dcsimg

Distribution ( Anglèis )

fornì da ReptileDB
Continent: Indian-Ocean
Distribution: Nossi Be = Nosy Bé, NW Madagascar, Nosy Komba, Nosy Sakatia.
Type locality: restricted to Insel Nossibé (= Nosy Bé), off N.W Madagascar
licensa
cc-by-nc-sa-3.0
drit d'autor
Peter Uetz
original
visité la sorgiss
sit compagn
ReptileDB

Brokesie trnitá ( Cech )

fornì da wikipedia CZ

Brokesie trnitá, Brookesia stumpffi, je drobný ještěr blízce příbuzný chameleonům, na rozdíl od nich ale žije převážně na zemi. Tvarem i barvou těla připomíná suchý list. Je chráněná, v Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je zařazena do přílohy II.

Tělo brokesie trnité je válcovité, s kratším ocasem a drobnými nožkami. Prsty má srostlé v klíšťky, na hrudních končetinách srůstají tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Přilba na hlavě je mírně klenutá, hřbetní hřeben je párový a je tvořený řadami velkých plochých ostnů, další ostny jsou i na zátylku a nad očima. Tělo je kryté malými plochými šupinami, základní zbarvení je hnědé, červenavé nebo olivově zelené. Schopnost barvoměny je omezená. Dospělý jedinec dorůstá délky asi 10 cm, samci jsou větší, štíhlejší a mají silnější kořen ocasu.[2]

Je to endemit Madagaskaru, zde se vyskytuje na severozápadě ostrova a na ostrůvcích Nosy Be, Nosy Komba a Nosy Sakatia.[3] Obývá nížinné tropické deštné a suché lesy a též člověkem narušené lesy či zpustlé kávové plantáže,[2] do nadmořské výšky 150 m n. m.[3] Ve dne se pohybuje na zemi v listové hrabance a pátrá po potravě, nocuje 30–80 cm nad zemí na větvích a jiné vegetaci.[3] Jsou to samotářská zvířata a vůči jiným příslušníkům svého druhu jsou agresivní. Ke kopulaci dochází po setmění. Brokesie trnitá je vejcorodá, po asi 40 dnech po páření klade samice 2-5 vajec. Mláďata se líhnou po 50-60 dnech a pohlavně dospívají v devíti měsících až v roce. V zajetí se dožívá tří až čtyř let.

Brokesii trnitou je možno chovat v tropickém teráriu o rozměrech minimálně 30x30x40 cm pro jednotlivce, pro pár musí být patřičně větší.[2] Vhodným substrátem je směs písku a rašeliny, pokrytá kousky kůry a suchým listím, terárium by mělo být hustě osázené rostlinami a poskytovat chovaným zvířatům dostatek úkrytů. Ideální teplota přes den se pohybuje mezi 23-28 °C, s nočním poklesem na 17-20 °C. Důležitá je vysoká vlhkost vzduchu, mezi 80-100 %. V období od prosince do dubna, kdy je v přirozeném prostředí brokesie trnité období dešťů, je nutné rosení až 5× denně, mimo ně stačí 2× denně. Brokesie mohou být chovány společně s gekony nebo felzumami přiměřené velikosti.[2] V zajetí se krmí hmyzem přiměřené velikosti, malými cvrčky, zavíječi a jejich larvami, stínkami nebo mouchami.

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. a b c d KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 60-61. (česky)
  3. a b c Jenkins, R.K.B., Andreone, F., Andriamazava, A., Anjeriniaina, M., Brady, L., Glaw, F., Griffiths, R.A., Rabibisoa, N., Rakotomalala, D., Randrianantoandro, J.C., Randrianiriana, J., Randrianizahana , H., Ratsoavina, F., Raxworthy, C.J. & Robsomanitrandrasana, E. Brookesia stumpffi [online]. IUCN Red List of Threatened Species, 2011 [cit. 2012-11-02]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

  • KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. (česky)

Externí odkazy

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ

Brokesie trnitá: Brief Summary ( Cech )

fornì da wikipedia CZ

Brokesie trnitá, Brookesia stumpffi, je drobný ještěr blízce příbuzný chameleonům, na rozdíl od nich ale žije převážně na zemi. Tvarem i barvou těla připomíná suchý list. Je chráněná, v Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je zařazena do přílohy II.

Tělo brokesie trnité je válcovité, s kratším ocasem a drobnými nožkami. Prsty má srostlé v klíšťky, na hrudních končetinách srůstají tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Přilba na hlavě je mírně klenutá, hřbetní hřeben je párový a je tvořený řadami velkých plochých ostnů, další ostny jsou i na zátylku a nad očima. Tělo je kryté malými plochými šupinami, základní zbarvení je hnědé, červenavé nebo olivově zelené. Schopnost barvoměny je omezená. Dospělý jedinec dorůstá délky asi 10 cm, samci jsou větší, štíhlejší a mají silnější kořen ocasu.

