dcsimg

Meşə kirpisi ( azeri )

tarjonnut wikipedia AZ

Meşə kirpisi (lat. Erinaceus) - kirpilər fəsiləsinə aid heyvan cinsi. Bu cins kirpi növlərinə Avropa, OrtaÖn Asiya, Sibir, ÇinKoreyada ən çox rast gəlinir. Cinsə aid Adi kirpi nümayəndəsi Yeni Zelandiyada yaşamağa uyğunlaşdırılmışdır.

Cinsin latınca Erinaceusadı, mənasi "tikanlı sədd" mənasını verən ericius sözündən götürülmüşdür.[1]

Növləri

Qidalanması

Meşə kirpiləri hər şey yesələr də, ət yeyən heyvan sayılırlar : siçan, kərtənkələ, qurbağa, cücülər və onların süfrələri.

Həmçinin bax

Mənbə

  1. Том Джексон. Кто есть кто в мире животных. — Москва, 2006 — С. 181
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia AZ

Meşə kirpisi: Brief Summary ( azeri )

tarjonnut wikipedia AZ

Meşə kirpisi (lat. Erinaceus) - kirpilər fəsiləsinə aid heyvan cinsi. Bu cins kirpi növlərinə Avropa, OrtaÖn Asiya, Sibir, ÇinKoreyada ən çox rast gəlinir. Cinsə aid Adi kirpi nümayəndəsi Yeni Zelandiyada yaşamağa uyğunlaşdırılmışdır.

Cinsin latınca Erinaceusadı, mənasi "tikanlı sədd" mənasını verən ericius sözündən götürülmüşdür.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia AZ

Erinaceus ( bretoni )

tarjonnut wikipedia BR
lang="br" dir="ltr">

Erinaceus a zo ur genad e rummatadur ar bronneged.

Spesadoù

4 spesad heureuchined eurazian a zo ennañ:

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Skrivagnerien ha kempennerien Wikipedia |
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia BR

Erinaceus: Brief Summary ( bretoni )

tarjonnut wikipedia BR
lang="br" dir="ltr">

Erinaceus a zo ur genad e rummatadur ar bronneged.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Skrivagnerien ha kempennerien Wikipedia |
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia BR

Erinaceus ( valencia )

tarjonnut wikipedia CA

Erinaceus és un gènere d'eriçons originaris d'Euràsia. El gènere conté quatre espècies, que són les següents:

 src= A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Erinaceus Modifica l'enllaç a Wikidata
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autors i editors de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia CA

Erinaceus ( Tšekki )

tarjonnut wikipedia CZ
ikona
Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.

Ježek (Erinaceus) je rod, který zahrnuje čtyři druhy živočichů z řádu hmyzožravců (Eulipotyphla), kteří jsou jednou z nejstarších vývojových skupin savců. První zástupci hmyzožravců se objevili na Zemi už v druhohorách, ježkům podobné druhy pak na konci křídy, přičemž původ vlastních ježků spadá do období eocénu (cca před 56 až 44 miliony let).[1]

Bodliny

 src=
Ježčí bodlina pod rastrovacím elektronovým mikroskopem ("SEM"), zvětšení 20x
 src=
Bodliny
 src=
Ježčí bodlina pod SEM, zvětšení 200x
 src=
Ježek schoulený do klubíčka

Tělo dospělého ježka kryje na hřbetě a na bocích 6000–8000 bodlin. Vznikly splynutím a přeměnou chlupů, jsou 2–3 cm dlouhé, ve střední části 1–2 mm široké a po celé délce odlehčené vzduchovými komůrkami. Bodliny vybíhají v pevnou ostrou špičku, kořenem jsou vrostlé do pokožky a pomocí podkožních svalů se mohou v libovolném směru sklápět.[1] Ve svalovině drží tak pevně, že i z mrtvého ježka je lze stěží vytáhnout. Podobně jako srst se i bodliny ježkům vyměňují, avšak jednotlivě a v delším intervalu (18 měsíců). Zbývající části těla – nohy, břicho, hrdlo, krk i část hlavy kryjí tuhé a řídké chlupy. Hrubá srst při teplém počasí rychle schne, a proto se ježkové mohou bez větších následků brodit v blátě či ve vlhké trávě.

Ježek dokáže svou bodlinatou ochranu znamenitě využívat. Zaznamená-li něco podezřelého, v první fázi bodliny naježí a očekává, co se bude dít. Pokud se nebezpečí stupňuje, v mžiku se promění v ostnitou kouli, do které není snadné se dostat. Ponechá si jen otvor naspodu, aby se neudusil. Takto dokáže setrvat i několik hodin, dokud stav ohrožení trvá.[1]

V čeledi ježkovitých se nenacházejí výhradně hmyzožravci s ostnitým šatem – patří do ní i pět asijských druhů srstínů, kteří mají normální i když hrubou srst. Vypadají jako krysy nebo myš, zatímco chováním připomínají rejsky. Naopak ne všechna zvířata s bodlinatým šatem patří mezi ježky. Dikobraza pojí s ježkem pouze přítomnost bodlin, ale bodlín ježkovitý nebo bodlín Telfairův mají podstatně více podobných či shodných znaků. Tito hmyzožravci patří do jiné starobylé čeledi bodlínovitých (Tenrecidae) a obývají pouze Madagaskar. Ve stavu ohrožení se rovněž stáčejí do klubíčka, avšak chybí jim silný podkožní sval. Ani australská ježura a novoguinejská paježura nemají s ježky nic společného. Jedná se o primitivní ptakořitní savce.

Ježci v Česku

Všichni ježkové jsou obyvateli Starého světa (Eurasie a Afriky), jinde se nevyskytují, pokud nebyli vysazeni člověkem, jako například na Novém Zélandu. Zoologové je rozlišují přinejmenším do 15 druhů, z nichž se v Česku se vyskytují dva velmi podobně vypadající druhy. Jedná se o ježka západního a ježka východního

Ježci se dokázali sžít i s kulturní krajinou a místo v lesích či na křovinatých stráních je nyní spíše zastihneme v okolí osad, vesnic, rovněž v parcích a zahradách, na pokraji a uvnitř velkých měst.

Smysly

 src=
Ježek západní

Čich

Na svých potulkách se ježek nechová nijak obezřetně – šustí, funí a hlasitě očichává vše kolem sebe, stále rozhrabuje listí nebo hrabanku a zdviženým rypáčkem větří do vzduchu a vše kolem sebe kontroluje. Špičku čumáčku mu neustále zvlhčuje zvláštní tekutina vylučovaná nosní sliznicí. Mimo to má funkční přídatný čichový orgán na horním patře v ústní dutině (tzv. Jacobsonův orgán), který u většiny ostatních savců v různé míře zakrněl. Vypadá jako malá jamka a je vlastně dědictvím po plazech, u nichž je výrazněji vyvinut. Význam čichu v životě ježků potvrzují i velké čichové laloky na jejich mozku. Žížalu nebo jinou lákavou pochoutku ucítí na tři centimetry v zemi.

 src=
Ježek západní

Zrak

Oči ježků leží hodně po stranách hlavy a zajišťují široké zorné pole. Přestože jsou dost velké, zrakové schopnosti ježků jsou nevalné. Vidí stejně špatně ve dne i v noci, nanejvýše obrysy a pohybující se objekty, jsou silně krátkozrací a při dobrých světelných podmínkách snad rozeznávají několik barev. Na konci čenichu ježka se nachází asi deset dalších hmatových vousů (tzv. vibrisy).

Sluch

Vedle čichu napomáhá ježkovi v orientaci nejvíc sluch, zaměřený především na zvuky o frekvenci okolo 20 Hz. Běžícího střevlíka nebo jiného brouka zaznamená údajně až na pět metrů, psa asi na dvojnásobnou vzdálenost. Dokonce i během zimního spánku si ježek uchovává schopnost vnímat vyšší zvukové podněty z okolí. Přinejmenším některé druhy ježků zaznamenávají (a zároveň vydávají) také ulrazvuky (frekvence 40-64 kHz i vyšší). Zatím není zcela jisté, zda je používají ke vzájemnému dorozumívání, zejména mezi matkou a mláďaty (což je obvyklé u řady jiných drobných savců), anebo také k echolokaci (jako netopýři či delfíni).

Denní režim

 src=
Ježek západní

Ježek prospí asi čtyři pětiny dne. Úkryty opouští po západu slunce a nejčilejší bývá mezi 9. hodinou večerní a půlnocí, a potom ještě kolem 3. hodiny ranní. V létě věnuje ježek nejvíc času obživě (45 %) a činnostem souvisejícím s rozmnožováním (např. hledání partnerů) nebo výchově mláďat (30 %), zhruba 15 % času mu zaberou různé přesuny mezi úkryty a hlavními lovišti potravy a jen asi 10 % připadá na odpočinek.

Dlouho převažovalo mínění, že ježci toho moc nenachodí a že se zdržují v nevelkém okruhu okolo úkrytu. Díky malým vysílačkám umístěným pod kůži musel být tento názor poupraven. Za noc průměrně urazí 700–1500 metrů, přičemž největší zaznamenaná vzdálenost, kterou ježek zdolal za jedinou noc, byla 3 kilometry a 140 metrů.

Teritorium

 src=
Ježek v zahradě

Území dlouhodobě obývané ježky má rozlohu od 5 do 100 ha (u samic mívá zhruba třetinovou velikost než u samců). Jeho velikost ovlivňuje nabídka potravy a úkrytů, stáří zvířat a také roční období. Na jaře , v době říje, a na podzim, kdy se ježkové vykrmují na zimu, jsou mnohem pohyblivější, než v ostatních částech roku. Mladí ježkové se po osamostatnění vydávají na delší průzkumné výpravy, než najdou území, na kterém se usadí. Rovněž samci toho více „naběhají“ než samice.

Ježci jsou samotáři (kromě samic s mláďaty). Území obývaná jednotlivými zvířaty se sice překrývají, avšak k „sousedským hádkám“ dochází zřídka. Jeden ježek respektuje druhého a vzájemným setkáním se pokud možno vyhýbají. Přes zdánlivě nemotornou postavu je ježek pohybově nadaný. Na krátkou vzdálenost dokáže přes nekrytý prostor běžet rychlostí až 9 km/h,[1] normálně v klidu urazí za hodinu přes 200 metrů. Nezastaví ho jen tak nějaká překážka, dokáže přelézt i drátěný plot vysoký 1,5 metru. Kde nepřeleze, tam se podhrabe.

Úkryt

 src=
Ježčí stopy v blátě

Během roku mívá ježek několik příbytků – letní hnízda, hnízda určená k odchovu mláďat a zimní hnízda. Najdeme je v křoví, pod chrastím a pod většími kameny či padlými kmeny, v rozsedlinách skal, případně pod kůlnami a přístavky. Letní hnízda jednoho ježka jsou od sebe vzdálena 250 – 600 metrů. V horkém létě (v noci nad 16 °C) se obejde ježek bez úkrytu. Ježek východní si hrabe i krátké nory, nanejvýš půl metru dlouhé. Na stavbě zimního hnízda si ježkové dávají víc záležet, neboť v něm stráví 3,5 – 6 měsíců. Jeho stěny jsou neprodyšné a často ho ještě zakryjí vrstvou hrabanky. Stálý vchod nemá, neboť po ulehnutí ježkové vstupní otvor ucpou.

Ježčí jídelníček

 src=
Typickou ježčí stravou je žížala
 src=
Ježek západní

Původně zoologové považovali ježka za všežravce. Nyní je zřejmé, že živočišná složka potravy v jeho jídelníčku převládá a zastoupení rostlinné stravy je okrajové. Kromě výsledků rozboru potravy tomu nasvědčuje stavba trávicího traktu s jednoduchým žaludkem, středně dlouhým tenkým střevem a zcela chybějícím slepým střevem. Ježek není v potravě vybíravý a většinou se živí nejdostupnějším druhem potravy. Ekologové takové živočichy nazývají potravními oportunisty. Jeho jídelníček zahrnuje pestrou škálu především na zemi žijících bezobratlých živočichů, občas si ho doplní menšími obratlovci či jejich mláďaty. Hlavní potravou jsou slimáci, žížaly, housenky a brouci, v menší míře malí savci, ptáčata a plazi (včetně hadů).[1] Také vajíčka ptáků neponechává ježek bez povšimnutí, s vajíčky většími než 25 mm si však vzhledem k šířce čelistí neporadí. Ponejvíc ho přitahují násady křepelek, skřivanů, lindušek, kachen, racků a bažantů. Obavy myslivců ze ztrát způsobených ježky na bažantích snůškách, případně na mláďatech, však nejsou oprávněné, neboť činí nanejvýše 23% z celkových ztrát. Jen v malém množství se v trusu ježků objevují zbytky rostlinných materiálů, například listů trav, jehličí a semen.

Složení ježčího jídelníčku se mění podle místa výskytu, během roku i podle stáří zvířat (staří jedinci dávají přednost méně pohyblivé a snadněji dostupné kořisti). Ježek za noc dokáže spotřebovat 50-70 g potravy, tedy zhruba desetinu toho, kolik sám váží. Na podzim, kdy si vytváří tukové zásoby, žere mnohem víc než v létě. Lapené sousto si přidržuje předníma nohama a s neobyčejnou silou drtí kosti, ulity i chitinové schránky hmyzu. Většina lidí ho považuje zásluhou obrázků Josefa Lady za pilného sběrače spadaného ovoce, které si odnáší do pelíšku. Moderní zoologie však tuto bajku, známou až ze starého Říma, s jistotou vyvrátila. Ježek sladké ovoce v oblibě nemá. Zato mu „pěkně" voní různé dráždivé látky, mimo jiné i ty, které jsou obsažené v kvasících plodech. Rád se jimi parfémuje tak, že se na „voňavých" předmětech vyvaluje. Tak se stává, že se mu na bodlinách přichytí list, papír, cigaretový nedopalek nebo jablko.

