Podskoczek egipski[3], dawniej także: skoczek pustynny[4] (Jaculus jaculus) – gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych (Dipodidae), najmniejszy z rodzaju Jaculus[5]. Występuje na stepach i półpustyniach Afryki i Eurazji: w Senegalu, Nigerii, Nigrze, Mauretanii, Maroku, Algierii, Tunezji, Libii, Sudanie, Etiopii, Erytrei, Egipcie, Somalii, Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Izraelu, przez Irak do Iranu[6].
Podskoczek egipski jest najmniejszym spośród gatunków rodzaju Jaculus. Ma bardzo długi ogon, a jego tylne łapy są silne, masywne i bardzo sprężyste. Umożliwiają gryzoniowi skuteczną ucieczkę przed drapieżnikami[5].
Wymiary anatomiczneGarnitur chromosomowy podskoczka egipskiego tworzy 48 par chromosomów[7].
Prowadzi nocny tryb życia[2], dzięki czemu chroni organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem. Okres letni stara się przetrwać w estywacji. Obniżeniu ulega aktywność życiowa i spowalniają się procesy metaboliczne zwierzęcia. Podskoczek egipski spędza dnie w norach. Na powierzchni porusza się na tylnych łapach, wykonując długie, nawet kilkumetrowe skoki. Na wolności może żyć do około 4 lat[5].
Siedlisko podskoczka egipskiego jest znacznie zróżnicowane. Mieszka zarówno wśród pustynnych wydm, jak i w terenie skalistym. Zawsze jednak szuka miejsc, w których można odnaleźć roślinność, stanowiącą jego pożywienie[2].
Podskoczek egipski żywi się korzeniami, trawami, nasionami, a także owadami. Gryzoń ten nie pije wody. Pozyskuje ją wyłącznie z pokarmu stałego – zielonych części roślin i z owadów. Polują na niego: lis blady, lis rudy, kobra Malpolon moilensis, zorilla paskowana i efa piaskowa[5].
Podskoczek egipski, dawniej także: skoczek pustynny (Jaculus jaculus) – gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych (Dipodidae), najmniejszy z rodzaju Jaculus. Występuje na stepach i półpustyniach Afryki i Eurazji: w Senegalu, Nigerii, Nigrze, Mauretanii, Maroku, Algierii, Tunezji, Libii, Sudanie, Etiopii, Erytrei, Egipcie, Somalii, Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Izraelu, przez Irak do Iranu.