dcsimg

Arónia ( Slovak )

provided by wikipedia SK
Searchtool.svg
Niektorý z redaktorov požiadal o revíziu tohto článku.
Prosím, opravte a zlepšite tento článok. Po úprave článku môžete túto poznámku odstrániť.
upraviť formuláciu

Arónia (nesprávne (bohemizmus): temnoplodec; lat. Aronia) je opadavý ker z čeľade ružovité. Rod arónia zahŕňa tri druhy opadavých krov: arónia čiernoplodá, arónia jahodovolistová a Aronia prunifolia. Je vzdialene príbuzná s hruškou a jarabinou.

Výskyt

Pôvodný na východe Severnej Ameriky, najčastejšie rastie vo vlhkých lesoch. V Európe sa začala pestovať v roku 1700. Je rozšírená aj v severnej časti Európy na území Nemecka, Poľska, Bieloruska a Ruska. U nás sa pestuje pomerne zriedkavo, často v parkoch ako okrasný krík.

Pestovanie

Arónie sa pestujú ako okrasné aj úžitkové rastliny pre veľmi vysoký obsah antioxidačného pigmentu – antokyánov v plodoch. Anglický názov arónie „chokeberry“ odkazuje na trpkosť ovocia, ktoré je za surova nepožívateľné. Po úprave sa z bobúľ produkuje víno, džem, sirup, džús, nátierka, čaj a tinktúry.

Vtáky, keďže trpkosť necítia, voľne konzumujú surové plody a následne rozširujú semená svojím trusom.

Dejiny

Pestovať arónie začal okolo roku 1910 ruský biológ a pestovateľ ovocia Ivan Mičurin zároveň s ďalšími drobnými druhmi ovocia, ako napríklad jarabiny.

Opis

Strom alebo ker. Stromy rýchlo starnú. Listy sú striedavé, jednoduché, celookrajové s vrúbkovanými okrajmi. Na jeseň sa sfarbia červenými a oranžovými odtieňmi. Kvety sú malé, s 5 okvetnými a 5 kališnými lístkami zložené v chocholičnatom súkvetí. Plody sú malé malvice, s trpkasto zvieravou, trieslovinovou chuťou. Jedia ich vtáky a trusom roznášajú na veľké vzdialenosti.

Použitie

  • Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky (Indiáni) používali aróniu na výrobu potravín.
  • Arónia sa vysádza ako ozdobný ker v záhradách. Sú prirodzeným podrastom a krovinou na okrajoch lesa.
  • Najviac kultivarov bolo vypestovaných pre záhradné výsadby, včítane A. arbutifolia 'Brilliant', obľúbené pre nápadné jesenné sfarbenie listov. A. Melanocarpa 'Viking' a 'Nero', boli vyšľachtené pre väčšie ovocie vhodné na výrobu džemov. Šťava z bobúľ má trpkasto trieslovinovú chuť, s vysokým obsahom vitamín u C a antioxidantov. Bobule možno použiť na výrobu vína alebo marmelád.
  • Arónia sa používa aj na výrobu príchutí alebo potravinárskych farbív do nápojov alebo jogurtov, napríklad miesto košenilovej červene A.
  • Plody arónie čiernoplodej sú spracovávané na výrobu vína.
  • Plody možno tiež použiť pri príprave pokrmov ako náhradu drobného ovocia, napr čučoriedok.
  • Rastúci záujem spotrebiteľov o zvýšenie príjmu potravinových doplnkov s antioxidačnými schopnosťami z rastlinných zdrojov, ako sú farebné bobuľovité či citrusové plody, zelenina, obilniny a korenie predznačuje potenciálnu hodnotu arónie stať sa funkčnou potravinou – nutricientom.

