dcsimg

Rynnica wierzbowa ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Rynnica wierzbowa[1] (Chrysomela collaris) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Chrysomelinae.

Chrząszcz o ciele długości od 5,5 do 7,5 mm, ubarwiony granatowo z żółtoczerwonymi: wierzchołkami nasadowych członów czułków, bokami przedplecza, a czasem też częściowo odnóżami. Barwa pokryw może natomiast być błękitna, ciemnozielona, czarnofioletowa bądź czarnomiedziana. Przedplecze jest u nasady wyraźnie węższe od pokryw, a jego boczne brzegi są wałeczkowato zgrubiałe i od pozostałej jego wierzchniej strony odgraniczone bruzdą, biegnącą znacznie bliżej krawędzi niż jego środka. Brzegi boczne pokryw również są wałeczkowato pogrubione, a u wierzchołków, w kątach przyszwowych opatrzone wgłębieniem. Boczne krawędzie pokryw są z tyłu nieorzęsione, a ich epipleury z tyłu silnie zwężone. Punktowanie powierzchni pokryw jest silne i gęste, a między punktami występują delikatne zmarszczki. Odnóża mają zewnętrzne krawędzie goleni na całej długości rynienkowato wgłębione. Samca charakteryzuje stosunkowo krótkie prącie z parą wgłębień na wierzchołku płytki grzbietowej[2].

Owad ten zasiedla torfowiska, rozlewiska, pobrzeża wód i rowów oraz skraje wilgotnych lasów i łąk[3]. Roślinami żywicielskimi larw i owadów dorosłychwierzby, m.in. wierzba krucha, wierzba rokita i wierzba uszata. Żerują na liściach (foliofagi)[2][3].

Gatunek palearktyczny, w Europie stwierdzony został m.in. we Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Łotwie[4], Polsce[4][5], Czechach, Węgrzech, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Bułgarii, Albanii, Macedonii, Grecji i Rosji[4]. Dalej na wschód sięga przez zachodnią i środkową Syberię po północny wschód Chin[2][3]. W Polsce podawany jest z nielicznych lokalizacji, położonych głównie na północy i zachodzie kraju[3].

Przypisy

  1. Grzegorz Bobrowicz: Rynnica. W: Słownik przyrodniczy [on-line]. [dostęp 2019-02-10].
  2. a b c Andrzej Warchałowski: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze – Coleoptera. Zeszyt 94b Stonkowate – Chrysomelidae. Podrodziny: Chrysomelinae i Galerucinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1973, s. 9-10, 49-54.
  3. a b c d B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990.
  4. a b c Chrysomela (Pachylina) collaris Linnaeus, 1758. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-02-09].
  5. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.

Bibliografia

  • Pławilszczikow N., Klucz do oznaczania owadów, PWRiL, Warszawa 1972

Linki zewnętrzne

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Rynnica wierzbowa: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Rynnica wierzbowa (Chrysomela collaris) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Chrysomelinae.

Chrząszcz o ciele długości od 5,5 do 7,5 mm, ubarwiony granatowo z żółtoczerwonymi: wierzchołkami nasadowych członów czułków, bokami przedplecza, a czasem też częściowo odnóżami. Barwa pokryw może natomiast być błękitna, ciemnozielona, czarnofioletowa bądź czarnomiedziana. Przedplecze jest u nasady wyraźnie węższe od pokryw, a jego boczne brzegi są wałeczkowato zgrubiałe i od pozostałej jego wierzchniej strony odgraniczone bruzdą, biegnącą znacznie bliżej krawędzi niż jego środka. Brzegi boczne pokryw również są wałeczkowato pogrubione, a u wierzchołków, w kątach przyszwowych opatrzone wgłębieniem. Boczne krawędzie pokryw są z tyłu nieorzęsione, a ich epipleury z tyłu silnie zwężone. Punktowanie powierzchni pokryw jest silne i gęste, a między punktami występują delikatne zmarszczki. Odnóża mają zewnętrzne krawędzie goleni na całej długości rynienkowato wgłębione. Samca charakteryzuje stosunkowo krótkie prącie z parą wgłębień na wierzchołku płytki grzbietowej.

Owad ten zasiedla torfowiska, rozlewiska, pobrzeża wód i rowów oraz skraje wilgotnych lasów i łąk. Roślinami żywicielskimi larw i owadów dorosłychwierzby, m.in. wierzba krucha, wierzba rokita i wierzba uszata. Żerują na liściach (foliofagi).

Gatunek palearktyczny, w Europie stwierdzony został m.in. we Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Łotwie, Polsce, Czechach, Węgrzech, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Bułgarii, Albanii, Macedonii, Grecji i Rosji. Dalej na wschód sięga przez zachodnią i środkową Syberię po północny wschód Chin. W Polsce podawany jest z nielicznych lokalizacji, położonych głównie na północy i zachodzie kraju.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL