Pandanowce, pochutnikowce (Pandanales) – rząd roślin należący do jednoliściennych. Stanowi grupę siostrzaną wobec pochrzynowców (Dioscoreales). Obejmuje 5 rodzin z 36 rodzajami i 1345 gatunkami, występującymi w strefie międzyzwrotnikowej[1]. Należą tu w istotnej części rośliny o pędzie drewniejącym, z liśćmi skupiającymi się na jego szczycie. Kwiaty drobne, zebrane w okazałe kwiatostany, często w postaci kolby wspartej pochwą[2].
W dawniejszych systemach rząd był ograniczany do rodziny pandanowatych (Pandanaceae), choć sytuowany blisko okolnicowców Cyclanthales ze względu na wielość wspólnych cech. Późniejsze badania molekularne potwierdziły wspólne pochodzenie tych i nie tylko tych taksonów. W 2003 roku w systemie APG II do rzędu pandanowców zaliczono jeszcze 3 inne rodziny tworzące klad pochodzący od wspólnego przodka. W kolejnych systemach APG III z 2009 i APG IV z 2016 w grupie tej nie wprowadzano zmian w randze rodzin.
tatarakowce Acorales
żabieńcowce Alismatales
pochrzynowce Dioscoreales
pandanowce Pandanales
liliowce Liliales
szparagowce Asparagales
arekowce Arecales
wiechlinowce Poales
komelinowce Commelinales
imbirowce Zingiberales
Powiązania filogenetyczne rodzin:
pandanowcetryurydowate Triuridaceae
pandanowate Pandanaceae
okolnicowate Cyclanthaceae
Ww. systemy do rzędu zaliczały jedynie rodzinę pandanowatych Pandanaceae.
W systemie Reveala z 2007 r. (też w systemie Thorna i Reveala z tego roku) klad odpowiadający rzędowi pandanowców w systemie APG II otrzymał rangę nadrzędu Pandananae Thorne ex Reveal in Novon 2: 236. 13 Oct 1992, a rodziny zaliczane tu według APG II i APW wyodrębnione zostały w monotypowe rzędy: tryurydowców Triuridales Hook.f. in Le Maout & Decne., Velloziales R. Dahlgren ex Reveal, Stemonales Takht. ex Doweld, Cyclanthales Poit. in C. F. P. von Martius, Pandanales R. Br. ex Bercht. & J. Presl[3].
Pandanowce, pochutnikowce (Pandanales) – rząd roślin należący do jednoliściennych. Stanowi grupę siostrzaną wobec pochrzynowców (Dioscoreales). Obejmuje 5 rodzin z 36 rodzajami i 1345 gatunkami, występującymi w strefie międzyzwrotnikowej. Należą tu w istotnej części rośliny o pędzie drewniejącym, z liśćmi skupiającymi się na jego szczycie. Kwiaty drobne, zebrane w okazałe kwiatostany, często w postaci kolby wspartej pochwą.