dcsimg

Pycnanthemum ( Azerbaijani )

provided by wikipedia AZ

Pycnanthemum (lat. Pycnanthemum) — dalamazkimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.

Növləri

Mənbə


Inula britannica.jpeg İkiləpəlilər ilə əlaqədar bu məqalə qaralama halındadır. Məqaləni redaktə edərək Vikipediyanı zənginləşdirin.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visit source
partner site
wikipedia AZ

Pycnanthemum: Brief Summary ( Azerbaijani )

provided by wikipedia AZ

Pycnanthemum (lat. Pycnanthemum) — dalamazkimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visit source
partner site
wikipedia AZ

Pyknantemum ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Pyknantemum[1] (Pycnanthemum) je rod rostlin z čeledi hluchavkovité. Jsou to aromatické byliny s jednoduchými vstřícnými listy a drobnými, bílými nebo světle fialovými, pyskatými květy, které hojně přitahují hmyz, zejména včely. Rod zahrnuje asi 19 druhů a je rozšířen výhradně v Severní Americe. Nejvíce druhů roste na jihovýchodě USA.

Pyknantema mají význam v lékařství a léčitelství, jsou zdrojem esenciálních olejů a v poslední době nacházejí využití i jako okrasné trvalky. Řada druhů je plně mrazuvzdorných i v podmínkách střední Evropy.

Popis

Zástupci rodu pyknantemum jsou vytrvalé, silně aromatické byliny. Listy jsou vstřícné, jednoduché, přisedlé nebo krátce řapíkaté, s vejčitou, kopinatou, eliptickou nebo čárkovitou, celokrajnou nebo na okraji různě zubatou čepelí. Květenství je hlávka, chocholík nebo soubor lichopřeslenů složených z klubek (párových vrcholíků). Kalich může být pravidelný nebo dvoustranně souměrný, válcovitý nebo trubkovitě zvonkovitý, a je zakončený 5 zuby. Koruna je bílá až světle fialová s purpurovými skvrnami, dvoupyská, s přímou korunní trubkou. Tyčinky jsou 4, buď jsou všechny stejně dlouhé nebo 2 delší. U některých druhů vyčnívají z koruny. Plodem je trojhranný oříšek.[2]

Rozšíření

Rod pyknantemum zahrnuje asi 19 druhů. Je rozšířen výhradně v Severní Americe. Převážná většina druhů se vyskytuje ve východní polovině kontinentu. Výjimkou je pouze Pycnanthemum californicum, endemit Kalifornie. Centrum rozšíření rodu je na jihovýchodě USA. Některé druhy zasahují i do východní Kanady.[3][4] Většina druhů roste na narušených stanovištích, v přirozených otevřených společenstvech nebo na lesních okrajích.[2]

Ekologické interakce

Květy jsou opylovány hmyzem. Rostliny rodu pyknantemum jsou v Severní Americe živnými rostlinami housenek můr Eutrapela clemataria, Heliotis virescens a lišaje Sphinx eremitus.[5]

Taxonomie

Rod Pycnantemum je v rámci čeledi Lamiaceae řazen do podčeledi Nepetoideae, tribu Mentheae a podtribu Menthinae. Podle výsledků molekulárních studií jsou nejblíže příbuznými rody Monarda a Blephilia, s nimiž tvoří rod Pycnanthemum monofyletickou skupinu.[6]

Zástupci

Význam

Pyknantema jsou v rámci České republiky dosud poměrně málo známé trvalky, v posledních letech občas vysazované do trvalkových kompozic. Drobné bílé nebo nafialovělé květy v hojném množství přitahují hmyz, zejména včely. Pěstují se úzkolisté druhy (pyknantemum úzkolisté, pyknantemum pýřité) i širokolisté druhy, z nichž některé mají výrazné šedé ochlupení horních listenů pod květenstvím (např. Pycnanthemum muticum, P. incanum). Druh Pycnanthemum montanum má listeny nafialovělé. Rostliny se vysazují zejména jako výplňové trvalky v kombinaci s jinými rostlinami. Druh Pycnanthemum muticum je vhodný i na plošné výsadby.[7] Některé druhy je možno vidět např. ve sbírkách Dendrologické zahrady v Průhonicích a Pražské botanické zahrady v Tróji.[8]

Rostliny mají výraznou mátovou vůni a jsou používány v bylinném lékařství podobně jako máta. Nálev z čerstvé nebo sušené nati slouží při léčení nachlazení, horečkách, zažívacích potížích a plynatosti.[7] Z některých druhů je destilován olej (silice) s velmi vysokým obsahem pulegonu, který u některých druhů (Pycnanthemum incanum, P. muticum) dosahuje až přes 90 % silice. Silice se používá jako náhrada silice z poleje obecné.[9]

Pěstování a množení

Rostliny prospívají na slunných a sušších stanovištích. Jsou vesměs mrazuvzdorné. Některé druhy se mohou ve vlhčích půdách intenzivně rozrůstat do okolí prostřednictvím podzemních výběžků. Pyknantema lze snadno množit semeny, která se vysévají na povrch substrátu v jarních měsících a v teplém skleníku klíčí velmi ochotně. Starší rostliny lze též množit dělením trsů.[7]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
  2. a b KUBITZKI, K. (ed.); BAYER, C. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 7.. Berlin: Springer, 2004. ISBN 978-3-642-62200-7. (anglicky)
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017. Dostupné online. (anglicky)
  4. Plants Database: Pycnanthemum [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky)
  5. HOSTS - a Database of the World's Lepidopteran Hostplants [online]. London: Natural History Museum. Dostupné online. (anglicky)
  6. BRÄUCHLER, Christian; MEIMBERG, Harald; HEUBL, Günther. Molecular phylogeny of Menthinae (Lamiaceae, Nepetoideae, Mentheae) – Taxonomy, biogeography and conflicts. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2010, čís. 55.
  7. a b c BAROŠ, Adam. Pycnanthemum – novinka do trvalkových výsadeb [online]. 2010. Dostupné online.
  8. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online.
  9. NIIR BOARD. The Complete Technology Book of Essential Oils (Aromatic Chemicals). [s.l.]: NIIR, 2017. ISBN 978-8178330662. (anglicky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Pyknantemum: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Pyknantemum (Pycnanthemum) je rod rostlin z čeledi hluchavkovité. Jsou to aromatické byliny s jednoduchými vstřícnými listy a drobnými, bílými nebo světle fialovými, pyskatými květy, které hojně přitahují hmyz, zejména včely. Rod zahrnuje asi 19 druhů a je rozšířen výhradně v Severní Americe. Nejvíce druhů roste na jihovýchodě USA.

Pyknantema mají význam v lékařství a léčitelství, jsou zdrojem esenciálních olejů a v poslední době nacházejí využití i jako okrasné trvalky. Řada druhů je plně mrazuvzdorných i v podmínkách střední Evropy.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Pycnanthemum

provided by wikipedia EN

Pycnanthemum is a genus of herbaceous plants in the mint family (Lamiaceae). Species in this genus are often referred to as "mountain mints" and they often have a minty or thyme-like aroma when crushed. All species of Pycnanthemum are native to the United States and Canada.[1][2][3] The center of diversity for the genus is North Carolina with 13 of the 20 species having been collected therein. Nineteen of the 20 species of Pycnanthemum occur in the Eastern US and Canada, and one disjunct species (P. californicum) occurs in California and Oregon.

Pycnanthemum belongs to the true mint subtribe (Menthinae),[4] and it has been shown to be closely related to the Monarda, Blephilia, and the scrub mints of the Southeastern United States.[5] Relationships within the genus remain unresolved. A complicated history of polyploidization paired with cryptic morphologies makes this a challenging group for systematists.[6]

Species

Footnotes

  1. ^ a b "Pycnanthemum". World Checklist of Selected Plant Families (WCSP). Royal Botanic Gardens, Kew.
  2. ^ "Pycnanthemum". County-level distribution maps from the North American Plant Atlas (NAPA). Biota of North America Program (BONAP). 2013.
  3. ^ Chambers, Henrietta L. (1961-01-01). "Chromosome numbers and breeding systems in Pycnanthemum (Labiatae)". Brittonia. 13 (1): 116–128. doi:10.2307/2805290. ISSN 1938-436X. JSTOR 2805290. S2CID 1465521.
  4. ^ Ryding, Olof (2009-06-01). "Pericarp structure in Monarda (Lamiaceae)". Botanische Jahrbücher für Systematik, Pflanzengeschichte und Pflanzengeographie. 127 (4): 453–458. doi:10.1127/0006-8152/2009/0127-0453. ISSN 0006-8152.
  5. ^ Edwards, Christine E.; Soltis, Douglas E.; Soltis, Pamela S. (2006-01-01). "Molecular Phylogeny of Conradina and Other Scrub Mints (Lamiaceae) from the Southeastern USA: Evidence for Hybridization in Pleistocene Refugia?". Systematic Botany. 31 (1): 193–207. doi:10.1600/036364406775971688. ISSN 0363-6445. S2CID 86234822.
  6. ^ Chambers, Henrietta L.; Chambers, Kenton L. (January 1971). "Artificial and Natural Hybrids in Pycnanthemum (Labiatae)". Brittonia. 23 (1): 71. doi:10.2307/2805843. ISSN 0007-196X. JSTOR 2805843. S2CID 11747998.

References

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Pycnanthemum: Brief Summary

provided by wikipedia EN

Pycnanthemum is a genus of herbaceous plants in the mint family (Lamiaceae). Species in this genus are often referred to as "mountain mints" and they often have a minty or thyme-like aroma when crushed. All species of Pycnanthemum are native to the United States and Canada. The center of diversity for the genus is North Carolina with 13 of the 20 species having been collected therein. Nineteen of the 20 species of Pycnanthemum occur in the Eastern US and Canada, and one disjunct species (P. californicum) occurs in California and Oregon.