Je to endemit Madagaskaru, zde se vyskytuje na severozápadě ostrova a na ostrůvcích Nosy Be, Nosy Komba a Nosy Sakatia. Obývá nížinné tropické deštné a suché lesy a též člověkem narušené lesy či zpustlé kávové plantáže, do nadmořské výšky 150 m n. m. Ve dne se pohybuje na zemi v listové hrabance a pátrá po potravě, nocuje 30–80 cm nad zemí na větvích a jiné vegetaci. Jsou to samotářská zvířata a vůči jiným příslušníkům svého druhu jsou agresivní. Ke kopulaci dochází po setmění. Brokesie trnitá je vejcorodá, po asi 40 dnech po páření klade samice 2-5 vajec. Mláďata se líhnou po 50-60 dnech a pohlavně dospívají v devíti měsících až v roce. V zajetí se dožívá tří až čtyř let.

Brokesii trnitou je možno chovat v tropickém teráriu o rozměrech minimálně 30x30x40 cm pro jednotlivce, pro pár musí být patřičně větší. Vhodným substrátem je směs písku a rašeliny, pokrytá kousky kůry a suchým listím, terárium by mělo být hustě osázené rostlinami a poskytovat chovaným zvířatům dostatek úkrytů. Ideální teplota přes den se pohybuje mezi 23-28 °C, s nočním poklesem na 17-20 °C. Důležitá je vysoká vlhkost vzduchu, mezi 80-100 %. V období od prosince do dubna, kdy je v přirozeném prostředí brokesie trnité období dešťů, je nutné rosení až 5× denně, mimo ně stačí 2× denně. Brokesie mohou být chovány společně s gekony nebo felzumami přiměřené velikosti. V zajetí se krmí hmyzem přiměřené velikosti, malými cvrčky, zavíječi a jejich larvami, stínkami nebo mouchami.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autoři a editory
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia CZ

Brookesia stumpffi ( Anglèis )

fornì da wikipedia EN

Brookesia stumpffi, also known as the plated leaf chameleon, is a species of chameleon found in some parts of Madagascar. It can be found in Nosy Bé, north-west Madagascar, Nosy Komba, and Nosy Sakatia.

Taxonomy

Brookesia stumpffi was originally described by Oskar Boettger, a German zoologist, in 1894. [2]

Etymology

The specific name, stumpffi, is in honor of Anton Stumpff, who collected the holotype.[3]

Geographic range and habitat

Glaw and Vences found B. stumpffi on small islands of Madagascar away from the main land mass of the country in 2007.[1] The species can only be found in certain parts of Madagascar; it can be found in Nosy Be (sometimes known as Nosy Bé), north-western Madagascar, Nosy Komba, and Nosy Sakatia,[2] and is common in the rainforest. Brookesia stumpffi can be found up to a height of 150 metres (490 feet) above sea level, and can be found over an area of 61,884 kilometres (38,453 miles).[1][4]

Conservation status

There are no known major threats to the Brookesia stumpffi, and the species seems to be adaptable to "disturbed habitats".[1] The species is sometimes kept as a pet and domesticated.[1] The species is marked as Least Concern by the International Union for Conservation of Nature.[1]

Description

Brookesia stumpffi can grow to a total length (including tail) of up to 9 cm (3.5 in), and has a life expectancy of at least three years.[5]

Reproduction

During reproduction, the female B. stumpffi lays between three and five eggs, which hatch between 60 and 70 days later, provided they are at a temperature of 23 °C (73 °F).[5]

Diet

B. stumpffi feeds on insects such as crickets, fruit flies, cockroaches, wax moths (waxworms), and grasshoppers.[5]

Biology

During the day, the body temperature of B. stumpffi is between 22 and 25 °C (72 and 77 °F), and is 20 °C (68 °F) during the night.[5]

