Świstunka brunatna (Phylloscopus fuscatus) – gatunek ptaka z rodziny świstunek (Phylloscopidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Wyróżniono dwa podgatunki P. fuscatus[4]:
Świstunka brunatna zamieszkuje tereny środkowej i wschodniej Azji. Sporadycznie zalatuje do Europy, w tym do Polski.
Ptak zamieszkujący gęste zagajniki, krzaczaste zarośla oraz obrzeża lasów. bardzo lubi tereny w pobliżu pól i łąk.
Gniazdo zakłada w wilgotnych miejscach u podstawy krzaków lub w ich gałązkach. Wysokość zakładania gniazda nie wyższa niż 70 cm. Gniazdo kształtem przypomina kulę o średnicy 12–14 cm, z otworem wejściowy z boku o średnicy 3–4 cm. Zbudowane jest ono z suchych źdźbeł roślinności zielnej oraz z kawałków mchów. Wnętrze jest wysłane puchem roślinnym i piórami ptaków. W okresie lęgowym samica składa od 4 do 6 jaj białych o miernie wydłużonym o ostrym węższym biegunie.
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową[5].
Świstunka brunatna (Phylloscopus fuscatus) – gatunek ptaka z rodziny świstunek (Phylloscopidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Wyróżniono dwa podgatunki P. fuscatus:
Phylloscopus fuscatus fuscatus – środkowa i wschodnia Syberia do północno-wschodnich Chin i północnej Mongolii. Phylloscopus fuscatus robustus – północno-środkowe Chiny. WystępowanieŚwistunka brunatna zamieszkuje tereny środkowej i wschodniej Azji. Sporadycznie zalatuje do Europy, w tym do Polski.
BiotopPtak zamieszkujący gęste zagajniki, krzaczaste zarośla oraz obrzeża lasów. bardzo lubi tereny w pobliżu pól i łąk.
RozródGniazdo zakłada w wilgotnych miejscach u podstawy krzaków lub w ich gałązkach. Wysokość zakładania gniazda nie wyższa niż 70 cm. Gniazdo kształtem przypomina kulę o średnicy 12–14 cm, z otworem wejściowy z boku o średnicy 3–4 cm. Zbudowane jest ono z suchych źdźbeł roślinności zielnej oraz z kawałków mchów. Wnętrze jest wysłane puchem roślinnym i piórami ptaków. W okresie lęgowym samica składa od 4 do 6 jaj białych o miernie wydłużonym o ostrym węższym biegunie.
OchronaNa terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.