Pycnanthemum belongs to the true mint subtribe (Menthinae), and it has been shown to be closely related to the Monarda, Blephilia, and the scrub mints of the Southeastern United States. Relationships within the genus remain unresolved. A complicated history of polyploidization paired with cryptic morphologies makes this a challenging group for systematists.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Pycnanthemum ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Pycnanthemum es un género con 56 especies de plantas con flores perteneciente a la familia Lamiaceae.[1]​ Es originario de Norteamérica.

Especies seleccionadas

Sinonimia

  • Furera Adans., Fam. Pl. 2: 103 (1763).
  • Koellia Moench, Methodus: 407 (1794).
  • Brachystemum Michx., Fl. Bor.-Amer. 2: 5 (1803).
  • Tullia Leavenw., Amer. J. Sci. Arts 20: 343 (1830).
  • Pycnanthes Raf., New Fl. 4: 95 (1838).[1]

Referencias

  1. a b «Pycnanthemum». Royal Botanic Gardens, Kew: World Checklist of Selected Plant Families. Consultado el 8 de abril de 2010.

 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Pycnanthemum: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Pycnanthemum es un género con 56 especies de plantas con flores perteneciente a la familia Lamiaceae.​ Es originario de Norteamérica.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Vuorimintut ( Finnish )

provided by wikipedia FI

Vuorimintut (Pycnanthemum) on huulikukkaiskasveihin kuuluva kasvisuku, jossa on 21 lajia. Ne kasvavat Yhdysvalloissa niityillä ja avoimissa metsissä. Vuoriminttujen lehdet ovat aromaattisia murskattuna, ja suvun kasveja voidaan viljellä yrttinä.[1] Vuoriminttulajeista huiskuvuoriminttua ja virginianvuoriminttua käytetään maustekasvina.[2]

Lajeja

Lähteet

  1. Brickell, Christopher & Cathey, H. Marc (editors): A to Z Encyclopedia of Garden Plants (The American Horticultural Society). DK Publishing 2004. ISBN 0-7566-0616-0
  2. a b Räty, Ella (toim.): Viljelykasvien nimistö. Puutarhaliiton julkaisuja nro 363. Helsinki 2012. ISBN 978-951-8942-92-7

Aiheesta muualla

Tämä kasveihin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visit source
partner site
wikipedia FI

Vuorimintut: Brief Summary ( Finnish )

provided by wikipedia FI

Vuorimintut (Pycnanthemum) on huulikukkaiskasveihin kuuluva kasvisuku, jossa on 21 lajia. Ne kasvavat Yhdysvalloissa niityillä ja avoimissa metsissä. Vuoriminttujen lehdet ovat aromaattisia murskattuna, ja suvun kasveja voidaan viljellä yrttinä. Vuoriminttulajeista huiskuvuoriminttua ja virginianvuoriminttua käytetään maustekasvina.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visit source
partner site
wikipedia FI

Pycnanthemum ( French )

provided by wikipedia FR

Pycnanthemum est un genre de plantes herbacées vivaces de la famille des Lamiaceae.

Liste des espèces[1]

Références taxinomiques

Notes et références

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Pycnanthemum: Brief Summary ( French )

provided by wikipedia FR

Pycnanthemum est un genre de plantes herbacées vivaces de la famille des Lamiaceae.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Pycnanthemum ( Portuguese )

provided by wikipedia PT

Pycnanthemum é um gênero botânico da família das Lamiáceas, nativo da América do Norte.[1]

Sinonímia

O gênero Pycnanthemum apresenta cinco sinônimos heterotípicos.[1]

Espécies

Pycnanthemum possui quarenta espécies,[2] mas apenas 19 têm nomes válidos.[3]

Referências

  1. a b Royal Botanic Gardens. (s.d.). Pycnanthemum. World Checklist of Selected Plant Families. Londres: Royal Botanic Gardens. Consultado em 20 de fevereiro de 2018.
  2. Missouri Botanical Garden. (s.d.). Pycnanthemum: subordinate taxa. Tropicos. Saint Louis: Missouri Botanical Garden. Consultado em 21 de fevereiro de 2018.
  3. Royal Botanic Gardens. (s.d.). Pycnanthemum. Plants of the World online. Londres: Royal Botanic Gardens. Consultado em 21 de fevereiro de 2018.

Bibliografia

 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Pycnanthemum: Brief Summary ( Portuguese )

provided by wikipedia PT

Pycnanthemum é um gênero botânico da família das Lamiáceas, nativo da América do Norte.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Pycnanthemum ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Pycnanthemum là một chi thực vật có hoa trong họ Hoa môi (Lamiaceae).[2]

Loài

Chi Pycnanthemum gồm các loài:

Hình ảnh

Chú thích

  1. ^ Kew World Checklist of Selected Plant Families
  2. ^ The Plant List (2010). Pycnanthemum. Truy cập ngày 26 tháng 9 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết về tông hoa môi Mentheae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Pycnanthemum: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Pycnanthemum là một chi thực vật có hoa trong họ Hoa môi (Lamiaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI