Dəlinmişyaraq oxlivə — Hündürlüyü 80 sm olan ikiillik çılpaq bitkidir. Kökü yumurtaşəkilli və ya şarşəkilli qalınlaşmışdır. Gövdəsi düz, budaqlanmış, tinləri ensiz qanadlıdır.
Kökətrafı yarpaqları saplaqlıdır, yumurtaşəkilli, ikiqat və ya üçqat üçər yarıya bölünmüş dəyirmi dişli yarpaqcıqlarladır. Gövdə yarpaqları oturaqdır, yumurtaşəkilli, dərin ürəkşəkilli qaidəsi vardır, üçərdir, üçbölümlüdür, kənarları dəyirmi dişlidir; yuxarı yarpaqları bütövdür, gövdə həcmini artırandır.
Çətirləri saplaq üzərində və ya oturaqdır, 6-10 ədəd şüalıdır. Qını yoxdur. Ləçəkləri yaşılımtıl-sarı rəngdədir.
Meyvəsi yumurtaşəkilli-şarşəkillidir, uzunluğu 3 mm-ə yaxındır, demək olar ki, qar arəngdədir, parlaq, qabırğaaraları torvariqırışlıdır.
May-İyun
İyun-İyul
BQ şərq, BQ qərb, KQ mərkəzi, KQ cənub, Nax. dağ. Orta dağ qurşağına qədər.
Qaranlıq dağ meşələrində və kolluqlarda rast gəlinir.
Ədviyyat kimi istifadə olunur, yağının gözəl ətri vardır.
Eldar Şükürov.İsmayıllı rayonu meşə bitkilərinin bələdçi kitabı, Bakı 2016
Dəlinmişyaraq oxlivə — Hündürlüyü 80 sm olan ikiillik çılpaq bitkidir. Kökü yumurtaşəkilli və ya şarşəkilli qalınlaşmışdır. Gövdəsi düz, budaqlanmış, tinləri ensiz qanadlıdır.
Tromín prorostlý (Smyrnium perfoliatum) je dvouletá, středně vysoká, planě rostoucí rostlina kvetoucí zelenavě žlutých květy sestavenými do okolíků. Je jediný druh rodu tromín rostoucí v české přírodě a je považován za zdomácnělý neofyt, poprvé byl zde zaznamenán roku 1886. V minulosti býval z oblastí okolo Středozemního moře přivážen do střední Evropy a v zámeckých zahradách pěstován jako okrasná rostlina, odkud unikal do volné přírody.[1][2]
Centrum původního výskytu tromínu prorostlého se nachází ve ke Středozemnímu a k Černému moři přiléhajících zemích jihozápadní a jihovýchodní Evropy včetně Turecka a států ležících na Balkáně až po Maďarsko a Slovensko. Původní arely má dále v Rusku, na Kavkaze a v severozápadní Africe. Druhotně byl rozšířen na Britské ostrovy a do středu Evropy, do Rakouska, Německa, Švýcarska, České republiky i do Dánska.
V ČR se vyskytuje jen řídce, již delší čas je jeho přítomnost pozorována v blízkosti Prahy a Brna a v poslední době byl zaznamenán z okolí Teplic, Nového Jičína a z Javorníků.[1][3][4]
Roste od nížin až po pahorkatiny, v nižších nadmořských výškách bývá hojnější. Vyskytuje se v lemech teplomilných listnatých lesů nebo na jejich mýtinách, v náletových porostech, v křovinách a na loukách okolo vodních toků, stejně tak i souběžně s komunikacemi. Nejlépe mu prospívají polostinná stanoviště s humózní, výživnou půdou, která je neutrální až slabě kyselá a mírně vlhká.
Tento hemikryptofyt je v české krajině bylinou sice nápadnou, ale konkurenčně není příliš silná a jiné druhy neomezuje. Na svých obsazených lokalitách je rostlinou úspěšnou a objevuje se pravidelně, na nová místa se však téměř nešíří. Nepředpokládá se jeho invazní šíření ani do budoucna. Ploidie druhu je 2n = 22.[1][3][5][6][7]
Dvouletá bylina s přímou, plnou, lysou, 50 až 100 cm vysokou lodyhou vyrůstající ze ztlustlého kořene. Lodyha je hlavně v horní části větvená a zbarvená žlutozeleně, celá je křídlatě hranatá a v uzlinách jemně pýřitá. Přízemní listy (4 až 6 ks) s pochvami jsou dlouze řapíkaté, jednou až trojnásobně zpeřené, jejich lístky jsou v obryse vejčité, dvou až trojlaločné, na bázi srdčité a po obvodě vroubkované, v době kvetení již bývají suché. Lodyžní listy (6 až 8) jsou celistvé, vejčité, mají objímavou srdčitou bázi a jsou po okraji vroubkované, směrem vzhůru se zmenšují.
