Brokesie nejmenší, Brookesia minima, je trpasličí druh zemního chameleona. Včetně ocásku dorůstá délky jen 3 cm. Donedávna byla považována za nejmenší druh chameleona vůbec, ale v roce 2012 byl popsán ještě menší druh, Brookesia micra, a ještě menší druhy možná na své objevení teprve čekají.[2]
Brokesie nejmenší má válcovité tělo s hlavou nasazenou bez výraznějšího přechodu, na hřbetě je vyvinut dvouřadý hřeben. Nos je krátký a směřuje šikmo dolů, přilba je vrásčitá. Prsty má srostlé v klíšťky, na hrudních končetinách srůstají tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Prsty jsou opatřené drápky. Šupiny na těle jsou nepravidelné a kůže tvoří svisle probíhající vlnovité vrásky. Samice dorůstají délky až 34 mm včetně ocasu, který je asi 12 mm dlouhý. Samci jsou menší, do 28 mm dlouzí, mají více zploštělé tělo než samice a zesílený kořen ocasu.[3]
Je to endemit Madagaskaru, v přírodě se vyskytuje na několika lokalitách na severu ostrova a dále na ostrůvku Nosy Be.[4] Obývá nížinný deštný les, dává přednost stinným místům. Aktivní je ve dne, v noci šplhá na větve a na nízké rostliny a nocuje asi 10 cm nad zemí.[3] Brokesie nejmenší je samotářský druh, ale není tak agresivní jako některé jiné druhy chameleonů. Samec se samici dvoří kýváním a trhavými pohyby hlavy. Je-li samice svolná k páření, samec se jí vyšplhá na hřbet a i několik hodin se nechá nosit. Ke kopulaci dochází obvykle večer nebo v noci.
Brokesie nejmenší je vejcorodá, za 4-6 týdnů po páření samice klade nejčastěji dvě vejce, ze kterých se již za několik dní líhnou mláďata.[3] Pohlavně dospívá po jednom roce.
Brokesii nejmenší je možno chovat v párech nebo i ve skupinách tvořených samcem a více samicemi. Minimální velikost terária pro pár nebo skupinu 1,2 je 40x40x40 cm.[3] Vhodným substrátem je zahradní zemina, terárium je dále doplněno kůrou a větvemi na šplhání. Vhodná teplota přes den se pohybuje mezi 23-25 °C, s nočním poklesem na 18-20 °C. Důležitá je vysoká vlhkost vzduchu, mezi 80-100 %. Proto je třeba terárium několikrát denně rosit, kapky vody z rostlin chované brokesie také pijí. Délka světelného dne je 12 hodin.[3]
Krmí se drobným hmyzem, octomilkami, mšicemi a chvostoskoky. Nelze je krmit cvrčky, ti by mohli být pro zvíře této velikosti nebezpeční.[3]
Brokesie nejmenší, Brookesia minima, je trpasličí druh zemního chameleona. Včetně ocásku dorůstá délky jen 3 cm. Donedávna byla považována za nejmenší druh chameleona vůbec, ale v roce 2012 byl popsán ještě menší druh, Brookesia micra, a ještě menší druhy možná na své objevení teprve čekají.
Brokesie nejmenší má válcovité tělo s hlavou nasazenou bez výraznějšího přechodu, na hřbetě je vyvinut dvouřadý hřeben. Nos je krátký a směřuje šikmo dolů, přilba je vrásčitá. Prsty má srostlé v klíšťky, na hrudních končetinách srůstají tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Prsty jsou opatřené drápky. Šupiny na těle jsou nepravidelné a kůže tvoří svisle probíhající vlnovité vrásky. Samice dorůstají délky až 34 mm včetně ocasu, který je asi 12 mm dlouhý. Samci jsou menší, do 28 mm dlouzí, mají více zploštělé tělo než samice a zesílený kořen ocasu.
Je to endemit Madagaskaru, v přírodě se vyskytuje na několika lokalitách na severu ostrova a dále na ostrůvku Nosy Be. Obývá nížinný deštný les, dává přednost stinným místům. Aktivní je ve dne, v noci šplhá na větve a na nízké rostliny a nocuje asi 10 cm nad zemí. Brokesie nejmenší je samotářský druh, ale není tak agresivní jako některé jiné druhy chameleonů. Samec se samici dvoří kýváním a trhavými pohyby hlavy. Je-li samice svolná k páření, samec se jí vyšplhá na hřbet a i několik hodin se nechá nosit. Ke kopulaci dochází obvykle večer nebo v noci.
Brokesie nejmenší je vejcorodá, za 4-6 týdnů po páření samice klade nejčastěji dvě vejce, ze kterých se již za několik dní líhnou mláďata. Pohlavně dospívá po jednom roce.
Brokesii nejmenší je možno chovat v párech nebo i ve skupinách tvořených samcem a více samicemi. Minimální velikost terária pro pár nebo skupinu 1,2 je 40x40x40 cm. Vhodným substrátem je zahradní zemina, terárium je dále doplněno kůrou a větvemi na šplhání. Vhodná teplota přes den se pohybuje mezi 23-25 °C, s nočním poklesem na 18-20 °C. Důležitá je vysoká vlhkost vzduchu, mezi 80-100 %. Proto je třeba terárium několikrát denně rosit, kapky vody z rostlin chované brokesie také pijí. Délka světelného dne je 12 hodin.
Krmí se drobným hmyzem, octomilkami, mšicemi a chvostoskoky. Nelze je krmit cvrčky, ti by mohli být pro zvíře této velikosti nebezpeční.
Brookesia minima, (common names of which include the dwarf chameleon, the Madagascan dwarf chameleon,[2] the minute leaf chameleon,[3] and the Nosy Be pygmy leaf chameleon), is a diminutive chameleon that was regarded as the smallest lizard[4] of the Chamaeleonidae until a smaller species, Brookesia nana, was described in 2021.
B. minima is endemic to Nosy Be,[5] an island located just off the northwest coast of Madagascar, but has extralimital distribution to Manongarivo Reserve on Madagascar's northwest coast.[6]
B. minima is the third-smallest lizard ever described. The species has the independently rotating eyes and prehensile tail characteristic of all chameleons. It is coloured light grey on the head, back and tail, although the tail becomes orange then yellowish towards the tip. The sides of the body are brown, occasionally interrupted by dark brown spots, and the limbs are almost entirely dark brown. Spotted patterning appears to be a stress colouration, and unstressed individuals have a more or less uniform dark brown body, apart from a beige area in front of the eyes (1). The B. minima adult has a flattened head and an orbital crest with large scales forming triangular plates above its eyes. Along its back are two rows of granular protrusions. B. minima specimens sometimes have lateral yellow stripes over their basic drab grayish-brown color. The maximum total length is 3.4 cm (1.3 in) for females and 2.8 cm (1.1 in) for males. Males are also slenderer than females, and exhibit a hemipenial bulge at the base of their tails.[7]
B. minima is native to the rain forests of its native island. It has a relatively active habit for a chameleon and likes moving around in the low branches and leaf litter of its native rain forests. Though they are moderately aggressive toward one another, population and densities in the wild may approach one animal per square meter.
It is not known how frequently B. minima reproduces, but a typical clutch contains two eggs.[6]
B. minima has been characterized as belonging to a species group with other Madagascan dwarf chameleons such as B. dentata, B. tuberculata, B. peyrierasi and other new or unidentified species such as a recently described chameleon from Tsingy de Bemaraha Strict Nature Reserve.[6][8]
Brookesia minima, (common names of which include the dwarf chameleon, the Madagascan dwarf chameleon, the minute leaf chameleon, and the Nosy Be pygmy leaf chameleon), is a diminutive chameleon that was regarded as the smallest lizard of the Chamaeleonidae until a smaller species, Brookesia nana, was described in 2021.
Brookesia minima es un camaleón del género Brookesia. Es endémico de la isla Nosy Be (Madagascar).[2]
Se encuentra amenazada por la pérdida de su hábitat natural.
Cladograma de Glaw y colaboradores de 2012:[3]
BrookesiaB. minima
Brookesia minima es un camaleón del género Brookesia. Es endémico de la isla Nosy Be (Madagascar).
Se encuentra amenazada por la pérdida de su hábitat natural.
Brookesia minima Brookesia generoko animalia da. Narrastien barruko Chamaeleonidae familian sailkatuta dago.
Brookesia minima Brookesia generoko animalia da. Narrastien barruko Chamaeleonidae familian sailkatuta dago.
Brookesia minima est une espèce de sauriens de la famille des Chamaeleonidae[1].
Cette espèce est endémique de l'île de Nosy Bé dans la région de Diana à Madagascar[1].
Ce caméléon nain est de petite taille (14 mm du museau au cloaque pour les mâles), diurne, et vit au sol ou sur les branches basses des forêts.
Brookesia peyrierasi, Brookesia minima et Brookesia tuberculata ont été considérées comme synonymes par Raxworthy & Nussbaum, 1995[2], cette synonymie a été levée par Glaw et all., 1999[3].
Brookesia minima est une espèce de sauriens de la famille des Chamaeleonidae.
Brookesia minima Boettger, 1893 è un piccolo sauro della famiglia Chamaeleonidae, endemico del Madagascar.[2]
Come le altre specie di Brookesia ha abitudini diurne e vive nella lettiera delle foreste; durante la notte cerca riparo in rifugi sopraelevati (piccole piante, rami secchi caduti al suolo)[3].
L'areale di questa specie è ristretto a pochi siti del Madagascar nord-occidentale e all'isola di Nosy Be.[1]
La Lista rossa IUCN classifica Brookesia minima come specie in pericolo di estinzione (Endangered).[1]
La specie è inserita nella Appendice II della Convention on International Trade of Endangered Species (CITES).[4]
È presente in poche aree protette tra cui la riserva naturale integrale di Lokobe e la riserva speciale di Manongarivo.[1]
Brookesia minima Boettger, 1893 è un piccolo sauro della famiglia Chamaeleonidae, endemico del Madagascar.
Kameleon karłowaty[potrzebny przypis] (Brookesia minima) – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, występujący na Madagaskarze oraz na pobliskich wyspach.
Jest jednym z najmniejszych gatunków kameleona o długości nie przekraczającej 45 mm. Mniejszym od niego jest gatunek Brookesia micra[1].
Gatunek jest objęty konwencją waszyngtońską CITES (załącznik II)[2].
Kameleon karłowaty[potrzebny przypis] (Brookesia minima) – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, występujący na Madagaskarze oraz na pobliskich wyspach.
Jest jednym z najmniejszych gatunków kameleona o długości nie przekraczającej 45 mm. Mniejszym od niego jest gatunek Brookesia micra.
Gatunek jest objęty konwencją waszyngtońską CITES (załącznik II).
Brookesia minima[2] este o specie de cameleoni din genul Brookesia, familia Chamaeleonidae, descrisă de Boettger 1893.[3][4] A fost clasificată de IUCN ca specie vulnerabilă.[1] Conform Catalogue of Life specia Brookesia minima nu are subspecii cunoscute.[3]
|access-date=
(ajutor)Mentenanță CS1: Nume multiple: lista autorilor (link)
Brookesia minima este o specie de cameleoni din genul Brookesia, familia Chamaeleonidae, descrisă de Boettger 1893. A fost clasificată de IUCN ca specie vulnerabilă. Conform Catalogue of Life specia Brookesia minima nu are subspecii cunoscute.
Brookesia minima là một loài thằn lằn trong họ Chamaeleonidae. Loài này được Boettger mô tả khoa học đầu tiên năm 1893.[2]
Brookesia minima là một loài thằn lằn trong họ Chamaeleonidae. Loài này được Boettger mô tả khoa học đầu tiên năm 1893.
Madagascan dwarf chameleon[5]
Pygmy leaf chameleon[6]
Nosy Be pygmy leaf chameleon[7]
Tiny ground chameleon[8]
ミニマヒメカメレオン(Brookesia minima)は、爬虫綱有鱗目カメレオン科ヒメカメレオン属に分類されるトカゲ。
模式標本の産地(模式産地)はノシ・ベ[3]。
最大オス2.8センチメートル、メス3.4センチメートル[10]。成体は扁平な頭部を持ち、眼の上には大型の鱗でできた頭冠がある。背に沿って2列の疣状の突起がある。体色は灰褐色で、体側に黄色い縞があることもある。雄は雌より体が細く、尾の基部に半陰茎が収納された膨らみがある。島嶼矮化により非常に小型化しているが、ミクロヒメカメレオンなど本種より小さい種もある[9][10]。
Brookesia dentata、Brookesia tuberculataなどのヒメカメレオン類と種群を構成する[9]。
ノシマンガベヒメカメレオンB. peyrierasiとB. tuberculataは本種のシノニムとされたこともあったが[11]、半陰茎の形態などから分割された[3][5]。
標高350メートル以下の多湿林に生息する[2]。カメレオンとしては活動的な種で、低い枝や落葉の間を歩き回ることを好む。同種個体に対して多少の攻撃性を持ち、個体密度は最大で1平方メートルあたり1個体程度である[9]。
繁殖頻度は不明だが、1回の産卵数は2個である[9]。
分布域が3,966平方キロメートルと限定的かつ個体群が分断されていること、開発や伐採、焼畑などによる生息地の破壊が懸念されている[2]。
飼育下繁殖の報告は少ない。縄張りを持つため、若い個体であっても単独飼育が望ましい。テラリウムの大きさは40cm四方程度は必要で、底には落葉や土を敷き詰める。地上近くを好むため、飼育容器は高さより底面積のほうが重要である。卵は小さく見つけづらいため、孵化するまで親が産んだ場所に放置しておく繁殖家もいる[9]。