dcsimg

Chochlačka morská ( slovaque )

fourni par wikipedia SK

Chochlačka morská[2] (lat. Aythya marila) je druh z čeľade kačicovité. Je rozšírená v celej holarktíde. Hniezdi na mokradiach v tundre. V Európe zimuje na pobreží Baltského, Severného, Jadranského, Čierneho a Kaspického mora. Na Slovensko zalieta iba zriedkavo, najmä počas obdobia jesennej migrácie v mesiacoch november a december. Ako zimný hosť bola zistená v 6,30 % mapovacích kvadrátov.[3] Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov chochlačka morská patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia klesá rýchlosťou 25% za obdobie troch generácií (24,6 rokov). V severnej Amerike stavy v rokoch 19742011 významne stúpli.[1]

Výskyt a stav na Slovensku

Odhadovaný počet zimujúcich jedincov 10 – 30. Ekosozologický status v roku 1995 Im – nezaradený migrant, resp. nehniezdič. Európsky ochranársky status SPEC3 – druhy, ktorých globálne populácie nie sú koncentrované v Európe, ale majú tam nevhodný ochranársky status. Stupeň ohrozenia L – lokalizovaný.[3]

Galéria

Referencie

  1. a b IUCN Red list 2019.2. Prístup 16. augusta 2019.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010, rev. 2016-10-23, [cit. 2016-10-28]. Dostupné online.
  3. a b DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton, et al. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : Veda, 2002. Autori druhu Samuel Pačenovský, Rudolf Jureček. ISBN 80-224-0714-3. Kapitola Chochlačka morská, s. 149 – 151.

Iné projekty

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autori a editori Wikipédie
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia SK

Chochlačka morská: Brief Summary ( slovaque )

fourni par wikipedia SK

Chochlačka morská (lat. Aythya marila) je druh z čeľade kačicovité. Je rozšírená v celej holarktíde. Hniezdi na mokradiach v tundre. V Európe zimuje na pobreží Baltského, Severného, Jadranského, Čierneho a Kaspického mora. Na Slovensko zalieta iba zriedkavo, najmä počas obdobia jesennej migrácie v mesiacoch november a december. Ako zimný hosť bola zistená v 6,30 % mapovacích kvadrátov. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov chochlačka morská patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, európska populácia klesá rýchlosťou 25% za obdobie troch generácií (24,6 rokov). V severnej Amerike stavy v rokoch 19742011 významne stúpli.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autori a editori Wikipédie
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia SK