Flavipanurgus – rodzaj pszczół z rodziny pszczolinkowatych, podrodziny zbierkowatych i plemienia zbierek.
Pszczoły o ciele długości od 5 do 9 mm, ubarwionym czarno z żółtymi znakami obecnymi przynajmniej na głowie i metasomie. Mają zwykle dużą głowę. Ich narządy gębowe cechuje grzebyk na żuwkach zewnętrznych, języczek krótszy od przedbródka oraz głaszczki wargowe o pierwszym członie krótszym niż pozostałe razem wzięte. Rowek episternalny jest u nich krótki i słabo zaznaczony. Szczoteczki na odnóżach nie zawierają zygzakowatych ani spiralnie skręconych szczecinek. Grzbietowa powierzchnia pozatułowia jest co najwyżej nieco dłuższa od zaplecza. Szóste sternum odwłoka u samców ma 4 rozbieżne wyrostki i cienką, pozbawioną pośrodkowego wyrostka tylną krawędź. Siódme ich sternum ma duży i szeroki dysk, parę płatów wierzchołkowych i pozbawione jest wyrostka środkowo-wierzchołkowego. W narządach kopulacyjnych samca gonostylus jest duży, zaopatrzony w płat nasadowy i głęboko rozwidlony[2].
Rodzaj palearktyczny, znany tylko z Półwyspu Iberyjskiego[2].
Flavipanurgus – rodzaj pszczół z rodziny pszczolinkowatych, podrodziny zbierkowatych i plemienia zbierek.
Pszczoły o ciele długości od 5 do 9 mm, ubarwionym czarno z żółtymi znakami obecnymi przynajmniej na głowie i metasomie. Mają zwykle dużą głowę. Ich narządy gębowe cechuje grzebyk na żuwkach zewnętrznych, języczek krótszy od przedbródka oraz głaszczki wargowe o pierwszym członie krótszym niż pozostałe razem wzięte. Rowek episternalny jest u nich krótki i słabo zaznaczony. Szczoteczki na odnóżach nie zawierają zygzakowatych ani spiralnie skręconych szczecinek. Grzbietowa powierzchnia pozatułowia jest co najwyżej nieco dłuższa od zaplecza. Szóste sternum odwłoka u samców ma 4 rozbieżne wyrostki i cienką, pozbawioną pośrodkowego wyrostka tylną krawędź. Siódme ich sternum ma duży i szeroki dysk, parę płatów wierzchołkowych i pozbawione jest wyrostka środkowo-wierzchołkowego. W narządach kopulacyjnych samca gonostylus jest duży, zaopatrzony w płat nasadowy i głęboko rozwidlony.
Rodzaj palearktyczny, znany tylko z Półwyspu Iberyjskiego.
Należą tu gatunki:
Flavipanurgus flavus (Friese, 1897) Flavipanurgus fuzetus Patiny, 1999 Flavipanurgus granadensis (Warncke, 1987) Flavipanurgus ibericus (Warncke, 1972) Flavipanurgus merceti (Vachal, 1910) Flavipanurgus venustus (Erichson, 1835)