References

  1. ^ a b c d e f Jenkins, R.K.B.; Andreone, F.; Andriamazava, A.; Anjeriniaina, M.; Brady, L.; Glaw, F.; Griffiths, R.A.; Rabibisoa, N.; Rakotomalala, D.; Randrianantoandro, J.C.; Randrianiriana, J.; Randrianizahana , H.; Ratsoavina, F.; Raxworthy, C.J.; Robsomanitrandrasana, E. (2011). "Brookesia stumpffi". IUCN Red List of Threatened Species. 2011: e.T176297A7212306. doi:10.2305/IUCN.UK.2011-2.RLTS.T176297A7212306.en. Retrieved 18 November 2021.
  2. ^ a b "Brookesia stumpffi | The Reptile Database". Reptile-database.reptarium.cz. Retrieved 2012-11-09.
  3. ^ Beolens, Bo; Watkins, Michael; Grayson, Michael (2011). The Eponym Dictionary of Reptiles. Baltimore: Johns Hopkins University Press. xiii + 296 pp. ISBN 978-1-4214-0135-5. (Brookesia stumpffi, p. 257).
  4. ^ "Facts about Plated Leaf Chameleon (Brookesia stumpffi ) - Encyclopedia of Life". Eol.org. 2012-10-23. Retrieved 2012-11-09.
  5. ^ a b c d "Animals". Lucky Reptile. Archived from the original on 2012-05-19. Retrieved 2012-11-09.
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia EN

Brookesia stumpffi: Brief Summary ( Anglèis )

fornì da wikipedia EN

Brookesia stumpffi, also known as the plated leaf chameleon, is a species of chameleon found in some parts of Madagascar. It can be found in Nosy Bé, north-west Madagascar, Nosy Komba, and Nosy Sakatia.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia authors and editors
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia EN

Brookesia stumpffi ( Basch )

fornì da wikipedia EU
(RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.log.warn("Gadget "ErrefAurrebista" was not loaded. Please migrate it to use ResourceLoader. See u003Chttps://eu.wikipedia.org/wiki/Berezi:Gadgetaku003E.");});
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipediako egileak eta editoreak
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia EU

Brookesia stumpffi: Brief Summary ( Basch )

fornì da wikipedia EU

Brookesia stumpffi Brookesia generoko animalia da. Narrastien barruko Chamaeleonidae familian sailkatuta dago.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipediako egileak eta editoreak
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia EU

Brookesia stumpffi ( Fransèis )

fornì da wikipedia FR

Brookesia stumpffi est une espèce de sauriens de la famille des Chamaeleonidae[1].

Répartition

 src=
Aire de répartition de l'espèce Brookesia stumpffi selon l'UICN (consulté le 3 avril 2022).

Cette espèce est endémique de la région de Diana à Madagascar[1]. Elle se rencontre à Nosy Be et dns ses environs.

Description

Ce caméléon nain est de petite taille, diurne, et vit au sol ou sur les branches basses des forêts.

Étymologie

Cette espèce est nommée en l'honneur d'Anton Stumpff[2].

Publication originale

  • Boettger, 1894 : Eine neue Brookesia (Chamaeleontidae) aus Nossibé. Zoologischer Anzeiger, vol. 17, p. 182-185 texte intégral).

Notes et références

  1. a et b (en) Référence Reptarium Reptile Database : Brookesia stumpffi
  2. Beolens, Watkins & Grayson, 2009 : The Eponym Dictionary of Reptiles. Johns Hopkins University Press, p. 1-296
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia FR

Brookesia stumpffi: Brief Summary ( Fransèis )

fornì da wikipedia FR

Brookesia stumpffi est une espèce de sauriens de la famille des Chamaeleonidae.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia FR

Brookesia stumpffi ( Italian )

fornì da wikipedia IT

Brookesia stumpffi Boettger, 1894 è un piccolo sauro della famiglia Chamaeleonidae, endemico del Madagascar.[2]

Descrizione

Brookesia MS5968 cutted.jpg

È un camaleonte di piccole dimensioni (8-9 cm di lunghezza compresa la coda), con una livrea brunastra. Sul dorso sono presenti due fila di tubercoli laterovertebrali. La coda è corta e non è prensile.[3]

Biologia

Al pari delle altre specie di Brookesia ha abitudini diurne e vive nella lettiera delle foreste; durante la notte cerca riparo in rifugi sopraelevati (piccole piante, rami secchi caduti al suolo)[4].

Riproduzione

È una specie ovipara.[2]

Distribuzione e habitat

L'areale di questa specie è ristretto al Madagascar nord-occidentale, comprese le isole di Nosy Be, Nosy Komba e Nosy Sakatia.[1]

Si adatta a diversi titpi di habitat, dalla foresta pluviale alla foresta decidua secca, dal livello del mare sino a 150 m di altitudine.

Conservazione

La IUCN Red List classifica B. stumpffi come specie a basso rischio (Least Concern).[1]

La specie è inserita nella Appendice II della Convention on International Trade of Endangered Species (CITES).[5]

Note

  1. ^ a b c (EN) Jenkins, R.K.B., Andreone, F., Andriamazava, A., Anjeriniaina, M., Brady, L., Glaw, F., Griffiths, R.A., Rabibisoa, N., Rakotomalala, D., Randrianantoandro, J.C., Randrianiriana, J., Randrianizahana , H., Ratsoavina, F., Raxworthy, C.J. & Robsomanitrandrasana, E. 2011, Brookesia stumpffi, su IUCN Red List of Threatened Species, Versione 2020.2, IUCN, 2020.
  2. ^ a b Brookesia stumpffi, in The Reptile Database. URL consultato il 30 dicembre 2018.
  3. ^ Brookesia stumpffi, su sapere.it. URL consultato il 30 dicembre 2018.
  4. ^ Glaw F. and Vences M., Amphibians and Reptiles of Madagascar, 3rd edition, Köln, M. Vences and F. Glaw Verlags GbR., 2007.
  5. ^ Brookesia stumpffi, in UNEP-WCMC Species Database: CITES-Listed Species, 2011. URL consultato il 27 febbraio 2021 (archiviato dall'url originale il 1º luglio 2013).

Bibliografia

 title=
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autori e redattori di Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia IT

Brookesia stumpffi: Brief Summary ( Italian )

fornì da wikipedia IT

Brookesia stumpffi Boettger, 1894 è un piccolo sauro della famiglia Chamaeleonidae, endemico del Madagascar.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Autori e redattori di Wikipedia
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia IT

Brookesia stumpffi ( romen; moldav )

fornì da wikipedia RO

Brookesia stumpffi[2] este o specie de cameleoni din genul Brookesia, familia Chamaeleonidae, descrisă de Boettger 1894.[3][4] A fost clasificată de IUCN ca specie cu risc scăzut.[1] Conform Catalogue of Life specia Brookesia stumpffi nu are subspecii cunoscute.[3]

Referințe

  1. ^ a b Brookesia stumpffi. Lista roșie a speciilor periclitate IUCN. Versiunea 2012.2. International Union for Conservation of Nature. 2011. Accesat în 24 octombrie 2012.
  2. ^ Boettger,O. (1894) Eine neue Brookesia (Chamaeleontidae) aus Nossibé., Zool. Anz. 17: 182—185.
  3. ^ a b Bisby F.A., Roskov Y.R., Orrell T.M., Nicolson D., Paglinawan L.E., Bailly N., Kirk P.M., Bourgoin T., Baillargeon G., Ouvrard D. (red.) (2011). „Species 2000 & ITIS Catalogue of Life: 2011 Annual Checklist”. Species 2000: Reading, UK. Accesat în 24 september 2012. Verificați datele pentru: |access-date= (ajutor)Mentenanță CS1: Nume multiple: lista autorilor (link)
  4. ^ TIGR Reptile Database . Uetz P. , 2007-10-02


Legături externe

Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Brookesia stumpffi
Wikispecies
Wikispecies conține informații legate de Brookesia stumpffi
Stub icon Acest articol referitor la o reptilă este un ciot. Puteți ajuta Wikipedia prin completarea sa.
Acest infocasetă: v d mvizualizare discuție modificare
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autori și editori
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia RO

Brookesia stumpffi: Brief Summary ( romen; moldav )

fornì da wikipedia RO

Brookesia stumpffi este o specie de cameleoni din genul Brookesia, familia Chamaeleonidae, descrisă de Boettger 1894. A fost clasificată de IUCN ca specie cu risc scăzut. Conform Catalogue of Life specia Brookesia stumpffi nu are subspecii cunoscute.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia autori și editori
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia RO

Brookesia stumpffi ( vietnamèis )

fornì da wikipedia VI

Brookesia stumpffi là một loài thằn lằn trong họ Chamaeleonidae. Loài này được Boettger mô tả khoa học đầu tiên năm 1894.[2]

Hình ảnh

Chú thích

  1. ^ “Brookesia stumpffi (Plated Leaf Chameleon)”. Iucnredlist.org. Truy cập ngày 9 tháng 11 năm 2012.
  2. ^ Brookesia stumpffi. The Reptile Database. Truy cập ngày 31 tháng 5 năm 2013.

Tham khảo


Hình tượng sơ khai Bài viết liên quan đến bộ bò sát có vảy này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia VI

Brookesia stumpffi: Brief Summary ( vietnamèis )

fornì da wikipedia VI

Brookesia stumpffi là một loài thằn lằn trong họ Chamaeleonidae. Loài này được Boettger mô tả khoa học đầu tiên năm 1894.

licensa
cc-by-sa-3.0
drit d'autor
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visité la sorgiss
sit compagn
wikipedia VI