Montiniaceae – rodzina roślin z rzędu psiankowców (według systemu APG IV z 2016)[3]. Obejmuje trzy rodzaje z 5 gatunkami. Trzy gatunki z rodzaju Gravea występują w lasach na Madagaskarze, we wschodniej Afryce, w zachodnim Kongo i w Ghanie. Kaliphora madagascarensis jest endemitem zimozielonych lasów na Madagaskarze. Montinia caryophyllacea rośnie w Afryce Południowej, Botswanie i Angoli na terenach suchych i w lasach[4]. Rośliny zasiedlają miejsca wilgotne i zalewowe[1]. Rośliny z rodzaju Gravea są używane jako lecznicze[4].
Ustalenie jednoznacznej pozycji systematycznej rodziny jest kłopotliwe. W dawniejszych systemach należące tu rodzaje włączane były do skalnicowców Saxifragaceae s.l. W systemie Cronquista (1981) zaliczone zostały do agrestowatych (Grossulariaceae). W systemie Takhtajana (1997) rodzaje rozbite na rodziny Montiniaceae i Kaliphoraceae sytuowane były w rzędzie hortensjowców (Hydrangeales)[1]. Badania molekularne wskazują na przynależność tych roślin do psiankowców (Solanales)[4] i tak sytuowane są w systemach APG[1]. Analizy morfologiczne i anatomia kwiatów nie potwierdzają takiej przynależności świadcząc raczej o powiązaniach tych roślin z twardziczkowcami (Escalloniales)[4].
Montiniaceae
powojowate Convolvulaceae
psiankowate Solanaceae
Montiniaceae – rodzina roślin z rzędu psiankowców (według systemu APG IV z 2016). Obejmuje trzy rodzaje z 5 gatunkami. Trzy gatunki z rodzaju Gravea występują w lasach na Madagaskarze, we wschodniej Afryce, w zachodnim Kongo i w Ghanie. Kaliphora madagascarensis jest endemitem zimozielonych lasów na Madagaskarze. Montinia caryophyllacea rośnie w Afryce Południowej, Botswanie i Angoli na terenach suchych i w lasach. Rośliny zasiedlają miejsca wilgotne i zalewowe. Rośliny z rodzaju Gravea są używane jako lecznicze.