Cost artìcol a l'é mach në sbòss. Da finì.
A chërs ëdzora a ramet mars ma con scòrsa ëd latifeuje, da l'invern a la prima.
A venta mai mangé un bolè trovà se un a l'é nen un bon conossidor dij bolè!
Sensa anteresse alimentar.
Cost artìcol a l'é mach në sbòss. Da finì.
AmbientA chërs ëdzora a ramet mars ma con scòrsa ëd latifeuje, da l'invern a la prima.
Comestibilità A venta mai mangé un bolè trovà se un a l'é nen un bon conossidor dij bolè!
Sensa anteresse alimentar.
Diatrype bullata (Hoffm.) Fr. – gatunek grzybów z rodziny Diatrypaceae[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Diatrype, Diatrypaceae, Xylariales, Xylariomycetidae, Sordariomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1787 r. Georg Franz Hoffmann nadając mu nazwę Sphaeria bullata. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1849 r. Elias Magnus Fries[1].
Płaskie, poduszeczkowate, zazwyczaj wydłużone. Wyrastając z drewna przedzierają się przez korę rozpychając ją na boki. Po przebiciu się przez korę mają kształt mniej lub bardziej wielokątny i zaokrąglony. Powierzchnia brązowoczarna, wewnątrz są białawe. Pokryte bardzo drobnymi brodawkowatymi perytecjami o średnicy 0,2-0,4 mm[3]
Worki 8-zarodnikowe, o rozmiarach 40-50 × 5-6 μm. Zarodniki cylindryczne, zagięte, lekko brązowe, gładkie, o rozmiarach 5-7,5 × 1,5-2 μm. W worku ułożone są w jednym rzędzie[3]. Mają po jednej gutuli na każdym końcu.
Najliczniej notowany jest w Europie, ale potwierdzono występowanie tego gatunku także w Ameryce Północnej, Rosji, Maroku i Nowej Zelandii. W Europie Środkowej jest pospolity[4].
Rośnie na martwym drewnie drzew liściastych, szczególnie wierzb, olszy i topoli[3]. Na jego owocnikach pasożytuje inny, wytwarzający czerwone i kuliste owocniki grzyb – Dialonectria episphaeria[5].
Najbardziej podobny jest Diatrype disciformis. Ma mniejsze i bardziej okrągławe podkładki. Występuje głównie na bukach.