Rozmnožování

Naši ježci se rozmnožují jednou (koncem jara až počátkem léta), nanejvýše dvakrát (na podzim) do roka. Po probuzení ze zimního spánku jsou vyhublí a hladoví, a tak se nejdříve musí dostat „do kondice". Teprve potom nastane čas k založení nové generace. Po 31-39 dnech březosti přivádějí samice první mláďata na svět obvykle kolem poloviny června, druhé pozdní vrhy se rodí v září, výjimečně i v říjnu. Ve vrhu bývá od dvou do devíti mláďat, průměrná velikost vrhu se pohybuje mezi 4-5 mláďaty.

Námluvy ježků bývají bouřlivé. Nejprve stojí samce hodně námahy, aby našli samici. Když se stane, že se o jednu ucházejí dva nápadníci, pustí se do rvačky, v níž nechybí kousance ani kopance. Ani potom však nemá vítěz jednoduché pořízení. „Stydlivé" samičky se nechávají k „milostným" hrám dlouho přesvědčovat. Samci na ně všelijak dorážejí, honí je a obíhají, občas dojde i k nějakému úderu nohama nebo čenichem. Takto to může trvat několik hodin, během nichž zvířata stále hlasitě supí.

Vlastní páření trvá 1-3 minuty a v jedné pozici se může několikrát za sebou opakovat až po dobu 20 minut. Samci nevyznávají věrnost samicím a hned po páření začínají hledat jinou partnerku. Osud potomstva je vůbec nezajímá.

Ježčata přicházejí na svět slepá a holá, těsně po porodu jim tělo pokrývá růžová kůže s četnými hrbolky od bodlin, které jsou hluboce ponořené v silně zbytnělé kůži. Váží 80 g a měří asi 7 cm. Po několika hodinách prorazí jakoby na zkoušku bílé a jen několik milimetrů dlouhé bodliny. Asi za den a půl je nahradí tvrdší ostny, které postupně dorůstají a během dvou týdnů získají typické pruhované zbarvení. V té době ježčata i poprvé prohlédnou, o týden později se vydají na první procházku mimo hnízdo a ochutnávají první kousky normální potravy. Do té doby sála jen mateřské mléko obsahující 10 % tuků, 7 % bílkovin, přes 2 % minerálů, 2,0 % sacharidů a zbytek vodu. Třetí, trvalé ostny narostou mladým ježkům až po několika měsících života. Když se samici narodí víc mláďat, stává se, že je všechna neuživí. Ježčí máma pečuje o potomstvo asi dva měsíce. Zpočátku mláďata starostlivě vodí, ukazuje jak hledat potravu a každou noc se s nimi navrací do rodného hnízda. Úplné samostatnosti dosáhnou mladí ježkové zhruba při hmotnosti čtvrt kilogramu.

Pohlavně mladí ježkové dospívají ve věku 9-10 měsíců, jen výjimečně se mladý samec páří už na podzim toho roku, kdy se narodil. V zajetí se může ježek dožít věku až 10 let, v přírodě nanejvýše 5-6 let. Ve skutečnosti ale jedinci starší 4 let tvoří sotva 9 % (většinou podstatně méně) populací. Největší úmrtnost mají mláďata během první zimy, kdy jich uhyne až 60 %.

Zimní spánek

 src=
Ježek západní

Zvláštní údobí ježčího života představuje zimní spánek. Už od konce léta si hromadí pod kůží silnou vrstvu zásobního tuku. Naději úspěšně přestát útrapy zimy mají jedinci s hmotností alespoň 500-700 g, z čehož třetina připadá právě na tukové zásoby. Zásobní tuk se skládá z tzv. hnědé tukové tkáně, uložené především ve hřbetních partiích těla (zajišťuje rychlou potřebu energie při probouzení) a bílé tukové tkáně, ukládající se pod kůží a v tělní dutině (dlouhodobá zásobárna energie). Ztráta hmotnosti během přezimování činí celkově 20-50 a v přepočtu na den 0,2-0,3 % tělesné hmotnosti.

Neméně důležitá je volba úkrytu. Zimní hnízda musí být dost důkladná, téměř vodovzdorná a dokonale izolující od chladu. Měření ukázala, že při kolísání vnější teploty v rozmezí -8 až +8 °C se uvnitř pohybuje teplota od +1 do +5 °C.

U nás se ježkové ukládají k zimnímu spánku nejčastěji v říjnu. Začátek hibernace obvykle následuje po dlouhodobějším poklesu průměrné teploty vzduchu pod 10-15 °C, což spolu s prodlužujícími se nocemi vyvolává změny v produkci některých hormonů. Zatímco při odpočinku spí ježek polostočený na boku, při zimování se úplně stočí do klubíčka. Když se jeho tělesná teplota postupně sníží z normálních 35-36 °C (průměr 35,4 °C) na 5-8 °C, zapne se „automatické vytápění", které vyrovnává tepelné ztráty tak dobře, že jeho teplota nikdy neklesne pod nulu - to by zmrzl. Během zimního spánku se počet tepů srdce sníží ze 200-300 na pouhých 5 za minutu, podobně je tomu i krevním tlakem a s dýcháním, které klesá ze 40-50 výdechů na pouhé 1-2 výdechy za minutu. Celkově se energetické nároky ježčího organizmu sníží během zimního spánku asi na 10 % úrovně v aktivního stavu. Dále dochází i k řadě dalších fyziologických změn - o víc než polovinu se zmenšuje slinivka břišní, smršťují se střeva, mění se krevní obraz (bílé krvinky se stěhují do lymfatických žláz) i obsah různých prvků v krevní plazmě atd.

Ježčí „odloučení od světa" však není nepřetržité, v určitých intervalech (5-11 dni) se probouzejí, aniž by opouštěli úkryty. Normální tělesné teploty dosáhne ježek během tří hodin. Stejně tak se ježkové probouzejí při vyrušení nebo náhlém oteplení, což však znamená spotřebu energie navíc. Proto jsou tuhé a na sníh bohaté zimy pro zimní spáče příznivější než mírné zimy, provázené častými oblevami. Po několikanásobném probuzení nakonec ježkové hynou naprostým vyčerpáním ještě před příchodem jara. Celková délka zimního spánku závisí na místních klimatických podmínkách: ve Skandinávii ježci zimují 8 měsíců, v Německu a u nás 5-6 měsíců a na jihu Evropy jsou čilí po celou zimu.

Jak pomáhat ježkům

 src=
I ježek může chytit klíšťata.
 src=
Průměrný počet je 100 blech na jednoho ježka.

Ježek má v přírodě málo přirozených nepřátel. Schopnost stočit se do pichlavé koule mu často zachrání život, neboť odradí mnoho šelem a dravců, pro které by jinak byl lákavým soustem. Ve skutečnosti má jen dva opravdové nepřátele - tchoře a výra. Početné zbytky ježčích kůží, nacházené v norách tchořů a poseté na hnízdištích výrů ukazují, že oba dokážou ježka přelstít. S čím se ovšem ježkové nedokážou vyrovnat, jsou rozmary počasí, zejména časté zimní oblevy nebo silné mrazy bez sněhu. V létě jim nesvědčí déle trvající deště; při promáčení a podchlazení trpí kašlem a průjmy. Pomalý růst a hubnutí ježků mívá zase na svědomí plicní parazit plicnivka ježčí. V některých oblastech napadá 80-90 % dospělé populace ježků. Naproti tomu množství klíšťat, blech a roztočů, které ježci ve své srsti hostí, žádné vážné nebezpečí neznamená.

 src=
Mnoho ježků nachází smrt na silnicích.

Ježek a člověk

Největším nepřítelem ježků je člověk.

  • Smrtonosné silnice: Ježkové po deštích nacházejí na asfaltu mnoho žížal a za nocí se na vyhřátém povrchu zdržuje hodně hmyzu. I při nejlepší vůli řidičů se mnohdy nedá střetu automobilu s ježkem zabránit. Více pozornosti je proto třeba věnovat prevenci: v kritických místech snižovat povolenou rychlost, oplocovat dálnice a zřizovat pod nimi dostatek „podchodů" pro ježky a další zvířata.
  • Chemizace prostředí: Neméně významnou příčinou úhynu ježků je nadměrné používání umělých hnojiv a ochranných přípravků (tzv. pesticidů).
  • Vypalování trávy: Také na vypalování staré trávy na úhorech a stráních mohou ježkové – zvláště na jaře – doplatit životem.
  • Pasti na ježky: Velké nebezpečí představují pro ježky různé výkopy a nekryté jímky.

Lidé mnohdy nemají o ochraně ježků správnou představu. Většinou ji zužují na záchranu podzimních mláďat, která mají malou naději na přezimování. Péče o ježčí „dorostence" je jistě záslužná, ale ježkové potřebují víc naši pomoc jinde. Je třeba dbát o pestrou krajinu s dostatkem křovin, remízků a lesíků. Jenom v ní ježkové - a ostatní zvířata - nalézají vhodný životní prostor. Naopak o přikrmování ježků se moc snažit nemusíme. Je to dvousečná zbraň - na jedné straně jim sice pomáhá přestát období nedostatku potravy, nebo rychleji se zotavit po zimním spánku, ale na straně druhé přináší i nežádoucí efekty: ježkové tloustnou a zpohodlní, přežívají a následně se rozmnožují biologicky méněcenní jedinci. Na přikrmovacích místech se zvyšuje i možnost přenosu parazitů a infekcí.

Co si počít s ježkem doma?

 src=
Domeček pro ježka

Ujmout se na podzim opuštěného ježečka je snadné. Horší chvilky nastanou, když se pro něj doma hledá umístění. Když si přineseme bodlinatého chovance domů, první, co nás zarazí, bude asi velké množství parazitů. K odstranění blech lze použít sprej DIFFUSIL (přípravek se nesmí dostat do očí a na čumáček). Když je ježek svolný a nechá se sebou manipulovat, můžeme mu ošetřit opatrně i bříško - sprej si nastříkneme na ruku a roztíráme po chlupech. Hygienu ukončíme koupelí s přídavkem šamponu ORTHOSAN. Malinké ježky do hmotnosti 200 g podobných radovánek ušetříme a nežádoucí cizopasníky jim vyčešeme nad umyvadlem s vodou jemným suchým dětským kartáčkem na vlasy.

Pak je třeba „drobečka“ vykrmit, aby alespoň část zimy mohl strávit zimním spánkem. Jeho přirozený instinkt k zimnímu lenošení zpočátku potlačíme umístěním v prostředí teplejším než panuje venku, a teprve po dosažení hmotnosti alespoň 700 g mu zimní spánek přenesením do chladné místnosti umožníme.

Dokrmované mládě umístíme ve větratelné místnosti s teplotou 18-20 °C. Jako obydlí mu dáme dřevěnou bedničku nebo kartónovou krabici se vstupním otvorem asi 10×9 cm a s odnímatelným víkem, vyplněnou zmuchlaným měkkým papírem nebo netřepivými hadříky. Obydlí musí být vysoké alespoň 40 cm, jinak bude ježek přelézat jeho stěny.

Pozor: Použití polystyrenu není vhodné, ježci jej okusují a mohli by uhynout.

Jak krmit ježka?

 src=
Ježkům dáváme libové hovězí a telecí maso

Ježkům dáváme libové hovězí a telecí maso - vařené i syrové, uvařené drůbeží maso, občas vnitřnosti játra, slezinu, aj.), dále též maso králičí, jehněčí a vařené či syrové ryby bez kostí. Jako přílohu střídáme vařené těstoviny, rýži, ovesné vločky vařené i syrové, vařenou mrkev, strouhané tvrdé pečivo, nesladké sušenky i ořechová jádra. Ježčí hlad s úspěchem utišíme i netučnými a nekořeněnými zbytky z kuchyně, například rizota nebo málo sladkého nákypu. Nejvíc se ježkům zavděčíme, když jim jídelníček občas zpestříme „moučnými červy“ (larvy potemníka moučného), cvrčky, laboratorními šváby či jiným hmyzem. Jako „moučník“ neuškodí kousek tvarohu, taveného mazlavého sýra, burisony či vařená vejce, a nanejvýš jednou týdně 1-2 piškoty. Jídla pro ježky nevhodná jsou uzené ryby, vepřové tučné maso, lůj, uzeniny a solená masa, sladkosti, jídla kořeněná, čerstvé pečivo; také tekutá strava - polévky a omáčky - jim neprospívají.

Péče o ježčí „miminka“ je náročnější. Vyžadují teplo, napájení kapátkem (nebo injekční stříkačkou z umělé hmoty) každé 4 hodiny a po nakrmení masáž bříška a čištění zadečku. Krmíme je Feminarem nebo Sunarem zředěným vývarem z ovesných vloček v poměru asi 2:1. Po dosažení hmotnosti 100 g jim lze už podávat řídkou krupičnou kaši a rozmačkaná vařená kuřecí játra. Jakmile začnou samostatně přijímat potravu (asi okolo 130 g), převádíme je postupně na normální potravu dospělých ježků, obohacenou ve větší míře vitamínovými a nerostnými přísadami (Spofavit, Pangamin, Roboran). K pití jim dáváme výhradně vodu - převařenou nebo odstátou, v misce ji denně vyměňujeme. Zásadně ježkům nedáváme čerstvé ani kondenzované mléko. Používáme zvlášť misku na suché a masité krmivo i na vodu. Misky by měly být dostatečně masivní a těžké, aby je ježkové nepřevraceli.

Odkazy

Reference

  1. a b c d e WARWICK, Hugh. Hedgehog. London: Reaktion Books, 2014. 204 s. Dostupné online. ISBN 9781780233154. (anglicky) Google-Books-ID: wtmKAwAAQBAJ.

Literatura

Související články

Externí odkazy

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autoři a editory
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia CZ

Erinaceus: Brief Summary ( Tšekki )

tarjonnut wikipedia CZ
ikona Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.

Ježek (Erinaceus) je rod, který zahrnuje čtyři druhy živočichů z řádu hmyzožravců (Eulipotyphla), kteří jsou jednou z nejstarších vývojových skupin savců. První zástupci hmyzožravců se objevili na Zemi už v druhohorách, ježkům podobné druhy pak na konci křídy, přičemž původ vlastních ježků spadá do období eocénu (cca před 56 až 44 miliony let).

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autoři a editory
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia CZ

Erinaceus ( tanska )

tarjonnut wikipedia DA

Erinaceus er en slægt i pindsvinefamilien (Erinaceidae) med 4 arter.

'Erinaceus' er leksikografen Erin McKeans yndlingsord.[2]

Fodnoter

  1. ^ Hutterer, R. (2005). Wilson, D.E.; Reeder, D.M., eds. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 213–214. ISBN 978-0-8018-8221-0.
  2. ^ YouTube – "Verbatim" – Erin McKean speaks at Google
Stub
Denne naturvidenskabsartikel er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia-forfattere og redaktører
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia DA

Erinaceus: Brief Summary ( tanska )

tarjonnut wikipedia DA

Erinaceus er en slægt i pindsvinefamilien (Erinaceidae) med 4 arter.

'Erinaceus' er leksikografen Erin McKeans yndlingsord.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia-forfattere og redaktører
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia DA

Kleinohrigel ( saksa )

tarjonnut wikipedia DE

Die Kleinohrigel (Erinaceus) sind eine Gattung aus der Familie der Igel (Erinaceidae). Sie umfasst neben den beiden in Mitteleuropa lebenden Arten Braunbrustigel und Nördlicher Weißbrustigel noch den in Vorderasien lebenden Südlichen Weißbrustigel sowie den in Ostasien lebenden Chinesischen Igel.

Beschreibung

Kleinohrigel erreichen eine Kopfrumpflänge von 14 bis 30 Zentimeter und ein Gewicht von 0,4 bis 1,1 Kilogramm. Ihr Körper ist an der Oberseite mit Stacheln bedeckt, die Unterseite ist mit gelbbraunem Fell bedeckt.

Lebensweise

Diese Tiere leben in lichten Wäldern, im Buschland, auf Wiesen oder auch in der Nähe des Menschen. Sie sind nachtaktive Einzelgänger, die sich von Würmern, Insekten und kleinen Wirbeltieren ernähren.

Systematik

Es werden vier Arten unterschieden:[1]

Literatur

  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, 1999 ISBN 0-8018-5789-9.

Einzelnachweise

  1. Erinaceus. In: Don E. Wilson, DeeAnn M. Reeder (Hrsg.): Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference. 2 Bände. 3. Auflage. Johns Hopkins University Press, Baltimore 2005, ISBN 0-8018-8221-4 (englisch, online [abgerufen am 3. November 2020]).
 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia DE

Kleinohrigel: Brief Summary ( saksa )

tarjonnut wikipedia DE

Die Kleinohrigel (Erinaceus) sind eine Gattung aus der Familie der Igel (Erinaceidae). Sie umfasst neben den beiden in Mitteleuropa lebenden Arten Braunbrustigel und Nördlicher Weißbrustigel noch den in Vorderasien lebenden Südlichen Weißbrustigel sowie den in Ostasien lebenden Chinesischen Igel.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia DE

Erinaceus ( oksitaani )

tarjonnut wikipedia emerging languages

Lo genre Erinaceus acampa d'espècias de la familha dels Erinaceids en Euròpa et en Asia.

Lista de las espècias[1]

Referéncias

  1. Erinaceus (Don E. Wilson, DeeAnn M. Reeder: Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference. Johns Hopkins University Press, Baltimore 2005, ISBN 978-0801882210.)
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Erinaceus: Brief Summary ( oksitaani )

tarjonnut wikipedia emerging languages

Lo genre Erinaceus acampa d'espècias de la familha dels Erinaceids en Euròpa et en Asia.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Jeraziatyske stikelbargen ( länsifriisi )

tarjonnut wikipedia emerging languages

De Jeraziatyske stikelbargen (Latynske namme: Erinaceus) foarmje in skaai fan 'e klasse fan 'e sûchdieren (Mammalia), it skift fan 'e ynsekte-iters (Eulipotyphla) en de famylje fan 'e stikelbargen (Erinaceidae). Se komme foar yn hast hiele Jeropa, it Midden-Easten, Sibearje en noardlik Sina, en as eksoat ek yn Nij-Seelân.

Soarten

Boarnen, noaten en referinsjes

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia auteurs en redakteuren
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Jeraziatyske stikelbargen: Brief Summary ( länsifriisi )

tarjonnut wikipedia emerging languages

De Jeraziatyske stikelbargen (Latynske namme: Erinaceus) foarmje in skaai fan 'e klasse fan 'e sûchdieren (Mammalia), it skift fan 'e ynsekte-iters (Eulipotyphla) en de famylje fan 'e stikelbargen (Erinaceidae). Se komme foar yn hast hiele Jeropa, it Midden-Easten, Sibearje en noardlik Sina, en as eksoat ek yn Nij-Seelân.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia auteurs en redakteuren
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Кирпи ( Kirgiisi )

tarjonnut wikipedia emerging languages

Кирпинин жашаган жери (лат. Erinaceus, L. 1758) - Орто Азия, Индия, Африка, Жаңы Зеландия. Кирпи эркиндикте 2-7 жыл, ал эми колдо багууда 8 жылдан 16 жылга чейин жашайт.

Чоң кирпиде узундугу 3 сантиметрге чейин жеткен 5-6 миң, кичинесинде 3 миңге жеткен ийнеси болот. Ийнелери кирпини душмандардан , мисалы, түлкүдөн, карышкырдан жана үкү сыяктуу жырткыч куштардан сактайт.

Эне кирпи жылына 3-6, кээде 7-8ге чейин ийнесиз, кызыл эт баштанган бала тууйт. Төрөлгөндөн кийин бир нече сааттан кийин ийнеси өсө баштайт.

Көзү кара, тоголок. Адам сыяктуу эле түстөрдү айырмалай алат. Мурду шуштугуй жана ар дайым нымдалышып турат. Кирпинин кулактуу түрүн да Пакистандан, Ооганстандан да кездештирүүгө болот.

Тишинин саны 36. Жылан, бака, курт-кумурскалар, козу карын, мөмө-жемиштер кирпинин эң негизги азыктары болуп саналат.

Ноябрдан апрель айына чейин аюу сыяктуу чээнге кирип уктайт.

Байланыштуу макалалар

Колдонулган адабияты

  • Супер-Инфо гезити
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia жазуучу жана редактор
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Кирпи: Brief Summary ( Kirgiisi )

tarjonnut wikipedia emerging languages

Кирпинин жашаган жери (лат. Erinaceus, L. 1758) - Орто Азия, Индия, Африка, Жаңы Зеландия. Кирпи эркиндикте 2-7 жыл, ал эми колдо багууда 8 жылдан 16 жылга чейин жашайт.

Чоң кирпиде узундугу 3 сантиметрге чейин жеткен 5-6 миң, кичинесинде 3 миңге жеткен ийнеси болот. Ийнелери кирпини душмандардан , мисалы, түлкүдөн, карышкырдан жана үкү сыяктуу жырткыч куштардан сактайт.

Эне кирпи жылына 3-6, кээде 7-8ге чейин ийнесиз, кызыл эт баштанган бала тууйт. Төрөлгөндөн кийин бир нече сааттан кийин ийнеси өсө баштайт.

Көзү кара, тоголок. Адам сыяктуу эле түстөрдү айырмалай алат. Мурду шуштугуй жана ар дайым нымдалышып турат. Кирпинин кулактуу түрүн да Пакистандан, Ооганстандан да кездештирүүгө болот.

Тишинин саны 36. Жылан, бака, курт-кумурскалар, козу карын, мөмө-жемиштер кирпинин эң негизги азыктары болуп саналат.

Ноябрдан апрель айына чейин аюу сыяктуу чээнге кирип уктайт.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia жазуучу жана редактор
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Чĕрĕп ( tšuvassi )

tarjonnut wikipedia emerging languages
 src=
Ахаль чĕрĕп вăрманта

Чĕрĕп (Erinaceus europaeus) — «сĕте çиекен» чĕрчун. Хурт-кăпшанкă çиĕкĕнсен отрядра чĕрĕп çемьйинче вăрман чĕрĕпсен йăхĕнче виç чĕрĕп тĕс пур:

Чăваш енре ахаль чĕрĕп анчах пурăнать.

Курăнни

 src=
Сарă чĕрĕп

Хурт-кăпшанкă çиĕкĕн чĕрчунсĕнчĕн чи пысăкки. Унăн тăршшĕ 27-30 сантиметра çитĕт, йыварăшĕ 800 граммран иртмĕ пултарать. Чĕрĕпĕн пуçĕ савăл ĕвĕрлĕ, тути шĕвĕр тĕ пĕчĕк. Урисĕм кĕске пулсан та, вăл хăвăрт чупать. Чупнă ĕ утнă чухнĕ çĕр çинчĕ чĕрнисемпе мар, ура лапписĕмпĕ пусать. Хӳри кĕскĕ, тăршшĕ 3 сантиметр çĕç. Хăмăр ĕ хура хытă йĕпписĕн вĕçĕсĕм питĕ шĕвĕр тĕ шарă тĕслĕ. Çак йĕпсĕм чĕрĕпĕ çăткăн, тискĕр чĕрчунсечĕн хăтараççĕ. Çăмха пĕк чăмăртанса выртнă чĕрĕпĕ унăн тăшманĕсĕм нимĕн тĕ тăвайманнипĕ часах пăрăнса каяççĕ. Чĕрĕпĕн куçĕ начар курăнать, анчах та хăлхи вара питĕ лайăх илтĕт. Хăйĕн тăшманĕсĕнĕ тата тата йĕри-таврара мĕнлĕ чĕрчунсĕм пурринĕ инçĕтрĕх илтсĕ тăрать. Апатне вара питĕ сисĕмлĕ сăмсипĕ шăршласа тупать. Çĕр айĕнче выртакан хурт-кăпшанкăсĕнĕ тĕ туять.

Пурнăç майĕ

Çулла кăнтăр вăхăтĕнче чĕрĕп вĕтĕ чăтлăхсенче, тункатасемпе çатракасем айĕнче, çăра курак хушшинче пытарса пурăнать. Чĕрĕпĕн камалли ятарласа тунă йăви çук. Вăл çулçăсем е çара çĕр çинчех çăмха евĕр чăмăртанса çывăрать. Каçхине, хĕвел ансан, чĕрĕп апат çырама пуçланать. Апата вăл ытлашши тикесех тăмасть. Хăйĕн çулĕ çинче тĕл пулакан мĕнпур хурт-кăпшанка тупса çиеть. Шăшисенм, шапасем, калтасем те чĕрĕпшĕн тутлă апат. Хырăмĕ хытă выçсан, çĕр çинчи вĕçен кайăксен йăвисене тустарать, вĕсен çăмартисемпе чĕпписене çиет. Чĕрĕп наркăмăшлă çĕленсенчен те хăрамасть. Хура çĕлене тĕл пулсан, ун патне йăпшăнса пырать. Патнерех пырсан, çĕлен çине сиксех ларать, çурăм шăммисене шăлĕсемпе çыртса татать. Çĕлен темĕнле тăрăшсан та йĕпписем витĕр чĕрĕпе çыртаймасть. Хура çĕлен чĕрĕпе сăмсинчен сăхни те пулкалать. Чĕрĕпĕн сăмси ыратма пуçланать, шыçать, анчах часах тӳрленет. Çамрăк, вăйсăр е чирлĕ чĕрĕпсем çĕлен сăхнипе вилме те пултараççĕ.

Ĕрчевĕ

 src=
Яш чĕрĕп

Чĕрĕпсем чĕрчунсене анчах мар, тĕрле улма-çырлана та питĕ юратса çиеççĕ. Çавăнпа та вĕсене час-часах сад пачисенче курма пулать. Хăш чухне чĕрĕпсем çакăнтах хĕл каçаççĕ.

Çанталак кĕркунне енне кайсан, чĕрĕпсем çуллахинчен те нумайрах апат çиме пуçлаççĕ. Вĕсем хĕл каçма хатĕрленеççĕ, мăнтăрланаççĕ, çу хываççĕ. Юпа е чӳк уйăхĕсенче, юр çăвас умĕн, хайсен йăвисене кĕрсе вырраççĕ. Кашни чĕрĕп пĕччен çывăрать. Йăвисене малтанах тункатасемпе йывăç тымарĕсем айне çулçăсем сарса хатĕрлеççĕ. Чăмăртанса пĕр вăранмасăр çуркуннечченех канлĕн çывăраççĕ.

Çуркунне, çĕр пăртак ăшăнсан, чĕрĕп ыйхинчен вăранать, тӳрех апат шырама пуçлать. Хĕл каçнă вăхăталла вăл питĕ начарланса юлать. Çуркуннехи кĕске каçсем чĕрĕпе апат шарама çитмеççĕ. Çавăнпа та вĕсем çак вăхăтра ирхине те йывăç çулçисене чăштăртаттарса çӳренине курма пулать. Патнерех пырсан чĕрĕп утма е чупма пăрахать, чăрмантарнăшăн мăшлатса, чашкăрса вăрçать. Чĕрĕп çуркунне кĕске вăхăтрах самăрланать, вăйланать, хăйне валли мăшăр шырама пуçлать. Чĕрĕп аçине мăшăр тупма çăмăл мар. Чĕрĕп ами мăшăрне 5-6 аçаран пĕрне суйласа илет. Çак вăхăтра чĕреп аçисем хушшинче харкашусем, тутăçусем пулса иртеççĕ. Çĕнĕ мăшăр хăйне валли типĕ çулçăсемпе курăксенчен йăва çавăрать. Амăшĕ çурхахĕнче вăтамрам 5-7 çура çичĕ эрне хушши аталанать. Анчах Çăвăрланă чĕрĕп çурисем пĕчĕк. Вĕсен тăршшĕ 5-6 сантиметр, йывăрăшĕ 16-20 грамм пулать. Малтанах çурасем илтмеççĕ, курмаççĕ, шăлĕсем çук, кĕлетки çемçе те шырă йĕпсемпе витĕннĕ. Пĕр талăк иртсен, çакăн пек йĕпсем хура тĕслĕ хытă йĕпсемпе алшăнса пуçлаççĕ. Икĕ эрнерен иртнĕ чĕрĕп çурисен çурăмĕ яланлăхах хытă та шĕвĕр вĕçлĕ йĕпсемпе хупланать. Çак вăхăтра çамрăк чĕрĕпĕн куçĕ уçăнать, шăлĕсемпе çăмĕ шăтма тытăнаççĕ. Çурасем выляма вĕренеççĕ, нăйкăма тата мăшлатма пуçлаççĕ, йăвинчен ирĕке тухаççĕ.

Амăшĕ хăйĕн çурисене пĕчченех пăхать. Вĕсен ашшĕ çурасем çуралсанах çемйинчен уйрăлать. Малтанхи пĕр уйăх чĕрĕп ами çуррисене сĕпе тăрантарать, кайран чĕрĕ апат çиме вĕрентет, хăйпе пĕрле илсе çӳреме пуçланать. Кĕркунне чĕрĕп çурисем амăшĕнчен уйрăлса пĕчченшерĕн пурăнма пуçлаççĕ. Çулталăкран чĕрĕп çурсем çитĕнсе çитсе хăйсем ĕрчеме тытăнаççĕ.

Тăшмансем

 src=
Чăмăртаннă чĕрĕп

Чĕрĕп йĕплĕ тирпе витĕннĕ пулсан та, унăн тăшманĕсем сахал мар. Чĕрĕсен пĕчĕк тăшманĕсем — сăвăссем. Вĕсем йĕпсем тăрăх чĕрĕпĕн ӳчĕ патне çитеççĕ, юнне ĕçеççĕ. Чĕрĕпĕн пысăк тăшманĕсем — ӳхĕ тата ытти тăманасем. Çакăн пек çăкăн кайăксем чĕрĕп йĕпписенчен хăрамаççĕ, сăмсисемпе, вăрăм чĕрнисемпе чĕрĕп тирне тăпăлтараççĕ. Чĕрĕп тем пек хытă чăмăртансан та, унăн ури вĕçĕсем йĕпписемпе витĕнмесĕр юлаççĕ. Çакна хăшпĕр тилĕсем, пурăшсем пĕлеççĕ. Вĕсем чĕрĕпе çурăмĕ çине çавăрса хума хăтланаççĕ, май килсен, урисенчен çиме пуçлаççĕ. Чĕрĕпсем вăрамсенче, уй-хирсенче, сад пахчисенче машина кустăрми е трактор гусеница айна пулса вилни те сахал мар. Чĕрĕп ытти чĕрчунсенчен хăвăртрах алла хăнăхать. Анчах та килте усрасан тĕрлĕрен апат çитменнипе вăл часах вилет.

Чĕрĕп тĕрлĕрен сиенлĕ хурт-кăпшанкăсемпе шăшисене çисе вăмансене, уй-серсене, пахчасене пысăк усă кӳрет. Вĕсен усси çутçанталăка сăтăр тунинчен нумайрах. Çавăнпа та чĕрĕпсене сыхламалла, ĕрчеме пулăшалла.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Чĕрĕп: Brief Summary ( tšuvassi )

tarjonnut wikipedia emerging languages
 src= Ахаль чĕрĕп вăрманта

Чĕрĕп (Erinaceus europaeus) — «сĕте çиекен» чĕрчун. Хурт-кăпшанкă çиĕкĕнсен отрядра чĕрĕп çемьйинче вăрман чĕрĕпсен йăхĕнче виç чĕрĕп тĕс пур:

Амур чĕрĕп (Erinaceus amurensis) Шурă хырăм чĕрĕп (Erinaceus concolor) Европинчи е ахаль чĕрĕп (Erinaceus europaeus)

Чăваш енре ахаль чĕрĕп анчах пурăнать.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia emerging languages

Erinaceus ( englanti )

tarjonnut wikipedia EN

Wikimedia Commons has media related to Erinaceus.

Erinaceus is a genus of hedgehog from the family of Erinaceidae. There are four main species of Erinaceus. The range is all across Europe, throughout the Middle East, parts of Russia, and extending to northern China and Korea. The European hedgehog (Erinaceus europaeus) has been introduced to New Zealand.[2][3]

Description

As is characteristic of other hedgehogs, members of Erinaceus have spines. These spines are a modification of the hair that is formed and strengthened by keratin. They contain hollow air filled gaps separated by thin inner layers of the spine to lessen the weight load.[4] Every spine is tapered at the end to form a point and also at the base where it then forms a bulb that is attached to the skin. The tapering at the base allows the spine to have a section that will bend under stress and dampen forces placed on the spines. Each of the spines has a dermal muscle that erects the spine for defense.[4] The size of Erinaceus is 20–30 cm with a weight of 400–1200 g.[5]

Behavior

Like all other hedgehogs Erinaceus is nocturnal and seeks shelter in shrubs and burrows during the day.[6] The common defense mechanism is to roll into a ball with the spines facing outward. The action is done because of excess loose skin on the back of hedgehogs allows them to pull it around the rest of their body forming a ball. The first step is to pull skin fold over the head and rear of the body. Once this is done a muscle that runs along the edges of the animal called the panniculus carnosus contracts pulling everything in like a drawstring.[4] Like most hedgehogs Erinaceus is solitary until breeding season. Another normal action is self-anointing where the organism produces thick foamy saliva and proceeds to cover its spines with the saliva. This could be in response to a chemical signal and often is done when a new object is introduced. The reason for self-anointing is unknown and believed to be either part of a defense or attraction of a mate.[2] Hibernation is common in each of the species for Erinaceus. Most have the ability to lower the body temperature close that of the environmental temperature. In particular Erinaceus europaeus the body temperature can drop down to 1 °C and lower its heart rate down to 22 beats per minute.[4]

Reproduction and lifespan

It is believed that Erinaceus is polygynous in mating. Once fertilized gestation is between 30–40 days. Upon birth the young are born blind and dependent to their mother. The average litter size is 2–5 offspring with a maximum of 10. Offspring are born without developed spines, which form within a few weeks. Weaning occurs around 4–6 weeks. Sexual maturity is reached around 12 months. The average life span is 2–5 years while in captivity lifespan can reach as much as 10 years.[4]

Diet

Erinaceus is an omnivore. It will eat small invertebrates, small vertebrates, fruit, vegetables, and even fungi. In some cases they have been known to eat venomous snakes or even toxic beetles. Some species show resistance to snake venom up to forty times greater than that of the ordinary laboratory mouse.[2][4]

Species

References

  1. ^ Hutterer, R. (2005). Wilson, D.E.; Reeder, D.M. (eds.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 213–214. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.
  2. ^ a b c Macdonald, David W. The Encyclopedia of Mammals. New York, NY: Facts on File, 1984 ISBN 0871968711.
  3. ^ Bogdanov, AS; Bannikova, AA; Pirusskiĭ, IuM; Formozov, NA (2009). "The first genetic evidence of hybridization between west European and northern white-breasted hedgehogs (Erinaceus europaeus and E. Roumanicus) in Moscow Region". Izvestiia Akademii Nauk. Seriia Biologicheskaia (6): 760–5. PMID 20143638.
  4. ^ a b c d e f Grzimek, Bernhard, Neil Schlager, Donna Olendorf, and Melissa C. McDade. Grzimek's Animal Life Encyclopedia. Vol. 13. Detroit: Thomson Gale, 2004.
  5. ^ Lal, S. S. Practical Zoology Vertebrate. Meerut, IN: Global Media, 2010.
  6. ^ Qumsiyeh, Mazin B. Mammals of the Holy Land. Lubbock: Texas Tech UP, 1996 ISBN 089672364X.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EN

Erinaceus: Brief Summary ( englanti )

tarjonnut wikipedia EN
Wikimedia Commons has media related to Erinaceus.

Erinaceus is a genus of hedgehog from the family of Erinaceidae. There are four main species of Erinaceus. The range is all across Europe, throughout the Middle East, parts of Russia, and extending to northern China and Korea. The European hedgehog (Erinaceus europaeus) has been introduced to New Zealand.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EN

Erinaco ( Esperanto )

tarjonnut wikipedia EO

Erinaco (Erinaceus) estas genro de mamuloj el la ordo de erinacomorfoj (antaŭe: insektomanĝuloj), kies haŭto estas kovrita de pikiloj.

La kranio de erinacoj estas relative eta. Sur la surfaco de la mueldentoj troviĝas obtuzaj, rondaj tuberetoj. Ili serĉas nutraĵon nokte, vintron tradormas. La besto havas specifajn haŭtajn muskolojn, kiuj ebligas bul-kuntiriĝi kaj tiel eldirekti la pikilojn por defendi sin.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipedio aŭtoroj kaj redaktantoj
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EO

Erinaceus ( kastilia )

tarjonnut wikipedia ES

Erinaceus es un género de mamíferos erinaceomorfos de la familia Erinaceidae,[1]​ conocidos como erizos de orejas cortas. Viven habitualmente en bosques poco densos, cubriéndose entre la maleza vegetal o terrenos próximos al hombre. Son animales nocturnos, alimentándose principalmente de insectos, lombrices y pequeños vertebrados.

Sistemática

Los erinacinos tienen su origen en el Oligoceno, y el género Erinaceus en la mitad del Mioceno. Al género pertenecen estas especies: el erizo común (Erinaceus europaeus), el erizo oscuro oriental (E. concolor), el erizo de pecho blanco norteño (E. roumanicus) y el erizo de Manchuria (E. amurensis). Antes se consideraban todas ellas como una sola.[2]

Se considera hoy en día que, durante las glaciaciones del Pleistoceno, quedaron aisladas entre sí la población de lo que hoy son Italia, Francia y la península ibérica y la del Sureste de Europa, separación que a lo largo de 700.000 años daría lugar a dos especies diferentes: el erizo común y el erizo de pecho blanco.[3]

Los resultados de algunos estudios relativamente recientes establecen también la división del erizo de pecho blanco en dos especies: el norteño y el erizo oscuro oriental.[4]

Especies

Referencias

  1. HUTTERER, Rainer (16 nov 2005). WILSON, Don E.; REEDER, Dee Ann M. (eds.): "Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference". 3. 213-214. Johns Hopkins University Press. Baltimore. 2005. ISBN 0-8018-8221-4.
  2. Wilson, Don E.; Reeder, DeeAnn M., eds. (2005). Mammal Species of the World (en inglés) (3ª edición). Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.). ISBN 978-0-8018-8221-0.
  3. NEUMEIER, Monika: "Das Igel-Praxisbuch". Ed.: Kosmos. Stuttgart. 2006.
  4. Wilson, Don E.; Reeder, DeeAnn M., eds. (2005). Mammal Species of the World (en inglés) (3ª edición). Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.). ISBN 978-0-8018-8221-0.

 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores y editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia ES

Erinaceus: Brief Summary ( kastilia )

tarjonnut wikipedia ES

Erinaceus es un género de mamíferos erinaceomorfos de la familia Erinaceidae,​ conocidos como erizos de orejas cortas. Viven habitualmente en bosques poco densos, cubriéndose entre la maleza vegetal o terrenos próximos al hombre. Son animales nocturnos, alimentándose principalmente de insectos, lombrices y pequeños vertebrados.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores y editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia ES

Siil (perekond) ( viro )

tarjonnut wikipedia ET

Siil (Erinaceus) on perekond siillaste sugukonnast, putuktoiduliste seltsist.

Eesti liigid

Eestis esineb kaks siililiiki:

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipeedia autorid ja toimetajad
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia ET

Siil (perekond): Brief Summary ( viro )

tarjonnut wikipedia ET

Siil (Erinaceus) on perekond siillaste sugukonnast, putuktoiduliste seltsist.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipeedia autorid ja toimetajad
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia ET

Erinaceus ( baski )

tarjonnut wikipedia EU


Erinaceus triku generoetako bat da, Erinaceidae familiaren barruan. Normalki baso zabaletan bizi dira, sastraken artean ezkutuan edo gizakia bizi den lekuetatik gertu. Animalia gautarrak dira eta intsektuak, ornodun txikiak eta arrak jaten dituzte.

Espezieak

(RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.log.warn("Gadget "ErrefAurrebista" was not loaded. Please migrate it to use ResourceLoader. See u003Chttps://eu.wikipedia.org/wiki/Berezi:Gadgetaku003E.");});
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipediako egileak eta editoreak
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EU

Erinaceus: Brief Summary ( baski )

tarjonnut wikipedia EU


Erinaceus triku generoetako bat da, Erinaceidae familiaren barruan. Normalki baso zabaletan bizi dira, sastraken artean ezkutuan edo gizakia bizi den lekuetatik gertu. Animalia gautarrak dira eta intsektuak, ornodun txikiak eta arrak jaten dituzte.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipediako egileak eta editoreak
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EU

Erinaceus ( ranska )

tarjonnut wikipedia FR

Erinaceus est un genre de hérissons qui comprend plusieurs espèces de mammifères insectivores.

Liste d'espèces

Selon ITIS[1] et MSW[2] :

Protection

Les espèces du genre Erinaceus sont des espèces protégées. Des tunnels sont aménagés sous les autoroutes à leur attention.

Notes et références

  1. (ITIS, 2010)
  2. (MSW, 2010)
  3. a b et c (en) Murray Wrobel, 2007. Elsevier's dictionary of mammals: in Latin, English, German, French and Italian. Elsevier, 2007. (ISBN 0-444-51877-0), 9780444518774. 857 pages. Rechercher dans le document numérisé

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia FR

Erinaceus: Brief Summary ( ranska )

tarjonnut wikipedia FR

Erinaceus est un genre de hérissons qui comprend plusieurs espèces de mammifères insectivores.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia FR

Erinaceus ( Kroatia )

tarjonnut wikipedia hr Croatian

Erinaceus, rod euroazijskih ježeva iz porodice Erinaceidae, kojoj pripada četiri različite vrste sa osam podrvrsta. Rod i tipičnu vrstu E. europaeus opisao je Linnaeus, 1758.[1]

Nekada se ovom rodu pripisivali i afrički ježevi Atelerix, kojima je prizmnat samistalan rod. Euroazijski ježevi žive sve od britanskog otočja preko Europe do mandžurije, istočne Rusije, istočne Kine i Koreje, a ima ga i u maloj Aziji, na istok do Transkavkaza i Irana.

E. europaeus je u 19. stoljeću unesen i na Novi Zeland.

U Hrvatskoj su ježevi zaštičeni. Opasnost im prijeti od gubitka staništa, a mnogi stradavaju prilikom prelaska prometnica.

Vrste i podrvrste

Izvori

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Na Zajedničkom poslužitelju postoje datoteke vezane uz: Erinaceus
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o: Erinaceus
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori i urednici Wikipedije
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia hr Croatian

Erinaceus: Brief Summary ( Kroatia )

tarjonnut wikipedia hr Croatian

Erinaceus, rod euroazijskih ježeva iz porodice Erinaceidae, kojoj pripada četiri različite vrste sa osam podrvrsta. Rod i tipičnu vrstu E. europaeus opisao je Linnaeus, 1758.

Nekada se ovom rodu pripisivali i afrički ježevi Atelerix, kojima je prizmnat samistalan rod. Euroazijski ježevi žive sve od britanskog otočja preko Europe do mandžurije, istočne Rusije, istočne Kine i Koreje, a ima ga i u maloj Aziji, na istok do Transkavkaza i Irana.

E. europaeus je u 19. stoljeću unesen i na Novi Zeland.

U Hrvatskoj su ježevi zaštičeni. Opasnost im prijeti od gubitka staništa, a mnogi stradavaju prilikom prelaska prometnica.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori i urednici Wikipedije
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia hr Croatian

Erinaceus ( Italia )

tarjonnut wikipedia IT

Erinaceus Linnaeus, 1758 è un genere di mammiferi erinaceomorfi della famiglia Erinaceidae.

Tassonomia

Comprende le seguenti specie:[1]

Biologia

Autosputo

 src=
L'operazione di autosputo

L'autosputo è un comportamento, tipico delle varie specie di Erinaceus, al quale non è stata ancora trovata una spiegazione di carattere scientifico.

L'animale pratica l'autosputo cospargendosi abbondantemente di saliva gli aculei sui fianchi, generalmente dopo aver annusato o masticato sostanza di natura astringente o con odore o sapore molto marcato come mozziconi di sigari e di sigarette, cuoio, pelle di rospo e vernice: tuttavia esso può praticare tale azione anche di punto in bianco, come dimostra il fatto che già i cuccioli di una settimana di vita, ciechi e sordi, possano praticare l'autosputo.

Questo processo è reso possibile tramite l'utilizzo di un organo dedicato, detto organo di Jacobson, che provoca l'ipersalivazione ed è situato sopra la volta palatina dura.

L'utilità che l'animale ricava da questo gesto è ancora sconosciuta: essa infatti non ha effetti sulla pulizia del corpo, né tiene lontano i numerosi parassiti cutanei dai quali esso può essere tormentato.

Alcuni autori ritengono che l'autosputo aumenti le difese del riccio, in quanto renda gli aculei blandamente veleniferi grazie alla flora batterica che prolifera nella saliva; altri pensano che tale gesto abbia la funzione di richiamo sessuale, in relazione al fine olfatto dei ricci.

Alimentazione

Tutti gli Erinaceus sono predatori principalmente insettivori. Non è raro tuttavia che gli adulti si nutrano anche di serpenti, uova e altri piccoli mammiferi.

Note

  1. ^ (EN) D.E. Wilson e D.M. Reeder, Erinaceus, in Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference, 3ª ed., Johns Hopkins University Press, 2005, ISBN 0-8018-8221-4.

Bibliografia

 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori e redattori di Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia IT

Erinaceus: Brief Summary ( Italia )

tarjonnut wikipedia IT

Erinaceus Linnaeus, 1758 è un genere di mammiferi erinaceomorfi della famiglia Erinaceidae.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori e redattori di Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia IT

Erinaceus ( Latina )

tarjonnut wikipedia LA

Erinaceus est genus mammalium familiae Erinaceidarum, cui sunt quattuor species. Per Europam et Asiam occidentalem, atque in partibus Russiae Sinarumque habitat. Etiam in Novam Zelandiam introductus est.

In scriptis antiquis irenaceus et ericius, interdum iris vel eris appellatur.[1]

Pinacotheca

Notae

  1. Oxford Latin Dictionary, s.vv. "irenaceus", "ericius", "iris".

Nexus externi

Commons-logo.svg Vicimedia Communia plura habent quae ad Erinaceus spectant.
Wikispecies-logo.svg Vide "Erinaceus" apud Vicispecies. Wikidata-logo.svg Situs scientifici:ITISNCBIBiodiversityEncyclopedia of LifeFossilworks
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Et auctores varius id editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LA

Erinaceus: Brief Summary ( Latina )

tarjonnut wikipedia LA

Erinaceus est genus mammalium familiae Erinaceidarum, cui sunt quattuor species. Per Europam et Asiam occidentalem, atque in partibus Russiae Sinarumque habitat. Etiam in Novam Zelandiam introductus est.

In scriptis antiquis irenaceus et ericius, interdum iris vel eris appellatur.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Et auctores varius id editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LA

Paprastieji ežiai ( Liettua )

tarjonnut wikipedia LT
Binomas Erinaceus

Paprastieji ežiai (Erinaceus) – ežinių šeimos gentis.

Tai nedideli gyvūnai, kurių kūnas 13-27 cm ilgio. Sveria 0,4–1,1, prieš žiemos įmygį kartais iki 2 kg. Nugara ir dalis šonų apaugę dygliais. Tarp dyglių auga ilgi, ploni ir reti plaukai. Pilvas apaugęs ilgais ir šiurkščiais rausvais ar pilkais plaukais. Nugaros spalva kintanti – nuo tamsiai rudos iki juodos ar net baltos. Uodega trumpa, vos 1-5 cm ilgio. Galva gana stambi, burnos dalis šiek tiek ištįsusi. Ausys nedidelės, plačios, apvalios.

Gyvena miškų pakraščiuose, kirtavietėse, krūmynuose. Aptinkami taip pat stepėse ir miškastepėse; vengia užpelkėjusių vietų ir aukštų miškų. Dažni agro landšafte. Aktyvūs prietemoje ir naktį.

Šiaurės vakarų Europos (Erinaceus europaeus) ir šiaurinis baltakrūtis ežiai (Erinaceus roumanicus) žiemai iš sausos žolės ir lapų įsirengia antžeminį lizdą ir iki pavasario įminga (žr. įmigis).

Visaėdžiai, bet daugiau suėda gyvulinio maisto: pelinių graužikų, driežų, varlių, įvairių vabzdžių ir lervų.

Šiaurinėje arealo dalyje poravimasis prasideda pavasarį, po įmigio. Per metus būna viena vada, kurioje 3-8 jaunikliai. Vos gimę ežiukai jau turi vos pastebimus dyglius. Lytiškai subręsta antraisiais gyvenimo metais. Gyvenimo trukmė apie 6 metai.

Rūšys

Gentyje yra 4 rūšys[1]:

Šaltiniai

Nuorodos

Vikiteka

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LT

Paprastieji ežiai: Brief Summary ( Liettua )

tarjonnut wikipedia LT

Paprastieji ežiai (Erinaceus) – ežinių šeimos gentis.

Tai nedideli gyvūnai, kurių kūnas 13-27 cm ilgio. Sveria 0,4–1,1, prieš žiemos įmygį kartais iki 2 kg. Nugara ir dalis šonų apaugę dygliais. Tarp dyglių auga ilgi, ploni ir reti plaukai. Pilvas apaugęs ilgais ir šiurkščiais rausvais ar pilkais plaukais. Nugaros spalva kintanti – nuo tamsiai rudos iki juodos ar net baltos. Uodega trumpa, vos 1-5 cm ilgio. Galva gana stambi, burnos dalis šiek tiek ištįsusi. Ausys nedidelės, plačios, apvalios.

Gyvena miškų pakraščiuose, kirtavietėse, krūmynuose. Aptinkami taip pat stepėse ir miškastepėse; vengia užpelkėjusių vietų ir aukštų miškų. Dažni agro landšafte. Aktyvūs prietemoje ir naktį.

Šiaurės vakarų Europos (Erinaceus europaeus) ir šiaurinis baltakrūtis ežiai (Erinaceus roumanicus) žiemai iš sausos žolės ir lapų įsirengia antžeminį lizdą ir iki pavasario įminga (žr. įmigis).

Visaėdžiai, bet daugiau suėda gyvulinio maisto: pelinių graužikų, driežų, varlių, įvairių vabzdžių ir lervų.

Šiaurinėje arealo dalyje poravimasis prasideda pavasarį, po įmigio. Per metus būna viena vada, kurioje 3-8 jaunikliai. Vos gimę ežiukai jau turi vos pastebimus dyglius. Lytiškai subręsta antraisiais gyvenimo metais. Gyvenimo trukmė apie 6 metai.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LT

Eirāzijas eži ( Latvia )

tarjonnut wikipedia LV

Eirāzijas eži, Eirāzijas ežu ģints (Erinaceus) ir ežu dzimtas (Erinaceidae) ģints, kas apvieno 4 mūsdienās dzīvojošas sugas. Eirāzijas eži atkarībā no sugas izplatīti Eiropā, Āzijas rietumdaļā, Sibīrijā, Ķīnas ziemeļos un Korejā.[1] Brūnkrūtainais ezis ir ievests un introducēts arī Jaunzēlandē.[2][3]

Sistemātikas izmaiņas

 src=
Ziemeļu baltkrūtainais ezis (Erinaceus roumanicus) kopš 2005. gada tiek sistematizēts kā atsevišķa suga
 src=
Baltkrūtainie eži ir nedaudz lielāki kā pārējās ģints sugas, attēlā baltkrūtainais ezis (Erinaceus concolor)

Nesenā pagātnē Eirāzijas ežu ģintī bija tikai viena suga un Amūras ezis, kā arī abas baltkrūtaino ežu sugas tika klasificētas kā Eiropas eža (Erinaceus europaeus) pasugas.[4] Dzīvnieku padziļinātā izpēte 1990. gados zinātniekiem ļāva secināt, ka tās ir trīs dažādas sugas. Līdz ar to papildus kā atsevišķas sugas tika izdalītas Amūras ezis (Erinaceus amurensis) un baltkrūtainais ezis (Erinaceus concolor), bet ziemeļu baltkrūtainais ezis kā baltkrūtainā eža pasuga — Erinaceus concolor roumanicus. Tomēr 1990. gadu morfoloģiskie un vēlāko gadu ģenētiskie pētījumi rosināja zinātniekus vēlreiz pārvērtēt Eirāzijas ežu ģinti un, balstoties uz šiem pētījumiem, ziemeļu baltkrūtainais ezis kopš 2005. gada tiek izdalīts kā atsevišķa suga — Erinaceus roumanicus.[5]

Latvijā

Latvijā dzīvo divas Eirāzijas ežu ģints sugas: ziemeļu baltkrūtainais ezis (Erinaceus roumanicus) un brūnkrūtainais ezis (Erinaceus europaeus).[6] Ziemeļu baltkrūtainais ezis sastopams visā Latvijas teritorijā, turklāt tas bieži apmetas apdzīvoto vietu tuvumā.[7] Otra suga sastopama samērā reti, galvenokārt Latvijas ziemeļu daļā. Abas sugas izskatās ļoti līdzīgas un vislabāk atšķiramas, apskatot vēderu. Brūnkrūtainajam ezim uz krūtīm ir izteikts brūns laukums. Baltkrūtainajam viss vēders ir bālgani pelēcīgs.[6]

Izskats

Eirāzijas eži ir nelieli zīdītāji. To ķermeņa garums atkarībā no sugas ir 13—27 cm, dažreiz līdz 40 cm,[1] svars 400—1200 g.[8] Visas ežu sugas ir apmēram vienādi lielas, tomēr nedaudz lielākas ir abas baltkrūtaino ežu sugas, kas kādreiz tika uzskatītas par vienas sugas divām pasugām.[9]

Kā visiem ežiem arī Eirāzijas ežiem adatas ir modificēts matojums, keratīns tam piešķir stīvumu un izturību. Iekšpusē adatas ir tukšas, sadalītas ar plānu plēvīti vairākās kamerās, kas pildītas ar gaisu.[10] Adatas sedz ķermeņa virspusi, bet seju, vēderu un kājas sedz mīksts kažoks. Tā kā mīkstais matojums aug arī starp adatām, starp tām pamanāmi reti, gari mati, parasti pelēcīgi vai brūngani.[1] Katra adata ir saistīta ar muskuļiem un briesmu gadījumā ezis izslien adatas un pretēji — normālos apstākļos adatas tiek pieglaustas ķermenim.[10]