Zelenožluté, drobné, oboupohlavné květy v počtu 15 až 25 vytvářejí okolíčky, které v množství 5 až 15 skládají ploché okolíky 4 až 8 cm široké, obaly i obalíčky chybějí. Kališní lístky jsou nezřetelné, korunní lístky jsou asi 1,2 mm dlouhé, na vrcholu dovnitř ohnuté a jsou zelenavě žluté zbarvené. Opylovány jsou hmyzem, rozmnožují se semeny. Plody jsou široce vejčité, asi 3 mm dlouhá poltivé dvounažky. Její merikarpia (semena) bývají 1,2 mm velká, hnědočerná, kulovitá, lesklá a mají tři podélná žebra.[1][3][5][6][8]
V přírodě České republiky je rostlinou bez valného významu. V jihoevropských zemích se občas pěstuje jako aromatická nebo léčivá rostlina. Semena obsahují látky proti nadýmání a pro zklidnění žaludku, bývají užívána i jako náhrada pepře. Čerstvý nebo sušený kořen má močopudné a počišťovací účinky, vařený se používá v polévkách. Rostliny obsahují mnoho vitamínu C a jejich mladé listy a lodyhy se používají do salátů. Semenáče dvouletých rostlin začínají růst již na podzim a mladé listy jsou k dispozici po celé zimní období. Starší listy mají ostrou celerovou chuť.[9][10]
Tromín prorostlý (Smyrnium perfoliatum) je dvouletá, středně vysoká, planě rostoucí rostlina kvetoucí zelenavě žlutých květy sestavenými do okolíků. Je jediný druh rodu tromín rostoucí v české přírodě a je považován za zdomácnělý neofyt, poprvé byl zde zaznamenán roku 1886. V minulosti býval z oblastí okolo Středozemního moře přivážen do střední Evropy a v zámeckých zahradách pěstován jako okrasná rostlina, odkud unikal do volné přírody.
Smyrnium perfoliatum é uma espécie de planta com flor pertencente à família Apiaceae.
A autoridade científica da espécie é L., tendo sido publicada em Species Plantarum 1: 262. 1753.
Trata-se de uma espécie presente no território português, nomeadamente em Portugal Continental.
Em termos de naturalidade é nativa da região atrás indicada.
Não se encontra protegida por legislação portuguesa ou da Comunidade Europeia.
Smyrnium perfoliatum é uma espécie de planta com flor pertencente à família Apiaceae.
A autoridade científica da espécie é L., tendo sido publicada em Species Plantarum 1: 262. 1753.
Smyrnium perfoliatum L., 1753
Сми́рния пронзённоли́стная (лат. Smýrnium perfoliátum), или мацеро́н, — двулетнее травянистое растение семейства Зонтичные, вид рода Смирния (Smyrnium).
Пищевое и пряное растение.
Двулетнее травянистое растение. Стебель высотой 30—60 см и выше, прямостоячий, разветвлённый в средней или верхней части, продольнобороздчатый или крылатый, в верхней части крылья до 2 мм шириной.
Прикорневые листья длинночерешчатые, в очертании треугольные или треугольно-яйцевидные, тройчатые, сегменты их единожды или дважды перистые, конечный крупнее боковых, сверху тёмно-зелёные, снизу светло-зелёные. Стеблевые листья очерёдные, цельные или трёхлопастные, широкояйцевидные до яйцевидно-треугольных, в основании обрубленные или сердцевидные, стеблеобъемлющие, с зубчатым или городчатым краем (редко цельнокрайные), 5—8×3—6 см (редко до 21×18 см).
Сложные зонтики с 4—8 и более неравными лучами 1,5—3 см и более длиной. Зонтички с 10—20 неравными лучами 2—8 мм длиной, цветки обоеполые, но многие из них недоразвиты и к плодоношению несущие их лучи отмирают. Обёртки и обёрточки обычно отсутствуют. Лепестки жёлтые или зеленоватые, около 1 мм длиной, обратнояйцевидные, одинаковые. Стилодии 0,6—1,2 мм длиной при плодах.
Вислоплодники 2—4 мм длиной и 3—4 мм шириной, яйцевидно-шаровидные, морщинистые, тёмно-серые, голые. Мерикарпии с тремя возвышенными спинными и двумя малозаметными краевыми рёбрами.
Диплоидный набор хромосом — 2n = 22.
Пищевое и пряное растение. Черешки листьев используются в салатах и как зелёные овощи, подобно сельдерею. Плоды растения используются в качестве пряности.
Реликтовая культура, в настоящее время практически не возделываемая (изредка встречается близ Триеста и в США). В Древнем Риме и Греции была широко распространённой.
Растение распространено преимущественно в Южной Европе — от Канарских островов и Средиземноморья до Передней Азии и Балканского полуострова. Заходит в Великобританию, в Крым и на Кавказ, где, по-видимому, одичало.
Сми́рния пронзённоли́стная (лат. Smýrnium perfoliátum), или мацеро́н, — двулетнее травянистое растение семейства Зонтичные, вид рода Смирния (Smyrnium).
Пищевое и пряное растение.