Dwuzarodniczka cytrynowa (Bisporella citrina (Batsch) Korf & S.E. Carp.) – gatunek grzybów z rodziny Helotiaceae[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Helotiaceae, Helotiales, Leotiomycetidae, Leotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi [1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1789 Batsch nadając mu nazwę Peziza citrina. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w roku 1974 Richard Paul Korf i Steven E. Carpenter[1]. Niektóre synonimy naukowe[2]:
Nazwa polska według checklist[3].
Początkowo kuliste i zamknięte, potem podczas wzrostu i dojrzewania przybierają kształt czaszy lub talerzyka z bardzo krótkim trzonem, lub bez niego. Średnica do 3 mm, wysokość trzonu (jeśli występuje) nie przekracza 1 mm, barwa jasnożółta. Owocniki zazwyczaj występują w licznych grupach, czasami rosną tak gęsto obok siebie, że wskutek stłoczenia ulegają zniekształceniu. Wewnętrzna powierzchnia owocnika gładka, błyszcząca, żółta, powierzchnia zewnętrzna również gładka i błyszcząca, nieco jaśniejsza – cytrynowożółta. Zaschnięte owocniki stają się pomarszczone i zmieniają barwę na pomarańczowo-brązową. Brak zapachu i smaku[4][5].
Zarodniki eliptyczne, gładkie, z kroplą oleju na każdym końcu. Mają rozmiar 9-14 × 3-5 μm, w dojrzałych często występują wewnętrzne przegrody. Powstają w workach o rozmiarach 100-135 × 7-10 μm. Wstawki (parfizy) wąsko cylindryczne, z zaokrąglonymi lub lekko zgrubiałymi wierzchołkami[6].
Oprócz Antarktydy występuje na wszystkich kontynentach, także na wielu wyspach. W Europie północna granica zasięgu biegnie przez Islandię i środkową część Półwyspu Skandynawskiego[7]. W Polsce gatunek pospolity[8].
Owocniki tworzy od wczesnej wiosny do jesieni, nieraz w zlewających się dużych murawkach, na wilgotnym, leżącym drewnie drzew liściastych, a także na powierzchni cięcia pni[8]. Znaleziono go również na owocnikach gmatwicy chropowatej (Daedaelopsis confragosa)[9]. Jest saprotrofem. Badania nad grzybami powodującymi próchnienie drzew wykazały, że jest jednym z pierwszych grzybów opanowujących martwe drewno, pojawił się bowiem już po trzech latach na powalonym przez silne wiatry, zdrowym buku, wraz z skórnikiem szorstkim (Stereum hirsutum) i gruzełkiem cynobrowym (Nectria cinnabarina)[10].
Dwuzarodniczka cytrynowa (Bisporella citrina (Batsch) Korf & S.E. Carp.) – gatunek grzybów z rodziny Helotiaceae.