parrotals pertenecientes a la familia Ericaceae. Entiende 198 especies descrites y de estes, solo 147 aceptaes.[2]
El xéneru foi descritu por D.Don ex G.Don y publicáu en A Xeneral History of the Dichlamydeous Plants 3: 862. 1834.[3] La especie tipo ye: Agapetes setigera D. Don ex G. Don
Agapetes ye un xéneru de parrotals pertenecientes a la familia Ericaceae. Entiende 198 especies descrites y de estes, solo 147 aceptaes.
Agapetes és un gènere de plantes en forma d'arbust semi enfiladís. Són plantes natives de l'Himàlaia i es fan servir com planta ornamental. Es propaga per esqueix.
Agapetes és un gènere de plantes en forma d'arbust semi enfiladís. Són plantes natives de l'Himàlaia i es fan servir com planta ornamental. Es propaga per esqueix.
Agapetes (Agapetes),[1] česky též agapetka nebo pětikřídlec,[2] je rod rostlin z čeledi vřesovcovité. Jsou to převážně epifytické keře s jednoduchými listy a trubkovitými, většinou červenými a poměrně velkými květy. Plodem je bobule. Rod zahrnuje asi 116 druhů a je rozšířen v Asii od Nepálu a Číny po Malajský poloostrov. Některé druhy, rostoucí zejména na Nové Guinei, ostrovech jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálii, byly přeřazeny do rodu Paphia.
Agapetesy jsou stálezelené, často šplhavé keře, rostoucí jako epifyty, řidčeji i jako petrofyty na skalách a výjimečně jako terestrické (pozemní) stromy. Stonek je na bázi často ztlustlý. Listy jsou střídavé, téměř vstřícné nebo zdánlivě přeslenité, více či méně kožovité, krátce řapíkaté až téměř přisedlé, celokrajné nebo na okraji pilovité. lesklé, kožovité. Květy jsou pětičetné, dužnaté a obvykle poměrně velké (1,5 až 6 cm dlouhé), uspořádané v úžlabních hroznech, chocholících či svazečcích nebo jednotlivé. Stopka květu je článkovaná, pod květem někdy rozšířená a tvořící číšku. Kalich je zakončený 5 laloky, někdy křídlatý nebo pětihranný, kališní trubka je částečně přirostlá k semeníku. Koruna je zpravidla červená, řidčeji bílá nebo žlutá. trubkovitá nebo výjimečně podlouhle baňkovitá, na vrcholu obvykle krátce pětilaločná. Tyčinek je 10 a jsou zhruba stejně dlouhé jako koruna. Semeník je spodní, členěný falešnými přehrádkami do 10 komůrek obsahujících mnoho vajíček. Blizna je drobná, uťatá až hlavatá. Plodem je dužnatá až téměř suchá bobule s vytrvalým kalichem, obsahující několik semen. Plody jsou zpravidla černé nebo purpurové.[3][4][5]
Rod je rozšířen v kontinentální Asii od východního Himálaje, Tibetu a jihovýchodní Číny přes Indočínu po Malajský poloostrov. V některých zdrojích se uvádí i rozšíření na ostrovech jihovýchodní Asie, Nové Guinei, Nové Kaledonii a australském Queenslandu, tyto druhy však byly v rámci taxonomických úprav vesměs přeřazeny do rodu Paphia. Z Číny je uváděno 53 druhů, z toho 17 endemických.[6] [7][3]
Agapetesy zpravidla rostou v horských tropických deštných lesích vyšších poloh, mlžných horských lesích, ve stálezelených lesích, v Číně a Tibetu i v dubových lesích. Patří obecně spíše mezi zřídka se vyskytující druhy.[3][5]
Rod Agapetes je v rámci čeledi Ericaceae řazen do podčeledi Vaccinioideae a tribu Vaccinieae. Nejblíže příbuzným rodem je Vaccinium. Tento rod je ovšem podle výsledků fylogenetických studií silně parafyletický a v budoucnu proto celou skupinu čeká reorganizace. Řada druhů byla v roce 2004 přeřazena z rodu Agapetes do rodu Paphia.
Pro rod Agapetes se vžil český název pětikřídlec. Tento název je však zároveň používán pro tropické stromy rodu Dryobalanops (respektive dříve Shorea). Proto byl panem M. Studničkou z Botanické zahrady v Liberci doporučen český název agapetes. V komerční zahradnické sféře je občas používán i název agapetka.[2][1]
Agapetes hadovitý je občas pěstován ve sklenících botanických zahrad.
Agapetes (Agapetes), česky též agapetka nebo pětikřídlec, je rod rostlin z čeledi vřesovcovité. Jsou to převážně epifytické keře s jednoduchými listy a trubkovitými, většinou červenými a poměrně velkými květy. Plodem je bobule. Rod zahrnuje asi 116 druhů a je rozšířen v Asii od Nepálu a Číny po Malajský poloostrov. Některé druhy, rostoucí zejména na Nové Guinei, ostrovech jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálii, byly přeřazeny do rodu Paphia.
