Babka piaskowa[3][4] (Pomatoschistus microps) – gatunek ryby z rodziny babkowatych. Bez znaczenia gospodarczego.
Zasiedla wody wschodniego Oceanu Atlantyckiego, od Norwegii po Mauretanię, a także zachodnią część Morza Śródziemnego; w tym wody dokoła Wysp Kanaryjskich[5]. W Polsce występuje w Zatoce Puckiej[6]. Preferuje wody brachiczne. Zazwyczaj przebywa w mule lub piasku[5].
Osiąga do 6,4 cm długości, w Bałtyku do 4 cm[6]. Ilość kręgów wynosi 30-32, płetwa grzbietowa liczy 8-11 promieni[5]. Ubarwienie piaskowożółte lub szarożółte. Na bokach występuje szereg nieregularnych, czarnych plam, często zlewających się i tworzących poprzeczne smugi, ciemne smugi występują także między oczami a kącikami otworu gębowego oraz między nozdrzami a dolną wargą. Żywi się głównie mejobentosem oraz bezkręgowcami[5].
Okres rozrodczy trwa od września do lutego. Pojedyncze jajo w ikrze osiąga średnicę 0,7-1,2x0,65-0,8 mm[7]. Ikra składana jest wewnątrz muszli lub na kamieniu. Samiec pilnuje jej przez 9 dni od złożenia[5]. Dojrzałość płciową babki piaskowe uzyskują po 7 miesiącach do roku, zaś długość życia wynosi 1,6-2 lat[7].
Na terenie Polski gatunek był objęty ścisłą ochroną gatunkową[8]. Od 2014 r. podlega ochronie częściowej [9][10].
Babka piaskowa (Pomatoschistus microps) – gatunek ryby z rodziny babkowatych. Bez znaczenia gospodarczego.