dcsimg
Image of scandix
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Umbellifers »

Shepherdsneedle

Scandix pecten-veneris L.

Vochlice hřebenitá ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src=
Ilustrace vochlice hřebenité

Vochlice hřebenitá (Scandix pecten-veneris) je jednoletá, plevelná bylina, jediný druh rodu vochlice, který v české přírodě roste. Tento archeofyt se v ČR vyskytuje jen příležitostně, je vzácný a je považován za rostlinu ohroženou vyhynutím.[1][2]

Rozšíření

Je původním druhem v Evropě, v Jihozápadní a Střední Asii, na Kavkaze a indickém subkontinentu i v Severní Africe a v Mararonézii. Zavlečen byl do Severní a Jižní Ameriky, Východní Asie i Austrálie.

V české krajině rostl v minulosti v teplejších oblastech, především v Českém středohoří, Poohří, Polabí, v okolí Prahy, v Dyjsko-svrateckém úvalu a na Hané, později se začal z polí vytrácet a začal být považován i za nezvěstný. Před několika léty byl v malém počtu pozorován u Tuchoměřic v okrese Praha-západ.[1][2][3]

Ekologie

Roste na pastvinách, úhorech, na okraji polí i jako plevel v polích. Vykvétá od dubna do července, někdy za příhodných podmínek ještě podruhé na podzim. Na půdu je tato byliny poměrně náročná, obvykle se vyskytuje v těžké slínité či ulehlé vápnité zemině. Rychlý vývoj rostliny spadá do vlhčího jarního období, poměrně dobře roste i na později suchých stanovištích.[1][2][4]

Popis

Jednoletá rostlina s přímou nebo vystoupavou, 20 až 30 cm vysokou lodyhou vyrůstající z tenkého, vřetenovitého kořene. Lodyha je rozkladitě větvená, v průřezu oblá, jemně rýhovaná a bývá lysá nebo krátce štětinatě chlupatá. Přízemní listy (až 7 ks) jsou dlouze řapíkaté, lodyžním listům (až 5 ks) se řapíky postupně zkracují a horní listy jsou pochvatě přisedlé. Všechny listy jsou vejčitě trojúhelníkovité, dvou až trojnásobně zpeřené a jejich čárkovité úkrojky jsou zašpičatělé.

Květenství tvoří krátce stopkatý okolík, obvykle složený ze tři okolíčků na tenkých a lysých stopkách, které mívají v průměru po deseti květech. Obaly chybí, obalíčky z neopadavých dvou až trojklaných listenů, obvykle v počtu pěti, jsou delší než květní stopky. Pětičetné květy jsou částečně oboupohlavné a částečně samčí jen s prašníky. Korunní plátky jsou bílé, obvejčité, a okrajové jsou zvětšené a paprskují. Blizny bývají opylovány hmyzem přinášejícím pyl z cizích květů, nebo pylem vysypaným z vlastních prašníků. Ploidie druhu je 2n = 16.

Plody jsou lesklé, tmavě hnědé nažky protažené v jehlicovitý, až 7 cm dlouhý zobáček. Při dozrávání nažky od středního sloupku daleko odskakují.[1][2][4][5][6]

Význam

Druh je považován za jen mírně nebezpečný plevel, který nejčastěji roste v jarním a ozimém obilí nebo v jeteli. V současnosti je díky používání herbicidů a hlubokému zpracovávání půdy ve Střední Evropě na ústupů.[2][7]

Ohrožení

Vochlice hřebenitá je dnes v České republice považována za kriticky ohrožený druh (C1),[8] ve starších klasifikacích byla hodnocena již jako vyhynulý druh (A1).[9]

Galerie

Reference

  1. a b c d HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Vochlice hřebenitá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 08.05.2008 [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. (česky)
  2. a b c d e DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Vochlice hřebenitá [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 06.06.2012 [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. (česky)
  3. HASSLER, M. Catalogue of Life 2016: Scandix pecten-veneris [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2016 [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. (anglicky)
  4. a b BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/1: Česák hrebenitý [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1984 [cit. 2016-08-10]. S. 216-219. Dostupné online. (slovensky)
  5. FRÖBERG, Lars. Flora Nordica: Apiaceae: Scandix pecten-veneris [online]. Flora Nordica, Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE, rev. 16.07.2008 [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. (anglicky)
  6. Wilde planten: Scandix pecten-veneris [online]. Wilde planten in Nederland en België, NL [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. (nizozemsky)
  7. DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha: Československá akademie věd, 1956. 384 s. HSV 38873/55/SV3/6423. Kapitola Vochlice hřebenitá, s. 207-208.
  8. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 10.08.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)
  9. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Vochlice hřebenitá: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src= Ilustrace vochlice hřebenité

Vochlice hřebenitá (Scandix pecten-veneris) je jednoletá, plevelná bylina, jediný druh rodu vochlice, který v české přírodě roste. Tento archeofyt se v ČR vyskytuje jen příležitostně, je vzácný a je považován za rostlinu ohroženou vyhynutím.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