Barība

Eirāzijas eži ir visēdāji un barojas ar nelieliem bezmugurkaulniekiem, abiniekiem, augļiem, dārzeņiem un sēnēm. Tā kā ežiem piemīt zināma rezistence pret indēm, tie medī ne tikai parastas čūskas, bet arī indīgās, kā arī tie barojas ar indīgiem kukaiņiem.[2][10]

Reprodukcija

 src=
Piedzimstot mazuļu adatas ir mīkstas, attēlā brūnkrūtainā eža (Erinaceus europaeus) mazuļi

Valda uzskats, ka Eirāzijas ežiem pārojoties pastāv poligāmiskas attiecības. Grūsnības periods ilgst 30—40 dienas. Mazuļi piedzimst akli un nevarīgi, pilnībā atkarīgi no savas mātes. To mīkstās adatas sedz plēvīte, kas pirmajās stundās pēcpiedzimšanas izžūst un izzūd. Vidēji piedzimst 2—5 ezēni, maksimums 10 mazuļi. Mīkstās adatas nocietē pirmajās trīs nedēļās. Māte mazuļus zīda ar pienu 4—6 nedēļas, bet dzimumbriedumu jaunie eži sasniedz 12 m;enešu vecumā. Vidējais mūža ilgums savvaļā ir 2—5 gadi, nebrīvē līdz 10 gadiem.[10]

Sistemātika

Atsauces

  1. 1,0 1,1 1,2 Kukaiņēdāji
  2. 2,0 2,1 Macdonald, David W. The Encyclopedia of Mammals. New York, NY: Facts on File, 1984 ISBN 0871968711.
  3. Some aspects of the biology of the hedgehog (ErinaceuseuropaeusL.) in the Manawatu, New Zealand
  4. Wilson, D. E.; Reeder, D. M., eds. (2005). Mammal Species of the World: Erinaceus europaeus (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494
  5. Wilson, D. E.; Reeder, D. M., eds. (2005). Mammal Species of the World (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494
  6. 6,0 6,1 Zīdītāji. Eži
  7. Latvijas Daba: Baltkrūtainais ezis
  8. Lal, S. S. Practical Zoology Vertebrate. Meerut, IN: Global Media, 2010.
  9. Mazin B. Qumsiye, 1996. Mammals of the Holy Land
  10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Grzimek, Bernhard, Neil Schlager, Donna Olendorf, and Melissa C. McDade. Grzimek's Animal Life Encyclopedia. Vol. 13. Detroit: Thomson Gale, 2004.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autori un redaktori
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LV

Eirāzijas eži: Brief Summary ( Latvia )

tarjonnut wikipedia LV

Eirāzijas eži, Eirāzijas ežu ģints (Erinaceus) ir ežu dzimtas (Erinaceidae) ģints, kas apvieno 4 mūsdienās dzīvojošas sugas. Eirāzijas eži atkarībā no sugas izplatīti Eiropā, Āzijas rietumdaļā, Sibīrijā, Ķīnas ziemeļos un Korejā. Brūnkrūtainais ezis ir ievests un introducēts arī Jaunzēlandē.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autori un redaktori
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LV

Erinaceus ( flaami )

tarjonnut wikipedia NL

Erinaceus is een geslacht van zoogdieren uit de familie der egels (Erinaceidae).[1][2] De wetenschappelijke naam van het geslacht werd in 1758 gepubliceerd door Carl Linnaeus.[3]

Soorten

Afbeeldingen

Bronnen, noten en/of referenties
  1. (en) Wilson, D.E. & Reeder, D.M. (2005). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference Volume 1. The Johns Hopkins University Press, Baltimore (Verenigde Staten). ISBN 9780801882210
  2. Grzimek, B. (1970). Het leven der dieren: Deel XI Zoogdieren 2. Uitgeverij Het Spectrum N.V., Utrecht/Antwerpen.
  3. Linnaeus, C. (1758). Systema naturae ed. 10: 52
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia-auteurs en -editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia NL

Erinaceus: Brief Summary ( flaami )

tarjonnut wikipedia NL

Erinaceus is een geslacht van zoogdieren uit de familie der egels (Erinaceidae). De wetenschappelijke naam van het geslacht werd in 1758 gepubliceerd door Carl Linnaeus.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia-auteurs en -editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia NL

Jeż ( puola )

tarjonnut wikipedia POL
 src= Ten artykuł dotyczy rodzaju ssaka. Zobacz też: inne znaczenia. Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Jeż[5] (Erinaceus) – rodzaj ssaka owadożernego z rodziny jeżowatych (Erinaceidae).

Występowanie

 src=
Jeż w przyrodzie

Rodzaj obejmuje gatunki występujące w Europie i Azji (Rosja, wschodnie Chiny i Korea)[3].

Systematyka

Etymologia

Nazwa rodzajowa łac. Erinaceus oznacza „jeż” po łacinie[6].

Podział systematyczny

Do rodzaju należą następujące gatunki[5][3]:

Rodzaj w dawniejszej klasyfikacji obejmował także gatunki zaliczone współcześnie do rodzaju afrojeż (Atelerix)[3]. W 1987 roku zaproponowano także włączenie do niego rodzaju chinojeż (Mesechinus) w randze podrodzaju; badania z lat 90. XX wieku wspierają tezę, że powinien być jednak uznawany za odrębny rodzaj[7].


Jeż w kulturze

 src= Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy o jeżach.
 src=
Herb gminy Ježkovice z popularnym, acz błędnym przedstawieniem jeża z jabłkami
 src=
Ilustracja z książki dla dzieci z 1903 roku, powielająca popularny mit

W kulturze od starożytności po dzień dzisiejszy rozpowszechnił się obraz jeża niosącego jabłko nabite na kolce. Nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością, gdyż jeże są zwierzętami owadożernymi. Pierwszy taki obraz przedstawił Pliniusz Starszy w dziele „Historia naturalna”, twierdząc, jakoby jeże miały w ten sposób zbierać zapasy na zimę. W anonimowym tekście „Fizjolog” z II wieku jabłka zastąpiono winogronami i dodano chrześcijański morał – jeż kradnący owoce z winnicy jest alegorią diabła, pragnącego ukraść „owoce duszy”. Wersję z winogronami powtórzył Izydor z Sewilli w VII wieku w swoim dziele „Etymologie”[8].

Uwagi

  1. Inny wariant pisowni nazwy rodzaju Erinaceus.

Przypisy

  1. Erinaceus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. C. Linneaus: Systema naturae per regna tria naturae: secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Wyd. 10. T. 1. Holmiae: Impensis Direct. Laurentii Salvii, 1758, s. 52. (łac.)
  3. a b c d Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Erinaceus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2018-06-21]
  4. F. Mina Palumbo. Catalogo dei Mammiferi della Sicilia. „Ann. Agr. Sic.”. 12, s. 37, 1868 (wł.).
  5. a b Systematyka i nazwy polskie za: W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 61. ISBN 978-83-88147-15-9.
  6. T.S. Palmer: Index Generum Mammalium: a List of the Genera and Families of Mammals. Washington: Government Printing Office, 1904, s. 269, seria: North American Fauna. (ang.)
  7. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Mesechinus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2018-06-21]
  8. Łukasz Kozak: Jeż - średniowieczna alegoria diabła (pol.). Newsweek, 2014-12-10. [dostęp 2018-07-24].
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL

Jeż: Brief Summary ( puola )

tarjonnut wikipedia POL

Jeż (Erinaceus) – rodzaj ssaka owadożernego z rodziny jeżowatych (Erinaceidae).

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL

Erinaceus ( portugali )

tarjonnut wikipedia PT

Erinaceus é um gênero mamífero da família Erinaceidae.

Espécies

Referências gerais

  • HUTTERER, R. Order Erinaceomorpha. In: WILSON, D. E.; REEDER, D. M. (Eds.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference. 3. ed. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2005. v. 1, p. 212-219.
 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores e editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia PT

Erinaceus: Brief Summary ( portugali )

tarjonnut wikipedia PT

Erinaceus é um gênero mamífero da família Erinaceidae.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores e editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia PT

Erinaceus ( slovakia )

tarjonnut wikipedia SK

Erinaceus (po slovensky jež) je rod z čeľade ježovité.

Charakteristika (pre rod Erinaceus vymedzený podľa Wilson et al. 2005)

Podľa dnes bežnej klasifikácie zahŕňa 4 recentné druhy: Erinaceus europaeus, Erinaceus roumanicus, Erinaceus concolor a Erinaceus amurensis (porov. nižšie systematiku). Prvý druh sa v súčasnosti po slovensky volá najsprávnejšie jež tmavý, druhý aj tretí sa volajú jež bledý (správne použitie slovenského názvu je teda pre tieto dva druhy nejasné) - pozri vysvetlenie v článku jež tmavý.

Na Slovensku žije druh Erinaceus roumanicus, ojedinele aj druh Erinaceus europaeus.[1][2]

Rod Erinaceus žije v Európe (Erinceus europaeus a Erinaceus roumanicus) a v Ázii (Erinaceus concolor a Erinaceus amurensis). Má zavalité telo s pichliačovým šatom na chrbte. Mohutne vyvinutá kožná svalovina im umožňuje skrútiť sa do klbka a tak sa chrániť pred nepriateľom. Farba je prevažne tmavo žltkavohnedá. Je to nočný cicavec, cez deň skrytý spí. Okrem toho spí aj celú zimu. Živý sa hmyzom, červami, mäkkýšmi, obojživelníkmi, plazmi a vajcami, výnimočne je rastlinné plody. Dožíva sa okolo 9 rokov. Tri hlavné druhy možno odlíšiť podľa zafarbenia: Jež tmavý (Erinaceus europaeus) má výrazne tmavé škvrny na bokoch hornej čeľuste (od očí po ňucháč), t.j. tzv. „okuliare“ v tvare V, a žltkavohnedú brušnú stranu; Erinaceus roumanicus a Erinaceus concolor majú naopak jednofarebnú hlavu (za mlada veľmi tmavú, v dospelosti svetlú) a brušnú stranu majú za mlada tmavú s výrazne bielou škrvnou na prsiach, ktorá sa vo vyššom veku stáva belavou.[3] Okrem toho jež tmavý má pichliače rovnomerne tmavé s bielymi priečnymi krúžkami; spomínané dva druhy naopak mávajú pichliače nerovnomerne tmavé s bledými priečnymi krúžkami, ale mávajú aj jednofarebné pichliače.[4]

Pozri aj charakteristiku v článku ježovité a jež tmavý.

Systematika recentných taxónov

Ukážky niektorých systematík:

Wilson et al. 2005[5]
Erinaceus:

Corbet et al 1991.[6]
Erinaceus:

Fiedler et al 1973.[7]
Erinceus:

V jednej zo systematík Erinaceus concolor zahŕňal aj Erinaceus amurensis[8]

V niektorých starších systémoch rod Erinaceus obsahoval len jeden recentný druh, a to Erinaceus europaeus (v širšom zmysle), pretože dnešné taxóny E. concolor, E. roumanicus a E. amurensis patrili pod Erinaceus europaeus. K tomu pozri článok jež tmavý.

V starších systémoch sa pod Erinaceus obyčajne zaraďoval aj dnešný rod Atelerix, čiže pod Erinaceus patrili aj druhy[9]:

V niektorých starších systémoch sa pod rod Erinaceus zaraďoval aj dnešný rod Hemiechinus, čiže pod Erinaceus patrili aj druhy Erinaceus auritus (dnes: Hemiechinus auritus) a Erinaceus collaris (dnes: Hemiechinus collaris).[13][14]

Ojedinele sa pod rod Erinaceus zaraďoval aj dnešný rod Mesechinus.[15]

Vyhynuté taxóny [16][17][18][19]

Referencie

  1. http://www.nature.com/hdy/journal/v108/n3/fig_tab/hdy201167f2.html#figure-title
  2. Hlodavce a hmyzožravce Slovenska
  3. jež obyčajný. In: Pyramída č. 54.
  4. Veľká kniha živočíchov: hmyz, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, cicavce. 3. nezmenené vyd. Bratislava : Príroda, 1997. 345 s. ISBN 8007009906. S. 296.
  5. [1]
  6. Corbet, G.B. & Hill, J.E. 1991. A World List of Mammalian Species, Third edition. Natural History Museum Publications & Oxford University Press, London and Oxford.: v-viii, 1-243.
  7. Fiedler, W., Gewalt, W., Grzimek, B., Heinemann, D., Herter, K. & Thenius, E. (eds.) 1973. Deel X: Zoogdieren I. In B. Grzimek (ed.), Het leven der dieren. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen.: 732 pp.
  8. KREJČA, J. a KORBEL, L. (eds.) et al.: Veľká kniha živočíchov. 3. nezmenené vyd. Bratislava: Príroda, 1997. [1. vydanie malo názov: Z našej prírody - Živočíchy] s. 296 (Poznámka: Z textu nie je jasné, či druh zahŕňa aj dnešný Erinaceus concolor alebo len dnešný Erinaceus roumanicus a Erinaceus amurensis)
  9. [2]
  10. http://www.biolib.cz/cz/taxondictionary/pos200,100/?elang=SK&letter=74
  11. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
  12. REICHHOLF, Josef. Cicavce. Preklad Peter Ľupták. Bratislava : Ikar, 1996. 287 s. ISBN 8071182362. S. 20.
  13. [3]
  14. ježek. In: Ottův slovník naučný.; http://leccos.com/index.php/clanky/jezek
  15. [4]
  16. http://palaeo-electronica.org/content/2013/428-a-new-shrew-species
  17. http://www.helsinki.fi/~mhaaramo/metazoa/deuterostoma/chordata/synapsida/eutheria/insectivora/erinaceidae/erinaceinae.html
  18. http://paleobiodb.org/cgi-bin/bridge.pl?a=checkTaxonInfo&taxon_no=109540&is_real_user=1
  19. http://paleobiodb.org/cgi-bin/bridge.pl?a=basicTaxonInfo&taxon_no=40375

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Erinaceus
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Erinaceus

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori a editori Wikipédie
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia SK

Erinaceus: Brief Summary ( slovakia )

tarjonnut wikipedia SK

Erinaceus (po slovensky jež) je rod z čeľade ježovité.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori a editori Wikipédie
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia SK

Erinaceus ( ruotsi )

tarjonnut wikipedia SV

Erinaceus är ett släkte i underfamiljen igelkottar. I släktet finns fyra arter som förekommer i Europa och Asien. Ingen art är hotade i beståndet och alla listas av IUCN som livskraftig (LC).[1]

Utseende

Dessa djur når en kroppslängd (huvud och bål) mellan 14 och 30 centimeter och en vikt mellan 400 och 1100 gram. Därtill kommer en 1 till 5 centimeter lång svans. Kroppens ovansida är täckt med taggar och på buken, i ansiktet och på extremiteterna finns en gulbrun päls. Taggarnas färg kan variera mellan brun med gula spetsar och svart. Erinaceus skiljer sig främst i detaljer av skallens konstruktion från andra igelkottar.[2]

Arter och utbredning

I släktet finns enligt Wilson & Reeder (2005) samt IUCN fyra arter.[1][3]

Ekologi

Arterna vistas i skogar, buskskogar, gräsmarker och urbaniserade områden som jordbruksmark, trädgårdar och stadsparker. De undviker vanligen barrskogar. Individerna är aktiva på natten och vilar på dagen gömd i buskar, under ett lövtäcke, i bergssprickor eller i andra håligheter. Allmänt håller bara den vanliga igelkotten (Erinaceus europaeus) vinterdvala.[2]

När individerna känner sig hotade rullar de ihop sig till en boll med endast taggar på utsidan. Erinaceus äter främst ryggradslösa djur som daggmaskar. Födan kompletteras med små ryggradsdjur som grodor, ödlor, fåglar och gnagare.[2]

Hannar och honor lever utanför parningstiden ensamma. Hannarnas revir är tre gånger större än honornas revir och territorier av olika kön kan överlappas. Fortplantningssättet är främst känt för den vanliga igelkotten. Honor kan ha två kullar per år med upp till sju ungar per kull. Livslängden för denna art går upp till sju år.[2]

Referenser

Noter

  1. ^ [a b] Erinaceus på IUCN:s rödlista, besökt 26 mars 2014.
  2. ^ [a b c d] Nowak, R. M. (1999) sid.174/76 Google books
  3. ^ Wilson & Reeder, red (2005). Erinaceus (på engelska). Mammal Species of the World. Baltimore: Johns Hopkins University Press. ISBN 0-8018-8221-4

Tryckta källor

  • Ronald M. Nowak (1999): Walker's Mammals of the World. The Johns Hopkins University Press, Baltimore, ISBN 0-8018-5789-9.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia författare och redaktörer
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia SV

Erinaceus: Brief Summary ( ruotsi )

tarjonnut wikipedia SV

Erinaceus är ett släkte i underfamiljen igelkottar. I släktet finns fyra arter som förekommer i Europa och Asien. Ingen art är hotade i beståndet och alla listas av IUCN som livskraftig (LC).

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia författare och redaktörer
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia SV

Kirpi ( turkki )

tarjonnut wikipedia TR
Başlığın diğer anlamları için Kirpi (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.

Kirpi (Erinaceus), kirpigiller (Erinaceidae) familyasından gececil, böcekçil bir memeli cinsi.

Özellikleri

Yaklaşık 30 cm boyundadır. Ağırlığı cinsiyete, yaşa ve yaşadığı koşullara bağlı olarak 500-1200 gr. arasında değişir. Gövdesinin üzeri 2-2,5 cm uzunluğundaki kırçıl dikenlerle örtülüdür. Kızdırıldığı zaman vücudu yuvarlak hale gelir ve böylece bir diken topuna dönüşür.

Yaşam alanları

Çalılıklı ormanlardan, büyük park ve bahçelere kadar pek çok yerde yaşayabilir. Nemli yerleri sever. Toprak içine açtığı tünellerde ve kaya kovuklarında barınır.

Dağılımı

Avrupa ve Asya'da görülür. Türkiye’nin hemen her yerinde rastlanır. Yalnız geceleri etkindir. Çevre sıcaklığının 4 °C’nin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatar. Hamilelikleri 5-6 hafta sürer. Her doğumda 3-8 yavru doğurur. Ortalama ömrü 18 yıldır.

Beslenme

Doğal hayatta beslenmeleri

Çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, kurbağa, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavrularını yer.

İnsanların dayanabildiği tetanus zehiri miktarının 7 bin katına dayanıklı oldukları saptanmıştır. Çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yer. Ancak engerek zehiri gibi bazı zehirlere karşı da dayanıksızdır.

Esaret altında beslenmeleri

Öncelikle, kirpiler doğal hayattan koparılıp esir edilmemelidir. Olağanüstü bir durum olmadığı sürece, şirin diye kirpi yavrularına bakmak için eve götürmek, doğal hayata zarar verir. Kirpilerin Türkiye'de koruma altındaki türlerden olduğu unutulmamalıdır.

Erişkin kirpiler kedi mamalarını severek yer. İnek sütü verilmemelidir. Yüksek miktarda laktoz içerdiğinden kirpiler için öldürücüdür, çünkü kirpiler laktozu sindiremez. Bu durum barsaklarda ishale sebebiyet verir, ishale bağlı su kaybı ve beslenme yetersizliğinden ölür. Yetim kalan yavruların beslenmesi gerektiğinde yabani hayvan konusunda tecrübeli veteriner hekimlere danışılmalıdır. Dişleri çıkan yavruya konserve veya ıslatılmış kuru kedi-köpek maması verilebilir.

İnsan besini olarak

Kirpi etinin egzama hastalığına iyi geldiği, halk arasında yaygın fakat yanlış bir inançtır. Bunun Hayat-ül hayvan gibi kitaplarda da verilmesi, kirpinin yasak olduğu halde avlanılmasını tetiklemektedir. Kirpi Hanefi ve Hanbeliler'de mekruh, Şafii ve Malikiler'de helâl sayılmıştır.

Türkiye'de kirpiler

Türkiye'de 2 türe ait 3 alt tür bulunur:

E. europaeus türü Türkiye'de bulunmaz. Bu ad altında literatürde[1] geçenlerin Trakya hariç hepsi E. concolor türündendir.

Türkiye’de avlanması yasaktır.[2] Kırmızı listede "NT" kategorisindedir. Kirpiler, Türkiye’nin koruma altındaki türlerinden biridir; Resmi Gazete’de yayınlanan “Çevre ve Orman Bakanlığı’nca Koruma Altına Alınan Yaban Hayvanları” (EK LİSTE 1) listesinde belirtilmiştir. Ayrıca kirpilerin doğal ortamından uzaklaştırılması, satılması, evlerde pet hayvanı olarak bakılması yasaktır. Konuyla ilgili ihbarlarla Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlükleri ilgilenmektedir.[3]

Türleri

  • Erinaceus concolor (Ak göğüslü kirpi)
    • Erinaceus concolor concolor TÜRKİYE (Karadeniz)
    • Erinaceus concolor rhodius (Rodos kirpisi)
    • Erinaceus concolor transcaucasicus TÜRKİYE (diğer bölgeler)
  • Erinaceus roumanicus (Doğu Avrupa kirpisi)
    • Erinaceus roumanicus roumanicus
    • Erinaceus roumanicus bolkayi
    • Erinaceus roumanicus drozdovskii TÜRKİYE (Trakya)
    • Erinaceus roumanicus nesiotes (Girit kirpisi)
    • Erinaceus roumanicus pallidus
  • Erinaceus europaeus (Batı Avrupa kirpisi)
  • Erinaceus amurensis (Amur kirpisi)

Resim galerisi

Kaynakça

  1. ^ Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Omurgalılar/Amniyota): Burada Türkiye'deki kirpilerin E. europaeus olduğu ve E. concolor'un yalnızca Trabzon'da kaydedildiğine dair bilgi günümüzde geçerli değildir.
  2. ^ Bu sitede kurban gibi kesilen kirpi görüntüleri vardır
  3. ^ http://www.milliparklar.gov.tr

Dış bağlantılar

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia yazarları ve editörleri
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia TR

Kirpi: Brief Summary ( turkki )

tarjonnut wikipedia TR
Başlığın diğer anlamları için Kirpi (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.

Kirpi (Erinaceus), kirpigiller (Erinaceidae) familyasından gececil, böcekçil bir memeli cinsi.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia yazarları ve editörleri
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia TR

Їжак ( ukraina )

tarjonnut wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Їжак (значення).
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Ярич.

Зміст

Етимологія

Слово Їж (їжак) походить або від слова «змія» (гр. έχiς, «змія», вірм. iż «гадюка», дінд. ahih «змія»;), маючи на увазі «поглинач змій» або від індоєвропейського *eg'hio- [3].

Таксономія

 src=
Голки їжака
 src=
Дитинча їжака
 src=
Їжак біля Києва вночі 50°43′34″ пн. ш. 30°22′28″ сх. д. / 50.726014° пн. ш. 30.374403° сх. д. / 50.726014; 30.374403 Київська область, Вишгородський район
 src=
Ротова порожнина їжака
 src=
їжак південний (Erinaceus concolor)

Їжаків розглядають як одну з найдавніших груп епітерій, або вищих плацентарних ссавців, яка зберігає низку вихідних для цієї груп ознак. До недавнього часу у межах цього роду види не розрізняли, і найбільші зміни сталися у ІІ половині ХХ та на початку XXI століть, коли було виявлено відмінності між популяціями «звичайного» їжака (Erinaceus europaeus auct.) за низкою генетичних (каріотип, білки) та «тонких» морфологічних ознак (шви черепа, особливості морфології зубів та ін.).

За сучасними оглядами фауни у складі роду Erinaceus визнають 4 близькі види:

У фауні Європи та України довгий час визнавали тільки один вид — Erinaceus europaeus. З приблизно 1970-80 рр. європейських їжаків поділили на два аловиди — Erinaceus europaeus та Erinaceus concolor, межа у поширенні яких проходить приблизно від Балкан до Скандинавії. На початку XXI ст. було підтверджено окремішність малоазійської і закавказької форми їжака (Erinaceus concolor s. str.) від більш північних (зокрема східноєвропейських) популяцій «звичайного їжака», за якими залишено назву колишнього східноєвропейського підвиду — Erinaceus roumanicus. Для зон контакту обох європейських видів (Erinaceus europaeus та Erinaceus roumanicus) припускають наявність зон гібридизації.

Поширення

Їжаки роду Erinaceus поширені у помірних широтах Давнього Світу. Вони звичайні у Європі, Середній і Передній Азії, відомі з Сибіру, Китаю, Кореї тощо.

В Європі загалом та Україні зокрема їжаки поширені повсюдно. В Україні найчисельніші популяції відмічені на півдні (зокрема, у Криму). Повсюдно види тяжіють до урболандшафту, зокрема, до малих населених пунктів і дачних селищ. У цілком природних місцезнаходженнях зустрічаються не часто і, очевидно, більша частина сучасного ареалу сформувалася внаслідок історичного розселення виду на північ завдяки мережі населених пунктів.

Морфологія та екологія

Відмінності їжаків від інших близьких груп ссавців фауни України, які тепер нерідко визнають за відмінності рядів, полягають у наступному:

  • Erinaceidae: Верхня частина тіла вкрита твердими голками довжиною 15–30 мм. Вуха добре розвинені. Тварина здатна скручуватись у клубок. Морда конусоподібна, не має вигляду рухливого хоботка. Череп з міцними широко поставленими вилицями. Передні різці іклоподібні, великі, між ними є помітний проміжок.
  • Soricoidei: Верх тіла вкритий м'яким волосям. Вушниці недорозвинені чи редуковані. Тварина нездатна скручуватись у клубок. Кінчик морди перетворений на рухливий хоботок. Череп без виличних дуг або ці дуги тонкі і відстань між ними вужча за череп. Передні різці малі, або пірамідальні, між ними немає проміжку.

За екологією всі їжаки є загалом схожими. Живляться різними дрібними тваринами — комахами, молюсками, анелідами, ящірками, дрібними гризунами. Розмножуються переважно раз на рік, на початку або серед літа. Сховищами слугують різного роду природні або штучні порожнини, нори інших тварин, купи хмизу. Взимку сплять. Здатні до гіпотермії (зниження температури тіла у періоди низької активності).

Народні повір'я

Їжак — тварина, наділена в народних повір'ях мудрістю і цілющими властивостями.

За віруваннями болгар Баната, їжак порадив «дідові Богу», як вкрити землю небом. Подібні уявлення наявні й у румунів. Мотив мудрості їжака також присутній у південнослов'янських легендах про одруження Сонця, в яких їжак рятує світ від випалення сонцем. Згідно з македонською легендою, Сонце осідлало ослицю й поїхало шукати собі наречену. Тоді їжак встав на дорозі й зупинив ослицю. Сонце не одружилося й не породило багато інших сонць, і світ вцілів. У болгарському варіанті легенди Сонце одружується з Місяцем і запрошує на весілля всіх звірів. Не з'явився один лише їжак. Сонце вирушило шукати їжака і знайшло його, коли той гриз камінь. На питання, навіщо він це робить, їжак відповів: «Відтепер я вчуся їсти камінь, адже коли ти одружишся, народиться багато сонць. Коли вони будуть світити на небі, все згорить і нічого буде їсти». Почувши це, Сонце передумало одружуватися, а Місяць від сорому сховався від Сонця і тепер не світить, коли на небі Сонце. Згідно болгарськими повір'ями, їжак наймудріший з тварин, бо найдовше живе на світі. Він знає все, що було раніше і про що люди давно забули. Він знає також особливу молодильну траву і ніколи не старіє.