Úspešnosť ako liečivo

Arónia ako bohatý zdroj antioxidantov môže byť prospešná v prevencii ochorení spôsobených oxidačným stresom. Medzi prípadmi, kde sa podľa hodnotenia predbežných výsledkov ukazujú výhody antokyánov v arónii, sú napríklad kolorektálny karcinóm (Lala et al. 2006), kardiovaskulárne choroby (Bell & Gochenaur 2006), chronické zápaly (Han et al. 2005), žalúdočné poruchy (peptický vred) (Valcheva-Kuzmanova et al. 2005), zápal oka (uveitída) (Ohgami et al. 2005) a pečeňové zlyhanie (Valcheva-Kuzmanova et al. 2004). Pri meraní antioxidačnej schopnosti – kapacity absorpcie kyslíkových radikálov – vykazuje arónia jednou z najvyšších doteraz zaznamenaných hodnôt.

Obsahové látky

Plody arónie majú vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov. Arónia je predmetom záujmu vedcov vďaka svojmu tmavo purpurovému, takmer čiernemu sfarbeniu, ktoré vzniká vysokým obsahom fenolových zlúčenín, najmä antokyánov. Celkový obsah antokyánov je 1 480 mg na 100 g čerstvých bobúľ a proantokyanidinov 664 mg na 100 g. Obe hodnoty patria k najvyšším meraným množstvám v rastlinách (údaj k: jar 2009).

Analýzou antokyánov v arónii sa zistili tieto jednotlivé chemické látky (vyskytujúce sa v rastlinách): cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kofeínové kyselina, quercetin, delfinidín, petunidin, pelargonidin, peonidin a malvidin. Všetky sú zo skupiny flavonoidov. Sú to fenolové antioxidanty.

Podľa dostupných informácií rastliny produkujú pigment hlavne v šupke bobúľ na ochranu semien proti ultrafialovému žiareniu. [1]. Absorpciou UV žiarenia v ultrafialovo-purpurovom spektre pigmenty filtrujú intenzívne slnečného svetlo, a zohrávajú úlohu v ochrane zárodku pred poškodením. Žiarivo farebné pigmentácie tiež priťahujú vtáky a zvieratá ku konzumácii ovocia a rozširovaniu semien v ich truse.

Antokyány prispievajú nielen k natrpklej chuti (čo odrádza škodcov a infekcie), ale tiež zabezpečujú aj mimoriadnu antioxidačnú silu, ktorá čelí oxidačnému stresu v ovocí počas fotosyntézy.

Účinky na ľudské zdravie

Plody arónie majú blahodarný vplyv na krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Odporúčajú sa pri arteroskleróze. Prospešné sú aj pri cukrovke – obsahujú totiž prírodný sorbit – sladidlo vhodné aj pre diabetikov. Cenný je nielen obsah vitamínov, ale aj bioflavonoidov, rutínu pre pevné cievy, ktoré sa z plodov extrahuje na výrobu liečiv, ďalej železa, jódu, fluóru, mangánu a ďalších mikroelementov, nevyhnutných pre pevné zdravie a vitalitu.

Zdravotne významné sú zaváraniny arónie, no ešte prínosnejšie sú plody čerstvé. Trpkastú chuť možno odstrániť pomliaždením plodov s medom alebo smotanou.

Pestovanie

Rastie aj v polotieni pod stromami. Arónie sú odolné voči suchu, škodcom, chorobám a znáša priemyselné znečistenie.

Úroda

Plody arónie dozrievajú v polovici leta. No pri zbere prezretých plodov po prvých mrazoch sa zmierňuje ich trieslovinová chuť. Chránime ich pred vtákmi, ktorí ich inak môžu spásť ešte pred zberom. Arónie sa ľahko udržujú zmrazené, bez toho, aby sa obsah cenných látok nejako znížil. Tepelná úprava spôsobuje rozklad niektorých vitamínov, napr vitamínu C.

Rozmnožovanie

Semenami, vegetatívne kopcovaním, očkovaním na hloh (Crataegus monogyna).

Druhy

Referencie

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Aronia na anglickej Wikipédii a Temnoplodec na českej Wikipédii.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Arónia
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Arónia
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK

Arónia: Brief Summary ( Slovak )

provided by wikipedia SK

Arónia (nesprávne (bohemizmus): temnoplodec; lat. Aronia) je opadavý ker z čeľade ružovité. Rod arónia zahŕňa tri druhy opadavých krov: arónia čiernoplodá, arónia jahodovolistová a Aronia prunifolia. Je vzdialene príbuzná s hruškou a jarabinou.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK