Čmelák luční (Bombus pratorum) je hojný zástupce čeledi včelovitých. V České republice náleží mezi zákonem chráněné druhy.
Patří do druhové skupiny pollen storres, tzn. že dělnice ukládají pyl a med do zvláštních voskových nádob. Z uskladněných zásob později dělnice krmí larvy podobně, jak to vidíme u včel.[1]
Královna dorůstá 15 - 17 mm, dělnice 9 - 14 mm a trubci 11 - 13 mm. Podobně jako ostatní čmeláci má silné, hustě porostlé tělo s výrazným sosáčkem. Čmelák luční je celý černý se žlutým zbarvením na temeni hlavy a na hrudi, hnědošedým na křídlech a oranžovým až rezavým na spodní části zadečku. Samec je většinou žlutěji vybarven než samice.
Ve volné přírodě se objevuje mezi dubnem a červencem, a to až ve dvou generacích. Žije v menších koloniích čítajících několik desítek jedinců. Podobně jako včely se živí rostlinným nektarem. Hnízda si staví nejčastěji na povrchu půdy, v mělkých brlozích hrabošů pod mechem, v křovinách, občas také pod zemí. Žije lesnatých spíše chladnějších polohách, ale i v parcích téměř po celé Evropě.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Early Bumblebee na anglické Wikipedii.
Čmelák luční (Bombus pratorum) je hojný zástupce čeledi včelovitých. V České republice náleží mezi zákonem chráněné druhy.