За південнослов'янськими уявленнями, всезнаючий їжак знає, як добути не тільки молодильну траву, але і «розрив-траву», здатну зривати будь-які запори, відкривати без ключа будь-які замки. Щоб отримати цю траву, потрібно загородити гніздо з дитинчатами їжака камінням. Їжачиха, не зумівши подолати цю перешкоду, відправиться на пошуки «розрив-трави», а здобувши її, повернеться до гнізда і з її допомогою зруйнує перепону. Тоді можна підібрати чарівну траву і використовувати її для крадіжки. Македонці вважають, що їжак тримає цю траву під язиком. Таке ж повір'я зафіксовано в Гомельській області Білорусі. Проте в багатьох інших слов'янських регіонах повір'я про цю траву пов'язане не з їжаком, а з іншими тваринами: черепахою, змією, жовною, одудом тощо.

У легенді з Боснії та Герцеговини походження їжака зв'язується з чортом: чорт кинув вичесане волосся під колоду для рубання дров, і це волосся миттю перетворилися на їжака.

В українців два різновиди їжака іноді розрізняються термінологічно: яри́ч пе́сій та яри́ч сви́нський. З уявленнями про різні види їжаків пов'язано малопольське повір'я, що їжак може обернутися на свиню.

Завдяки колючкам їжак має відвертаючу силу і використовується як оберіг. Так в Малопольщі, для захисту від богинок, що душать вночі людей, кладуть собі на груди шкурку їжака. В Сербії людина, у якої помирають діти, аби відвернути їхню смерть, повинна вбити їжака, змастити його кров'ю палицю, прикріпити до неї шкурку їжака і виставити біля входу в будинок. Можливо, функцію оберега має палиця з прикріпленою на кінці шкуркою їжака, з якою ходять в Словенії «куренти», ряджені учасники масничної ходи. Серби носять при собі серце їжака як оберіг від хвороб. А македонці пришивають морду їжака до шапки чи до одягу на плечі для захисту від пристріту. На Дону оберегом для молодят під час першої шлюбної ночі служить особливий калач їжак, утиканий пофарбованими і позолоченими хворостинками; в Польщі хліб у формі їжака печуть у нареченої в переддень весілля.

Їжак і його атрибути використовуються і в лікувальних цілях. Шкрумом (салом) їжака мажуть худобу від укусів мух, змащують збиті місця на шиї у биків, натирають хворого на пропасницю або ревматизм, змащують нариви; сечу їжака підмішують п'яницям в їжу, в питво або в горілку, щоб відучити їх від пияцтва.

З їжаком пов'язані і деякі прикмети. Так, їжак, що бігає, віщує смерть або важку хворобу. Якщо в погожі дні їжак часто згортається в клубок, майбутня зима буде суворою, а якщо восени носить яблука собі в нору, настане голод.[4]

Їжак у мистецтві

 src=
Герб міста Їглава, Чехія

В українському фольклорі є багато казок з їжаками. Нерідко їжак зустрічається в Геральдиці.

Їжак — популярний об'єкт мистецтва. Мультфільм «Їжачок в тумані» (режисер Юрій Норштейн, 1975 рік) 2003 року визнано одним з найкращих мультиплікаційних творів сучасності (за результатами опитування 140 кінокритиків і мультиплікаторів різних країн). У Києві є пам'ятник їжачку (в районі Софії Київської).

Утримання в неволі

Їжаки легко приручаються. У сільській місцевості приручають для вилову мишей та щурів, збереження від змій. Приручені їжаки рідше скручуються у клубок, більше вживають рослинної їжі.

Цікаві факти

  • Кліщі докучають їжакам більше, ніж іншим тваринам: їжак, що біжить по траві, немов гребенем «вичісує» з трави паразитів. Членистоногі із задоволенням селяться на їжаках — власні голки заважають тваринам позбавитися від паразитів. У епідеміології існує поняття «їжако-година». Воно визначає кількість кліщів, що було зібрано їжаком за годину бігу лісом. Шляхом обліку «їжако-годин» виявляють природні вогнища поширення кліщового енцефаліту[5].

Примітки

  1. Ярич // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  2. Ярей // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  3. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні. Етимологічний словник української мови. — Київ : Наукова Думка, 1985. — Т. 2. — С. 323.
  4. Гура А. В. Символика животных в славянской народной традиции. М.: Издательство «Индрик», 1997.
  5. а б Найцікавіши факти про все на світі. Цікаві факти про їжаків. www.cikavo.net. Процитовано 13.02.2017.
  6. Оксенгендлер Г. И. Глава 6. Цианиды и антицианиды. Синильная кислота и другие цианиды // Яды и противоядия. — Серия «Библиотечка «Человек и окружающая среда». — Ленинград : Издательство «Наука», 1982. — 192 с. (рос.)

Література

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Автори та редактори Вікіпедії
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia UK

Їжак: Brief Summary ( ukraina )

tarjonnut wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Їжак (значення). У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Ярич.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Автори та редактори Вікіпедії
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia UK

Erinaceus ( vietnam )

tarjonnut wikipedia VI

Erinaceus là một chi động vật có vú trong họ Erinaceidae, bộ Erinaceomorpha. Chi này được Linnaeus miêu tả năm 1758.[2] Loài điển hình của chi này là Erinaceus europaeus Linnaeus, 1758.

Các loài

Chi này gồm các loài:

Hình ảnh

Chú thích

  1. ^ a ă 10th edition of Systema Naturae
  2. ^ a ă Wilson, D. E.; Reeder, D. M. biên tập (2005). “Erinaceus”. Mammal Species of the World . Baltimore: Nhà in Đại học Johns Hopkins, 2 tập (2.142 trang). ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.

Tham khảo


Hình tượng sơ khai Bài viết liên quan đến động vật có vú này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia tác giả và biên tập viên
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia VI

Erinaceus: Brief Summary ( vietnam )

tarjonnut wikipedia VI

Erinaceus là một chi động vật có vú trong họ Erinaceidae, bộ Erinaceomorpha. Chi này được Linnaeus miêu tả năm 1758. Loài điển hình của chi này là Erinaceus europaeus Linnaeus, 1758.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia tác giả và biên tập viên
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia VI

Евразийские ежи ( venäjä )

tarjonnut wikipedia русскую Википедию
Царство: Животные
Подцарство: Эуметазои
Без ранга: Вторичноротые
Подтип: Позвоночные
Инфратип: Челюстноротые
Надкласс: Четвероногие
Подкласс: Звери
Инфракласс: Плацентарные
Надотряд: Лавразиотерии
Подотряд: Ежеобразные (Erinaceomorpha Gregory, 1910)
Семейство: Ежовые
Подсемейство: Настоящие ежи
Род: Евразийские ежи
Международное научное название

Erinaceus Linnaeus, 1758

Виды Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
ITIS 633446NCBI 9364EOL 14833FW 40375

Еврази́йские ежи́[1], или лесные ежи (лат. Erinaceus) — род млекопитающих семейства ежовых. Самые обыкновенные ежи, обитающие в Европе, Средней и Передней Азии, Сибири, Китае и Корее. Европейский ёж акклиматизирован в Новой Зеландии.

Латинское название рода — Erinaceus — происходит от слова ericius, что в переводе означает «колючий барьер»[2].

Виды

Всего 4 вида:

Описание

Это некрупные ежи: длина тела 13—27 см, — с характерным ежиным обликом. Спина и частично бока у них покрыта иглами. Между иглами растут тонкие, длинные, редкие волосы. Брюшная сторона покрыта длинными и грубыми волосами, обычно буроватого или серого цвета. Окраска спины весьма изменчива: от тёмно—бурой и чёрной до почти белой. Хвост короткий — 1—5 см. Голова довольно крупная, клинообразная, со слабо удлинённым лицевым отделом. Уши небольшие, широкие, округлые.

Евразийские ежи предпочитают селиться на опушках лесов, вырубках, в зарослях кустарников. Встречаются также в степи и лесостепи; избегают сильно заболоченных местностей и сплошных массивов высокоствольных лесов. Часты в окультуренных ландшафтах. Активность преимущественно сумеречная и ночная. Обыкновенный ёж на зиму устраивает наземное гнездо из кучи сухой травы и листвы и впадает в спячку, продолжающуюся до весеннего тепла.

Питание

Евразийские ежи всеядны, но предпочитают животную пищу: мышевидных грызунов, ящериц, лягушек, различных насекомых и личинок. Ежей, содержащихся как домашнее животное, не следует кормить молочными продуктами, так как они страдают непереносимостью лактозы. Собачий или кошачий корм также не подходит для них, так как содержит слишком много жиров и слишком беден белками.

Размножение

Спаривание в северной части ареала приходится на весну (после спячки), в тёплом климате не приурочено к определённому сезону. Помёт в течение года один; детёнышей — 3—8. У новорожденных уже имеются хорошо заметные иголки. Половая зрелость у лесных ежей наступает на 2 году жизни. Продолжительность жизни около 6 лет.

Примечания

  1. Полная иллюстрированная энциклопедия. «Млекопитающие» Кн. 2 = The New Encyclopedia of Mammals / под ред. Д. Макдональда. — М.: Омега, 2007. — С. 437. — 3000 экз.ISBN 978-5-465-01346-8.
  2. Том Джексон. Кто есть кто в мире животных. — Москва, 2006 — С. 181
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Авторы и редакторы Википедии

Евразийские ежи: Brief Summary ( venäjä )

tarjonnut wikipedia русскую Википедию

Еврази́йские ежи́, или лесные ежи (лат. Erinaceus) — род млекопитающих семейства ежовых. Самые обыкновенные ежи, обитающие в Европе, Средней и Передней Азии, Сибири, Китае и Корее. Европейский ёж акклиматизирован в Новой Зеландии.

Латинское название рода — Erinaceus — происходит от слова ericius, что в переводе означает «колючий барьер».

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Авторы и редакторы Википедии

猬属 ( kiina )

tarjonnut wikipedia 中文维基百科

蝟屬学名Erinaceus)为猬形目猬科的一屬[1][2][3]

分类

本属归类于猬亚科,其它同亚科的動物尚有大耳蝟屬Hemiechinus)、林蝟屬Mesechinus)、非洲蝟屬Atelerix)、沙漠猬属Paraechinus)等。

内部分类

本属共有4种[1]

参考文献

  1. ^ 1.0 1.1 Hutterer, Rainer. Wilson, D. E., and Reeder, D. M. (eds), 编. Mammal species of the world 3rd. Johns Hopkins University Press. 2005-11-16: 213–214. ISBN 0-801-88221-4.
  2. ^ Macdonald, David W. The Encyclopedia of Mammals. New York, NY: Facts on File, 1984 ISBN 0871968711.
  3. ^ Bogdanov, AS; Bannikova, AA; Pirusskiĭ, IuM; Formozov, NA. The first genetic evidence of hybridization between west European and northern white-breasted hedgehogs (Erinaceus europaeus and E. Roumanicus) in Moscow Region. Izvestiia Akademii nauk. Seriia biologicheskaia / Rossiiskaia akademiia nauk. 2009, (6): 760–5. PMID 20143638.
物種識別信息
 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
维基百科作者和编辑
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia 中文维基百科

猬属: Brief Summary ( kiina )

tarjonnut wikipedia 中文维基百科

蝟屬(学名:Erinaceus)为猬形目猬科的一屬。

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
维基百科作者和编辑
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia 中文维基百科

ハリネズミ属 ( Japani )

tarjonnut wikipedia 日本語
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
ウィキペディアの著者と編集者
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia 日本語

ハリネズミ属: Brief Summary ( Japani )

tarjonnut wikipedia 日本語

ハリネズミ属(Erinaceus)はハリネズミ科哺乳類である。次の4種からなる。

Erinaceus amurensis マンシュウハリネズミアムールハリネズミ) Manchurian hedgehog Erinaceus concolor ヒトイロハリネズミ Southern white-breasted hedgehog (East European hedgehog) Erinaceus europaeus ナミハリネズミ(ヨーロッパハリネズミ) West European hedgehog Erinaceus roumanicus Northern White-breasted Hedgehog
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
ウィキペディアの著者と編集者
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia 日本語

고슴도치속 ( Korea )

tarjonnut wikipedia 한국어 위키백과

고슴도치속(학명Erinaceus)은 고슴도치목 고슴도치과에 속하는 유럽 고슴도치 속의 하나이다. 4종을 포함하고 있다. 분포 지역은 전 유럽과 중동, 러시아 일부, 한반도, 그리고 중국 북부 지역이다. 뉴질랜드에 사는 종은 도입종이다.[2][3]

하위 종

각주

  1. Hutterer, R. (2005). Wilson, D.E.; Reeder, D.M., 편집. 《Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference》 (영어) 3판. 존스 홉킨스 대학교 출판사. 213–214쪽. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.
  2. Macdonald, David W. The Encyclopedia of Mammals. New York, NY: Facts on File, 1984 ISBN 0-87196-871-1.
  3. Bogdanov, AS; Bannikova, AA; Pirusskiĭ, IuM; Formozov, NA (2009). “The first genetic evidence of hybridization between west European and northern white-breasted hedgehogs (Erinaceus europaeus and E. Roumanicus) in Moscow Region”. 《Izvestiia Akademii nauk. Seriia biologicheskaia / Rossiiskaia akademiia nauk》 (6): 760–5. PMID 20143638.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia 작가 및 편집자
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia 한국어 위키백과