Hylotelephium – rodzaj roślin z rodziny gruboszowatych. Gatunkiem typowym jest Hylotelephium telephium (L.) Ohba[2]. W języku polskim gatunki należące do Hylotelephium noszą nazwę rozchodnikowiec. Do rodzaju tego należą też gatunki, które w innych ujęciach systematycznych włączane były do rodzaju Sedum (rozchodnik), stąd też niektóre gatunki rodzaju Hylotelephium znane są pod nazwą rozchodnik, jednakże wprowadza się już dla nich nową polską nazwę.
Rodzaj Hylotelephium należy do podrodziny Sempervivoideae , rodziny gruboszowatych Crassualaceae, do rzędu skalnicowców (Saxifragales) i wraz z nim do okrytonasiennych.
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe (Rosidae Takht.), nadrząd Saxifraganae Reveal, rząd skalnicowce (Saxifragales Dumort.), rodzina gruboszowate, rodzaj rozchodnikowiec (Hylotelephium H.Ohba)[3].
Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, szczególnie nadające się do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych.
Hylotelephium – rodzaj roślin z rodziny gruboszowatych. Gatunkiem typowym jest Hylotelephium telephium (L.) Ohba. W języku polskim gatunki należące do Hylotelephium noszą nazwę rozchodnikowiec. Do rodzaju tego należą też gatunki, które w innych ujęciach systematycznych włączane były do rodzaju Sedum (rozchodnik), stąd też niektóre gatunki rodzaju Hylotelephium znane są pod nazwą rozchodnik, jednakże wprowadza się już dla nich nową polską nazwę.