Agapetes (Gk. ἀγαπητός (agapetos) = 'beloved') [1] is a semi-climbing shrub genus native to the Himalayas, grown as an ornamental for its attractive pendulous bunches of red tubular flowers blooming over a long period. It is mostly grown in climates from cool temperate to sub-tropical. Propagation is from cuttings. Agapetes has 245 species and 147 are accepted out of 245.[2]
In the UK, the cultivar ‘Ludgvan Cross’ has gained the Royal Horticultural Society’s Award of Garden Merit.[3]
Species as of 2020 from eflora China[4] and Plants of the world[5]
Agapetes (Gk. ἀγαπητός (agapetos) = 'beloved') is a semi-climbing shrub genus native to the Himalayas, grown as an ornamental for its attractive pendulous bunches of red tubular flowers blooming over a long period. It is mostly grown in climates from cool temperate to sub-tropical. Propagation is from cuttings. Agapetes has 245 species and 147 are accepted out of 245.
In the UK, the cultivar ‘Ludgvan Cross’ has gained the Royal Horticultural Society’s Award of Garden Merit.
Agapetes es un género de arbustos pertenecientes a la familia Ericaceae. Comprende 198 especies descritas y de estas, solo 147 aceptadas.[2]
El género fue descrito por D.Don ex G.Don y publicado en A General History of the Dichlamydeous Plants 3: 862. 1834.[3] La especie tipo es: Agapetes setigera D. Don ex G. Don
Agapetes es un género de arbustos pertenecientes a la familia Ericaceae. Comprende 198 especies descritas y de estas, solo 147 aceptadas.
Géineas san fhine Ericaceae is ea Agapetes. Tomacha atá i gceist. Coitianta i ngairdíní iad cuid de na speicis in Agapetes.
Agapetes is een geslacht van struiken uit de heidefamilie (Ericaceae). De soorten komen voor in de Himalaya's, waar hij groeit in gebieden variërend van een koelgematigd tot een subtropisch klimaat.
Agapetes is een geslacht van struiken uit de heidefamilie (Ericaceae). De soorten komen voor in de Himalaya's, waar hij groeit in gebieden variërend van een koelgematigd tot een subtropisch klimaat.
Agapet (Agapetes) – rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Obejmuje ok. 150 gatunków[4] występujących w południowej Azji i na wyspach zachodniego Oceanu Spokojnego. W Indiach liście niektórych gatunków wykorzystywane są do zaparzania herbaty[5].
Rodzaj z plemienia Vaccinieae z podrodziny Vaccinioideae należącej do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) z rzędu wrzosowców (Ericales) w obrębie dwuliściennych właściwych[1][6].
Agapet (Agapetes) – rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Obejmuje ok. 150 gatunków występujących w południowej Azji i na wyspach zachodniego Oceanu Spokojnego. W Indiach liście niektórych gatunków wykorzystywane są do zaparzania herbaty.
Agapetes é um género botânico pertencente à família Ericaceae.[1][2]
Ampelljungssläktet (Agapetes) är ett växtsläkte i familjen ljungväxter cirka 80 arter från östra Himalaya, genom Kina till Indokina och sydöstra Asien. En art odlas ibland som krukväxt i Sverige.
Arter från Nya Guinea och sydvästra Stillahavsöarna placeras numera i släktet Paphia.
Ampelljungssläktet (Agapetes) är ett växtsläkte i familjen ljungväxter cirka 80 arter från östra Himalaya, genom Kina till Indokina och sydöstra Asien. En art odlas ibland som krukväxt i Sverige.
Arter från Nya Guinea och sydvästra Stillahavsöarna placeras numera i släktet Paphia.
Агапетес (лат. Agapetes) — род вечнозелёных кустарников семейства Вересковые, насчитывается около 150 видов.
Семейство Ericaceae - Вересковые.
Вечнозелёные кустарники с утолщённым у основания стволом.
Листья очерёдные или мутовчатые, продолговато-яйцевидные, плотнокожистые. Черешок короткий, в железах.
Цветки одиночные или собраны в кисти или зонтики, розовые, красные, иногда белые с розовым.
Род до 180 видов насчитывает, распространенных от Гималаев до Северной Австралии.
Чаще агапетес применяют для комнатных аранжировок, оформления служебных помещений, в прохладных помещениях и оранжереях.
Тип растения: кустарник
Рекомендуемое расположение: западные и/или восточные окна
Отношение к свету: светолюбивое
Отношение к влаге: предпочитает умеренное увлажнение
Почвенные субстраты: листовая, хвойная земля, перегной, торф, сфагнум (1:1:0,5:1:2)
Сроки цветения: весна, зима
Высота: среднее (50-100 см)
Ценность в культуре: красивоцветущее, декоративнолиственное
По информации базы данных The Plant List (2013), род включает 147 видов[2]:
Агапетес (лат. Agapetes) — род вечнозелёных кустарников семейства Вересковые, насчитывается около 150 видов.
树蘿蔔属(学名:Agapetes)是越桔科下的一个属,为常附生于他物上。该属共有约80种,分布于亚洲东南部。[1]