Młot tyburo[3], tybura[3], łopatogłów[4] (Sphyrna tiburo) – gatunek morskiej ryby żarłaczokształtnej z rodziny młotowatych (Sphyrnidae). Poławiany gospodarczo na niewielką skalę[3].
Występuje w płytkich wodach ujść rzecznych, w zatokach, zalewach i lagunach na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego w obu Amerykach, jak również w Zatoce Meksykańskiej[2][3].
Osiąga przeciętnie 80–120 cm, maksymalnie ok. 2 m długości[3]. Jest pierwszym rekinem, u którego potwierdzono wszystkożerność oraz zdolność do trawienia tkanek roślinnych[5]. Tyburo żywi się rybami, krabami, krewetkami, głowonogami, szkarłupniami[3] oraz trawami morskimi[5].
Gatunek żyworodny. Samica rodzi w jednym miocie 6–9 młodych[3].
Młot tyburo, tybura, łopatogłów (Sphyrna tiburo) – gatunek morskiej ryby żarłaczokształtnej z rodziny młotowatych (Sphyrnidae). Poławiany gospodarczo na niewielką skalę.
Występuje w płytkich wodach ujść rzecznych, w zatokach, zalewach i lagunach na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego w obu Amerykach, jak również w Zatoce Meksykańskiej.
Osiąga przeciętnie 80–120 cm, maksymalnie ok. 2 m długości. Jest pierwszym rekinem, u którego potwierdzono wszystkożerność oraz zdolność do trawienia tkanek roślinnych. Tyburo żywi się rybami, krabami, krewetkami, głowonogami, szkarłupniami oraz trawami morskimi.
Gatunek żyworodny. Samica rodzi w jednym miocie 6–9 młodych.