dcsimg

Makak berberyjski ( puola )

tarjonnut wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons Wikisłownik Hasło w Wikisłowniku

Makak berberyjski[3], magot[4], makak magot[5] (Macaca sylvanus) – gatunek małp wąskonosych z rodziny koczkodanowatych (Cercopithecidae).

Morfologia

Makak berberyjski jest małpą średniej wielkości o silnej budowie ciała, którego długość (głowa i tułów) osiąga ok. 75 cm, przy masie do 13 kg. Zwierzę nie ma ogona. Sierść w części grzbietowej wybarwiona jest na kolor żółtawobrunatny, zaś w części brzusznej jest jaśniejsza[4].

Tryb życia

Makak berberyjski wiedzie dzienny tryb życia. Żyje w stadach liczących do 20 osobników. Jest zwierzęciem silnym, walecznym. W starciu z psem może go pokonać i zabić. Umie pływać. Makak berberyjski osiąga dojrzałość płciową w wieku ok. 4 lat. Po trwającej około pół roku ciąży samica rodzi 1–2 młodych. W niewoli osiąga wiek ponad 30 lat[4].

Występowanie

Skaliste okolice, wzgórza i lasy do wysokość 2000 m n.p.m. Żyje w Maroku i Algierii w Afryce Północnej, a niewielka, półdzika kolonia funkcjonuje na Gibraltarze. Jest to jedyna populacja małp występująca w Europie[4] (patrz: magoty gibraltarskie). Niewykluczone, że została tam introdukowana[4][2].

Ekologia

Pożywienie: Rośliny trawiaste, jagody, nasiona, zioła, owady i skorpiony.

Zachowanie: Tworzą duże grupy z wieloma samcami, średni 43 do 70 osobników na km². Przewodnikiem stada jest zawsze dojrzały samiec, który w czasie żerowania stada zajmuje punkt obserwacyjny na wzniesieniu i czuwa nad bezpieczeństwem grupy.

Status

Makak berberyjski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem[2], w Maroko znajdują się pod ochroną; liczebność szacowana jest od 9 do 17 tysięcy osobników w Maroku i około 5 tys. w Algierii. Całkowita populacja na świecie wynosi od 12 do 21 tysięcy[6]. Obecnie magot nie stanowi już obiektu polowań, jednak liczebność tego gatunku nie wzrasta.

Przypisy

  1. Macaca sylvanus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Butynski, T.M., Cortes, J., Waters, S., Fa, J., Hobbelink, M.E., van Lavieren, E., Belbachir, F., Cuzin, F., de Smet, K., Mouna, M., de Iongh, H., Menard, N. & Camperio-Ciani, A. 2008, Macaca sylvanus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015-3 [dostęp 2015-10-08] (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 48. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c d e K. Kowalski (redaktor naukowy), A. Krzanowski, H. Kubiak, G. Rzebik-Kowalska, L. Sych: Ssaki. Wyd. IV. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991, s. 181, seria: Mały słownik zoologiczny. ISBN 83-214-0637-8.
  5. Praca zbiorowa: Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 113. ISBN 83-01-14344-4.
  6. C. Michael Hogan (2008) Barbary Macaque: Macaca sylvanus, GlobalTwitcher.com

Bibliografia

  • Encyklopedia Dzikich Zwierząt - Góry
  • Ssaki W. Serafiński, E. Wielgus-Serafińska; wydawnictwo PWN.

Linki zewnętrzne

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL

Makak berberyjski: Brief Summary ( puola )

tarjonnut wikipedia POL

Makak berberyjski, magot, makak magot (Macaca sylvanus) – gatunek małp wąskonosych z rodziny koczkodanowatych (Cercopithecidae).

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL